Intel bude podporovat AMD FreeSync/AdaptiveSync standard. Kdy se dočkáme? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 20 srpen 2015
altSpolečnost Intel chce podporovat technologii synchronizace snímkové frekvence původem od AMD.

 

 

 

Souboj AMD FreeSync a NVIDIA GSYNC vyhrála jasně společnost AMD, protože svůj FreeSync prosadila jako obecný průmyslový VESA standard, který dnes známe jako AdaptiveSync. Kromě toho FreeSync funguje lépe a jednodušeji než GSYNC a hlavně neomezuje se na jednu značku grafik. NVIDIA samozřejmě zatím nehodlá GSYNC odpískat, ačkoliv převaha monitorů s FreeSync je už značná a majitelé grafik je nemohou využívat, pro NV je situace výhodná. Vydělává na GSYNC modulech, které výrazně prodražují monitory. Všechno samozřejmě zaplatí zákazník a pokud máte GTX grafiku a chcete technologii vyhlazování a synchronizace snímkové frekvence mezi GPU a LCD používat, nemáte na výběr a musíte NV pořádně zaplatit. Technicky vzato je však GSYNC mrtvá záležitost a vědí to i u NV. FreeSync/Adaptive Sync řeší stejnou věc mnohem jednodušeji, levněji a hlavně už je uznaným standardem, kterým GSYNC nikdy nebude. NVIDIA tedy pravděpodobně také později přijme tuto technologii, ale stane se tak nejdříve až s novou generace grafik, protože současné GTX 900 grafiky to prostě technicky jinak než přes GSYNC modul řešit neumí.

Na stranu FreeSync/AdaptiveSync se ale přidává Intel, který plánuje přidat podporu této technologie v následujících generacích procesorů s integrovanými grafikami. Umět by to měl nástupce SKYLAKE procesorů. Intel už na tom pracuje delší čas, má samozřejmě k dispozici všechno včetně technologií AMD FreeSync a AdaptiveSync a monitorů. Nicméně samozřejmě musí upravit HW a výbavu svých grafických karet, aby to uměly. Intel samozřejmě v této technologii nevidí primárně to, aby hry běhaly "bez trhání", ale především ji chce využít tak, jak tuto věc chtělo původně využít AMD. Tedy ke snížení spotřeby grafické karty. Pokud totiž grafika bude moci nabídnout třeba při 40-60FPS hladký chod aplikace, nebude muset běhat s vyšším výkonem aby dodávala více FPS a tím tedy bude moci být spotřeba nižší. I to je jedna z funkcí této technologie, kterou budeme moci využívat na desktopu i v mobilních PC.

V tuto chvíli však je to jen AMD a jeho grafické karty (včetně těch integrovaných v APU), které umožňují AdaptiveSync (FreeSync) standard a příslušné nové monitory používat. Nevíme, kdy Intel plánuje uvést nástupce SKYLAKE, protože ten by měl být 10nm a to by byla otázka až roku 2017.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Exodus – očekáváná hra od tvůrců Mass Effect vypadá jako Mass Efect!
Exodus – očekáváná hra od tvůrců Mass Effect vypadá jako Mass Efect!Úterý, 24 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 591x
Komentářů: 0
Death Stranding 2 dorazilo na PC v nejlepší verzi
Death Stranding 2 dorazilo na PC v nejlepší verziPondělí, 23 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 475x
Komentářů: 1
Vychází Crimson Desert – Pěkná, ale velká nedotažená nuda?
Vychází Crimson Desert – Pěkná, ale velká nedotažená nuda?Čtvrtek, 19 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1264x
Komentářů: 1
SPIDER-MAN: Brand new day – MARVEL doufá ve filmový obrat?
SPIDER-MAN: Brand new day – MARVEL doufá ve filmový obrat?Středa, 18 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 839x
Komentářů: 0
Bethesda oznámila velký Update pro STARFIELD a DLC
Bethesda oznámila velký Update pro STARFIELD a DLCÚterý, 17 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 0
SUBNAUTICA 2 se hýbe kupředu – bývalý tvůrce vyhrál soud!
SUBNAUTICA 2 se hýbe kupředu – bývalý tvůrce vyhrál soud!Pondělí, 16 březen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 611x
Komentářů: 0