Apple oficiálně potvrdil odchod od Intelu. U počítačů Mac začne používat vlastní procesory. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 22 červen 2020
altSpekulované je potvrzeno. Apple ohlásil začátek procesu přechodu z Intel x86 na Apple SoC.

 

 

 

Poslední dobou se už hodně nahlas mluvilo o tom, že Apple končí s procesory společnosti Intel. Nicméně pokud se někteří příznivci AMD těší, že to znamená RYZEN/EPYC místo zastaralých a pomalých Intel Core/Xeon v počítačích Apple Mac, tak je zklamu. Apple totiž končí s x86 platformou jako takovou.

Není tajemstvím, že Apple si rád dělá věci po svém (minimálně proto, aby si za ně mohl účtovat raketu). Procesory Intel tak Apple vysloveně trpí ve svých počítačích proto, že jednoduše nemá žádný výkonný vlastní procesor. Žádný ze současných ARM SoC Apple BIONIC řešení, není dostatečně výkonné, aby dokázalo nahradit výkonnější mobilní natož desktopové x86 procesory. Minimálně v kategorii ultra-mobilních PC, už se ale o tom dá polemizovat.

Pro některé uživatele je výkon současných Apple ARM SoC už dostatečný. A pokud jim stačí na tabletu iPad PRO 2020, určitě jim bude stačit i v podobě klasického notebooku. Právě tím tak Apple oficiálně začne. Firma ohlásila začátek postupného přechodu Mac počítačů, na právě jeho vlastní procesory BIONIC. Intel tedy přijde o významného zákazníka, který dělá kolem 7% odbytu jeho procesorů, včetně osazování nejdražších modelů.

Zda Intel nahradí rovnou všechny Macbooky s Intelem vlastním řešením, je otázka. Je pravděpodobné, že minimálně jednu generaci budou existovat vedle sebe obě varianty, Apple ale určitě bude tlačit a vyvíjet vše kolem hlavně té s jeho SoC řešením, využívající architekturu ARM. Apple již má demonstrační modely a podporuje vývojáře aplikací k optimalizacím a vývoji pro jeho platformu. Vývojáři se za 500 dolarů mohou do programu s veškerou podporou přihlásit.

  • Kdy dojde na výkonnější počítače?

Je evidentní, že Apple má v plánu nahradit procesory Intel vlastním řešením i v rámci výkonnějších desktopových Mac řešení. Je to podle mého jen otázkou času. Apple může jít cestou třeba multičipového řešení, aby dohnala manko, které ARM platforma bude proti velkým x86 procesorům mít, možnosti zkrátka má. Speciálně, když operační systém a aplikace si vyvíjí na míru.

Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že pokud někdo bude mít výkonný ARM počítač na trhu, tak to v dohledné době bude právě Apple. A nervózní z toho nemusí být jen u Intelu, který přijde o jednoho z odběratelů těch jeho předražených pomalých současných 14nm XEON řešení, ale o kšeft může přijít i AMD, které je výhradním dodavatelem neintegrovaných grafických řešení do notebooků a desktopů Mac.

Apple si s AMD ale rozumí určitě lépe, než s Intelem. A určitě si dokáže s AMD domluvit i lepší spolupráci než s Intelem, takže není vyloučeno, že AMD grafiky v počítačích Mac, procesory Intel přežijí. Ostatně když grafickou architekturu AMD RDNA používají nové ARM SoC platformy SAMSUNG, nikde není napsáno, že APPLE s AMD nevytvoří něco podobného. Co však definitivně skončí, jsou Hackintosh počítače, tedy možnost postavit si nyní Intel x86 sestavu doma dle libosti a pustit na ní MacOS. To už jednoduše nebude možné. Pokud prostě budete chtít používat MacOS prostředí, budete si muset koupit HW přímo a jedině od Apple. Firma ohlásila, že chce celý proces přechodu u Mac počítačů na svá SoC BIONIC AMR řešení, dokončit do 2 let.

Myslíte, že tedy další výkonný desktopový Mac počítač bude postavený na ARM procesoru Apple místo x86 řešení? A skončí Apple i s AMD Radeon grafikami ve svých počítačích?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 02:30:00
avatar
S přechodem NB určených především k surfování po internetu problém nevidím žádný, ale vážně si moc nedokážu představit jak chtějí ARMem nahradit výkonné varianty MacBook Pro, natož Mac Pro.

