Intel vydá ARROW LAKE procesory jako Core Ultra 200. Přejmenuje Core 14000 na Core 200? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 28 březen 2024
altBlížící se nová generace CPU Intel má potíže a zpoždění. Intel ji chce papírově vydat letos.

 

 

 

 

Současná generace procesorů Intel má řadu problémů. Desktopová zejména celkovou nekonkurenceschopností, kdy horko těžko drží výkonově krok s AMD, které však stejný výkon nabízí z poloviční, či dokonce třetinovou spotřebou u svých RYZEN. Ve hrách Intel na současné AMD už nestačí vůbec, kdy RYZEN X3D procesory jsou jasnou volbou pro hráče a i RYZEN 7 překonává ve hrách Core i9, a to navíc skutečně s poloviční či třetinovou spotřebou. AMD nabízí i obecně lepší platformu, kdy AM5 navíc slibuje i kompatibilitu s nadcházejícími generacemi procesorů RYZEN. Nic z toho zkrátka Intel LGA 1700 platforma nabídnout nedokáže. Kdo má na výběr ji tedy brát určitě dnes už nebude.

Jak víte, Intel měl mít novou generaci procesorů a platformu LGA 1851 už před dlouhou dobou. Současná generace 10nm procesorů vlastně vůbec nebyla v plánu. Žádný Raptor Lake (Core 13000) natož Raptor Lake Refresh (Core 14000) ani neměly existovat. Původně už nejméně 2 roky měly být na trhu 7nm procesory METEOR LAKE a s nimi nová patice atd. Jenže dlouhá roky slibovaná naděje nedopadla vůbec dobře. Výkonné verze byly kompletně zrušeny, zůstaly jen osekané varianty a ty byly vydány jen pro mobilní platformu. Mrtvola jménem Core 13000 se tak dočkala jen přejmenování na Core 14000 a „nová generace“ byla na světě. A straší tu dodnes. A bude strašit i dále!

Intel totiž zjevně nedokáže ve všech ohledech současné RAPTOR LAKE procesory nahradit. Alespoň ne v dohledné době. A tak se údajně chystá jejich přejmenování na Core 200 sérii, minimálně u mobilní platformy. Jak to bude na desktopu nevíme, ovšem pohybuji, že Intel může současnou platformu ukončit, protože jeho nové čipletové procesory spoléhající dokonce na 4nm/3nm výrobu TSMC, přitom původně měly být na 7nm/5nm vlastní výrobě Intelu. A rozhodně nebudou nic levného, ani jich nebude tolik. ARROW LAKE by měly být pojmenovány jako Core Ultra 200 série, tedy je zjevné, že budou k dispozici jen v dražších verzích zatím.

Stále také není jasné, kdy přesně se tyhle procesory ukáží reálně na trhu. Interní prezentační materiály Intelu se mění kvartál, co kvartál. V tuto chvíli však i ty nejoptimističtější vlastní materiály Intelu malují vydání ARROW LAKE na samý závěr tohoto roku. Dokonce většina plánovaných jednotlivých modelů těchto CPU se podle vlastních prezentací Intelu, neobjeví v prodeji dříve jak v Q2 2025! Intel a jeho marketing se tedy sice stále snaží ARROW LAKE vykreslit jako produkt pro 2024, ale do něj fakticky nezasáhne. Půjde letos přinejlepším jen o papírové vydání s velmi omezenou dostupností s cílem je předvést, a to kolem prosince. Ovšem stát budou proti rozjeté konkurenci … kdy Intel opravdu hodně chtěl stihnout uvedení před ZEN 5/ZEN5 3D, což se mu ovšem nepovede.

  • Bude ARROW LAKE konkurenceschopný?

To je velká otázka, speciálně pro desktop. AMD a jeho čiplety jsou sice vyráběny také u TSMC, ale staršími procesy a konstrukčně jsou efektivnější a jednodušší. Procesory RYZEN pro AM5 mají buď jeden nebo dva velmi malé 70 - 80mm2 8jádrové čipy (dnes 5nm), a k tomu sice velký, ale jako čip velmi jednoduchý a nenáročný I/O s výbavou a propojením, který je na levném 6nm procesu. To je celé. Ovšem čiplet Intelu? ARROW LAKE má hned několik drahých čipů, z toho dva na novějších TSMC procesech, za které Intel musel také hodně zaplatit. Nemluvě o tom, že Intel, který jako firma potřebuje velké marže, musí v tomto případě platit za svou výrobu, a ještě za tu u TSMC, takže bude nepochybně jako produkt mnohem dražším řešením než čiplety AMD.

A pak je tu výkon. Obecně se přepokládá, že ARROW LAKE nebude mít tak vysoké takty, jako RAPTOR LAKE. Nebude mít dokonce ani vlákna (HT), bude spoléhat jen na velká jádra a malá jádra, tedy má mít 8 velkých a 16 malých jader. Opět ale rozdílných architektur a výbavy. Velká jádra by však měla být opravdu výkonná, tedy IPC by mělo znatelně narůst. Ovšem ani AMD nespí a jeho RYZEN ZEN 5 procesory budou mít také větší jádra s o desítky % vyšším IPC. Nebudou mít ale větší počet jader/vláken proti ZEN 4 a takty zůstanou podobné. Jenže AMD své ZEN 5 novinky dodá na trh v Q3 tohoto roku, tedy dlouho před tím, než se ARROW LAKE procesory vůbec objeví na trhu. Současně ZEN 5 je plně kompatibilní se stávajícími AM5 deskami a platformou. Intel bude servírovat LGA 1851 jako úplnou novinku, tedy ceny tomu také budou odpovídat. Nemluvě o cenách CPU, kdy AMD ZEN 5 spoléhá na stále relativně jednoduchý čiplet a 4nm+6nm výrobu, zatímco ARROW LAKE bude nepochybně dražší řešení, navíc přijde v době, kdy AMD bude na trh uvádět ZEN 5X3D modely s větší cache, takže v tuto chvíli nelze říci, zda ARROW LAKE bude skutečně plně stačit výkonem.

Co osobně očekávám, že největší zlepšení a na co se bude marketing Intelu soustředit, bude masivní zlepšení efektivity. Současné 10nm monolity RAPTOR LAKE jsou prostě v tomto ohledu příšerné a dávno nemají na trhu co pohledávat, je to ukázkové plýtvání křemíkem a energií. ARROW LAKE by měl při podobném, a doufejme lepším výkonu, být podstatně efektivnější. Zkrátka ta šílená 2 až 3násobná spotřeba u Core 14000 proti RYZEN ZEN 4, by se u souboje Core Ultra 200 vs RYZEN ZEN 5, už neměla opakovat (snad). A půjde rozhodně o největší vylepšení nové generace CPU od Intelu. Otázkou je všechno ostatní. Včetně cen. A nyní také reálné dostupnosti.

V tuto chvíli očekáváme oficiální představení Core Ultra 200 procesorů na konci Q4 s velmi omezenou dostupností, a dost možná jen co by papírové vydání Core 9 Ultra a Core 7 Ultra. Reálně půjde až o produkty pro Q1 a většinově v levnějších verzích až pro Q2 2025. Tedy ve velkém se budeme o ARROW LAKE bavit nejdříve za rok, kdy však dávno bude na trhu ZEN 5 i ZEN 5 3D a Intel tak bude muset udělat mnohem větší skok, aby jeho novinky byly opravdu zajímavé a plně konkurenceschopné. Dokáže to?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 355x
Komentářů: 0
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 885x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1172x
Komentářů: 2
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 3