Intel nebude vyrábět procesory u SAMSUNGu – není to ani reálné. Jiné čipy možné jsou. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 21 červen 2019
altProtože Intel musí vyrábět stále větší čipy a za nižší ceny, nestačí mu jeho 14nm kapacity.

 

 

 

V posledních dnech řada nejen českých médií přebírá jednu a tu samou hloupost a opisuje je. Že prý Intel bude vyrábět své procesory u společnosti SAMSUNG. Jenže to není pravda! I kdyby se Intel se Samsungem dohodl, kdy podle všech informací sice obě společnosti jednají, ale k žádné dohodě zatím nedošlo, tak začít prostě vyrábět procesory Intel v továrnách Samsung není zdaleka tak jednoduché. Nemůžete prostě vzít stávající návrh a design a z továren Intel s ním přejít do továren Samsungu. Oba výrobní procesy obou společností je naprosto odlišné. To spíše už by měl Intel větší šanci u GF, který 14nm výrobu pro větší čipy typu procesorů má (14nm AMD RYZEN). Samsung ale čipy podobné těm, které potřebuje Intel pro své procesory, vůbec nevyrábí a nemá na to výrobní proces. Určitě by se dalo ten proces přizpůsobit, ale to by si žádalo mnoho měsíců vývoje, ne-li roky a stejně by Intel musel udělat kompletně celý návrh znovu, což je další práce na rok minimálně. A výsledkem by bylo co? 14nm Intel procesory od Samsungu někdy v roce 2021-2022? Co by to řešilo?!

Samsung navíc nehodlá obětovat takový objem kapacit, který by Intel potřeboval. Výroba procesorů Intel u SAMSUNGu je tedy více než nepravděpodobná a k žádné podobné výrobě se ani neschyluje. Nejen české magazíny by se tedy měly zdržet opisování nesmyslů. Tím ale neříkám, že Intel a SAMSUNG nejednají.

Pravdou totiž je, že problémy s výrobou Intel jen tak nevyřeší. Představení 10nm procesorů je jen zastírací manévr, prakticky neexistuje šance, že by se 10nm procesory dostaly v nějakém významném měřítku na trhu a už vůbec aby začaly konečně nahrazovat 14nm čipy. Intel nemá 10nm kapacity, jejich budování dávno vzdal nebo dokonce vrátil zpět na 14nm. Jeho 10nm výroba totiž nepřináší výsledky, ve které Intel doufal a zejména u výkonnějších čipů by nedokázal posunout výkon. Čistě proto, že 10nm čipy jdou taktovat výrazně níže, než co dnes už dokáží 14nm čipy. Do roku 2021 tak v plánech Intelu nefigurují žádné 10nm procesory nové generace pro nejzásadnější segmenty trhu, tedy desktop, servery ani klasické mobilní PC. Jsou tam jen modely s omezeným TDP do 25W, kde nižší dosahované takty nevadí.

Nedostatečné kapacity výroby jsou však reálné v případě Intelu. AMD jej nutí vyrábět stále větší čipy, které navíc musí prodávat levněji. Intel nedokáže výrobu navýšit, tak řešení přichází prostě s tím, že AMD získá větší podíl na trhu a Intelu tak ubydou zákazníci, čím se srovná v jeho případě nabídka s poptávkou. Nicméně prostě Intel nemá lepší výrobní proces a víc kapacit. A to je problém z hlediska plánovaného zahájení výroby klasických samostatných GPU. Jejich výroba u Samsungu by byl realističtější. 14nm proces Intel totiž není vhodný, už jen kvůli stáří, 10nm kapacity nejsou a Intel tak nedisponuje vhodným výrobním procesem, ale už příští rok by přitom chtěl své herní grafiky hráčům nabízet. Nicméně ani v tomto případě nemusí k dohodě dojít. Samsung nemá speciální zájem ty kapacity Intelu pro jeho GPU poskytovat, tím spíše, že má SAMSUNG nově dohodu s AMD o úzké spolupráci.

A tak prakticky jediným realističtějším bodem, o kterém může SAMSUNG a Intel z hlediska výroby jednat, je výroba jednodušších čipů, například čipsetů. Ty Intel totiž dnes z většiny vyrábí 14nm, dokonce přešel u B365 zpět na 22nm, a i tak mu ty kapacity chybí. Čipsety jsou mnohem jednodušší, takže jejich výroba u Samsungu by určitě byla poměrně rychle realizovatelná a 14nm je zcela dostatečný proces pro to. Intel by výroba čipsetů u Samsungu i tak pomohla uvolnit část těch jeho 14nm kapacit pro CPU a případně GPU, a SAMSUNG by nemusel vidět ve výrobě Intel čipsetů nějaké přímé ohrožení či konkurenci. Podle dostupných realistických informací ale k finální dohodě stále nedošlo. Neříkám, že by výroba Intel procesorů či GPU byla zcela nerealizovatelná, ale pokládám to za těžko průchodné u GPU a prakticky nesmyslné u CPU. Leda že by Intel chtěl vyspělejší proces, třeba 7nm, který sám není schopen v dohledné době nabídnout. Ale tady vyvstávají další otázky. Každopádně nemyslím si, že v dohledné době nějaké změny nastanou. 14nm procesory Intelu nás budou na trhu provázet minimálně do roku 2022 a pravděpodobně ještě dál. V té době už bude SAMSUNG na 5nm možná na 4nm.

Nebo, be by Intel chtěl technologii výrobního procesu od SAMSUNGu koupit? Ač to zní bláznivě, tak bych tomu věřil více, než výrobě Intel CPU přímo u Samsungu. Dokonce bych řekl, že Intelu prostě dochází čas. Jediné, co Intel má, jsou peníze, tak možná za pár desítek miliard dolarů by si Samsung nechal říci a nějaký vyspělejší výrobní proces by mu prodal. I toho by se vyjednávání obou firem týkat mohlo. Uvidíme, jak to celé dopadne.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 13
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-21 17:50:09
avatar
DD Já bych ten Intelovský 14nm výrobní proces nepodceňoval. Možná bychom se divily, na jaké frekvence by ta svá GPU dostal. Nicméně by ale určitě ukously nezanedbatelnou část kapacit. Stejně ale tak nějak tuším že Intel s nějak oslnivě velkou sérií první generace GK nepočítá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-21 18:01:31
avatar
já bych ho zase nepřeceňoval ;)

jinak ano, já myslím že problém není ani tak v procesu, jako konstrukci CPU, jenže Intel vůbec se 14nm v těchto letech a pro novou generaci CPU nepočítal ....
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-21 21:36:56

Myslím, že bysme se nedivily na jaké frekvence by své GPU Intel dostal. Záležet bude na architektuře a těžko AMD či NV nějak zásadně trumfne ve frekvencích. Obě oblasti křemíku jsou na frekvenčích limitech současných technologií. Takže Intel překvapí jedině architekturou, nikoli frekvenčně.
A tušíš správně, první generace určitě nebude výkonostně válcovat AMD ani NV.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 180x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 881x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 620x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 699x
Komentářů: 3