Intel bude vyrábět 3nm procesory u TSMC ve velkém. Ale Apple ani AMD o kapacity nepřijdou! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 15 leden 2022
altVypadá to, že dohoda mezi konkurenty, tedy TSMC a Intelem je hotová. Jak to tedy bude?

 

 

 

 

Ačkoliv TSMC a Intel jsou vlastně přímí konkurenti, Intel dnes nemá na výběr. Jednoduše nedisponuje a disponovat dlouho nebude, vlastní dostatečně vyspělou a konkurenceschopnou výrobní technologií. Stávající výrobní procesy Intelu dělají jeho procesory hůře konkurenceschopné nejen vůči AMD vyráběné u TSMC. A své nové GPU Intel musí u TSMC vyrábět rovnou, protože by proti AMD a NVIDIA neměl jinak sebemenší šanci. Navíc chystaná nejnovější vlastní 7nm výroba Intelu (označená marketingově jako Intel 5), která by měla být připravena někdy v druhé polovině roku 2023, je už teď vlastně zastaralá a ještě roky nebude vyladěná. Současně je otázkou, jak je na tom Intel s vlastními kapacitami pozdření apod. Na chystaný 4nm proces (vylepšený 5nm) a dokonce už zcela nový 3nm od TSMC, v žádném případě nestačí, a případně 7nm Intel procesory by prostě měly problém ve srovnání se 4nm nebo dokonce 3nm čipy od AMD, Apple apod. TSMC bude se svou 4nm a 3nm výrobou připraveno už v roce 2023 a rok na to (2024 - 2025) bude běžně vyrábět i nejnáročnější čipy těmito procesy, kdy je jisté že AMD, NVIDIA i Apple budou u TSMC pokračovat a využívat tyto verze výrobních procesů pro své produkty.

Intel by jednoduše bez výrobních technologií TSMC neměl šanci technologicky a vlastnostmi svých produktů konkurovat a zaostával stále více, pokud by musel spoléhat výhradně na své procesy. Takže chtě nechtě, musel šéf Intelu přijít s prosíkem za TSMC, a to si mohlo nadiktovat jakékoliv podmínky. Šéf Intelu jednoduše nemohl odejít bez dohody o zajištěných kapacitách výroby u TSMC, neboť by to jinak znamenalo vážné dokonce potenciálně existenční problémy pro firmu jako takovou. Pokud by Intel musel bojovat s procesory na výhradně svých zastaralých výrobních procesech, neměl by vůči konkurenci technicky velkou šanci, ta by navíc kapacitně výrazně posílila a hrozilo by, že AMD by skutečně mohlo Intelu konkurovat i objemově, což je něco, čemu chce Intel za každou cenu zabránit, protože objemová dominance je základem podnikání a veškerého úspěchu firmy Intel nejen na CPU trhu.

  • Intel nedostane kapacity u TSMC na úkor Apple, AMD atd.!

TSMC si ovšem velmi váží svých stávajících partnerů, tedy jak AMD, tak především Apple, ale i QUALCOMM a MEDIATEK, kdy hlavně první dva jsou v současnosti největšími zákazníky a partnery. A přímo se podílejí na vývoji výrobních procesů. TSMC jasně říká, že chce ve spolupráci s nimi pokračovat a Intel tak nedostane žádné kapacity ani úlevy, které by jakkoliv poškodily stávající partnery. Jinými slovy, pokud chce Intel kapacity výroby u TSMC, nesmí to být na úkor AMD, Apple a stávajících partnerů. Takže jak to bude u TSMC vyřešeno, když Intel má mít podle nejnovějších zpráv zajištěny opravdu značné kapacity 3nm produkce? A dokonce se tak v dalších letech dostat hned za Apple, co by největší zákazník firmy?

