Intel uvedl Core i9-9900KF a další procesory „bez“ grafiky. Levnější nebudou. A 10nm letos taky ne. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 09 leden 2019
altSpolečnost Intel se na CES 2019 předvedla reálný stav věcí. Je bez 10nm a skutečných novinek.

 

 

 

 

Asi nikdo si ještě nedávno ani nepomyslel, že dnes, v roce 2019, bude mít na trhu Intel stále jen 14nm procesory, kdy navíc jejich aktuální architekturu SKYLAKE uvedl už v roce 2016. Od té doby se prakticky nic nezměnilo. Konkurenční AMD, které mnozí už dávno pohřbili, se přitom aktuálně chystá uvést 7nm generaci procesorů RYZEN a EPYC na trh. Intel sice na CES 2019 ukázal další 10nm čipy a tvrdí, že ultra mobilní modely bude moci začít vyrábět, ale průmyslové zdroje tvrdí, že máme být zcela v klidu. Na 10nm Intel procesory a počítače s nimi si počkáme ještě minimálně další rok. 10nm výroba Intelu stále není ve stavu skutečné použitelnosti, a to ani pro nejjednodušší čipy. Situace se zlepšuje jen pomalu. Intel údajně má v plánu sice splnit slib o 10nm CPU do konce roku, ale půjde opravdu jen o ty ultramobilní čipy, kdy ovšem drtivá většina mobilních PC s nimi, půjde na trh až začátkem roku 2020. Letos to bude skutečně jen o tom, aby si Intel mohl udělat „fajfku“, že 10nm v roce 2019 vydal.

Samozřejmě Intel jinak maká, pracuje na nové architektuře nejen integrovaných grafik, ale i velkých GPU, obojí ale bude tématem předváděček a slibů s uvedením někdy později až nejdříve na CES 2020, tedy přesně za rok. Aktuálně se Intel prostě jen snaží využívat své tržní síly a tlaku na OEM partnery, aby nedávali AMD příliš velký prostor. Intel se snaží maximálně využít omezených 14nm kapacit, kdy upřednostňuje výrobu velkých XEON čipů, aby AMD neobsadilo cenná procenta trhu na této nejvýdělečnější části procesorového trhu. Tomu obětoval i mainstream, kdy na výrobu menších čipů nemá tolik kapacit, a tak dodává méně procesorů, což je vidět hlavně v retailu. Ale i OEM partneři si stěžují, že nemají tolik CPU od Intelu, kolik byli zvyklí, a tak dají prostor i AMD, kdy u některých výrobců se v roce 2019 očekává až 20-30% podíl AMD sestav, což by bylo skvělé pro konkurenční prostředí.

Intel se zoufale snaží využít každého kusu vyrobeného křemíku, a tak vymyslel způsob, jak udat i ty procesory, které se úplně nepovedly. Jak víte, mainstreamové procesory Intel mají vždy integrovanou grafickou část. U řady z nich je přitom zcela zbytečná, uživatelé ji nikdy nepoužijí. Intel ale nemůže vyrábět jen tak čipy bez té iGPU, potřeboval by na no zcela nový návrh a design a ten samozřejmě nemá. Aktuálně tedy Intel vydává procesorovou řadu s „F“ v názvu, která integrovanou grafiku nemá, ovšem ona tam stále je. Intel ji pouze deaktivoval, kdy se můžeme domnívat, že jde o čipy, které ji nemají z výroby třeba zcela v pořádku (Intel by pochopitelně neplýtval plně funkčními čipy).

Pokud ale očekáváte, že se „F“ modely budou nějakou lišit od normálních, tak bohužel. Parametry jsou až na tu neaktivní iGPU část zcela totožné a bohužel zcela totožná je i cena. Takže 9900KF, 9700KF, 9600KF atd. jsou stále příšerně drahé, že neexistuje jediný důvod o nich byť jen uvažovat. Ne když stejný výkon nabízí AMD RYZEN modely za podstatně méně. A to je všechno, co Intel na CES reálně uvedl z hlediska procesorů. Letošním hitem Intelu jsou tak „Core F …..“ procesory, kdy někteří oceňují výběr písmene společností Intelu, jelikož přesně vystihuje jeho letošní situaci. Hlavní snahou Intelu v roce 2019 bude minimalizace škod, odstrašování lidí a OEM partnerů od nákupů konkurenčních AMD procesorů a především snaha dotáhnout konečně to, co zbylo z plánů 10nm výroby do nějaké použitelnosti a nezaspat s jejím nástupcem ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-09 18:57:42
avatar
"F" jako fail?
HURBAn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-09 22:13:49
avatar
alebo f***ed up
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - FUBAR 2019-01-13 09:59:24

Fucked Up Beyond Any Repair
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 495x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 708x
Komentářů: 7
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 381x
Komentářů: 1
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.Středa, 09 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3095x
Komentářů: 51
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?Úterý, 08 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1600x
Komentářů: 4
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálně
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálněPondělí, 07 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 3