AMD obsadilo největší část trhu s CPU za 14 let! Soustředí se na servery a notebooky. Co GPU? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 15 September 2021
altU společnosti AMD mají všechny důvody být spokojení. A jasně definují priority.

 

 

 

 

U společnosti AMD mohou slavit další metu. V Q2 2021 dokázalo AMD výrazně podílově posílit na trhu s procesory vůči Intelu, na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Drží celkových 22,5%, proti 77,5% podílu Intelu (všechno včetně ltO a SoC v rámci x86 čipů). Jde o výrazné posílení z 18,3% před rokem. AMD navýšilo podíl o 23% za jediný rok. Dosahuje také již téměř 10% podílu v klíčovém a prestižním (a extrémně výdělečném) serverovém segmentu. To znamená úžasný meziroční 65% nárůst z 5,8% podílu před pouhým rokem. Připomínáme, že na přelomu 2016/2017 činil podíl AMD na serverech a nejvýkonnějších procesorech na světě, prakticky vzato 0%. A každé jednotlivé % serverového trhu má obrovskou hodnotu a současně efekt sněhové koule.

Daří se i na nejdůležitějším a největším spotřebním trhu, tedy v mobilních kategorii. Sem se AMD hodně soustředilo letos a výsledkem je nově 20% podíl proti Intelu. V Q2 ovšem AMD oslabilo na desktopu, kde spadlo na 17%. Samozřejmě desktop nejsou jen retailové čipy, prodávané samostatně nám koncovým uživatelům a nadšencům, což je velmi malá kategorie, kde AMD má 70 až 80% podíl dnes. Bohužel tato kategorie dělá jen velmi malý objem prodejů procesorů, takže do statistik výrazně nepromlouvá. Desktop je z velké části tvořen OEM počítači, kdy výrobci stále Intel platformy výrazně preferují. Mnohdy dokonce nenabízí AMD variantu ani jako alternativu. Současně AMD oslabilo na desktopu i v retailu, a to čistě proto, že nemá kapacity pro produkci dříve populárních levnějších procesorů, které byly dlouho jeho doménou.

Neexistuje dnes běžně dostupný skutečně levný low endový 7nm RYZEN procesor, protože levné být nemohou. Navíc výtěžnost 7nm ZEN 3 je tak vysoká, že AMD má prakticky jen plně funkční 8jádra a minimum 6jádrových čipů. 4jádra nemá žádná a všechny čipy se 6 a 8 jádry bez nejmenších potíží udá a prodá. Pokud jde o APU, které by se pro levnější segmenty v desktopu hodila, existuje sice 4jádrový RYZEN 3 5300G, ale jen pro OEM. Opět proto, že jich není mnoho. I výtěžnost těchto fyzicky 8jádrových APU je tak dobrá, že AMD prakticky může prodávat jen 6 a 8 jádra, aniž by mělo „odpad“ pro výrobu 4jader a levných CPU obecně. S APU se navíc AMD soustředí primárně na mobilní segment. A i tady by mělo více zájemců, než kolik stíhá procesorů vyrábět.

AMD sice má ještě nějaké kapacity pro 12nm výrobu u GF, ale s nimi už počítalo jen pro čipsety, nebo části čipletů. Výroba starší generace procesorů ustává, speciálně když náklady na ně nezanedbatelně rostou. Výrobci zvýšili ceny až o 30%. Navíc je o výrobní kapacity velký zájem ze strany mnoha jiných firem, zejména auto-průmyslu. Spekuluje se o tom, že AMD má navržené nové levné 4jádrové 12nm čipy se ZEN 3 architekturou, ale jestli je uvede na trh, to je stále otázka. Každopádně nabídka levných procesorů AMD na trhu i v retailu značně prořídla. Jsou tam už jen starší 12nm varianty ZEN+/ZEN 2 ale žádné APU. To samozřejmě speciálně v dnešní době velkého zájmu o APU, je omezující. Bez debat fakt, že Intel má integrovanou grafiku v levnějších procesorech, Intelu nahnalo v nejnižší třídě zákazníky. Nemluvě o tom, že Intel prakticky nemá co nabídnout jinde než v low endu a středním mainstreamu, protože ve vyšších třídách jeho procesory prostě nestačí. AMD tak evidentně obětovalo low end a nemalý podíl v něm a soustředí se na produkci 6 a 8 jádrových modelů + čipletových monster s nimi, tedy až 64 jádrovými procesory. Prostě nemá potřebné kapacity, aby stíhalo ten zájem a poptávku v nižších segmentech …