Inu TSMC řeklo na výrobu pro Intel ano, ale Intel musí zaplatit celou produkci dopředu, což je mnoho miliard dolarů už dnes. Velmi nestandardní podmínka v tomto businessu, ale nezbytná, pro řešení, se kterým přišlo TSMC. Ty peníze od Intelu jednoduše použije pro výstavu původně neplánované, zcela nové továrny, jejíž kapacity tak budou využity primárně pro výrobu Intel čipů. A tak Apple, AMD a případně další partneři nepřijdou o žádné o své již zamluvené kapacity produkce, které původně už byly zcela rozebrány. Ale ani u toho TSMC neskončí …

  • TSMC oznámilo značné zvýšení Investic a rozšíření kapacit!

Firma tak současně oznamuje, že zvýší už tak značné původně plánované investiční výdaje na letošní rok. A to navýšení je až kolem 40%, což jen v roce 2022 znamená utratit až 44 miliard dolarů! To je mnohem větší částka, než kdokoliv kdy investoval do jakékoliv výroby čipů během jediného roku.

Slušnou část těch peněz tedy pokryje Intel, ale třeba také NVIDIA, která se k TSMC vrací ve velkém na minimálně 5nm produkci, a stejně jako Intel musí zaplatit většinu nestandardně dopředu, kdy firma nehodlá kvůli NVIDIA omezit kapacity pro AMD, Apple apod. Jinými slovy i kapacity 5nm produkce musí být výrazně navýšeny, aby vedle dosavadních objednávek dokázaly vyřídit také výrobu pro NVIDIA. A tak jsou v běhu rozšíření produkce, kdy TSMC dává pozor, aby prostorem pro NVIDIA nebyly dotčeny objednávky a prostor produkce pro Apple či AMD, kteří mají naopak stále malé cenové a další výhody. Ale i ti chtějí více, než co si původně zamluvili, a co jim mohlo TSMC v původně plánovaných objemech nabídnout, což je vzhledem k situaci logické. Takže proto TSMC oznamuje ono neplánované obrovské zvýšení výdajů.

Investice v roce 2022 měly být původně tedy výrazně nižší (něco kolem 30 miliard), ale nově tedy mají dosáhnout až 44 miliard dolarů. Pro srovnání, ještě nedáno v roce 2019 investovala TSMC „jen“ 14,9 miliardy za rok, v loňském roce 2021 už to ovšem bylo 30 miliard (původní plán byl kolem 20).

  • Výrazné rozšíření kapacit 7nm a hlavně 5nm

                                                                         – nové 3nm a 2nm továrny

Investice aktuálně směřují do významného rozšíření stávajících kapacit N7 a N6, kde vyrábí hlavně AMD a nově také Intel (GPU), a především do kapacit N5, která se stane v letošním roce hlavní výrobou a zdrojem příjmů pro TSMC, kdy na 5nm stále vyrábí a bude ještě nějakou dobu vyrábět Apple, Qualcomm. Ale nově se s většími hlavně GPU čipy přidají AMD (ZEN 4 i RDNA 3 a CNDA 3) a nově i NVIIDA (LOVELACE a HOPPER). Současně začne výstavba původně neplánovaných dalších továren speciálně na N3 a N2 procesy, kdy produkce jedné tak nově bude vyhrazena pro výrobu 3nm čipů Intel. Další velké peníze pak půjdou letos do významného rozšíření a nové výstavby kapacit zajišťující pouzdření čipů. Tedy pro čiplety, složené a vrstvené čipy apod., s čímž už nyní ve své nabídce operuje běžně AMD (ZEN 2, ZEN 3, CNDA 2 a brzy také ZEN3D, ZEN 4, RDNA 3 a CND 3), pro které tohle již některé produkty takhle TSMC vyrábí. Ovšem podobné čipletové a složené konstrukce chystá také Intel (METEOR LAKE, DG3), NVIDIA (HOPPER) a vlastně všichni. Budoucnost jednoduše patří čipletům a vícevrstvým čipům obecně, které je budou tvořit. 

