AMD chystá 7nm APU „RENOIR“, která nahradí 12nm – ZEN2 a podpora až LPDDR4 4266MHz Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 07 září 2019
altHlavní zbraň AMD pro mobilní počítače už se blíží a lze čekat velký posun. Kdy?

 

 

 

 

AMD v současnosti objektivně válcuje Intel v desktopu a serverech. Nebýt velikosti, a hlavně peněz Intelu, tak by prakticky neměl, komu své produkty prodávat, protože AMD je prostě dnes lepší ve všech klíčových ohledech. Jak na výkon 1 jádra, tak hlavně na celek, kdy Intel nedokáže TOP procesorům AMD vůbec ničím konkurovat. A to má AMD i lepší efektivitu, lepší výbavu, lepší platformu a méně bezpečnostních problémů k tomu. A to už vůbec nezmiňujeme ceny. Zoufalý Intel tak vytáhl už i zoufalé prezentace, ve kterých se neúspěšně snaží všechny, a hlavně sám sebe přesvědčit, že je to on, kdo stále vede.

Zatímco v desktopu a na serverech má AMD jednoznačně lepší produkty za lepší ceny, v mobilním segmentu je situace jiná. Je to také hlavní segment (kromě serverů), kde Intel opravdu bojuje a snaží se, protože bohužel klasický desktop je velmi malá část trhu s PC. Mobilní segment je však úplně jiná liga. Podíl AMD zde ale také roste, ještě nedávno byl notebook s AMD tak vzácný, jako sníh v parném létě. Dnes už ovšem dokonce i profesionální mobilní řady velkých výrobců, obsahují procesory AMD a situace je tak výrazně jiná. Samozřejmě má daleko do vyrovnané a optimální pro nás zákazníky, ale dobré notebooky všeho druhu s AMD RYZEN platformou prostě existují a dají se koupit. Intel se zde ale na rozdíl od desktopu hodně snaží a jak víte, je to vlastně jediná oblast, kam představil ty dlouhá léta očekávané 10nm procesory, byť ty budou tvořit naprostý okraj nabídky a většina počítačů stále bude 14nm.

Nicméně pozice AMD v mobilním segmentu je také slabší než na desktopu a serverech. V mobilním segmentu totiž na konečný výběr platformy nemají téměř žádný vliv uživatelé, takže mít lepší procesor, a hlavně za lepší cenu, ještě nic neznamená. V této hlavně OEM části počítačového trhu, rozhodují také „peníze bokem“, kterých má a rozdává Intel spoustu, a tomu samozřejmě nemůže AMD vůbec nikdy konkurovat. A tak i produktově, ačkoliv je mobilní segment tím nejdůležitějším ve spotřební PC sféře dnes, není pro AMD až takovou prioritou. Nicméně stávající 12nm procesory RYZEN U jsou více než konkurenceschopné a objevují se dokonce i v docela dobrých herních PC:

Přesto na rovinu, zatímco AMD jednoznačně poráží Intel v desktopu, tak v mobilním segmentu má stále Intel navrch. V souboji maximálně 4jádrových procesorů s integrovanou grafikou bych ještě řekl, že AMD je lepší volbou, zejména vzhledem k nižším cenám a podobnému výkonu (a to i ve srovnání s 10nm modely) i slušnou efektivitou, ovšem Intel nabízí i 6 a 8 jádrové mobilní procesory, což je něco, co AMD vůbec nemá. Mobilní verze odvozené od desktopových RYZEN bez integrované grafiky, se kupodivu zatím v nabídce neobjevily. A určitě se tedy ptáte, co AMD vlastně chystá, protože další expanzi na mobilním trhu má rozhodně v plánu.

  • 7nm mobilní RYZEN procesory

Stávající 12nm mobilní RYZEN, které jsou v mobilních počítačích už od začátku roku, se teprve nedávno dočkaly i desktopových variant. Ano, jsou to RYZEN 3 3200G a RYZEN 5 3400G, tedy procesory architektury ZEN+ s integrovanými VEGA grafikami. Je jasné, že 7nm procesory s grafikou opět budou zaměřeny hlavně pro mobilní segment a očekává se jejich oznámení na konci roku s tím, že na CES v lednu bych očekával plejádu notebooků s nimi.

Co v tuto chvíli zůstává nejasné, zda půjde opět o APU, tedy monolitické čipy kombinující procesorovou a grafickou část, což je velmi náročné na vývoj i výrobu. Jak víte, nová ZEN2 architektura u 7nm procesorů AMD spoléhá na čipletový design, kdy v pouzdře procesoru jsou minimálně 2 čipy a jen ta klíčová část, tedy jádra s cache, jsou vyráběna dražším a lepším 7nm procesem. Stávající desktopové 12 a 16 jádrové RYZEN 3000 procesory tak mají 2x 8jádrový 7nm čip a 1x 14nm I/O a samozřejmě tak existují reálné úvahy, zda AMD u nové generace APU procesorů nepůjde stejnou cestou, tedy k jednomu 7nm 8jádrového procesorovému čipu, nepřidá 7nm nebo klidně i 12nm grafický čip. Bylo by to mnohem snazší na výrobu atd.  I když i APU jako monolitický čip má své výhody. V tuto chvíli tak zatím AMD nepotvrdilo, jakou cestou skutečně půjde.

Jediné, co je jisté, že procesorová část bude 7nm, bude ZEN2 architektury a prakticky určitě bude mít až 8 jader/16 vláken, tedy dvojnásobek prosti současným 12nm AMD RYZEN APU, což by značně zvýšilo výkon a znamenalo možnost pro AMD vstoupit i do nejvýkonnějších segmentů mobilního trhu. A jsem si na 99,9% jistý, že přesně to příští rok nastane.

