AMD nechce říci, zda nové procesory ZEN 3 budou rovnou 5nm a ne „jen“ 7nm. Nelze to vyloučit! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 10 červen 2020
altSpekulace kolem 5nm výroby nových procesorů místo „jen“ 7nm pokračují. A AMD je nemírní.

 

 

 

 

Předčasné nasazení 5nm výroby u nových procesorů AMD zůstává k velkému překvapení mnoha, stále reálnou možností. AMD mělo v posledních dnech a týdnech několikrát možnost, tyto spekulace utnout. Ale neudělalo to. Naopak, diskuse ještě přiživilo.

  • Serverové verze ZEN3 jsou určitě 7nm

Vypadá to ale, že nemusí být ZEN 3 jako ZEN 3. Starší roadmapy a plány AMD jasně označovali ZEN 3 generaci jako 7nm. V těch nejnovějších, které firma používá posledních několik dní a týdnů, ale zůstalo 7nm označení jen u serverových a HPC variant, tedy u EPYC platformy.

Ta totiž určitě vyjde letos. Už je hotová, finální vzorky CPU obíhají mezi partnery už delší dobu a ladí se nutná podpora atd. ZEN 3 byl na vylepšenou 7nm výrobu TSMC přímo navržen. U serverů, kde je mnohem důležitější mít všechno 100% stabilní, otestované, ověřené, certifikované atd. Je samozřejmě jasné, že měnit něco tak zásadního, jako výrobní proces tak blízko uvedení, je nemožné. Nebylo by to ku prospěchu věci. V testování, tvorbě klíčové podpory a mnoha dalších věcí kolem procesorů EPYC se ZEN 3 architekturou, je zainteresováno mnoho firem a lidí, obrovské peníze, vliv atd., takže tady se jede na jistotu.

AMD tedy znovu oficiálně potvrdilo, že serverové EPYC ZEN 3 procesory jsou 7nm a dorazí velmi brzy už tento rok.

  • Desktopové ZEN 3 procesory ovšem už jen 7nm být nemusí!

AMD dlouho používala i v plánech ohledech desktopových ZEN 3 procesorů označení 7nm výroby. Z nejnovějších roadmap tohle značení „záhadně“ zmizelo. Může to být nedopatření, může to být neúmyslné, ale může to být i úmysl. Nevíme!

AMD mělo jednoznačně příležitost v posledních dnech a týdnech smést 5nm výrobu v souvislosti se ZEN 3 ze stolu a potvrdit je jako 7nm. Ovšem neudělalo to. Zatímco v minulosti, bychom tak rychlý přechod z ještě nepoužité moderní a efektivní 7nm+ výroby na ještě výrazně modernější 5nm výrobu, prakticky zavrhli, jako nesmysl, speciálně u architektury a čipů, které byly přímo pro 7nm+ výrobu navrženy, v tomto případě jsou věci zajímavější.

Nelze ten přechod na 5nm zavrhnout. Je totiž technicky i časově možný. 5nm výroba by sice vyžadovala určité změny v designu čipů, ale ne tak zásadní, aby se to během pár měsíců nedalo zvládnout. Technicky předělat původně 7nm ZEN 3 na 5nm, prostě možné je. Navíc je velmi pravděpodobné, že AMD i takové čipy má. V rámci testování speciální verze 5nm výroby, kterou s TSMC spolu-vyvinulo. Prostě na něčem to testovat a zkoušet museli, takže vzaly nejpokročilejší, co fyzicky měli, tedy 7nm+ ZEN3 a testovali a zkoušeli s tím 5nm výrobu, nutné změny atd. Je prostě velmi pravděpodobné, že AMD má prototypy ZEN 3 na 5nm, i když takový produkt nakonec neplánovalo vůbec vydat. AMD samo o sobě teď prostě nemusí do 5nm rychle jít. Ale firma v posledních týdnech oficiálně přiznala, že k této výrobě už teď má přístup.

Kdo do 5nm výroby AMD tlačí, je TSMC. To ji má hotovou, ale protože přišlo o Čínské výrobce, kteří nesmí kvůli USA jeho služeb využívat, najednou se jí uvolnily kapacity, které prakticky nemá, komu jinému nabídnout. S výjimkou Apple, nikdo ze současných partnerů TSMC nemá hotové, nebo skoro hotové, 5nm produkty, které by mohlo u TSMC začít už teď vyrábět. U AMD tak mají poměrně příjemné dilema.

TSMC určitě dává velmi zajímavé podmínky, aby s 5nm výrobou AMD začalo co nejdříve. Pro AMD je to navíc další senzační příležitost, jak technologicky naprosto převálcovat konkurenci. Intel letos bude dělat halo s 10nm produkty pro malou část svého vlastního trhu, a tvrdit, jak je 10nm pokročilý …. AMD ale může přijít s 5nm procesory a bude vymalováno. Buďte si jistí, že u AMD je spousta lidí, kteří řvou „pojďme do toho“!