  • Dohoda je nadějí, současně ale

                                politickým kalkulem s velkým rizikem pro všechny!

Každopádně TSMC může být s dohodou velmi spokojeno. Intel je sice jeho soupeř, ale protože nemá na výběr, tak ve výsledku zaplatí výstavbu celé „cizí“ konkurenční továrny + bonus. Současně TSMC nejen že nijak neomezí stávající partnery, ale bude jim moci nabídnout navíc další kapacity, které může vybudovat díky možnosti výrazně navýšit dále investice. Jinými slovy, TSMC se do toho pořádně opřelo a výsledkem tak bude, že kapacity produkce čipů výrazně narostou pro všechny. Konkurence tím pádem přituhne, protože všichni hlavní hráči, tedy Intel, AMD, NVIDIA i APPLE budou používat stejně vyspělé procesy výroby čipů i jejich pouzdření (čiplety). Nevýhodou toho všeho je ovšem fakt, že technologický svět se stane totálně a naprosto závislý na TSMC, jeho technologii a hlavně kapacitách výroby, kterou jsou dnes v tuto chvíli stále ze 100% soustředěny na TAIWANU, ohrožovaném Čínou i přírodními živly. V oblasti jsou častá zemětřesení, problémy s vodou apod. O mocenských choutkách komunistické diktatury pevninské Číny ovládnout strategický ale dnes svobodný malý ostrov nemluvě.

Jak jsem psal dříve, jedním z důvodů, proč se TSMC mělo zájem dohodnout také s Intelem, ačkoliv jsou v mnoha ohledech přímí konkurenti, je právě fakt, aby se TAIWAN stal nejen pro Evropu, ale hlavně pro USA naprosto životně nepostradatelný. Intel je strategickou Americkou společností, stejně jako AMD a NVIDIA. Jinými slovy z politických důvodů se Taiwanské vládě podporující pochopitelně na všech úrovních TSMC, dohoda velmi hodí. Zejména USA, ale i Evropa budou muset své zájmy, tedy výrobu čipů na ostrově, chránit za každou cenu. USA i Evropa se stala naprosto závislá na technologické výrobě na TAIWANU, kdy současná hlavní produkce 7nm/6nm CPU/GPU pro AMD, 5nm čipů APPLE, a dokonce už i 5nm GPU Intelu, již probíhá výhradně u TSMC. A další rozšíření proběhne letos. Na TSMC začne být zcela závislá také NVIDIA s novou generací GPU LOVELACE a HOPPER na 5nm. A jakmile se k tomu přidá nová 3nm produkce Intelu po roce 2023, je vymalováno.

= Všechny hlavní západní strategicky důležité technologické společnosti, speciálně ty Americké, budou naprosto závislé na výrobě u společnosti TSMC a jejích továren na TAIWANU, kdy nové továrny v USA či plánovaná v Evropě, budou pokrývat jen zlomek budoucí produkce. Vše zásadní bude soustředěno na malém ostrově ohrožovaném Čínou. TAIWAN si díky TSMC tímto „koupil a zajistil“ ochranu USA i EU, protože bez něj prostě nebudeme u nás mít žádné špičkové počítače, servery ani nic, na co jsme z produkce firem Intelu, Apple, AMD, NVIDIA atd. zvyklí, a hlavně bytostně závislí. Současně však ze sebe udělal TAIWAN cíl, kdy těžko najít místo, kde by zásadnější poškození a vyřazení výrobních kapacit nadělalo větší škody a problémy Západu … soustředit všechnu zásadní technologickou produkci všech hlavních technologických firem v oblasti IT, tedy všech zásadních CPU a GPU na Taiwan, považuji za strategicky velmi špatný nápad.

