Výrobci PC nejsou z nového Intel ALDER LAKE nadšeni. 12900K procesor příšerně žere a topí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 30 srpen 2021
altIntel se nechlubí provozními vlastnostmi novinky, protože není, čím se chlubit. Jsou příšerné.

 

 

 

 

V zákulisí už se nyní samozřejmě hodně mluví o nových procesorech Intel. Základní desky, paměti i procesory samotné již jsou samozřejmě připraveny a osazují se do prvních PC tak, aby vše bylo připraveno na plánované vydání za několik málo týdnů. Nicméně současně mnozí, hlavně výrobci PC sestav a některých desek, nejsou z novinek úplně nadšeni. Problém je pokračující neefektivita procesorů Intel, korunována obrovskou reálnou spotřebou a zahříváním, pokud z nich chcete vytáhnout ten výkon, na který Intel oficiálně láká v recenzích a testech.

  • Pokračující problém =

             Intel uvádí nereálných 125W TDP u procesoru s reálně 250+W!

Ještě před několika lety a generacemi procesorů Intel, jeho uváděné TDP odpovídalo realitě. Hlavně +/- i reálné spotřebě. Protože více než 99% energie, které dodáte procesoru se přemění na teplo, které musíte odvádět chlazením, bývalo TDP tou hodnotou, která tomu +/- v praxi odpovídala. Jenže postupem let u některých produktů Intelu, se rozdíl mezi uváděným a tím reálným TDP, extrémně zvětšil. Platí to speciálně u výkonnějších modelů procesorů Intel, kdy už několik generací Intel záměrně uvádí zjevně zavádějící informace, protože ví, že kdyby to uvedl popravdě, recenzenti i zákazníci by mu ty neefektivní čipy omlátili o hlavu.

Takže zatímco u slabších procesorů to uváděné TDP stále i v případě Intelu +/- odpovídá realitě, u výkonnějších modelů neodpovídá uváděné TPD realitě ani vzdáleně. Pokud má být procesor Intelu tak výkonný, jak jej Intel sám prezentuje, a hlavně nechává prezentovat v recenzích.

Potíž je i srovnávání TDP s konkurencí. AMD TDP a Intel TDP nejsou porovnatelné hodnoty. Ačkoliv samo TDP by se prakticky vzato dalo jednoznačně definovat univerzálně tak, aby se měřilo a tedy uvádělo pro všechny produkty (CPU i GPU) všech značek stejným způsobem, bohužel to v praxi neplatí. TDP dnes není jednoznačně definovaný standard hodnoty, a tak si ho výrobci pro své produkty uvádějí podle svého. A často ne podle fyzikální reality, ale podle svých marketingových potřeb.

To je případ především Intelu dnes. Jeho výkonnější mobilní i desktopové procesory dnes potřebují reálně mnohem více energie, tedy mají mnohem vyšší spotřebu a reálné TDP, než konkurenční čipy od AMD. Ty jsou prostě mnohem efektivnější. Hodně je to vidět v mobilní oblasti, kde TDP je mnohem zásadnější, protože notebooky a jejich chlazení mají jasně definovanou hodnotu TDP, kterou jsou schopni uchladit. Intel má tak problém, když na stejný procesorový výkon dnes potřebuje běžně i 2x tolik energie. AMD a jeho RYZEN 9 4800HS dokáže běhat celý den v zátěži na těch uváděných a reálných 35W TDP a nepřekočit je, Intel dnes sice bude tvrdit, že má procesor s podobným TDP a se stejným výkonem, nicméně v praxi ten výkon dokáže poskytovat jen pár desítek sekund, než se projeví fakt, že Intelovo „35W“ u současných 14nm a 10nm procesorů je ve skutečnosti kolem reálných až 80W. Jenže protože ten notebook a jeho chlazení počítá s dlouhodobě tím, že CPU bude mít těch reálných 35 - 45W, výkon Intel procesoru díky nutnému poklesu taktů nutným ke snížení na tuhle reálnou spotřebu, bude o poznání nižší.

