Pohled dovnitř nového Xbox X – vypadá jako mini-ITX PC a je tak i postaven. Mají se PC bát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 29 březen 2020
altCelý systém je chlazený jediným velkým ventilátorem, která táhne vzduch vzhůru.

 

 

 

 

Zatímco SONY stále ještě neukázalo nový PlayStation 5, který se má začít stejně jako nový Xbox X prodávat už před letošními Vánoci, Microsoft nechal novináře složit a rozložit celou novou konzoli. Sebedůvěra Microsoftu je velmi viditelná. A určitě je daná i tím, že nový PlayStation 5 parametrově zatím dost zaostává. Zejména v oblasti grafického výkonu SONY vsadilo na výrazně slabší konfiguraci AMD Radeon RDNA 2 grafiky, než Microsoft. Někteří fandové SONY se snaží bagatelizovat ten rozdíl, ale je to prakticky jako byste vedle sebe postavili počítače s Radeon RX 5500XT 8GB a RX 5700 8GB grafikami a snažili se tvrdit, že tam v praxi nebude z hlediska herního výkonu žádný rozdíl. Ten tam ale prostě bude a optimalizacemi her to rozhodně nedoženete.

Mimochodem AMD reagovalo na některé informace kolem nových konzolí. V případě procesoru prý jde architekturou o RYZEN 7 procesor s 8jádry/16vlákny s frekvenčním a TDP nastavením dle požadavků obou výrobců. Tedy architektura je stejná jako u ZEN 2 procesorů v počítačích, liší se jen paměťový řadič, který pracuje s GDDR6 místo DDR4 pamětí a odlišná je i I/O výbava. Nicméně v případě grafické jednotky trvá AMD na rozlišování. Je sice založena na nové RDNA 2 (NAVI 2) architektuře s HW akcelerací RayTracingu, ale není to stejné GPU, jaké se chystá pro počítače v tomto roce. SONY i Microsoft používají pro sebe upravenou speciální „jednodušší“ verzi RDNA 2 čipu s vlastními designovými požadavky nejen ohledně počtu jednotek a šíři sběrnice. Nicméně základ architektury a mnoho funkcí jsou samozřejmě stejné. Nové Radeon grafiky s RDNA 2 architekturou pro PC ovšem budou obsahovat některé další novinky, posílení a části výbavy, které konzolové verze prostě nemají. Lišit se také budou samozřejmě ve specifikacích. A to tak, že velmi výrazně. Je pravděpodobné, že AMD uvede více než jeden RDNA 2 čip a minimálně u jednoho předpokládáme, že bude výrazně větší, a také místo GDDR6 bude používat mnohem lepší HBM paměti. Nevíme také, jakým procesem se u TSMC vyrábí čipy pro SONY a Microsoft, zda 7nm nebo 7nm EUV. I tam by mohly být nějaké rozdíly.

AMD tedy specificky trvá na odlišování RDNA 2 NAVI grafik pro konzole a jeho RDNA 2 pro PC, které vyjde pravděpodobně v říjnu tohoto roku spolu se 7nm+ ZEN3 (RYZEN 4000) procesory pro desktop. Na základě toho, co zatím prozradilo SONY a Microsoft, nemáme tedy dělat ohledně RDNA 2 žádné závěry. A to přes fakt, že speciálně NAVI 2 GPU u Xbox X, vypadá velmi působivě po všech stránkách. PC verze RDNA 2 toho ale údajně nabídne více. V tuto chvíli to vypadá, že speciálně Xbox X bude mít GPU s výkonem někde kolem RTX 2080 úrovně, tedy nad RX 5700 XT, což tak staví mnoho herních PC do zvláštní pozice, protože se nepředpokládá, že by Xbox X s tím výkonem stál více než 500 dolarů (cca 14-15 tisíc). Přitom RX 5700 XT stojí 10 tisíc a nesmyslně předražená RTX 2080S je za 20 tisíc a k tomu si musíte koupit ještě zbytek PC. Takže PC potřebují udělat také krok kupředu. AMD Radeon RDNA 2 grafiky pro PC plánované na říjen, tedy ještě před vydání konzolí do prodeje, by prý měly věci na grafickém PC trhu trochu předefinovat ;). Zpět k Xbox X …

  • Je stavěný jako custom mini-ITX PC a chladí ho jediný ventilátor

Microsoft detailně představil novou konzoli a nechal novináře se podívat dovnitř. A tím dovnitř myslím, že je doslova nechal celou konzoli složit a rozložit. Prostě prozkoumat, jak snad ještě nikdy žádnou, a jak to vidíme jen u některých PC.