Na to jsem opravdu zvědavý!
Fanyqt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 05:13:46

Není tajemstvím ze iPad Pro je výkonnější v mnohých aplikacích než nynější macbooky pro a to za třetinu ceny. Nevidim důvod, proč by s razantně větším místem v šasi nezvládli udělat něco ještě výkonnějšího
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 06:21:37

Presne tak. Môj telefón ma väčší jedno vláknový výkon (a13) ako moj notebook s i7 (dokonca v niektorých aplikáciách to je viac ako hocijaký desktop cpu). Treba si ale uvedomiť že tu ide o cpu, ktorý ma pasívny chladič hrúbky 0.5 mm. Stačí pridať jadra, zvýšiť frekvenciu, cache a kludne sa môžeme dostať na 2x taký výkon celkovo a nižšiu spotrebu ako dnes ponuka Intel alebo Amd pre notebooky. Čo sa týka potom GPU tak dnes ma iPad Pro výkon asi ako x box one, čiže to pôjde podobne ako v prípade CPU (momentálne ide ale o riešenie soc, avšak sa šušká že Apple robi aj na vlastnej diskrétnej GPU).

Každopádne ide o riskantný ťah z pohladu Apple, hlavne z dôvodu že ide o inú architektúru CPU. Veľa ľudí totiž prevádzkuje aj Windows, Linux minimálne v podobe virtuáliek na macoch. Tu ale virtualizácia nebude možna, jedine emulácia a to ma väčšinou extrémny dopad na výkon. Na druhu stranu ale bude mužne nativne spúštať mobilne aplikácie pre iOS na desktope (pre youtube, twitter,messanger, hry úplne postačujúce).

Na záver dám este dve predikcie. 1. momentálne ma MacOS 10% market share, do 5 rokov to bude 20% 2. Apple predstavy vlastnú hernú konzolu ktorá sa bude predávať ako teple rožky
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 06:46:41

Coto? Jaká emulace? Windows na ARMu už nějakou dobu běží, problém je jen s aplikacemi. Linux je na ARMu odjakživa včetně Debianu, Ubuntu, Arch ... a samozřejmě se všemi aplikacemi nativně přeloženými pro ARM.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 08:14:20

Linux bude nějakou dobu na hardwaru applu "na nic", už vidím ten výkon když se v xkách použije driver "fbturbo" - pochybuju že bude apple vydávat opensource drivery pro svoji grafiku. A vlastě widle to samé. Nicméně se uvidí.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 09:58:26

Myslel som x86 Windows a Linux, ARM verzie samozrejme budú fungovať, tie ale nepodporujú väčšinu SW (minimálne Windows).
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 11:01:57

TLDR:
On je trochu problém, že přidat jádra nebude jednoduché.
Reálně stavíš 2 výkonná jádra Applu (+4 slow) proti 8 jádrům (16 vláknům a lepší vektorové jednotky) u AMD na stejné ploše křemíku. Desktopový apple s výkonnými 8 jádry, PCI-e linkami a více RAM řadiči bude celkovou plochou podobný 32 Jádrovému threadripperu....


--------------------------------------------------------
A13 nemá L3 cache, ale obří sdílenou L2 cache (6MB pro výkonná jádra z 8MB celkem). 2 Výkonné jádra +4 low performance na 100mm^2 ploše. (včetně AI a GPU, s jenom málo IO..)

Proti třeba velikostí a procesem srovnatelnému ZEN2 chipletu (bez AI, bez aGPU, zcela bez IO), které má 8jader + 16 vláken a větší vektorové jednotky na cca 80mm^2. Celková nesdílená L2 cache je 4MB (8x512kB), L3 je 32 MB (2x16MB). (+cca 130mm^2 IO die na starém procesu)


Víceportová rychlá L2 paměť applu je velký žrout plochy na chipu. Výsledek je, že 2 jádra zabírají přibližně stejně křemíku jako 8 jader od AMD.
U 1 vlákna má Apple výhodu, pokud se aktivní část programu vleze do 6MB cache, AMD bude rychlejší pokud bude mezi 6 a 16MB. (u více bude záležet na rychlosti RAM a prefetch algoritmech). U vícevláknových programů tu máme 8 jader s cca 4MB cache proti 2 jádrům s cca 3MB cache a to apple nemůže vyhrát.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 11:40:13

Uvidíme sám som na to zvedavý. Ak by to bolo tak ako píšeš tak potom s tebou súhlasím. Osobne si ale myslim že to bude trocha inak (momentálne sa hovorí o 8 výkonných a 4 jadrách s nízkou spotrebou). Benchmark síce neukázali ale v tom grafe sú s performance nad desktops, co znamená, že ak to tak bude, tak top verzia ich cpu bude musieť byt výkonnejšia ako 28 jadrový xeon v MAC pro.
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 16:38:11

Podle mě nejspíš půjde o úplně jinou architekturu než A13, vyrobenou pro desktopy a notebooky. Taky bych čekal horší benchmark IPC než má A13. (a vyšší turbo takty kolem 4Ghz)

Kopírováním A13 vedle sebe neudělají životaschopný čip s víc jak cca 10 výkonnými jádry (kolem 500mm^2 jsou higend grafické karty na 7nm). A to těžko postaví proti 28 jádrovému Xeonu (který tam mají teď), nebo případně EPYCu. I když je to Apple, takže možný je všechno
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 12:37:16

a o tomhle si slysel? https://venturebeat.com/2020/03/03/ampere-altra-is-the-first-80-core-arm-based-server-processor/
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 16:36:15