  • AMD má jako prioritu serverová CPU a mobilní platformu

Společnost má sice k dispozici rekordní objem výrobních kapacit (nikdy takové neměla), mnohem větší, než dokonce sama plánovala a původně měla objednáno. TSMC jí hodně vyšlo vstříc. Ale stejně to nestačí současné poptávce v nestandardní situaci, které všeobecně panuje. V současnosti drtivá většina procesorů a GPU AMD sjíždí ze 7nm linek TSMC. K tomu je třeba připočíst 12nm linky GF, které produkují čipsety a I/O čipy, které jsou součástí čipletů všech aktuálních AMD procesorů (vyjma APU). AMD je zdaleka největším partnerem TSMC, pokud jde o 7nm a brzy také 6nm kapacit, kdy celkově AMD zaujímá stále větší podíl výroby a rychle se blíží podílu Apple. Což je vůbec největší zákazník TSMC. Apple ale už používá primárně 5nm výrobu, která pro AMD v nové verzi pro náročnější čipy, bude k dispozici od Q2 příštího roku. Tam AMD odstartuje ostrou produkci ZEN 4 a RDNA 3. Ty se na trh dostanou na přelomu Q3/Q4 příštího roku (2022).

AMD každopádně žongluje s těmi velkými kapacitami, které vzhledem k nestandardní situaci na trhu a v poptávce, i tak zdaleka nestačí. Hlavní problém je fakt, že AMD vyrábí 7nm u TSMC také velké a náročné CPU+GPU čipy pro Xbox X a PlayStation 5. A i když jich vyrábí více, než se plánovalo, ani těch není dost a MS i SONY zvyšují objednávky. Podle některých informací dokonce tyto čipy tvoří největší část 7nm produkce AMD, protože jde o plochou opravdu velké čipy a jsou jich potřeba desítky milionů. A poptávce to ani tak nestačí, tak AMD nebude mít tyto obří kapacity k dispozici v dohledné době, pro případné využití na výrobu svých ostatních CPU a GPU produktů.

Z těch 7nm kapacit, které zbývají, se tak musí uživit výroba všech RYZEN 5000 procesorů (desktop, servery, mobilní PC) a také všechny Radeon RX 6000 grafiky (RDNA 2 – NAVI 2x čipy). Možná kdyby nebylo těch čipů pro konzole, AMD by mělo klidně 3x větší kapacity produkce pro své počítačové procesory a grafiky. Za stávající situace tak musí hodně počítat a plánovat.

A vybralo si jasné dvě priority. První jsou serverové procesory a platformy EPYC. Pro ně AMD vyčlenilo hlavní část produkce ZEN 3 čipletů. Ostatně i proto stále čekáme na desktopové ThreadRipper ZEN 3, protože prioritou jsou prostě servery. Vzhledem k růstu podílu a mnoha novým kontraktům a oznámením velkých objednávek a projektů superpočítačů, jde o jedinou správnou cestu pro AMD. Nedávno dokonce jeden zadavatel, který už roky buduje s Intelem jeho AURORA superpočítač, protože Intel prostě nestíhá a výsledný superpočítač bude mnohem slabší než dnes může být s AMD, tak vedle AURORA postaví také AMD projekt. Ten bude vtipně dokončený dokonce dříve než Intel dokončí AURORA. A podobných případů přibývá. AMD se v serverovém trhu dokázalo konečně opravdu viditelně prosadit a má jasný potenciál k dalšímu růstu, což u Intelu sledují s velkou nevolí. Dokonce prý Intel zlevňuje serverové procesory, ve snaze zabránit dalšímu skokovému růstu AMD. každé 1 % serverového trhu má totiž hodnotu stovek milionů dolarů a jde o dlouhodobé kontrakty.

