AMD potvrzuje, že díra v procesorech Intel jménem „SPOILER“ se ho netýká a plánuje vícevrstvé čipy Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 20 březen 2019
altU společnosti AMD se zdá být ticho, ale o to usilovněji se maká, pár novinek pro vás máme.

 

 

 

 

Jednu dobrou zprávu na úvod. Nedávno zveřejněné a dosud neopravená a podle mnohých neopravitelná zranitelnost „SPOILER“, která je závažnější než starší problémy kolem Meltdown a Spectre, trpí podle všeho pouze procesory architektury CORE od Intelu. Tedy všechny procesory od první generace CORE až pro ty nejnovější. A problém je to vážný, Intel ani za několik měsíců (kdy o zranitelnosti ví už od loňska) nebyl schopen přijít s nějakým řešením a nějaká větší SW oprava zásadnějšího typu by prý znamenala značně negativní výkonový dopad na Intel procesory.

Dobrou zprávou je, že z děravých procesorů Intel si nemusí chytří uživatelé dělat starosti, protože na trhu jsou procesory AMD RYZEN, které jsou mnohem bezpečnější. Netrpí ani na MELTDOWN ani na nový SPOILER. AMD i další odborníci vše prozkoumali, napadnutí procesorů AMD skrze stejné a úspěšné metody jako se to daří na Intelech, není jednoduše možné. Odlišná architektura ZEN neobsahuje zranitelné prvky, které používá Intel u svých procesorů. Pokud se ptáte, proč Intel používá takové prvky architektury, je to proto, že přinášejí nezanedbatelný nárůst výkonu. Proto není skutečně řešení problému u současných Intel procesorů vůbec možné, protože sama architektura je vadná. A pokud by Intel vyřešil ty problémy, bylo by to za cenu výrazně nižšího výkonu.

Spekuluje se tak o tom, že nová generace Intel procesorů bude mít ještě větší zpoždění, protože Intel řadu z těch zranitelných prvků designu stále používá. Jak aktuální, tak plánované 14nm generace procesorů, všechny ty chyby mají. V tuto chvíli na řadu z nich není řešení, řada z nich pak byla ošetřena tak, že to způsobuje problémy, nestabilitu systému, pokles výkonu atd. Řada zákazníků navíc neví o tom, že všechny prodávané procesory Intel jsou vlastně vadné a o nějaké bezpečnosti se u nich nedá ani mluvit. Bohužel z nějakého důvodu zůstávají procesory Intel stále v prodeji, ačkoliv jakékoliv jiné vadné produkty se obvykle z trhu stahují. Štěstí je, že Intel nucený vyrábět kvůli AMD stále větší čipy, není schopen vyrábět tolik CPU jako kdysi a není schopen tedy dodávat tolik procesorů, kolik by tvůrci PC chtěli. Jeho podíl tak v řadě segmentech klesá, mnozí výrobci vůbec poprvé nasazují AMD řešení a méně vadných CPU se tak dostává mezi uživatele.

  • AMD získává nové zákazníky a chystá nové procesory

AMD si tak aktuálně vůbec nemá na co stěžovat. V zákulisí se mu velmi daří vyjednávat další a další dohody. Aktuálně potvrdilo, že bude dodávat zejména grafické jednotky pro nový herní projekt a službu GOOGLE, která může mít revoluční dopad na celý svět. Současně se dočkáme nových Chrome-booků postavených na AMD platformě a na cestě jsou samozřejmě nové 7nm procesory a platformy.

Aktuálně vyšel velký UPDATE pro BIOSy základních desek X370/X470 s AGESA 0072, které již obsahují podporu pro chystané 7nm AMD RYZEN 3000 procesory. Výrobci desek tak postupně aktualizují své starší i současné desky a podpora tedy bude. Současně s tím AMD chystá i zbrusu novou X570 platformu pro nové RYZEN 3000 procesory. Celá platforma se bude jmenovat VALHALLA. V tuto chvíli stále nevíme, jaké konkrétní procesory AMD chystá, téměř určitě ale kromě 6 a 8 jádrových modelů dorazí minimálně 12jádrový. 16jádrový čip je technicky také jistý (dva čipy bude mít i 12jádro), ale není jisté, že s ním AMD vyrukuje hned. X570 desky s podporou PCIE 4.0 a několika dalšími novinkami pak dorazí spolu s novými CPU a jako nejpravděpodobnější se jeví červnové představení se zahájením prodeje v červenci.  