Nicméně je tu to, na čem záleží nejvíce. Peníze. Samozřejmě vývoj ZEN 3 na 7nm výrobu něco stál a nejen AMD, ale mnoho partnerů kolem, kteří připravují desky, počítače a podporu. Navíc 7nm+ výroba je skvělá, není s ní nic v nepořádku. Je znatelným zlepšením proti první generaci 7nm. AMD tedy počítá, zda se jí vyplatí s desktopovými ZEN 3 přeskočit rovnou k 5nm. Je tam mnoho proměnných, o kterých ani nevíme, prostě není to jen tak. AMD je ale v luxusní pozici, že tu možnost výběru má. TSMC jí v tom plně podporuje a má všechno připraveno a určitě jsou tam zajímavé podmínky. Je to ale AMD, které by prostě neslo náklady, a hlavně odpovědnost za 5nm produkty. Je to ovšem příležitost, kterou nemůže jen tak ignorovat, a je evidentní, že u AMD nejsou úplně rozhodnuti, jak to bude a firma se zjevně oficiálním potvrzením/nepotvrzením na toto téma vyhýbá.

AMD také určitě kalkuluje se současnou situací na trhu, kdy Intel nemá nic konkurenceschopného ani proti stávající 7nm AMD RYZEN 3000 sérii. Navíc AMD má ty kapacity jak 7nm, tak 7nm+ výroby, tak evidentně i 5nm. Co s nimi? Ve hře je mnoho možností.  AMD by například mohlo odložit desktopové ZEN 3 do příštího roku a vydat je skutečně na 5nm s tím, že by letos představilo ZEN 2+ na vylepšené 7nm výroby, nebo i původní výrobě, s lepšími parametry a cenami a prostě zaplavilo trh procesory. Stejně tak by mohlo 7nm výrobu využít pro zvýšení objemů mobilní RYZENů a především pro výrobu mnohem větších množství nových RDNA 2 GPU. Je tu prostě mnoho možností, a AMD si může vybírat. Ale musí počítat, zvážit hodně věcí. A ono se zase tak moc nestane, když se bude držet svého původního plánu a bude v klidu.

Jenže když TSMC tu 5nm výrobu tlačí a nabízí, a ta možnost být ještě výrazněji technologickým leaderem tu je, a jak moc dobře by to vypadalo vedle čehokoliv co má, nebo chystá Intel, prostě ignorovat se to nedá. V tuto chvíli je tedy jasné jen to, že serverové letošní ZEN 3 procesory jsou a budou 7nm, přesně podle plánu. U desktopu si ale teď už nejsem jistý, že jednak 100% letos vyjde (v plánu dle posledních informací stále jsou) a že bude „jen“ 7nm … pokud by AMD došlo k názoru, že by stálo za to udělat několika měsíční odklad výměnou za rovnou 5nm ZEN 3, tak za sebe říkám, že nevyžaduji nástupce RYZEN 9 3900X/3950X už letos a rád si počkám o pár měsíců déle. Co vy?

//já si ale stejně spíše myslím, že AMD už na prvních ZEN 3 RYZEN nic měnit nebude a vyjdou v říjnu na 7nm, jak bylo plánováno ...

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 19:43:55

Třeba chce AMD zavést tick-tock strategii.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 08:11:35

Taky můžou být na těch jejich 6nm ale netuším jestli to má TSMC odladěné...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 08:27:22

Kludne sa mohlo stať, že Nvidia a AMD s vyrobou svojich GPU na plno vyťažili 7nm proces a proste kapacity niesu pre CPU, a kvôli krize nieje až taka poptavka po 5nm procese.
Druha vec keby AMD začala vyrabať CPU 5nm procesom, tak intel zo svojim 14nm už by fakt nemal ako konkurovať. Lebo sa hovori o naraste +15-20% vylepšenim archytektury +10-20% navyšenie vykonu vyrobnym procesom.
Ale najpravdepodobnejšia varianta je, že len Apple bude mať pre svoje PC a notebooky možnosť 5nm vyrobkov.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 09:38:41
avatar
Mám pro AMD jen jednu reakci!!!

"Shut up and take my money..."
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 10:10:19

No podle více zdrojů to vypadá, že se bude jednat o 7nm
Odkaz
Odkaz
Odkaz
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 11:40:57

On by nemusel být problém aby využily oba procesy. Na modely bez x se použije 7nm+ a na ty s x 5nm. Aspoň mě to dává smysl. Díky modelům bez x se zaplatí náklady na návrh a díky "prémiovějším" x modelům ještě víc utečou konkurenci. Mohl by to být podobný obchodní model jako u Intelu.
Chceš přetaktování připlať.
Chceš lepší výrobní proces? Připlať.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AQle ťnm sa dá stihnúť ešte te 2020-06-11 15:56:39

Citace:
desktopu si ale teď už nejsem jistý, že jednak 100% letos vyjde (v plánu dle posledních informací stále jsou) a že bude „jen“ 7nm …
TSMC pro AMD vyvíjí 5nm proces na míru
21. 4. 2020
Odkaz

Kapacity 5nm procesu TSMC jsou plně rozebrané, výroba začne v dubnu
12. 3. 2020
Podle zdrojů tchajwanského webu DigiTimes plánuje TSMC

zahájit 5nm výrobu pro prvního zákazníka již příští měsíc, v dubnu. Ze starších informací víme, že


další zákazník má zahájit 5nm výrobu u TSMC v červenci.