Druhou prioritou AMD jsou počítače pro spotřebitele, a to konkrétně mobilní platforma. Notebooky totiž dnes tvoří minimálně 60% prodejů PC. Dnes už spíše téměř 70%. Desktop sice nekleslá, ale je dlouhodobě mnohem menší skupinou počítačů s maximálně lehce přes 30% podílem v rámci PC prodejů celkově. Některé desktopové segmenty jsou na vzestupu, hlavně herní PC a výkonná PC rostou každý rok dlouhodobě řadu let. Jiné segment desktopu ale mizí. Není tedy divu, že se AMD soustředí v rámci spotřebních PC na ty mobilní. A opět je to vidět na podílu. Ten má proti Intelu momentálně větší na mobilní než desktopové platformě. Co je dobře, protože mobilní platforma je mnohem větší a důležitější. AMD se k nim snaží také dostat mobilní RDNA 2 grafiky … což je ovšem v napjaté situaci s výrobními kapacitami potíž, i když je NAVI 23 extrémně efektivní řešení a prakticky perfektní pro mobilní segment.

  • Na třetím místě zájmu AMD jsou výkonné desktopové CPU a GPU

Vzhledem k omezeným kapacitám teprve po serverových a mobilních CPU (a platforem obecně) přichází prostor na klasický desktop. Zde je pro AMD prioritou vyšší segment. Tedy RYZEN 7, RYZEN 9 a ThreadRipper procesory následované CDNA GPU a velkými RDNA 2 řešeními. Bohužel speciálně výkonné GPU typu NAVI 21 (RX 6800/6900) zabírá velkou část kapacit, jde o čipy s nejhorší výtěžností (kvůli jejich velikosti). Prostor pro ně je tedy za současné situace toho, co všechno má na 7nm kapacitách přednost, značně omezen. Pro AMD je navíc komplikované dodávat na trh levně GPU za jejich standardní ceny, a pak se koukat, je výrobci, a hlavně prodejci, prodávají karty s nimi za až trojnásobek doporučených cen AMD. To ovšem ty čipy dodává výrobcům tak, aby se ty karty prodávaly za doporučené ceny.

Není se tak co divit, že AMD za stávající situace nemá desktopové GPU za svou prioritu, protože na nich primárně vydělávají jiní. AMD má jen naštvané zákazníky. Když zvedne produkci, budou z toho zase těžit prodejci nikoliv AMD. To však bude mít méně kapacit pro výrobu jiných svých čipů a řešení, včetně CPU, jejichž ceny jsou normální. Nemluvě o tom, že procesor mající podobnou plochu 7nm křemíku jako NAVI 21 GPU, prodá několikanásobně dráž. Ceny NAVI 21 grafik začínají na 549 dolarech (tak to AMD dodává, takže z toho vyrobeného čipu má pro sebe možná 100 dolarů). Když ale prodá EPYC procesor se stejným množstvím křemíku, tedy několika malými ZEN 3 čipy, stojí takový čip třeba až 8000 dolarů a většina z toho jde do kapsy AMD. Takže AMD zvolilo priority správně. Kdyby byla situace na poli výroby lepší, kapacit více a poptávka nebyla tak neobvykle zvýšená, problém s dostupností by prostě nebyl.

Bohužel, hlavním problémem pro AMD jsou zkrátka omezené kapacity výroby. Takže za současného stavu věcí nemůže zvednout produkci GPU, protože by tomu muselo obětovat produkci jiných produktů, které jsou stejně žádané a pro něj navíc výnosnější. Jedinou dobrou zprávou je, že AMD chystá nasazení 6nm výroby, a dokonce ji už začalo používat.