Mluvime o APPLE A13 processorech.
(Ampere je uplne nekdo jiny, a o jejich CPU se neda zjistit okolo vykonu a velikosti na kremiku vubec nic, krome kecu v PR oznameni noveho CPU. cituji "Vykonejsi nez 64jadrovy Epyc a 28jadrovy Cascade Lake")
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 21:02:24
avatar
Ano. I o tomhle jsem slyšelOdkaz .
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 16:16:44

A vis, ze aktualne nejvykonnejsi superpocitac sveta je postaveny na ARM procesorech? Ma vykon vetsi, nez druhy+ treti+ ctvrty + paty v poradi.
https://www.top500.org/system/179807/
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 08:11:54

Apple má výhodu v tom, že na tom provozuje vlastní uzavřený systém. Pokud tedy všechny aplikace vytvořené pro tento systém budou správně optimalizované pro ARM, tak to bude fungovat a bude to svižné.
Výhoda ARMu je, že v případě, kdy jsou na něj aplikace optimalizované, tak dokáží na něm běhat stejně rychle jako na x86. Výhoda x86 je pak v tom, že bez jakékoli optimalizace přechroupe rozumně rychle prakticky cokoli, což je potřeba na otevřeném systému, kde si každý aplikace tvoří, jak se mu zachce. Ale na uzavřené platformě je možné aplikace provozovat na ARMu při zachování stejné pocitové rychlosti pro uživatele.
Takže podle mne to bude fungovat. Ale v žádném případě bych to nezkoušel na Windows.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 08:39:46

Nikdo z Apple neřekl že končí s Intel. Jen řekli, že budou mít vlastní silikon. Takže nadpis není pravda. Naopak řekli, že další počítače s Intel jsou ve frontě.
To že Apple nemá žádný výkonný procesor také není úplně pravda. Ale to si musíme týden počkat než se dostane současné development řešení mezi uživatele kteří to otestují.
Fanyqt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 09:20:42

Taky řekli, že chtějí kompletně přejít na vlastní SoC do 2 let, takže úplně nepravdivý ten titulek není ;)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 10:52:04
avatar
jasně Kertíku ... Apple řekne, že zahájil přechod na vlastní CPU, ale podle tebe to znamená co? Že ty Intel CPU bude přidávat aspoň jako přívěšek na klíče ke každému prodanému notebooku s jeho Armem ... takže se tím uklidňuj ...

je samozřejmě všem rozumným lidem, (asi tedy kromě tebe) jasné, že Apple končí s Intelem a postupně jej nahradí .... kdy mimochodem v článku je jasně napsáno, že je to přechod postupný, zatím jen o NB a budou vedle sebe koexistovat .... ale chtít dnes číst více než nadpis po některých, bych asi chtěl hodně ....

no že by mělo Apple procesor na úrovni 28jádrového XEON řešení? Na tom nic první development Apple řešení určitě nezmění ...
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 14:34:49

Apple nepotvrdil co je psáno v nadpisu. To vzniklo jen správnou logickou indukcí. Protože ve slušných krajinách se obchodní partneři nepodrážejí, tedy nikdo neřekne sereme na Intel, uděláme si to lépe. Navíc už dnes páruje Apple svůj ARM k Intel procesorům kvůli zabezpečení.

Chtěl si naznačit že nejsem rozumný, být vztahovačný beru to jako urážku. Bacha aby se ti nepokazila aura :-)

No ale Apple taky zatím o serverech nemluví, na to má (najímá) Amazon. A na takové to domácí šmrdlání to má zjevně výkonu dost (zatím nezávisle nezměřeno).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-23 14:54:33
avatar
1, Nadpis není článek a technicky je nadpis přesně to co Apple oznámil ...


2, Apple řekl, že přechází na své CPU, pokud to u tebe znamená něco jiného, než že končí s Intel CPU, tak jsi jediný kdo to tak pochopil ....

No rozumným lidem to je jasné, tobě asi ne, tak co z toho vyplývá? Moje aura se zkazit nemůže, statisíce +bodů a jen desítky tisíc mínusových ;) to už se nehne.

jaký servery? Kdo mluví o serverech?! Víš o tom, že Intel používá 10 až 28jádrové Intel XEON procesory v Mac počítačích, že jo?
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PowerPC 2020-06-23 08:55:17
avatar
Po letech, co Apple opustil PowerPC, začne být opět zajímavý.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 08:46:34
avatar
Podle mě je x86-64 platforma neperspektivní, i přes pokrok, co udělalo AMD. ARM se mezitím rozvíjí mnohem více. Kde bylo x86 a ARM před 10 lety a kde jsou teď?
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-24 18:38:46
avatar
Intel dostava dalsi tvrdou ranu...

Jediny kde tedka asi jasa a bude se mit i do budoucna dobre je TSMC
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 900x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5587x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1919x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2952x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 892x
Komentářů: 0