SEAGATE slibuje až 48TB pevné disky v následujících 5ti letech. Doladila prý HAMR technologii. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 06 listopad 2018
altRůst kapacity HDD pokračuje, ačkoliv i v kapacitě je předehnala SSD řešení. Ale ta mají nevýhodu.

 

 

 

 

Zatímco na poli SSD je vývoj opravdu překotný, kdy ceny velkých kapacit klesají a kapacity samotné rostou skoro před očima, na poli HDD je situace komplikovanější, jelikož nám zbyly víceméně jen tři výrobci HDD a dva, kteří ovládají trh. Jsou to WD a SEAGATE. Obě společnosti už řadu let pracují a také slibují novou technologii, které povede k masivnímu nárůstu kapacit, které lze na plotny HDD zapsat.

SEAGATE tuto technologii nazývá HAMR, WD zase MAMR. Problém dosud byl, že přes sliby a očekávání má tato technologie využívající zahřívání pomocí laseru nebo mikrovln, velké zpoždění kvůli problémům se spolehlivostí. SEAGATE ale nyní tvrdí, že problémy vyřešila. HDD začne s touto technologií vyrábět v příštím roce (2019) a půjde o první generaci, která bude určená hlavně pro praktické testování v datacentrech apod. takže běžný prodej se nedá očekávat. Ostrého nasazení do běžného prodeje se pak dočkáme prý v roce 2020 a půjde o modely s kapacitou kolem 20TB.

V roce 2021/2022 by pak SEAGATE chtělo vyrábět modely s až 36TB, v letech 2023/2024 pak plánuje zvýšit kapacitu na 48TB a pokračovat dále podobným tempem. Prakticky každé 2-3 roky zdvojnásobit kapacitu. Otázek je však celá řada. V první řadě samozřejmě efektivita a spolehlivost, v druhé řadě cena, i když právě cena za GB/TB zůstane u HDD řešení ještě dlouho výrazně lepší, než u SSD. U těch sice kapacita disků roste také, ale cena za ten 1GB/TB je stále mnohem vyšší. Nemluvě o tom, že SSD mají limitovaný objem přepisů, což u HDD není.

Pravdou je, že HDD se netěší takové pozornosti, což je dané i tím, že prostě máme jen dva dominantní výrobce, a tak pokud ty mají problémy s nějakou technologií (což oba mají) a vylepšením HDD jako takových, není zde nikdo další dostatečně silný a schopný, aby na vývoji HDD zapracoval. Jsem si jistý že scénář, který prezentuje SEAGATE, je tím vůbec nejoptimističtějším a že reálně budeme na slíbené HDD s těmi kapacitami čekat určitě déle. Na druhou stranu je otázka, kolik běžných uživatelů podobná HDD bude vůbec využívat bude, a tedy na ně netrpělivě čeká. Prodeje HDD klesají, protože do mnoha běžných PC už se ani neosazují a spousta uživatelů přistoupila prostě na to, že využívá CLOUD a STREAM služby, a tak již velká vlastní data neskladuje. Tlak na to, aby byly ceny těchto velkých HDD zajímavé, tak nebude nejspíše příliš velký. V CLOUDových službách je ale po HDD obrovská poptávka. Každopádně pokud se predikce SEAGATE vyplní, bude HDD stále zajímavé a stále široce využívané a naprosto zásadní technologie pro spoustu dalších let.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 16
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-06 23:30:49

Myslíte že do budoucna SSD totálně porazí klasická HDD? Tak třeba do 10 let? A co se stane s Western Digital a Seagate? Přejdou taky na výrobu SSD nebo ty firmy zaniknou? Díky za názory.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-06 23:36:45
avatar
ano, SSD nebo podobná technologie rozhodně klasická HDD překoná .... 10 let .... možná. Obě firmy už na SSD přešly, vyrábí je, WD třeba koupil sandisk ;)
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 02:11:12

Totálně je SSD neporazí, spíš doplní a předběhnou. Magnetický zápis je mnohem trvalejší a spolehlivější, než elektrický zápis. Aktuálně drží SSD bunka 16 stavů(=4bity) a řádově snese stovky přepisu -> data jsou nějak rozdělena na několika čipech, nesmí odejít řadič.
HAMR také nebude nejlevnější technologie(Platina).
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 07:23:36

Podle mne už QLC čipy budou mít slušně našlápnuto překonat běžné kapacity plotnových disků. Plotnové disky narazily na jasná fyzikální omezení. Není možné do nekonečna zmenšovat sektory na plotně a stejně tak je omezené množství ploten, které se tam dá nacpat. V posledních letech je vidět, že plotnové disky začínají být v určité křeči.