Současně ale ty zprávy o nových obrovských investicích nad plán už jen letos do rozšíření a výstavby kapacit, jsou dobrou zprávou. Produkce moderních čipů výrazně vzroste, mnohem více, než se čekalo, což by mělo značně zlepšit současnou situaci v dalších letech …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-15 21:48:13

DD fakt tomu veriš že to neovplivny počty kusov Waferov? Od kial chce nabrať TSMC viac EUV strojov? Ked nizozemsko ich za rok vyrobi cca 34ks vačšiu čast berie Intel, niečo Samsung a zopar kusov TSMC, silne pochybujem že Intel zopar EUV strojov daroval TSMC alebo Samsung.
Fakt ma nenapada ako by TSMC vedelo ziskať viac EUV strojov a zvyšiť vyrobne kapacity. Netvrdim že nieje to možne a Intel pod podmienkou darovania svojich EUV strojov TSMC mal podmienku že TSMC pre to bude musieť čipi vyrabať v USA a tie zavody TSMC postavi v USA, toto je jedine čo ma napada ako by sa to dalo, ale fakt silne pochybujem.
Proste Intel chce cca 15% vyrobnych kapacit TSMC a Nvidia cca 10% čo je 1/4 všetkych čipov a to sakra ovplivni počty waferov pre ostatnych.
A hlavne vystavba tovarni trva cca 2-3 roky a neviem o tom že by v USA malo TSMC postavene tovarne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-15 22:40:25
avatar
tak TSMC jasně dává najevo, že nechce o stávající partnery přijít, nehodlá je omezit a naopak jim chce nabídnout rozšíření kapacit, Intel je prostě navíc a taky si to zaplatí ... jak to bude přesně časově a jak to provede nevím, ale 40 miliard dolarů za letošní rok do rozšíření výroby a výstavby továren, to už musí řešit hodně věcí ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-16 08:15:15

Peniaze svoje určite urobia, ale EUV stroje su už rozdane aj linky postavene a TSMC ma vyrobne kapacity ake ma keď 1/4 svojich kapacit da Intelu aj Nvidii a Apple samozrejme neobmedzi, tak jednoznačne utrpia ostatny na kapacitach.
DD len si zabudom na jednu podstatnu vec o ktorej sa pisalo pred cca mesiacom a ta je. Samsung hovoril že 2022 bude vyrabať 3nm waferi GAA proces H1 a hovorilo sa že AMD a Qualcom budu jeho prvimi zakaznikmi pre tento proces. Samsung slubuje že do dvoch rokoch strojnasobi svoje vyrobne kapacity. Možno sa to na prvy pohlad vidi ako jasna volba AMD a TSMC na večne časi, ale nieje tomu tak
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-16 13:29:40
avatar
to že AMD bude vyrábět u Samsung i TSMC se přeci vzájemně nevylučuje, NV také vyrábí u obou, AMD u Samsung také dělalo již na 14nm věci, pokud chce AMD dále růst, je zajištění kapacit u TSMC a současně u Samsung naprosto zásadní ...

nic nenasvědčuje tomu, že by AMD mělo být u TSMC omezeno na kapacitách výroby, tím spíše, že se přímo podílí na vývoji 5, 4 i 3nm technologie výroby a technologií pouzdření ...
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A práve preto AMD zdražuje 2022-01-17 07:07:45

Citace:
AMD Raising EPYC CPU Pricing 10 to 30%, Intel's Sapphire Rapids Delayed: Report

By Paul Alcorn published about 22 hours ago

Odkaz


Citace:
16. 3. 2021
Epyc
7763 $7890
7H12 ?

Odkaz

7890*1,3=10 257 USD/kus pri max. zdražení TOP modelov.


Citace:
AMD EPYC 7H12 2.6 GHz 256MB L3 Cache Socket SP3 280W 100-000000055 Server Processor from $8,566.66

Odkaz

8 566*1.3= 11 135 USB/kus


Citace:

7. 11. 2019
Epyc stojí doporučených $6950,
Intel uvádí jen u nižší řady končící 28jádry, kde top model vyjde na $17 906.