Kompletní 5nm výrobní kapacita TSMC již byla vyčerpaná, takže 7nm ani 5nm kapacity by aktuálně neměly být k dispozici.
Odkaz

5 nm u TSMC dosáhlo 50% výtěžnosti, první zákazníci budou Apple, HiSilicon a AMD
6. 12. 2019
Odkaz

Návrh Zen 3 byl dokončen, pracuje se na Zen 4
13. 8. 2019
Odkaz

výroba u AMD 40 dní
testovanie u AMD 90 dní
OEM partneri maú CPU 30 dní pred uvedenímk tomu overovacia séria 40+90 dníto máme
40+90+40+90+30=290 dní od ukončenia vývoja po udenie
Your starting date is August 13, 2019 so that means that 290 days later would be May 29, 2020.A ak bola potrebná jedna úprava+130dní=420dní
Your starting date is August 13, 2019 so that means that 420 days later would be October 6, 2020.
Odkaz

A pre uvedenie 6.10.2020 sa výroba Zen3 musela začať najneskôr 29.4.2020
Your starting date is October 6, 2020 so that means that 160 days before would be April 29, 2020.

To paltí, aby by AMD bolo prvým 5nm zákazníkom

Aj keby to bol ten júl/červenec = teda AMD by bol druhým zákazníkom

bolo by to na prelome rokov t.j. do 7.1.2021, čo dáva veľkú šancu na rok 2020 pre 5nm Zen3

Your starting date is July 31, 2018 so that means that 160 days later would be January 7, 2019.

Edit: Ak by išlo o uvednenie 5nm len pre retail je to o 30 dní skôr a ak by išlo o začiatok výroby nie 31.7. ale 1.7.2019 tak je ttam tie -30 dní

ted prvý možný dátum pre retial 5nm Zen3 , ak je AMd druhým záakzníkom na 5nm je 8.11.2020

Your starting date is January 7, 2021 so that means that 60 days before would be November 8, 2020.

Edit END:

A to je možné

Zen 2 čiplet je menší než nejmenší 7nm SoC Applu
28. 1. 2019
si zaslouží explicitně zdůraznit, že osmijádrový Zen 2, tedy

Zen 2 čiplet, je při ploše ~78 mm2
menší čip než první 7nm sériově vyráběný čipy vůbec,

Repertoár Applu zahrnuje dva 7nm procesory: Větší
Apple A12X o ploše 122 mm2 a
Apple A12 dosahující plochy 83,3 mm2. Druhý zmíněný je určen pro iPhony a najdete ho od loňského podzimu v modelech iPhone XS a iPhone XR.
Odkaz

Zen 2 / 7nm EPYC tvoří kombinace 7nm a 14nm čipletů!
7. 11. 2018
1× 14 nm (~434 mm2)
8× 7 nm (~73 mm2)
Odkaz

Čiže to, že 5nm čiplety s 8 ks jadrami Zen3 budú mať okolo 55-60 mm2
A to je na výrobu ľahšie než SoC s ARM-om, kde si môžu dovoliť na ARM vyššiu cenu, lebo pre Early Adopters bude 5nm drahší ako neskôr.AMD ktorému OEM tvrdí, že nemôžu brať od neho, pokiaľ ich nie sú schopní zásobovať na 100%, lebo ak zvýšia podiel AMD Intel im ten zvyšok nedodá a odsabptujr zvýšenie podiel AMD, lebo OEM nechce predať menej PC. AMD ide len o rast výrobných kapacít. A tam zisk z dvoch výrobmých technológií obrovský.

A AMD môže útočiť na 12,5x vyšší podiel na trhu serverov. a rastie rýchlejšie ako prepokladal


AMD vede 89:11 ale podcenilo poptávku.
Úterý, 09 červen 2020

Společnost AMD se pochlubila, že na poli procesorů se jí daří a podílově výrazně roste. Na konci roku dosáhla na 16,9% v OEM a 8% v serverech. To jsou ohromná čísla, vzhledem k tomu, že v roce 2017 mělo AMD jen 8,7% a 1% podílu.

Na serverech by rádo v dohledné době překonalo svůj nejlepší výsledek, tedy 26% podíl z roku 2006.
OdkazAMD potvrzuje: Do konce roku máme 10 % serverů
31. 1. 2020 | no-X | Hardware, Novinky, Procesory
Tzv. černá vize Briana Krzanicha, exšéfa Intelu, který se obával, že AMD získá 15-20 % trhu serverů, by se mohla naplnit v pololetí 2021…


Nyní, o tři měsíce později, na finanční konferenci k výsledkům za minulý rok, CEO AMD, Lisa Su, plně potvrdila tento výhled. S ohledem na získané zakázky očekává, že AMD opustí rok 2020 s dvouciferným podílem v serverech. Dvouciferný znamená přinejmenším 10%.
Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Sunday, 12 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 952x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5595x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0