AMD má nové „superSoC“ – Výkonný RYZEN kombinovaný s VEGA pro herní konzoli Zhongshan Subor Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 04 srpen 2018
altČína chce vlastní herní konzoli. Jmenuje se Zhongshan Subor a je výkonnější než PS4 a Xbox.

 

 

 

 

Čínský trh je velmi specifický a každý, kdo na něm zvenčí chce uspět, se musí podvolit tamnímu komunistickému režimu, cenzuře, kontrole a zvláštním zákonům a nařízením. Tradiční výrobci konzolí to tak mají na čínském trhu těžké. Nicméně prostor tu je pro tamní firmy a jejich vlastní herní konzole, kdy samozřejmě vytvoření vlastního kontrolovaného herního konzolového systému tamní vláda určitě podporuje. Nicméně kdokoliv, kdo by chtěl do tohoto světa vstoupit, musí samozřejmě počítat s vývojem her samotných, které jsou vyvíjeny většinou samozřejmě celosvětově. A současný herní svět technologicky ovládá a pohání hardware od AMD. Na PC platformě sice mohou mít grafické karty od AMD podíl jen 35% proti zde dominující 65% NVIDIA, ale celkový podíl herních grafik, tedy těch, které se používají k hraní her a tedy herní PC + herní konzole dohromady, zde má AMD minimálně ¾ trhu a určuje herní vývoj i optimalizace.  

Vzhledem k tomu by bylo nepraktické, pokud by vznikla nyní konzole na zcela odlišném technologickém základu, než používají současné PS4 a XboxOne, což jsou v podstatě PC platformy, kdy Microsoft dokonce používá přímo upravenou verzi Windows 10. Aktuální nejsilnější verze obou konzolí pohání speciální semi-custom řešení od AMD, které však stále staví na starší procesorové architektuře JAGUAR a k tomu používá POLARIS GPU, obojí pak sdílí společnou GDDR5 paměť. Nová herní konzole pro Čínu, nazvaná Zhongshan Subor, bude tak také používat řešení od AMD, ale už modernější.

Ve své podstatě jde o SoC řešení, které kombinuje procesorovou část založenou na ZEN architektuře a má mít 4jádra/8vláken a takt kolem 3GHz. Z hlediska procesorového výkonu bude tedy značně výkonnější, než JAGUAR CPU, které používají SONY a Microsoft. Silnější a lépe vybavena bude také grafická část. Tou je moderní VEGA s 1536 jednotkami na 1,3GHz. Má jít o podobný čip, který dodává AMD Intelu pro jeho Kaby Lake-G, tedy výkonově dost solidní záležitost, zejména když v tomto případě půjde o procesor s integrovanou grafikou, nikoliv dva samostatné čipy vedle sebe. Celé řešení pak bude používat sdílenou operační a grafickou paměť, a to GDDR5 s 8GB a 256-bit sběrnicí pro GPU.

Celé tohle SoC nové generace tak bude rozhodně výkonnější, než co aktuálně používá SONY a Microsoft, zejména po procesorové stránce. Cena ale také bude velmi rozumná. Kompatibilita se stávajícími hrami je samozřejmě zaručena, i když jde o konstrukčně neobvyklé řešení, z hlediska použitých CPU, GPU a RAM jde o normální běžně používané věci. Nevíme, jaký operační systém bude systém pohánět, ale velmi pravděpodobně půjde o MS Windows 10. Kromě konzole Zhongshan Subor, která dorazí na konci roku, vyjde za několik týdnů ještě počítač, který bude tohle zajímavé SoC, jež možná ukazuje budoucnost, kam se integrace většiny i výkonných PC posune v dalších letech, použito i u PC. Obě tato zařízení jsou však primárně určena pro čínský trh a zatím se s prodejem mimo Čínu nepočítá, což ale samozřejmě neznamená, že se nemůže jinde objevit.