  • Rozšířené výrobní kapacity pomohou – 6nm a 5nm pro příští rok

Pokud jde o 7nm výrobu, AMD již má v držení drtivou většinu těchto kapacit společnosti TSMC. Další rozšiřování bude tedy problematické. Nicméně AMD začne využívat 6nm výrobu, což je 7nm vylepšená o EUV, přinášející hlavně lepší výtěžnost. Kromě nějakého dalšího malého navýšení výrobních kapacit samotných, bude 6nm znamenat hlavně zmenšení čipů. Tedy teoreticky vyšší výtěžnost. V případě této výroby by to mohlo být o 10% možná v nejlepších případech až o 15%. Což vzhledem k současnému nedostatku čipů, není zanedbatelné množství. 6nm výroba už byla nasazena pro novou RYZEN 6000U/H/G sérii. Tedy nástupce RYZEN 5000U/H/G APU, kdy nově budou používat stále ZEN 3 architekturu ale v kombinaci s NAVI 2x integrovanou grafikou a DDR5. Uvedení na trh proběhne začátkem ledna. Celkem nahlas se mluví i o tom, že AMD připravuje „refresh“ RX 6000 grafik s NAVI 2x čipy. Hlavní důvod udělat je 6nm místo 7nm? Právě potenciální zmenšení čipů a tedy více čipů o 10 až 15% se zvýšením výtěžnosti a tedy ve výsledku více vyrobených čipů z waferu. Nicméně tohle nebylo ještě potvrzeno, i když AMD rozhodně 6nm výrobu pro GPU testuje, to můžeme potvrdit na 100%.

Co by mohlo znamenat významné navýšení dodávek čipů AMD celkově, je nasazení dalších kapacit a to především nově vybudované 5nm produkce. K té se AMD dostane v Q2 až polovině příštího roku, kdy bude spuštěna ostrá výroba ZEN 4 čipů a také RDNA 3 GPU. Ty budou v obou případech čipletové, kdy samotné čipy „lepené k sobě“ na čipletech, by měly být navíc menší než jsou ty současné 7nm ZEN 3 a RDNA 2. Nová 5nm výroba je ale také ukrutně drahá, zhruba dvojnásobek, co 7nm. Takže AMD bude z počátku pochopitelně používat 5nm zatím jen pro serverové EPYC, desktopové RYZEN 5, 7 a 9 a nejdražší grafiky RDNA 3 či výpočetní CDNA 3 Instinct řešení. Zbytek produkce pro mainstream a nižší segmenty, zůstane na 7nm a 6nm ještě dlouho. AMD samozřejmě nebude chtít žádné stávající kapacity pustit, takže 5nm produkty by měly být takříkajíc „navíc“ a zvětšit by se tak mohly dodávky 7nm / 6nm čipů, kdy AMD plánuje i nové produkty využívající tyto procesy.

Samozřejmě by pomohlo, kdyby AMD mělo možnost využívat nějaké další výrobní kapacity. Nové továrny apod. bez toho nemá šanci Intel dohnat, pokud jde o počet dodávaných procesorů či GPU. Situaci v tomto zkomplikuje fakt, že sám Intel bude využívat 6nm výrobu TSMC pro svá GPU. Takže bohužel část 6nm kapacit TSMC, bude sloužit i Intelu a nijak to nepomůže vyřešit situaci AMD či nedostatku GPU na trhu samotných. Výrobní procesy Intelu nejsou na velká GPU použitelné, nebyly by konkurenceschopné. Situace u GlobalFoundries, tedy v bývalých továrnách AMD, je delší dobu nečitelná. Firma se vykašlala na 7nm proces už před lety (čehož teď určitě litují), takže nic lepšího než 12/14nm nemají. I když si úplně neztěžují. Za těch minimum investic do výroby nemají o zákazníky také dnes žádnou nouzi a také zvýšili ceny své produkce až o 30%. Každopádně to nevypadá, že by tam byla šance na nějaké zajímavé nové kapacity, natož novějších výrobních procesů, vhodných pro AMD. To platí i u SAMSUNG, který má tak tak dost pro sebe. A to u něj běží 8nm výroba velkých GPU pro NVIDIA. Otázkou jsou ale další generace výroby, kdy se SAMSUNGu nedaří technicky tak, jako TSMC. 5nm výroba větších čipů u SAMSUNG je stále velkou otázkou a vypadá to, že i NVIDIA se bude muset vracet na 5nm k TSMC. To samo sice nyní staví hned několik nových továren najednou, ale spuštěny budou až v průběhu roku 2023.

