AMD a jeho ZEN 4 (RYZEN 5000) budou prý 5nm! TSMC se daří a 5nm pro AMD bude v roce 2021. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 06 prosinec 2019
altTSMC a tři jeho nejbližší partneři v čele s AMD, už ladí 5nm výrobu. A věci prý jdou velmi dobře.

 

 

 

 

Pokud se tohle ukáže jako pravda, tak u Intelu budou mít zase o starost víc. Zatímco Intel není schopen se hnout ze 14nm, 10m výroba je nepoužitelná a 7nm určitě nebude včas, pro AMD jdou věci zjevně lépe, než se čekalo. China Times tvrdí, a to bývá velmi důvěryhodný zdroj, zejména pokud jde o informace z technologického světa a výroby v Asii, že TSMC už teď testuje 5nm produkty a jejich výrobu společně se 3 hlavními partnery v čele s AMD. A věci prý jdou nad očekávání dobře.

5nm proces má proti 7nm nabídnout, kromě jiného, 1,8x vyšší denzitu a o 15% vyšší takty. To by znamenalo, že zhruba 4,4GHz procesor dnes na 7nm, by na 5nm byl nejen mnohem menší, ale dokázal běžet až na 5GHz. Aktuálně je 5nm výroba přitom stále před rizikovou výrobou, ale už teď prý dosahuje výtěžnost úrovně současné 7nm produkce (která ale zase údajně není až tak skvělá a je prý jen něco přes 50%), což jsou ale jinak skvělé zprávy. TSMC tak velmi pravděpodobně začne výrazně rychleji rozšiřovat 5nm výrobu, kdy aktuálně na ní spolupracuje se třemi partnery, jež ji u ní budou využívat. Kromě AMD je to samozřejmě QUALCOMM a APPLE. Překvapivě prý vůbec ohledně 5nm s TSMC nespolupracuje v současnosti NVIDIA. Ale ta se nikdy nehnala do nejnovějších výrobních procesů mezi prvními, navíc v současnosti má problémy přejít na 7nm, kdy u TSMC není ani místo a tak to zkouší se SAMSUNGEM, který ale nemá s výrobou velkých GPU zkušenosti. A 7nm výroba Samsungu pro velké čipy není připravena zatím. V dohledné době to tak nevypadá, že by nová generace grafik NVIDIA vůbec dorazila a nejspíše se jí dočkáme až v roce 2021.

Nedávno jsem vyjádřil pochybnosti, že to AMD se ZEN 4 procesory v roce 2021 stihne. Vycházím přitom z úvahy, že AMD vydává RYZEN generace zhruba 15 měsíců po sobě. První generace RYZEN vyrazila na trh v březnu 2017. Druhá „generace“, tedy technicky ZEN+ (což zjevně nebylo dobré rozhodnutí to tak označit), vyrazila na trh v dubnu 2018. Zatím největším skokem je aktuálně ZEN 2, tedy RYZEN 3000, které vyrazily na trh v červenci 2019. Tedy zhruba 15ti měsíční odstup.

Aktuálně se pracuje na 7nm+ ZEN 3 (RYZEN 4000), což by měla být poslední generace AM4 procesorů, tedy poslední generace pro DDR4. Podle mých informací už mají výrobci desek a serverů funkční ZEN 3 vzorky procesorů a TSMC 7nm+ už naostro vyrábí ARM SoC platformy. Obecně se počítá, že AMD představí novou generace RYZEN 4000 na ZEN 3 v druhé polovině roku 2020. A před pár dny slušně informovaný zdroj tvrdil, že AMD míří konkrétně na Q4 2020, tedy nejspíše Říjen. Bylo by to docela reálné. Nicméně právě kvůli tomu si myslím, že by AMD mohlo s výrazně novým ZEN 4 dorazit až na začátku roku 2022 a rok 2021 tedy nestihnout. Aktuálně ale svitla naděje, že tomu tak nebude.

AMD by stále mělo mířit se ZEN 4 na rok 2021. Dosud jsme nevěděli, jakou výrobou by měl být vyráběn a 5nm bylo skutečně tou nejoptimističtější variantou. Aktuální zprávy o více než překvapivě dobrém stavu příprav a vývoji 5nm výroby znamenají, že by AMD mohlo mít právě ten 5nm proces k dispozici úplně v pohodě a včas. A to by byla obrovská výhoda. Zejména když 7nm výroba Intelu je hodně nejistá a prakticky nikdo nevěří, že se jí Intelu podaří v roce 2021 nasadit. Tím spíše, že zatímco o 7nm a 5nm výrobě TSMC slyšíme neustále a nejsou to špatné zprávy, ohledně jakéhokoliv výrobního procesu Intelu, včetně 14nm, jsme v posledních letech neslyšeli vůbec nic pozitivního. A když, tak se ukázalo, že to tvrdí jen Intel a nebyla to nakonec pravda. Navíc vzhledem k tomu, jak to Intel dosud vedl, kdy 22nm mělo zpoždění, 14nm mělo velké zpoždění a 10nm jsme se fakticky zatím ani nedočkali, tak proč by najednou 7nm mělo přijít včas a bez problémů?