Každopádně pro AMD to může být nový, velmi zajímavý zdroj příjmů a vytvoření „kozolové“ platformy pro Čínu, která je jedním z největších, ne-li dnes největším trhem pro herní HW. Samotné SoC je ale jen předzvěstí toho, co AMD připravuje ve spolupráci s partnery, kdy se proslýchá, že MS chce předběhnout SONY a od AMD dostane ještě výkonnější SOC řešení už příští rok. SONY pak má prý prsty ve vývoji samotné grafické architektury NAVI, která má být orientována výhradně na hraní her (výpočetním produktem zůstane VEGA, která letos vyjde v 7nm verzi). U AMD také připravují velká „APU – SoC“ kombinující 8jádrové RYZEN čipy s mainstreamovou NAVI a 8-16GB sdílené HBM2 paměti. Tato řešení by mohla pohánět budoucí mobilní, ale i desktopové PC, což by znamenalo konec klasických grafických karet apod. minimálně v nižších cenových hladinách. Výhoda efektivity provozu, výroby a velikosti by pro spoustu výrobců i uživatelů byla nezpochybnitelná.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 29
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 06:11:27

gg
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - čína 2018-08-04 07:05:39
avatar
Nevím proč se všichni té Číně divíte, sama neustále oficiálně prohlašuje, že chce být soběstačná naprosto ve všem a až se jí to podaří, zbytek světa jí bude úplně ukradený, teda jestli do té doby nebude vlastníkem většiny toho světa. Takže vlastní konzole je jen dalším krokem v samostatnosti, která pokud bude umět MMO hry se bude prodávat sama. Navíc Mrkvosoft i Sony se budou víc snažit se svými konzolemi, minimálně si zachovat podíl na čínském trhu. Tak uvidíme co z toho bude.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 09:32:16
avatar
DD ... a ještě jsi nedodal, že na konzoli budou jen čínské nenásilné hry, kde čína vždy zvítězí
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 14:04:00

O tom, že sa hry primárne optimalizuju pre hw Amd by som sa vedel hádať. Áno, optimalizuje sa, ale najskôr sa jedná len o exkluzívne tituly ms a Sony, ktoré naozaj dokážu naplno využiť hw konzol. Ostatné, multiplatformove tituly nie sú podľa mňa optimalizované vôbec, len pri ich vývoji sa ráta s horším hw konzol. Tento fakt je jasne ukázaný vo veľkom množstve testov.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 14:22:08

Takto akosi by som si vedel predstaviť budúce apu pre nové konzoly. Single ccx 6c/12t cpu časť s taktom okolo 3GHz+ a GPU časť s cca 3000 stream procesormi na vysokom takte (takt okolo 2GHz by zabezpečil výkon okolo 12tflop a menší počet jadier a stream procesorov zabezpečí menšiu veľkosť čipu a teda lepšiu výťažnosť procesu). Dovolím si tvrdiť, že Navi v spojení so 7nm procesom by nemalo mať problém dosiahnuť 2GHz (pokiaľ budú zmeny v pipeline podobné vege, ktorá dosahuje o cca 15% vyššie takty ako Polaris.)
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 14:39:45
avatar
Když sleduju vývoj HW/SW v podání amerických firem Microsoft a Apple, tak budu rád, když v Číně začnou pracovat i na konkurenci pro tyhle dva nenažrané a drzé zombíky.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 19:22:26

Na každý prase se vaří voda... Až Číňani daj dohromady svou konzoli, tak na MS a Sony napaří takový cla, až se amíkům zamlží brýle.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 22:27:06

Sony je japonské.
dido [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-07 08:20:29

Mne nepride pouzitie GDDR5 ako operacnej pamate beznou vecou (samozjreme okrem Xone a PS4 konzol)
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-09 15:07:21
avatar
Že by stejná firma, co má na svědomí i tohle?
Odkaz A spoustu jiných konzolí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1547x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1536x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 980x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 670x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 601x
Komentářů: 0