To je potíž i v desktopu, kde ale možnosti osazení výkonného chlazení jsou mnohem větší. Nicméně už stávající 14nm ROCKET LAKE procesory se dostávají na limity toho, co zvládá i 360mm AiO chlazení. No a 10nm ALDER LAKE na tom není o nic lépe.

Intel uvádí sice 125W TDP u Core i9-11900K přičemž uvádí takty 3,5GHz až 5,3GHz. Potíž je, že těch 125W platí jen pro ten 3,5GHz takt celého CPU, ne pro 5,3GHz v boostu, což navíc platí jen pro jedno jádro. Boost na všech jádrech může vyšplhat až na 4,8GHz. Intel ale uvádí ten krásný maximální takt 5,3GHz, ale neuvádí reálné TDP, kterého na něm procesor nutně dosahuje. A to je minimálně 251W! To stále ale není maximální hodnota, kam ten CPU může i bez taktování jít, je to ale reálná hodnota, které v boostu dosahuje, včetně odpovídajícího výkonu. Toho výkonu, který Intel prezentuje a nechává prezentovat v testech a recenzích. Pokud procesor omezíte na těch 125W a nedovolíte mu ji překročit, což mnoho OEM výrobců PC sestav dělá a dělá to i řada levnějších desek protože to vyšší TDP nejsou schopny spolehlivě uchladit nebo zvládat, tak výkon 11900K je klidně o 10-15% nižší než je oficiálně udávaný výkon v recenzích a výkon srovnávaný s konkurencí.

AMD třeba uvádí u RYZEN 9 5950X hodnotu 105W jako TDP. Na rozdíl od Intelu je to realistická hodnota, běžná hodnota, kolem které se ten CPU v praxi dlouhodobě skutečně pohybuje. Ano, může mít i o něco vyšší spotřebu v boostech, ale v průměru v dlouhodobé zátěži i u nejnáročnějších aplikací, je těch 105W běžnou realitou. U Intelu však těch udávaných 125W, realitou toho výkonu, který Intel prezentuje a nechává recenzenty prezentovat v testech, zdaleka není.

  • Nový Intel Core i9-12900K „ALDER LAKE“, žere a topí jako tank

Ten rozpor mezi udávaným TDP a reálným TDP odpovídající oficiálně prezentovanému výkonu, silně vadí mnoha výrobcům desek ale také hotových sestav. Oficiální 125W TDP u Core i9-12900K je hezké, ale pokud ten CPU na něm skutečně dlouhodobě poběží, bude mít opět znatelně nižší výkon, než který Intel bude prezentovat, nechá prezentovat recenzenty s high end deskami a bude používat pro srovnání s AMD RYZEN 9 5950X, které těch jeho 105W TDP skutečně má.

Intel ale nedokáže s reálnými 125W u Core i9-12900K, konkurovat výkonu RYZEN 9 5950X s jeho reálnými 105W. Přesto bude řada PC a řada desek, které tu 125W hodnotu dodržovat striktně budou a tak budou vykazovat někde až o 10-15% nižší výkon, než jaký bude vidět v mnoha recenzích. Intel dnes nedokáže konkurovat AMD, pokud jde o výrobní či provozní efektivitu procesorů. Nový Core i9-12900K je sice efektivnější než 11900K, ale 10nm výroba proti 14nm nepřináší zdaleka takové zlepšení, které by od nové generace výroby na kterou se čekalo mnoho let, všichni čekali. V zákulisí se s vysokou spotřebou novinek Intelu, perou hlavně výrobci OEM počítačů.

Intel Core i9-12900K totiž reálně i bez taktování nemá udávaných 125W, ale má reálně kolem 241W. A této hodnotě odpovídá i reálná spotřeba. Procesor přitom i s výkonným AiO chladičem běhá na teplotách až 96°C, s nějakými 87°C po jedné hodině zátěže. A to nejsou maximální hodnoty, ale běžné hodnoty. 12900K navíc dokáže v maximálních boostech žrát až 300W energie, sám o sobě. To je i více než dvojnásobek spotřeby už rok starého AMD RYZEN 9 5950X!