Ale zpět k AMD. 5nm ZEN 4 by také měl sám o sobě přinést zásadní novinky. Bude už určitě pro novou platformu AM5 (?) s DDR5 paměťmi a PCIe 5.0. Sama architektura by ale mohla doznat velkých změn. U 7nm+ ZEN 3 se totiž v roce 2020 rozšíření počtu jader/vláken nedočkáme, ale podle všeho AMD předělá uspořádání čipu a ze dvou 4jádrových/8vláknových modulů s vlastní L3 udělá jeden 8jádrový/16vláknový modul s velkou L3 cache. Očekáváme zhruba 10% nárůst IPC a možná 150MHz až maximálně 200MHz nárůst taktů.

5nm výroba ale přinese další obrovský nárůst denzity, což by AMD umožnilo buď klidně zdvojnásobit počet jader/vláken na modul, tedy přijít s 32jádry/64vlákny do mainstreamu a 16jádry na čip, nebo výrazně zvětšit jádra s možným navýšením vláken ze 2 na 4, o čemž se mluví už nějakou dobu. Spolutvůrce ZEN architektury, Jim Keller, který aktuálně pracuje u Intelu, má navíc podobné plány i s Intel procesory. Osobně si myslím, že AMD velmi pravděpodobně půjde cestou právě zvětšení jader a zvýšení počtu vláken. Tedy pravděpodobně bychom se dočkali 16jader/64vláken od 5nm nástupce stávajícího mainstreamového RYZEN 9 3950X. Vzhledem k nárůstu velikosti jader, a tedy logicky jejich výkonu, by o desítky % narostlo IPC atd. S možným dalším růstem taktů, což ale AMD možná spotřebuje na ten růst velikosti jader, protože vysoké taky nejsou tak žádoucí kvůli provozní efektivitě, by to mohlo být hodně zajímavé. Připomínám, že plánovaný ZEN 3 pro příští rok, by vlastně neměl být považován za zcela novou generaci, spíše něco jako byl ZEN+ proti ZEN 1. Ale ZEN 4 ale zase bude výrazným skokem a novou generací jako jí je stávající ZEN 2. Každopádně myslím, že to bude hodně zajímavé. AMD sice slibovalo, že bude výrazně spoléhat na vylepšení architektury ne výrobního procesu (na který není spoleh, že bude stále lepší a hlavně včas), ale pokud se nabízí obojí, určitě se zlobit nebudeme.

AMD samozřejmě oficiálně zatím nic nekomentovalo, ale určitě o ZEN 4 uslyšíme více příští rok. Speciálně po představení a vydání ZEN 3 procesorů, které jsou samozřejmě teď na řadě a bude se mluvit první polovinu roku hlavně o nich s následným vydáním v druhé polovině 2020. Zda se dočkáme až v tom říjnu, nebo to AMD stihne v srpnu/září, nevíme. AMD to nejspíše poměrně brzy minimálně naznačí. Každopádně teď se momentálně nenudíme, už si tady hraji s novým RYZEN 9 3950X a je to „bestie úžasná“. Samozřejmě na můj nový Threadripper 3960X nemá ani náhodou :), ale ten je high endem, zatímco 3950X je opravdu jen mainstream … který jen tak náhodou na hlavu poráží TOP high end Intelu ve všech ohledech. Slušný. Jo a kdyby snad někdo pochyboval, že jde o mainstreamový procesor, tak už jsem ho vyzkoušel i na mini-ITX ASUS PRIME A320I-K desce. Tedy levné A320 AM4 desce za méně než 2 tisíce korun vč. DPH. A funguje naprosto bez problémů s odpovídajícím výkonem.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RE: AMD by stále mělo mířit se 2019-12-06 11:04:54

Práve to AMD potrebuje, aby Zen4 išiel proti reakcii Intelu na Zen

Na Zen Intel nezareaguje skôr ako v roku 2021, ak mal tímy sformované a vedenie dalo jasné zadanie hneď po uvedení
Zen-u, ak nemali nič v zásuvky (česky šuplíku)

Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5.
Odkaz

Zen3 bude v roku 2020
Zen4 bude najskôr v roku 2021
a Zen 5 bude najskôr v roku 2022

teda najmenej 4 roky po začiatku jeho vývoja

To by ešte Intel nemal reagovať na Zen, ak nemal nič v zásuvke(Edit: česky v šuplíiku) v čase uvedenia Zen-u