Kromě toho se očekávají také 7nm EPYC procesory následované i 7nm ThreadRipper modely a ke konci roku dorazí i nová APU včetně ještě neoznámených novinek. Současně AMD pracuje na nových SoC řešeních a platformách pro novou generaci PlayStation a Xbox a také na platformě pro Google a další. Není tedy divu, že AMD je pro následující měsíce v klidu :). Má nejbezpečnější procesory na trhu a brzy také technicky nejpokročilejší a téměř určitě budou i nejvýkonnější … Ale co bude dál?

  • AMD už pracuje na další generaci čipů a budou stále křemíkové

V posledních dnech tu máme také pár informací kolem budoucnosti čipů AMD všeho druhu. Samozřejmě společnost neříká nic definitivně, ale dává jasně vědět, na čem pracuje a jakým směrem se ubírá. V první řadě se AMD vyjádřilo na téma nejbližší budoucnosti výroby čipů.

Ač se mluví o mnoha nových materiálech a technologiích, stále se nic z toho neostalo ani na dohled běžnému nasazení, natož nahrazení křemíkových technologií současných čipů. No a podle AMD zatím nic nenasvědčuje tomu, že by křemík mělo něco vystřídat, a to v horizontu minimálně 7, ale klidně i 10ti let. Pokud situaci sledujete, víte jak rapidně rostou náklady na vývoj výroby i výrobu samotnou, jak se prodlužuje doba, kdy jednotlivé generace výrobních procesů zůstávají nasazené, tak asi budete souhlasit, že těch následujících 10 let stále s křemíkem je prakticky jistých.  

AMD k tomu dodává, že si je vědomo toho, že v určitých ohledech má křemíková technologie limity. Týká se to efektivity, například frekvence čipů se zastavují mezi 4 – 5 GHz, kdy by to sice šlo i výše, ale efektivita provozu je příšerná a tak výrobci čipů nemají zájem hnát takty výše. Jaké tedy bude řešení růstu výkonu? To, co AMD již dělá, tedy růst počtu jader/vláken, speciální nové instrukční sady a vylepšení v oblasti využití pamětí, GPU atd. Cesty jsou. Cestou ale rozhodně není zvětšování samotných čipů.

I na toto má AMD recept a už ho dávno nabízí reálně na trhu. Více čipové procesory. 4 čipy měly už první Threadripper, EPYC procesory, nová 7nm generace už bude více čipová i u mainstreamu, kdy navíc AMD posouvá technologie tak, že 7nm, tedy co nejlepším procesem, vyrobí jen tu část čipu, u které na tom záleží. Zbytek věcí bude obsahovat druhý čip na 14nm, u kterého je z pohledu funkčnosti úplně jedno, zda je 14nm nebo 7nm, ale záleží na tom z pohledu ceny (takže proto 14nm je lepší). Výsledkem tak bude složený procesor ze 14nm a 7nm čipu v jednom pouzdře.

Intel zatím nic podobného reálně nemá, ale mluví o tom, právě pod tlakem toho, že jeho současné monolity vypadají hodně hloupě naproti podstatně efektivnějším současným AMD procesorům. Intel tedy rychle představil projekt, kdy použije také čipy s různými výrobními procesory v jednom pouzdře, ale navrch přidá ještě další vrstvy včetně pamětí atd. Na rozdíl od AMD však Intel má tohle stále jen na papíře (nebo lépe řešeno ve video-prezentaci). AMD složené čipy už prodává a nyní přiznává, že jde stejnou cestou a bude jim přidávat vrstvy. Tedy produkovat více vrstvé čipy, zejména řešení využívající různé typy pamětí. V případě AMD to bude hlavně využití HBM technologie paměti. AMD je totiž spolu-tvůrce HBM. Takže v dalších letech od AMD pravděpodobně neuvidíme procesory, které by se hnaly za vysokými takty, uvidíme stále komplexnější řešení více čipů s více jádry, vlákny, přidanými GPU a také paměťmi a později i ve více než jedné vrstvě …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 18
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 00:18:36

u notebooků je zatím výběr naprosto tragický, mainstreamu pořád vládnou 4 jádrové cpu, 8 jader pohříchu málo a cenově dost mimo. Čili pro mě se zatím revoluce nekoná. Vše vypadá jako že při starém.
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 00:23:32