Výhodou SSD je, že stále je prostor pro zmenšení pomocí evoluce výrobních procesů. Stále je prostor pro další vrstvení a tvorbu čipů z více vrstev a v neposlední řadě možná neskončíme ani u QLC, ale nejspíše se posuneme ještě o jeden krok dál. Ono i QLC čipy budou ve čtení i zápisu rychlejší jak plotna, přístupová doba u SSD bude vždy lepší. Ono pokud tu stále bude omezení v podobě SATA 600, tak v této kategorii stačí i QLC.

Čili stačí si udělat takové technicko - konstrukční cvičení a udělat SSD o velikost 3,5 palce a zkusit, kolik čipů se tam vlastně vejde. A vsadím boty, že by takový disk měl podstatně větší kapacitu, jak největší dnešní plotny, byl by ve všech směrech rychlejší než dnešní plotny ... jenom by celkem topil a stál by tolik, že by jej jen tak někdo nekoupil, takže by to zůstalo na úrovni technicko - konstrukčního cvičení
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 17:34:19

Na CZC nejvýhodnější cenu za GB má 1TB Kingston Now A400 za 3333 Kč a 4TB HDD WD Blue za 2868 Kč. Tzn., že HDD už je jen 4,6x dražší.
Řekl bych, že to mají spočítané do 5 let, hlavně proto, že s klesající poptávkou po HDD stoupají náklady.
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 09:50:57
avatar
Datacentra si už brúsia zuby, to je jasné, tam platí viac TB, viac adidas.
Tu medzi nami bežnými užívateľmi vždy v histórii, keď došlo k významnému nárastu kapacít pevných diskov sa hovorilo, že to bežný človek ani nevyužije. Nuž, je otázka, čo tam má človek uložené. Napríklad ja mám 512 GB SSD so systémom a plus 3TB platňu, kde mám rodinné fotky, videá, obľúbené filmy vo FHD a celkovo mi to zaberá asi 2.5 TB takže uvažujem, že prikúpim jeden 4TB alebo prípadne rovno 6TB a zas bude chvíľu kľud.
Sú na svete aj takí ľudia, ktorí osobné fotky a videá a ďalšie data skladujú v niekde cloude a o "storage" pevné disky sa už viac nezaujímajú.
No a potom sú takí, ktorí všetko chcú mať v 4K a tým pádom potrebujú rádovo viac úložného priestoru. Títo budú za tie vyššie kapacity vďační, hoci ani dnes nie je problém naskladať si do domácej mašiny trebárs 60 TB, ak je to potrebné.
SSD sú zatiaľ vhodnejšie na systém a myslím, že ešte veľa vody a pálenky potečie, kým ovládnu svet ukladania dát. Ide najmä o ich cenu, ktorá hoci postupne klesá, stále je na míle vzdialená cene platňových diskov (pomer cena/TB), ale tiež o ich životnosť, najmä pri QLC.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 10:42:39
avatar
Kolik místa máš, tolik ho zaplníš...

I když od koupě (druhé) 4bay nasky nějak nemám co ukládat a mám spoooustu volného místa.
Fotky přibývají pomaličku, na videa už moc nejsem (děti odrostly), hry se instalují z cloudu a práce je v řádu 2-3GB na projekt / měsíc...
Jasně, občas si stáhnu nějaký prasecky velký film v "K" rozlišení, ale ten zas smáznu... Takže v počítačích mám 0,5-1TB ssd prostoru a zbytek je v naskách. Tuším, že tam mám v zrcadlu 6+6 4+4 a 3+3 a to šestkový je skoro úplně prázdný a asi i dlouho zůstane.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-09 09:10:26

Ak mozete prozim prezradte ake konkretne mate NAS-ky a ake su s nimi skusenosti. Rozhodujem sa aku si mam kupit domov na rodinne foto/video tak sa mi zide kazdy nazor.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-08 01:28:52
avatar
Uz nekolik poslednich let beru SSD a plotnove disky vpodstate jako samostatne kategorie. Oboji ma sve vyhody i nevyhody a kazde reseni je tak vhodnejsi pro trochu jinaci pouziti. Docela mne unavuje, jak mnozi maji porad potrebu resit, ktere reseni je lepsi absolutne a ktere uz "nema budoucnost" - ani jedno. Kazde umi svoje a to v cem jedno vynika je zase na ukor neceho jineho a naopak. Proc je to tak tezke akceptovat?
TomD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-07 23:21:03

Konecne budu mit kam ukladat 4K videa z telefonu Oneplus 6 - co minuta, to 1 GB.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 538x
Komentářů: 3
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 609x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1426x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 830x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2525x
Komentářů: 6
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFT
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFTPátek, 10 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 4