Už při odhalení vzhledu nového konzole si všichni říkali, že to vypadá jako PC. Při pohledu dovnitř téhle konzole, je pak jasno. Jde o herní PC na míru, custom mini-ITX („NUC“), prostě speciální designové řešení, které se na trhu sem tam objevuje i u klasických počítačů. Samozřejmě Microsoft si může dovolit nechat udělat design a speciální komponenty jen a pouze pro sebe, protože Xbox X se bude prodávat v mnoha desítkách milionů kusech, není to tedy žádná omezená série.

Už v roce 2016 prý MS věděl, co od nové generace chce. Násobky výkonu té současné a tichý provoz. Ohledně platformy neexistovala varianta, že by dodavatelem byl někdo jiný než AMD. Po stránce kompatibility s předchozí generací, ale hlavně po stránce technologií, neexistuje nikdo, kdo by dokázal nabídnout výkonné CPU a GPU. V případě Microsoftu v podobě „SoC“ APU řešení jednoho čipu. Intel ani NVIDIA nic takového prostě neumí a nemají. AMD udělalo nejen na Microsoft velký dojem s novou generací CPU i GPU, kdy obojí má Xbox X lepší, než MS původně očekával. AMD díky svým novinkám usnadnilo MS i to splnění cíle ohledně nízké hlučnosti. Nové procesory a grafiky AMD jsou velmi efektivní, a tak přes 4x vyšší procesorový a 2x vyšší grafický výkon proti předchůdci, si i nový Xbox X vystačí jen s 315W kompaktním zdrojem (tedy reálná spotřeba celého stroje bude dost pod 300W) a chlazením pomocí jediného velkého ventilátoru!

Vnitřní konstrukci konzole tvoří hliníkový rám, na který se montují dvě PCB. Jedno obsahuje ten velký „APU“, tedy 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 ZEN 2 procesor s RDNA 2 Radeon grafikou se 56CU. Ta má pro sebe 10GB GDDR6 a díky 320-bti sběrnici dosahuje ohromné propustnosti 560GB/s, což je výrazně více než má konkurenční PS5. Na systém (CPU) pak připadá 6GB GDDR6 s 336GB/s. Microsoft pro chlazení všeho, používá jediný pasiv.

Ten má vaporchamber základnu (což je jednoduše placatá masivní heatpipe) a chladí najednou jak ten celý čip s CPU+GPU, tak paměti a výkonné VRM napájení okolo. Nahoře na té vaporchamber základně je pak klasické hliníkové žebrování, které známe z pasivů, jaké AMD používá u referenčních Radeon grafik. Celý ten pasiv je vlastně ta 3-4x zvětšeninou toho, co používá třeba referenční Radeon RX 5700 XT.

Xbox X je tedy modulární stavebnice. Základní desky jsou uprostřed, a na jedné straně uvnitř konzole jsou zdroj a optická mechanika, na druhé straně pak ten pasiv chlazení. Nad tím vším je pak veliký ventilátor se širokými lopatkami, který táhne vzduch vzhůru skrze celou konzoli. Takže speciálně skrze to žebrování toho pasivu, kdy vidíte, že tam není žádná překážka v proudění vzduchu.

Údajně má nový design o 70% vyšší průtok vzduchu než současná generace. To celé je pak nasunuto v „plastové“ skříni, která má velikost některých mini-ITX počítačů. Všechno místo je perfektně využito.