To je ostatně rok, kdy mnozí předpovídají, že se situace na poli výroby čipů obecně zlepší a situace se uklidní. Protože prostě nastoupí nové významné výrobní kapacity a továrny různě ve světě. Čína chce být také soběstačná a buduje své kapacity, takže v současnosti prodávané čipy v Číně z kapacit mimo ni, budou muset zamířit jinam. AMD má, jako mnozí další dnes, prostě svázané ruce a minimální možnosti k manévrování. Samozřejmě je škoda, že když aktuálně disponuje zrovna nejlepšími CPU a GPU v mnoha směrech na trhu, že nemá více kapacit pro jejich výrobu, aby mohla podílově překonat konkurenci. Ta sice nemá tak dobré čipy, ale má velké kapacity a prodá všechno co vyrobí. NVIDIA sama má podstatně lehčí situaci, protože vyrábí jen a pouze GPU a nemusí tak žonglovat se speciálními produkty pro konzole, pro CPU atd.

Samozřejmě u AMD si nikdo moc neztěžuje. Ano, štve je situace, že nemohou dodat více CPU a hlavně více GPU, ale musí pracovat s tím, co je. A i když se nám desktopovým nadšencům nelíbí, že prioritou jsou herní GPU až na konci seznamu produktů AMD, z hlediska situace ve výrobě, situace pokud jde o marže a tržní význam, dělá AMD opravdu skvělou práci. Priorita v pořadí servery (CPU i GPU), notebooky (CPU a GPU), konzole (CPU a GPU), desktopová CPU a desktopové GPU, je dobrý tah. Maximalizace příjmů a využití výrobních kapacit. I na tom je vidět, že současné vedení AMD jsou lidi na svém místě, na rozdíl od jejich předchůdců …

Prostě škoda, že situace s výrobou a světovou poptávkou je jaká je, mohli jsme řešit jen příjemné věci toho, co si vybrat. Takhle musíme řešit často to, zda je vůbec co koupit … to není ale chyba výrobců, prostě Covid, práce z domova, uzávěry a rozbombardování roky fungujících řetězců. Pokud se nestane něco nečekaného (opět), tak se situace ještě hodně dlouho neuklidní, možná na přelomu 2022/2023 a v průběhu 2023, kdy vstoupí do hry nové významné kapacity výroby, které jsou ve stádiu budování …. Každopádně pokud má AMD v té době nabízet stále špičkové produkty i v té době, musí na nich už teď makat a musí do nich hodně investovat. To znamená vydělávat dnes správnou strategií a tu zjevně má …

Nebo si snad někdo myslí, že by AMD mohlo zvolit nějak lepší strategii, priority výroby produktů a rozdělení těch stávajících kapacit, které má k dispozici?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 22:03:32
avatar
Citace:
Nebo si snad někdo myslí, že by AMD mohlo zvolit nějak lepší strategii, priority výroby produktů a rozdělení těch stávajících kapacit, které má k dispozici?

Myslíte jako, že by se snad mohli chovat jinak, než tak, aby co nejvíce vydělali? Ne to si nikdo nemyslíme. Na druhou stranu to není ani žádná "přednost" od AMD, takhle se chová každý oportunista!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 22:03:50
avatar
tak teoreticky mohli obětovat část konzolí a vyrábět herní desktopová GPU a překonat podílově NVIDIA .... nebo mohli všechno obětovat výrobě CPU a dotáhnout to na 50% podílu na poli CPU ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 06:54:58

Intel aj Nvidia spavaju spokojne, maju skupene všetke volne vyrobne kapacity u TSMC a AMD ma len tolko waferov kolko ma, tak že je jedno ake je vykonne či usporne, vyrobne kapacity dovolia u GPU obsadiť trh len na 17% u notebookoch len na cca 10% to iste serveri.
Čo som pozeral 6nm ovladol Intel, 5nm tam ma velku časť Nvidia a dokonca už na 3nm sa tiež nasačkoval Intel ku applu.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 18:55:40

Bylo by mozne dat sem odkaz na zdroj, ze ktereho jsou ty informace o podilech na budouci vyrobe tsmc?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-17 19:35:19
avatar
Až na to, že už teď má AMD v laptopech 20%, tak se snažíš hezky.
Navíc bez zdroje je těžké takovým údajům věřit...
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 22:21:23