Ryzen bude vydaný a dostupný v únoru
12. 1. 2017
Nedávné zvěsti o vydání procesorů Ryzen v průběhu února se potvrzují. AMD de facto potvrdila, že v době letošní Game Developers Conference už bude novinka vydaná…
Odkaz

Bleskově: Ryzen překonal slíbené IPC, AMD zveřejnila specifikace a české ceny
22. 2. 2017
Odkaz

Ak teda Intel začal reagovať na Zen až po jeho vydaní, tak bude mať odpoveď najskôr v roku 2021 ale to už bude Zen4 v predaji a Zen5 za dverami... Alebo, v pre AMD pesimistickom scenári, bude Zen3 a Zen4 za dverami..
TomD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-07 00:22:00

V polovodicovem prumyslu vite na cem pracuje konkurence, v jake fazi vyvoje se nachazi atd. Myslenka, ze by Intel nemel zpravy o pripravovanem ZENu, jeho cipletove konstrukci a jeho planovanem nebo realnem vykonu a spouste dalsich detailu je pro me scifi. To proc tu jeste neni plnohodnotna odpoved na ZEN je to, ze v supliku nic nemeli. Taky proc, ze? Pri te konkurenci, kterou meli vam nikdo prostredky neprideli na velky tym vyvojaru, kde prace pujde do supliku, scifi. No a pak je tu vyrobni technologie... Ale nebojte, oni ten ZEN dozenou a z toho budeme mit radost.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 14:13:20

V článku nejsou žádná fakta, všechno jsou to domněnky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 14:16:40
avatar
?! článek je tak přesný a faktický, jak jen je to v této fázi věcí vůbec možné ... je to aktualita ohledně výhledu na věci budoucí, nikoliv recenze stávajícího produktu ;)
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-09 07:03:06

Keď chceš fakta, tak TSMC ma pripraveny 5nm vyrobny proces pre Apple linky nabehavaju v jary 2020 tak že velky vyrobcovia ked odyjdu na 5nm proces tak 7nm+ bude volny a AMD môže vyrabať. Fakt je že 3nm proces už sa ladi. Je otazne či TSMC 3nm proces ponukne Apple v roku 2021 alebo až 2022 od toho zavysi kedy budu volne vyrobne linky pre AMD a jeho 5nm čipi. Proste AMD čaka kedy sa uvolnia vyrobne linky, to je prakticky v tedy ked Apple prejde na novši proces. S toho sa da dosť presne odvodiť ďalši vyvoj.
vandaL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ovladače 2019-12-06 15:48:50

Ahoj, nevíte prosím, kdy vyjdou prosincové radeon ovladače? Myslím tím ty velké, kdy je nárůst výkonu největší. Děkuji
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 18:02:11
avatar
příští týden
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-07 11:21:18
avatar
jaky mas teploty na chipletech? Ja premyslim, ze to prepastuju, asi jsem moc skudlil, pokud je 96 stupnu moc ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 17:42:50

čo o to apple na 5nm proces prechadza začiatkom roka 2020. Lenže informacie o AMD hovoria že AMD prechadza na 7nm+ proces koncom roka 2020, tak že prechod na 5nm proces trva rok tak že koncom roka 2021 alebo začiatkom 2022.
Trochu ma znepokojilo tvrdenie AMD že 64 jadrovi CPU na 7nm procese bude najvykonejši procesor roku 2020, tak že je jasne že 64 CPU na 7nm+ procese sa planuje až na rok 2021...
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 18:30:37

Mno, nemyslím si, že s přechodem ze 7 nm na 5 nm se zvýší takty o +15%. Fyzikální zákony platí pro všechny. Pokud Intel má problém se svými 10 nm hnát frekvence výše, tak principiálně s obdobnými problémy se musí potýkat TSMC a Samsung (a zjevně je zvládají/kompenzují o něco líp - ale jen o málinko). To je logické. Zase naprostí idioti v tom Intelu určitě nejsou. Zkrátka s dalšími menšími nm už možná provozní frekvence nahoru moc neleze. Já čekám, že frekvence se již tradičně navýší tak o +200 MHz, to je maximum. Takže Ryzen 5 4600 bude base freq 3,7-3,8 Ghz a Ryzen 5 5600 bude 3,9-4,0 GHz.
cuko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-07 01:26:54

Nerozumiem preco by mali mat iny(TSMC, Samsung) taky isty problem ako Intel, tj skade vycucane? malinko? zdroj? 7nm TSMC ide ovela vyssie ako 10nm Intelu vo frekvencii. Zato ze Intel momentalne nestiha nemoze ani jedna so spominanych firiem. To ale neznamena ze Intel za 5 rokov nebude mat 1nm na 6GHz, alebo TSMC, staci to tak vyladit ako teraz Intel 14nm, este prilis skoro krajas chleba.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 5
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 875x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1782x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1078x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2779x
Komentářů: 10