  • Závěr

Určitě zajímavý design a posun věcí, kdy Xbox X prostě vypadá jako PC. Chce se říci, že vypadá jako PC, protože je to PC. Custom PC. Nikdy dříve klasická herní konzole neměla tak blízko běžnému a hlavně technicky aktuálním PC, jako v tomto případě. Xbox X používá 8jádrový RYZEN 7 3000 procesor, novou Radeon RDNA 2 (NAVI 2) grafiku, GDDR6 paměti, NVMe SSD a k tomu běží na Windows 10. Liší se tak hlavně tím, že ta Windows verze, na které běží, neumožňuje klasickou PC práci a má pevně dané jednoduché Xbox rozhraní a tomu omezené funkce. Nicméně pod tím vším je prostě AMD x86 Radeon Windows PC a vsadím se, že kdyby MS chtěl, tak na tom normální Windows 10 bude chodit.

Každopádně zajímavý posun věcí. V našem případě jsme ale zvědaví, jaký posun přinese AMD s novou generací procesorů RYZEN 4000 a Radeon NAVI 2, plánovanými na říjen. Protože i výkonné herní PC by měly s novým Xbox X co dělat, přestože že za srovnatelně výkonné a vybavené PC dnes stojí nejméně 3-4x tolik, co odhadovaná cena nové konzole. Nejen AMD, ale i Intel a NV musí na trh uvést novou generaci procesorů/grafik, které budou výrazně lepší než ta stávající. Ať se nám to líbí nebo ne, Xbox X i PS5 budou rozhodně konkurovat herním PC a mnoho uživatelů o nich určitě bude přemýšlet, zejména když speciálně Microsoft tlačí Windows jako jednu herní platformu. Zajímavé věci jsou před námi.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 08:07:24

já si stejně myslim, že se někomu povede tam plnotučný desítky rozjet
bib$ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ahojte 2020-03-30 09:15:30
avatar
chcel by som sa spýtať aDDmina resp. niekoho ďalšieho či nemáte do testu nejakú dosku od ASRock. viem čo tu bolo dávnejšie povedané že tie dosky ste proste kvôli problémom s kvalitou netestovali ale třeba pak je to dnes už mnohem lepší.
PEACE
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 09:22:35
avatar
Ahoj používám jejich desky vcelku běžně, aktálně mám na tvém TR taichi pro TR4 a stavěl jsem několik x470.

Problém jsem žádný nezaznamenal, to už jsem měl větší problémy se svou stávající Asus X470 Prime, která se po roce bezproblémového používání najednou jednoho dne rozhodla, že z osazených 32GB pamětí vidí jen 16 a že jinou frekvenci než 2133 nebere v potaz a tak samo veškeré funkce ohledně taktování CPU ignorovala. (pomohlo až přehrátí biosu na nějnovější).

Ty desky jsou naprosto konkurenceschopné.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 10:13:19
avatar
sorry, nemáme a neplánujeme ....
marfan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 21:29:45

Dosť často pri stavaní PC vyberám z Asrock dosiek a žiadne problémy neboli. A dosky boli ako pre Intel tak aj pre AMD CPU. Tiež v rôznych cenových hladinách. Skôr som mal problémy s MSI doskami.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 23:22:16
avatar
Mám zkušenost pouze s Fatal1ty X370 Gaming X.
Bohužel ne moc dobrou zkušenost. Tedy HW je to spolehlivý, což o to, ale ovladače vychází dost opžděně, o BIOSech nemluvě.
Např. AGESA 1.0.0.4 Patch B vyšel ca teprve před měsícem.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-27 10:38:27
avatar
Tak oni to berou on "vrchu". První byla AGESA 1.0.0.4 Patch B na X570 desky, prakticky okamžitě. Pak za 2-3 týdny na X470/B450 a pak až zase za delší čas na X370/B350.
Jinak s ASRock jsem taky nikdy neměl problém. No a s příchodem Ryzenů, lidi tvrdí, že šla kvalita ASRock vcelku vzhůru.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konstrukce. 2020-03-30 09:27:57
avatar
Oprava: Tak omyl on ten ventilátor tlačí zeshora, tak moje chyba.....