Pro mnohé výrobce desek a OEM sestav je to problém. Intel procesory vyžadují drahé a výkonné chlazení a kvalitní desku, pokud by měl mít ten výkon, který Intel a recenze budou ukazovat. Nicméně levnější desky, desky střední třídy natož low end, tak vysoké spotřeby vůbec nebo dlouhodobě nezvládnou. Mnohé ho mají rovnou zakázané, a tak procesor nikdy nebude těch 125W u mnoha z nich ani překračovat. A bude to vlastně v pořádku, protože Intel přeci jasně specifikuje jen těch 125W a je přeci chyba zákazníků, že neví, že tahle hodnota spotřeby a tomu odpovídajícímu výkonu se vztahuje na ten základní takt, ne na ten boost takt.

Intel z marketingových důvodů nechce prostě udávat realistických 250W TDP u nového Core i9-12900K, protože konkurenční AMD má u CPU s podobným výkonem s jen 105W už rok. A zatímco procesor AMD RYZEN 9 5950X můžete osadit klidně na desku za 1500 korun a bude mít na ní stejně špičkový výkon, jako na desce za 20 tisíc, Intel 12900K nemůžete na levnou desku osadit a očekávat stejný výkon jako na mnohem dražší desce, která je na jeho nároky skutečně postavena. Zkrátka a dobře, jen vysoký výkon dobrý procesor nedělá. Pokud čekáte, že ALDER LAKE bude výrazným zlepšením v oblasti provozních vlastností proti extrémně nepovedenému ROCKET LAKE, tak vás zklamu. Bude to žravé topící monstrum a výkon zdaleka nebude odpovídat nárokům.

Připomínám, že 250+W procesory na trhu máme, a nejsou už dávno ničím neobvyklým. Jenže nemají jen ušmudlaných 8+8jader, ale mají až 64jader s tomu odpovídajícím výkonem. Nám opravdu nevadí mít procesor s 250W spotřebou, pokud tomu výkon odpovídá, což v případě ALDER LAKE prostě nebude ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 14:10:35
avatar
dle papirovych parametru muze zrat az 350W nechtel bych na tohle dimenzovat VRM kaskadu..
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 15:33:24

Citace:
Ačkoliv samo TDP by se prakticky vzato dalo jednoznačně definovat univerzálně tak, aby se měřilo a tedy uvádělo pro všechny produkty (CPU i GPU) všech značek stejným způsobem, bohužel to v praxi neplatí.


TDP je ale jednoznačne definované.

TDP=Thermel Design power - príkon na ktorý musíte navrhnúť chladenie, aby procesor nezhorel a dokázal sa chladiť šetriacimi(a výkon znižujúcimi) technológiami
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 15:43:46

To je dost volna predstava o jednoznacnosti definice .

Sance, ze procesor shori, je dneska diky vnitrni diagnostice a rizeni provoznich stavu asi miziva, i kdyz mu nedas zadny chladic. Ale zkouset to doma radsi nebudu.
Oldis22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 18:48:59

no procak ti samozrejme neshori ale odpali se ti deska ... tak jako v minulosti dost chcipaly desky u AMD FX procaků ktery zraly cca stejne jak dnesni intel
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 06:38:58

Zajimava myslenka. A cim by se mela ta deska odpalit?

Kdyz spustis cpu v dasce bez chladice, tak nejspis i na minimalnich taktech a odberu dosahne rychle teplot, kdy ho vnitrni diagnostika zcela odstavi. Kdysi se mi povedlo spatne upevnit chladic na nejakeho intela a za chvili po startu se vypnul.