Pěkně popsáno co je prioritou pro AMD, nicméně jako v minulosti je tam několik nepřesností a nebo přímo nesmyslů.
"Notebooky totiž dnes tvoří minimálně 60% prodejů PC. Dnes už spíše téměř 70%. Desktop sice nekleslá...."
Hezky odhadujete, ale věštit není třeba, v roce 2020 tvořily notebooky 73,6% v rámci PC platformy.
A co se týká podílu desktopu, tak ten klesá a to výrazně, jen pokles mezi roky 2016 a 2020 v absolutních číslech je 23%.
V jednom odstavci píšete: "Pro AMD je navíc komplikované dodávat na trh levně GPU za jejich standardní ceny, a pak se koukat, je výrobci, a hlavně prodejci, prodávají karty s nimi za až trojnásobek doporučených cen AMD. To ovšem ty čipy dodává výrobcům tak, aby se ty karty prodávaly za doporučené ceny."
Na konci píšete, že AMD musí vydělávat a co dělá správně, tak se pozastavuji nad tím, jak je někdo v AMD tak neobchodní, že ač jim TSMC zdražuje výrobku, režijní náklady v dnešní době opravdu neklesají, tak AMD bude jediné které musí dodávat grafiky za ceny, které stanovilo v době jejich uvedení?!
Možnosti jsou dvě, v AMD na postech, které o tom rozhodují pracují nesvéprávní lidé a nebo si tohle prostě vy do článku vymýšlíte - data o cenách za které AMD prodává partnerům samosebou nemáte.
A co se týká podílu AMD v TSMC, není malé, ale není ani největší, z hlediska tržeb je na první místě výroba SoC pro telefony a to i přes odchod firmy Huawei. Dělá 42% tržeb za Q2/2021.
Pokud to vezmeme z hlediska výrobního procesu, tak ano 7nm proces dělá 31% tržeb, jenže na něm není AMD samo.
A všechny dostupné informace naznačují, že podíl AMD na tržbách TSMC bude klesat, protože o kapacitu se bude dělit s více firmami, ale tak už je business tvrdý. Aktuální data budeme mít 14.10.2021.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 19:05:03

Mozna nezdrazovani gpu pro vyrobce karet nebude jen otazka (ne)obchodnosti lidi z amd. Kdyz neco prodavate koncovym zakaznikum a zvlast v maloobchode, muzete menit ceny podle potreby treba kazdy den. Tim spis u nedostatkoveho zbozi.

Ve vyrobnich firmach se ale dodavky a jejich ceny kvuli planovani a stabilite vyroby nasmlouvavaji docela dost dopredu. A zdrazovanim podle libovule a okamzite situace by si vyrobce podrezaval vetev. Slusne chovani vuci partnerum je tim dulezitejsi, cim mene jich firma ma a cim jsou pro ni vyznamnejsi. Proto treba tsmc velkym partnerum zdrazilo mnohem mene, nez malym firmam a novym zajemcum.

Ze se hokynarske chytraceni ve vyrobnich vztazich nevyplaci, se ostatne presvedcil i sef nvidie, ktery zkousel pred casem tlacit tsmc ke zdi pri jednani o cene tak tvrde, ze na to nakonec dojel a zbyl mu jen vyrazne horsi proces od samsungu. A tak ted nvidia musi hnat takty i prikon karet na krev, aby stacila na amd karty s lepsim procesem od tsmc.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 05:25:52
avatar
Citace:
Nebo si snad někdo myslí, že by AMD mohlo zvolit nějak lepší strategii, priority výroby produktů a rozdělení těch stávajících kapacit, které má k dispozici?

Jasně že mohlo, třeba dodávat čipy do grafik pro partnery s podmínkou, že se ty karty opravdu dostanou ke hráčům za doporučený ceny. Nebo všechny verze karet, kde je amd čip prodávat přes jeden shop. Prodají všechno, nenaštvou zákazníky a nemusí se potom bát, že trh zaplaví bazarový karty od těžařů.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 06:15:50

Přesně jsem chtěl navrhnout tu strategii, že si ty karty a procesory budou prodávat sami na vlastním e-shopu (i kdyby jen dočasně) a budou si na tom vydělávat sami. Oni budou spokojení, hráči budou spokojení, jen těžaři a scalpeři budou nespokojení. Samozřejmě mi je jasné, že by museli vyřešit ověřování zákazníka tak, aby to šlo skloubit s GDPR a zároveň si jeden zákazník nemohl objednat přes falešné účty 1000 grafik, ale určitě by to nějak šlo.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 21:44:54

U otazky na volbu (nej)lepsi strategie by bylo dobre rozlisovat, pro koho by ta strategie mela byt dobra. Predstava, ze by mohla amd podavat vsechny grafiky pres vlastni obchod, je hezky sen hracu, ale z vice duvodu uplne mimo realitu.