Jako za mě, je ta konstrukce docela odvážná. Dát zdroj nahoru, kdy přívod vzduchu je zespodu a tak samo ten chladič, kdy je odkázán jen na "jakoby airflow. No v microsoftu si hodně věří. Měl bych však obavu, že už po půlročním intenzivnějším uživání, účinost toho chlazení značně klesne a jelikož víme jací jsou uživatelé konzolí. Tak bych asi měl obavu že do roka se ta konzole musí ugrlivoat (především část desky naproti CPU/GPU segmentu ta bude asi hodně trpět), ale třeba to překvapí.
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 11:47:31

Ten ventilátor nasáva stúpajúci teplý vzduch a vyfukuje ho hore. Pýtal by sa tam ešte jeden ventilátor v spodnej časti. Snáď to majú otestované. Zaujímavé, že má opačnú konštrukciu, ako majú štandardné ventilátory. Držiak zo spodu by naznačoval, že bude fúkať smerom nadol, ale fúka opačne. Asi, aby z pohľadu zhora vyzeral krajšie

Obrázek
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 12:23:17
avatar
Aha, takže můj původní dojem byl tedy správný. No tak v tom případě tomu davám roční živostnost
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 12:59:08

Já myslím, že dávat ventilátor dolů nemá význam, spíš by to škodilo.
Ventilátor ze své podstaty rozbíjí proudění vzduchu do chaosu a cpát to mezi nahuštěné součástky není nic moc efektivní.
Stačí, když to tím protáhne ventilátor na konci.
To, že jsou vstupní ventilátory na vcelku prostorných počítačových skříních, to svůj význma má, ale i tak to není řešení nic moc.
bib$ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ASRock 2020-03-30 10:38:33
avatar
@Dexter1 many THX
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 11:58:19

Ak by tam bežal W10, tak za tú cenu by to bola bezkonkurenčná kúpa. PC a zároveň konzola, 2 v 1.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 12:25:42

Bude to klasika. V době vydání jako střední třída a po roce - dvou to bude opět zastaralé.
finch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 13:19:23

Pri predošlej generácii malo výkonnejšiu konzolu najprv sony, pri medzigeneračnej zase xbox. Hralo to nejakú rolu? Marginálnu....
Vývojári tú hru musia aj tak vyladiť a spraviť tak, že musí fungovať na obe a tým to hasne.
Navyše sony mám kvôli ich exkluzivitám, pretože vypúšťajú do sveta famozne hry a napriek tomu, že som dlhoročný PCčkár, tak za poslednú generáciu tam malo sony niekoľko úžasných hier, ktoré som si užil ďaleko viac než čokoľvek iné čo vyšlo okrem Witchera 3.
Tieto hry budú šlapať dobre určite a na všetko ostatné mám high end pc.

Xbox roky nemá nič zaujímavé, kvôli čomu by som tú konzolu chcel kúpiť. Toto zrejme chcú zmeniť a nakúpili štúdia, ale výsledky zatiaľ nepoznáme. Ak začnú robiť hry, ktoré za to budú stáť, tak nemám problém si kúpiť aj ich konzolu.

Ďalšia vec čo sa týka výkonu, tak na launchi budú konzoly nové a stíhať budú s rezervou. Až bude medzigeneračný upgrade, tak do neho zase pôjdem a už ma nebude zaujímať, ako to bude (ne)fungovať na tej starej.
Tbnoy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2020-03-30 15:32:41

RX 5500XT vs RX 5700 to pobavilo. Myslím si že je zbytečné tady zmiňovat parametry obou grafik. Nebo jak AMD předělalo CU na "zvukovou kartu" jen proto že se někdo snaží posunout hranice. Rozmezí ve kterém se autor pohybuje při srovnávání konzolí je bohužel velmi malé. A je tedy zráta to číst. Můžu poprosit o deaktivaci a smazání účtu? Děkuji.
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-30 16:54:29

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale dle toho, jak to je poskládaný, má ten ventilátor sníženou chladící účinnost o 50%, toto řešení se musí v létě upéct.
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-31 13:20:54

Dalsi inzenyr kterej pracuje v MS a podilel se na vyvoji xboxu Myslim si ze oni moc dobre vedi co delaji
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-03 16:05:17

Asi tak jako na začátku u Xbox 360 které se masivně přehřívaly a umíraly na RROD ? Měl jsem ty Xboxy dva a oba na to chcíply.
...úplně si to vybavuju u prvního..donesl jsem si Gears of War, celý natěšený. A po asi 30min zásek a bylo po něm
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 496x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1708x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1582x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1667x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 0