Jaká to bude s integrovanou grafikou je tedy zatím otázka. Osobně si myslím, že mohou existovat vedle sebe klidně obě varianty. Tedy jak složitější monolitický čip, tak jednodušší ale ve finále výkonnější řešení CPU+iGPU v jednom pouzdře. A nikde není napsané, že u toho řešení dvou samostatných čipů musí být nutně ten grafický čip také 7nm. Spekulacím nahrává fakt, že aktuální poslední únik kolem prototypů nových 7nn APU procesorů, se integrovaná grafická část hlásí jako VEGA, ačkoliv má řadu vylepšení a prvků NAVI. Nutno dodat, že AMD má stále výkonem integrované grafiky jasně navrch, většina Intel procesorů má podstatně horší grafiky, prakticky nepoužitelné na cokoliv náročnějšího, až nejnovější 10nm Intel procesory, a to pouze v nejvyšších verzích, mají integrovanou grafiku, která se dokáže výkonem těm u AMD vyrovnat. Nicméně jistě si někteří všimli „malého“, ale podstatného detailu, jak k tomu vyrovnání výkonu došlo.

Intel totiž osadil vzorek notebooků paměťmi LPDDR4 na vysokém taktu 3733MHz a srovnáván byl výkon s AMD RYZEN U, který měl k dispozici jen obyčejné pomalé paměti DDR4 2400MHz. A to je sakra rozdíl, nejen v CPU výkonu, ale zejména v grafickém výkonu, kdy integrované grafiky používají RAM jako svou paměť. Tohle srovnání bylo, jako když srovnáváte grafickou kartu s GDDR5 proti verzi s DDR3. A sami víte, že i když takové karty mají třeba i stejný čip se stejným výkonem, díky těm pamětem je verze s DDR3 klidně i o polovinu ve výsledku slabší! A to je přesně to, o co tady jde. AMD to samozřejmě ví, a tak jeho nové mobilní procesory s integrovanými grafikami dostanou podporu LPDDR4 a to až na 4266MHz! I kdyby AMD neudělalo s integrovaným VEGA grafickým jádrem vůbec nic, použití 4266MHz pamětí proti stávajícím 2400MHz bude znamenat desítky % praktického grafického výkonu navíc! Nicméně ve hře stále je, že AMD to integrované VEGA grafické jádro vylepšilo a ve hře je i to, že bude existovat verze s novým ještě podstatně lepším NAVI. Jinými slovy, Intel se „z vyrovnání“ výkonu integrovaných grafik, nebude těšit dlouho a AMD ho zase minimálně o polovinu předčí v této oblasti. A to může být naprosto zásadní, při jinak srovnatelném CPU výkonu.

Intel totiž zcela určitě přijde i jakýkoliv náskok v procesorové oblasti. 7nm ZEN2 má vynikající IPC, vynikající efektivitu a nárůst ze 4 na 8 jader a z 8 na 16 vláken bude opravdu zásadní. Takže konkurence v mobilní sféře příští rok rozhodně zásadně přituhne. I když na rovinu, nebude to tak jednoznačné, jako v desktopu, kde Intel nemá, jak AMD reálně konkurovat, zatímco v mobilní sféře omezené chlazením a TDP bude situace podstatně vyrovnanější. A AMD už teď získává nemalá % podílu, a to konkuruje jen omezeně. 7nm mobilní čipy budou úplně jiná kapitola. Pokud se divíte té zjevné panice u Intelu a vydávání těch hloupých zcestných a prakticky lživých prezentací, kde se snaží v nebývalé míře házet špínu na AMD, tak už víte proč. AMD totiž ty 7nm mobilní procesory už má prakticky hotové, teď už je testují výrobci notebooků a připravují s nimi první stroje, tak aby na přelomu roku mohlo být vše uvedeno na trh. A Intel samozřejmě moc dobře ví, jak na tom jsou. A i když pro Intel nebude situace tak kritická jako v desktopu, kde na AMD prostě výkonem a technologicky nestačí (stále je to šok), tak už jen to že nové mobilní AMD procesory budou po všech stránkách konkurenceschopné v celé šíři mobilního segmentu, je pro Intel zásadní problém, protože tohle je nejdůležitější a největší trh a prostě Intel o jeho část v každém případě přijde. Což je jedině dobře, protože i tady jsme byli dlouhé roky svědky šílené stagnace a konkurence je třeba.

Pokud tedy vyhlížíte 7nm mobilní procesory AMD, zatím oficiálně nebylo nic oznámeno, neoficiálně říkám, CES 2020 na začátku ledna je cílovým datem pro AMD, kde tyhle produkty minimálně předvede a posléze uvede v Q1 2020 i do prodeje.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-09 13:28:51

Ješiš Marja, to je zase ukecený článek to je jak kdybys byl placený od slova. Chjo.
A co se týče pamětí LPDDR4 až 4266MHz, ano podpora asi bude ale budou tak drahé (pokud vůbec ve větším množství dostupné), že je nikdo nebude osazovat.
Co se týče počtu jader, už dnes se ukazuje že rozdíl ve výkonu 4 vs 8 jader v notebooku při 15 W TDP je měřitelný asi tak prvních 5 sekund a je to jen marketingová hovadina.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemoci
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemociÚterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 192x
Komentářů: 0
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4Úterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 175x
Komentářů: 0
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?Neděle, 26 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1341x
Komentářů: 8
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?Sobota, 25 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 628x
Komentářů: 7
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1103x
Komentářů: 16
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 740x
Komentářů: 1