Vybudovat zcela novy distribucni kanal s potrebnou kapacitou neni na par dni a za par kacek. A musi zapadat do dlouhodobe strategie firmy. Nema smysl neco takoveho delat jen pro reseni aktualnich, nejspis relativne kratkodobych problemu.

Amd neni obchodni, ale vyrobni firma a potrebuje zdroje soustredit jinam, nez na budovani vlastni obchodni site. Navic Amd nevyrabi karty, ale jen obvody pro ne. Aby sve vyrobky prodala, potrebuje vyrobce karet i tedy i jejich distribucni kanaly. Pokud by si ted vybralo jen jednoho vyrobce pro vyrobu "svych" karet a navic mu neumoznilo prodavat pres jeho partnery, nastvalo by vsechny (ostatni). Dostalo by se pak nejspis do podobne situace, jakou ma dnes u gpu pro notebooky. Ma dobre cipy, ale malo partneru, kteri jsou ochotni je pouzit. Navic by byl amd obchod pri aktualnim pomeru poptavky a vyrobnich kapacit stejne porad prazdny a vsichni by nadavali primo na amd.

Oni museji premyslet jinak, nez hrac, ktery by chtel dobrou grafiku za par korun a vsechno ostatni je mu jedno. Amd potrebuje udrzovat a rozvijet partnerske vztahy a retezce. A ne je obetovat kvuli nejiste prizni nespokojenych hracu. Navic kdyz ma konkurence stejny problem a kazdemu trochu soudnemu cloveku je jasne, ze vyrobce gpu je jen jednim z kolecek celeho mechanismu a ma minimum moznosti s aktualni situaci neco udelat.

Staci se podivat na nvidii, ktera svuj prodejni retezec ma. Kdy jste kdo naposled videl na jejich webu prodavat karty s jejich gpu za jimi doporucovane ceny?
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 20:34:23
avatar
Nikdo neříká, že by muselo amd všechno prodávat přes vlastní eshop, spíš by to chtělo si smlouvami ošetřit ty koncový obchody a distributory, aby se karty prodávali za ty stanovený ceny.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 20:59:19

To je spíš úkol pro úřady, aby byl dohled nad nadhodnoceným prodejem. S náklady u výrobců, distributorů a prodejců AMD nebo Nvidia nic moc udělat nemůže. Ikdyž něco ve smyslu GPP by mohlo fungovat, tentokrát pro blaho zákazníků
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-17 20:49:31

No jo, fakt jsem u toho prodeje pres web amd napsal vsechny karty . To jsem musel mit asi zatmeni mozku . To je absurdni samo o sobe.

Ale to co pisu dal je (temer) nezavisle na podilu gpu, ktere by amd vyuzila pro prodej pres svuj web. Zisk by si nezvedla a jen by si pridelala problemy.

Podle pocatecnich cen prodeju 6600xt to vypada, ze se snazila partnery a pres ne i nejvetsi prodejce tlacit i u samostatnych grafik k dodrzovani doporucenych cen, ktere navrhli vyrobci jako rozumne realizovatelne. Ale udrzet to dlouhodobe neni pri takovem previsu poptavky realne. Volny trh ma holt i sve stinne stranky. Regulacni urad proti predrazovani ma podle ne
Svetr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 08:14:56

AMD, stejne jako Nvidia, vyrabi pro zisk. Momentalne proda vse, co vyrobi a tak je pro ne vyhodnejsi dodavat karty primo tezarum, nemusi nic resit. Takze proc si to komplikovat?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 21:27:55