Odkaz

podotýkam to sú ceny pri odbere v násobkoch tisícov kusov CPU
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To nie je pravda 2022-01-16 13:47:14

Citace:
Odkial chce nabrať TSMC viac EUV strojov? Ked nizozemsko ich za rok vyrobi cca 34ks vačšiu čast berie Intel, niečo Samsung a zopar kusov TSMC,


Najväčším odberateľom EUV osvitových jednotiek od ASML je TSMC.

Zo 45 EUV osvitových jednotiek vyrobených v roku 2021 kúpilo TSMC 16,Samsung 10 a Intel 8.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-16 22:46:55
avatar
To sú staré dáta. Podľa informácií z 2021 je to:

TSMC - 28
Samsung - 9
Intel - 2


https://dingyue.ws.126.net/2021/0708/d0fc2ee0j00qvwoyi001rc000qo00cmm.jpg
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-16 12:06:29

Intelacke procesory na 3nm. Paráda už sa teším na ten výkon čo na tom procese predvedú. Ale s peniazmi intelu, ich kapacitami a ich možnosťami očakávam veľa.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel to uplatil 2022-01-17 11:42:16

Taktika Intelu je jasná, místo omezování AMD na konci výrobního procesu, tj.u výrobců hardware, omezí AMDéčko na začátku a to u výrobce waferů a navíc je to legální a ještě pořeší svojí nanoimpotenci. Prostě zabije dvě mouchy jednou ranou. Stát to muselo raketu, klidně 100% veškerých nákladů předem s tím, že se Intel vzdá přímé konkurence TSMC přenecháním scanerů ASML pro svoje vlastní závody. Tím je dán závazek Intelu odebírat od TSMC dlouhodobě. Gelsinger musel v sídle TSMC slušně přeblafnout péra a ještě za to zaplatit. :-D
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-17 18:12:44
avatar
Ať už TSMC slíbili Intelu, Apple a AMD cokoliv, nemůžou to dodržet a myslím, že kolem toho ještě bude pěkně veselo. O tom, kdo bude vyrábět nejmodernější čipy nerozhoduje TSMC, AMD, Apple a dokonce ani Intel. Je to nedávno ještě celkem neznámá firma z Holandska, která dnes rozhodne o celosvětové produkci nejmodernějších čipů pomocí EUV technologie. Jediná firma na světě, která tyto stroje vyrábí. A za jeden rok jich moc nevyrobí. Jsou to jednotky až desítky kusů. Proč by je měla prodat zrovna TSMC? :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-17 19:53:42
avatar
protože za to nejvíce platí ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-18 07:53:13

To by bola pravda keby šlo len o peniaze. Lenže nie Intel ale USA chce pokryť 30% svetového trhu za par rokov, a prave USA (armi) zatlačina na nizozemsko a vydupala si, že skoro všetky EUVL stroje s nizozemska poputuju do USA.
Preto USA povedalo TSMC aj Samsungu, že ked budu vyrabať v USA možno zopar strojov dostanu, tam je vela politiky. Intel zase tvrdi že aj on sam dokaže postaviť tovarne a vyrabať. Volne kapacity môže ponuknuť pre Apple a AMD
Poriadne sa deformuje trh a nik nechce skončiť na čiernej listine ako Huawei ktore malo 15% podiel u TSMC a zrazu ma 0% a nie preto že nemali peniaze
PS: hadajte kto ma prvy EUVL stroj a vyraba(testuje) na 2nm procese o hustote 333 mil tranzistorov/mm2 ? jo spravne IBM (USA) IBM nema tovarne, tie predala globalu, tak že je jasne že po otestovani to pojde inemu zakaznikovi (Intel)
https://dingyue.ws.126.net/2021/0508/c3fcd926j00qssc0o000tc000g6009um.jpg
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 242x
Komentářů: 0
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 948x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 803x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 891x
Komentářů: 1
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1691x
Komentářů: 6
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1759x
Komentářů: 1