Zvláštní přístup, který bohužel znamená, že nás žádné lepší konkurenční CPU prostředí nečeká.
AMD a Intel jsou jediní konkurenti z hlediska hlavních procesorů pro PC. Bohužel, ačkoliv AMD má prokazatelně ve všech ohledech dnes lepší produkty, nestačí to samo o sobě k tomu, aby mělo i odpovídající podíl a úspěch na trhu. Intel stále bezpečně ovládá přes 75% trhu x86 CPU. A nedá se říci, že by odpovědné úřady, řešily tohle zjevně nefunkční konkurenční prostředí na trhu s CPU. Naopak se ukázalo, že Intel dostane zvláštní podporu a má zvláštní zacházení …
AMD například nemůže dnes dodávat své čipy některým čínským firmám, včetně Huawei. To má velmi dobrý důvod v zásadě, ovšem jaksi nedává žádný smysl, že pro Intel tahle omezení neplatí! Intel má povolení a může dodávat Číňanům prakticky bez omezení. Počítače a další zařízení HUAWEI tak běžně mají Intel procesory, ale nemohou mít žádné z novějších procesorů AMD, protože americké úřady z nepochopitelného důvodu nechaly licenci jen Intelu a AMD ji neprodloužili přes opakované žádosti o vysvětlení a obnovení licence od roku 2021. Má smůlu.
AMD na tom samozřejmě tratí jako firma. Škody už dosáhly půl miliardy dolarů, což jsou pro firmu jako AMD velké peníze, které by samozřejmě hrály roly. Intel tak má neférovou výhodu, a to díky úřadům, které by mimo jiného měly na funkční trh také dohlížet. Samozřejmě je to jen další příklad, kdy nutné technologické sankce vypadají hezky na papíře, ale v praxi nefungují a často jsou obcházeny a dělány nefunkčními už z proncipu mnoha schválených vyjímek. Neexistuje důvod, proč by Intel měl mít povoleno zásobit HUAWEI a další, a AMD mělo mít zákaz. Proč nemají stejné podmínky? Buď obě, nebo v ideálním světě za současné situace by správně neměla mít možnost dodávat do číny ani jedna z nich.
- Intel dostane miliardy dolarů na dotacích ...
Ale není to jediný případ, kdy má Intel více než jen chráněnou pozici a nemůže zbankrotovat ani kdyby chtěl. Aktuálně vyšlo najevo, že Intel dostane od úřadů v USA dotaci zhruba 20 miliardy dolarů z peněz daňových poplatníků. Intel pak mluví o dalších až 25 miliardách daňových úlev, které očekává. Ano, největší výrobce procesorů na světě, který má prakticky monopol na CPU trhu, dostává další prostředky. Asi se ptáte, kolik dostane AMD? No samozřejmě nic … blázníte? Mít konkurenční prostředí na trhu? To by tak hrálo ….
Ale vážně, samozřejmě ta nespravedlnost je obrovská, a současně to boří naděje, že by AMD kdy mohlo skutečně Intelu jako firma konkurovat. Intel by správně měl být rozdělen na výrobní a nevýrobní část a samostatné firmy. Naprosté minimum, pro zajištění trochu funkčního konkurenčního prostředí. Bohužel vláda a úřady v USA sledují jiné zájmy. Faktem totiž je, že Intel je největším výrobcem čipů mimo Taiwan (TSMC) a Jižní Koreu (Samsung). Nicméně Intel prostě zaostává. Nemá tak vyspělé technologie a v případě, že by začala válka, což v současnosti je spíše otázkou, kdy začne, než jestli začne, tak má západ a USA obří problém. Všechny špičkové čipy, všechna špičková zařízení s nimi, spoléhají na TSMC (Taiwan) nebo Samsung. Tedy výrobu, která bude okamžitě ohrožena, ne-li zničena v případě útoku Sev. Koreje na Jižní nebo Čínské útoku na Taiwan.
Bez těch čipů ale nemá AMD, NVIDIA, Apple a dokonce ani Intel šanci, jak udržet nabídku svých TOP produktů. Všichni totiž využívají TSMC pro svá nejlepší řešení a někteří jsou na něm 100% závislí. Intel je jedinou čistě americkou společností, která má dnes opravdu velké výrobní kapacity na Západě, ale pokud by měla mít šanci částečně kapacitně nahradit výpadek TSMC apod. potřebuje mnohem více. I proto tedy ty dotace. A vládní postoj je v tomto případě naprosto pochopitelný. A nejde jen o USA. Intel sám dostane další velké miliardy Eur i v Evropě. Samsung a TSMC také pomalu budují své továrny v USA a Evropě, ale jen okrajově, i když i tyhle firmy dostanou na vše dotace. Hlavní základnu chtějí ale udržet doma, tedy v Jižní Koreji a na Taiwanu, protože slouží nejen jako hlavní ekonomický zdroj pro své země, ale především jako politický a vojenský zdroj, kdy bez závislosti velké části světa na tamních továrnách, by měl svět mnohem menší zájem jim přijít na pomoc v případě válečného napadení ze strany nepřátelské Číny apod. Ostatně kdyby Ukrajina měla továrny jaké má TSMC, a Evropa byla na tamním průmyslu a zdrojích trochu více závislá, to si piště že už by tam dávno pochodovali vojáci NATO.
Taiwan a Jižní Korea tedy vědí, že ty továrny potřebují, k vlastní bezpečnosti, aby USA a svobodný svět neměl na výběr, než jim případně přijít vojensky pomoci. Nicméně problém svobodného světa je až přílišná závislost, kdy v případě zničení těch výrobních závodů, by západ nemohl vyrábět technologie, které nyní má a na které spoléhá k vlastí obraně ba fungování. Takže v tomto ohledu dávají investice a dotace pro Intel apod. samozřejmě velký smysl.
Je otázkou, zda Intel je ale tím správným podnikem řízeným těmi správnými lidmi, na který v tomto důležitém úkolu dnes spoléhat. Sám investoval velké desítky miliard dolarů do svých procesů a továren a výsledkem je, že za TSMC i Samsung stále více zaostává. Takže co na tom změní dalších 20 miliard dolarů? Současně tu je prostě ten problém, že pokud Intel nebude rozdělen jako firma na dvě nezávislé části a společnosti, výrobní a nevýrobní, tak dotace dostává monopolní Intel jako celek a AMD co by jediný konkurent prostě nemá žádnou šanci. A tahle situace zásadně poškozuje všechny zákazníky a ničí celý trh obecně. Jinak ale naprosto chápu a souhlasím s potřebou investovat do výrobní a technologické soběstačnosti v USA i EU, ovšem dalo by se to současně udělat na funkčnějším tržním prostředí a možná s tou masivní podporou zvolit i důvěryhodnější firmu, která třeba své produktové plány a sliby i za poslední dekádu plní? Nebo když už státy rozdávají peníze svých občanů soukromým firmám, co takhle chtít za to poloviční podíl státu v dané firmě? Nevím proč vláda USA a EU nemohou mít přímý podíl ze zisků v Intelu apod. Zkrátka opět se na západě draze dělají věci jen na půl a řeší se palčivé problémy tím nejdražším a nejméně efektivním způsobem. Klasika …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|