Tak AMD je na tom v celku dobre, tento rok si prilepšilo o 3,85 miliardy dolarov skoro 2x viac ako minuli rok, už dobieha Nvidiu ktora si privilepšila o 5,8 miliardy dolarov.
Uvidime kolko vyrobnych kapacit u TSMC bude mať AMD o rok.
Zatial to velmi ružovo nevizera, ak je pravda o Intelu a Nvidii
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-17 11:15:28

Ne to by nefungovalo.pri predaji samostatnych grafickych kariete neviete rozlis druh zakaznika. Proste by tie grafiky zase vykupili "hraci" aka sklaper boti ktory bych ich zase len odpredali cryptofarmarom ;-) .
Vsimnime si ze predajcovia PC sice nemaju skladom graficke karty na samostatny predaj ale ponukaju na predaj cele PC zostavy s grafickymi kartami. To je zatial jedina ako tak funcna predajna strategia. Skalperom sa nevyplati kupovat cele PC zostavy len kvoli tomu aby z nich vyberali graficke karty do mining rigov. Niektori poskupovali cele noteboky a prepojili ich to mining fariem. Takym stylom ale ide rentabilita dole.
janekjankovatej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD chudák 2021-09-16 08:24:47

AMD chudák za nic nemůže - von vlastní e-shop má i náš Větnamec - třeba kdyby mu vadilo že se prodávají ty předražený grafiky a on de fakto s toho málem nic nemá.
Tak nějak pamatuji kdy se dali koupit referenční grafiky
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 17:56:10

A kolik milionum zakazniku z kolika zemi ten vas vietnamec na tom eshopu obsluhuje? A kolik gpu a cpu vedle toho sveho internetoveho obchodu za rok vyrobi?

Inu, kdo chce psa být, hůl si vždycky najde. Bez ohledu na realitu.
janekjankovatej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 16:51:02

No asi by se nestal prvním e-shopem, kterej funguje ve více zemích - vzhledem k velikosti firmy a mohl by tam zaměstnat Větnamců (nebo i jinejch národností) hodně, kteří by se o ten e-shop starali a co se táče sortimentu ten náš jeden Větnamec by tam toho měl stejně víc
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-16 21:49:09

AMD to má prioritně dobře nastavené. Podíl grafik byl vždy menší než u Nvidie. Vlastně pokračuje v trendu výroby primárně CPU, konzole pro hráče a GPU pro ten "ortodox" okrajový a dnes značně poškozený trh. Má toho moc a kapacity jsou dost omezené. Moc toho vymýšlet s jejich nabídkou nejde a jede doslova prioritní boj, v kterém to nastavit nejde lépe.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-17 14:15:03

ryzen 5900 mam, ps5 taky...tak by uz konecne mohli zacit vyrabet i ty grafiky do pc, protoze to je jediny co mi chybi. s takovouhle ale nepocitam s novou grafikou driv nez 2023...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-17 19:50:59
avatar
Vím, že je to trochu mimo téma, ale proč DD používáš termín "čiplet" úplně jinak, než jaký je jeho význam?
Narážím na tuto větu: "samotné čipy „lepené k sobě“ na čipletech, by měly být navíc menší než jsou ty současné", která nedává smysl.
Aby dávala smysl, dala by se přepsat třeba takto: "samotné čiplety „lepené k sobě“ na substrát, by měly být navíc menší než jsou ty současné".

Čiplet není název pro ten substrát, na který se to skládá, ale pro ten jeden malý čip (typicky samostatně nefunkční), ze kterých je tvořena konstrukce složitějšího čipu (jako CPU/GPU). Dobře je to popsáno zde: https://en.wikichip.org/wiki/chiplet
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
God of War vyjde na PC ve vylepšené grafice
God of War vyjde na PC ve vylepšené graficeFriday, 22 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 248x
Komentářů: 2
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesThursday, 21 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 419x
Komentářů: 0
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!Thursday, 21 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 515x
Komentářů: 1
The FLASH dostává samostatný film – první ukázka
The FLASH dostává samostatný film – první ukázkaWednesday, 20 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 807x
Komentářů: 0
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?Tuesday, 19 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 634x
Komentářů: 1
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!Monday, 18 October 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 5