Je pravda, že procesory Intel jsou vadné a o nějaké bezpečnosti se u nich nedá ani mluvit.
Ale navíc co kauza Huawei? Bez jediného důkazu zakazuje USA používat produkty Huawei a ještě k tomu to zakazuje VŠEM státům světa pod hrozbou omezení spolupráce s USA.
A přesto povolí prodávat procesory Intel, které jsou děravé jak řešeto. To mě připadá jako výsměch všem demokratickým pravidlům světa a chování klasického diktátora!
Obecně proti USA nejsem, ale často to opravdu přehánějí.

Ale stejně. Dokážete si někdo představit, kdyby byl opravdu zákaz prodeje procesorů Intel? Já tedy moc ne. To by byla celosvětová katastrofa obrovských rozměrů. NEPŘEDSTAVITELNÉ.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 02:20:52

To mate pravdu,protoze po svete beha tolik zarytych intel ovecek,ze i kdyby jejich cpu prodavali primo s viry,tak si to jejich milovnici vzdy koupi.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 03:21:11
avatar
Zase to moc nepřeháněj s tím bumbání AMD coolaidu.

Za prvé, všechny slavné chyby jsou poměrně dost složité na realizaci (jinak řečeno, BFU to může být jedno).

Za druhé, kromě software patchů, microcode updatů je taky možnost (hlavně pro servery) využít ECC paměti, které efektivně dělají například SPOILER prakticky o dost hůře realizovatelný (jinak řečeno to fakt dost trvá, půl hodiny minimum, ale dle vytíženosti i dny).

Za třetí, je to úplně jedno dokud někde sedí blbej BFU co nemůže neotevřít odkaz či se podívat co pěkného je v té příloze mailu. Lidi jsou největší slabina všech systémů.

Exploity mikroarchitektury jsou teprve v začátku. Jeden z důvodů proč AMD z toho zatím vyvázlo jen s nutností udělat pár updatů je, že Intelu je víc (a tudíž je to hlavní cíl).

Je to podobné jako používat buď prehistorický, nebo kompletně "divný" prohlížeč. Například je fakt dost těžké použít nějaký exploit postavený na Javě, když ten prohlížeč nemůže Javu spustit.

V tomhle případě je pro AMD výhoda, že ty exploity "nejdou spustit". Mimochodem to dokazuje tu teorii, že důvod proč něco jede pomalejc na AMD či software potřebuje "optimalizovat" je, že AMD prostě funguje na úrovni mikroarchitektury jinak.

Oprava exploitů je otázka tak jedné generace u Intelu. Není problém to opravit, problém spíš bude, že výsledná CPU budou mít výkon víceméně jako ty konkurenční.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 10:20:04

je to otazka jednej generacie.. to ano.. problem je, ze jedna generacia trva intelu 10 rokov..
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 11:39:22

Huawei = Čína
Intel = USA

Je to jen tržní politika, a ne bezpečnost.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to jirka64 2019-03-23 13:04:34

Kauza Huawei není nic jiného, než geopolitický nástroj USA, jak přitlačit číňany. Řada států Evropy Huawei nezakázalo, jen my jak hodný pejsánek jsme se přitulili k oáníčkovi.

Vzhledem k tomu, že Intel je americká firma, její blokování na území USA je nesmysl. Navíc intel je přece jen pojem už desítky let a najdeš ho dnes nejen v pc, ale v armádních technologiích, autech, spotřebičích a já nevím kde ještě.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 15:44:06

nemel nahodou dva cipy v jednom pouzdre uz prastary core 2 quad?
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-22 16:30:15

Mal , ešte aj Intel Pentium D
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 953x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2040x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1462x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2964x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 0