Tedy pokud v biosu hlidani mezni teploty nevypnes. Treba u me asrock b450 itx s ryzen 2400g se v biosu nejaka polozka na vypnuti teplotniho limitu objevuje. Ale upozornuji u ni cervenym napisem, ze vypnuti je velmi nebezpecne. I po zruseni limitu se vsak nejspis uvari procesor pri tak nizkych odberech, ze si jich deska skoro ani nevsimne.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 17:01:39

RYZEN 9 5950X ma tuším pri vysokej zaťaží 142W, po zapnutí PBO alebo overclockingu to potom je aj viac. Viac ako 200w ale nepresiahne. Maximum co som videl bolo 193W po overclockingu v blederi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 17:32:53
avatar
142W je absolutní maximum, 105W je běžná hodnota na které se normálně pohybuje ...

pokud zapneš PBO, což je taktování, tak odstraníš limit TDP ....
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 18:18:34

Áno súhlasím, pri hraní to bude určite okolo 105w.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-30 18:50:08
avatar
no to má mnohem méně, tak kolem 70W dle našich měření. Tenhle CPU hry zdaleka nevytíží. Těch 105W bude mít v testech jako CineBench R23 či Blender
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmmmm 2021-08-31 06:00:37

Tenhle problém už dříve řešil OBR na konkurenčním webu. Jak ho nemám a je to pro mě odpad novinařiny, tak to vyřešil tím způsobem, že do testů zahrnul výsledky jak s uzamčeným limitem TDP (125W Intel a 105W AMD), tak s odemčeným, aby se každý mohl podívat... možná by se to mělo zavést do do běžné praxe.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 08:10:08
avatar
On udělal něco v testu tak, aby intel vypadal hůř ? To měl asi nějaké pomatení smyslů...
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 09:11:00

To jo no
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ach jo... 2021-08-31 11:42:23

Více než 99% energie je jen o procento víc. Což by ovšem znamenalo, že to není procesor, ale topné těleso. Protože na "práci" spotřebuje míň než to procento. Jako pochopím, když někdo nemá rád Intel, ale až takhle? To je přímo patologická nenávist. :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 14:31:21
avatar
ano vaše patologická nenávist k realitě a pravdě je nám známá ...

Ano, 99% energie kterou do CPU dodáš se přemění na teplo ... to není jen u Intelu, ale i u AMD ...

Nebo chcete tvrdit, že to tak není?
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 11:06:02

Mám obavu, že byť se někomu s dostatečně zaujatým pohledem může zdát, že jde o nenávist, tak tady se jedná čistě o fyziku. Z jejího pohledu je procesor (nejspíš) opravdu jen topné těleso. Nekoná žádnou mechanickou práci a ani z něj (téměř) žádná elektrická energie nikam dál neteče.

Teda teoreticky elektrická energie může téct někam dál, protože když CPU pošle na nějaký drát vnější sběrnice jedničku, tak tam tlačí elektrický proud. Jenže když tam nastaví nulu, teče proud pro změnu ze sběrnice do procesoru. A protože se nuly a jedničky obvykle střídají, dá se čekat, že výsledný součet proudů na vodiči sběrnice bude (téměř) nulový.

A tak se opravdu všechna přivedená energie přemění na teplo uvnitř CPU na odporech vodičů při přelévání mezi hradly jednotlivých MOS tranzistorů z nichž je vytvořena struktura CPU. A to, že z toho má uživatel pocit nějakého užitku, to je fyzice nejspíš úplně šumák .
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak fyziku, jo? 2021-08-31 17:23:22

Procesor práci vykonává a že tam nedochází k mechanickému pohybu neznamená, že nepracuje. Práce je obecný pojem a neschopnost to pochopit, je trochu problém. Možná i s inteligencí. Protože i odpor "pracuje". Ty ty vole žiješ pořád v době kamenné, co? Jak se to nehýbe, tak to nepracuje?
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ani zdaleka 2021-08-31 17:26:37

Každá elektrická součástka je prakticky stroj. Ten pro svou práci potřebuje energii a při tom se zahřívá. Teplo, které při tom vzniká, je odpadní teplo. Čím je součástka efektivnější, tím víc energie spotřebuje na výkon a tím méně tepla vygeneruje. Takže kdyby 99% dodané energie bylo převedeno na teplo, mělo by to účinnost pouze 1%. A to je nesmysl. Proto ta patologická nenávist. Zahřívá se to díky odporu a potud je to v pořádku. Ale tvrdit, že víc než 99% procent dodané energie se přemění na teplo, je totální chujovina. Protože ono ten procesor rozehřeje ne víc než 99%, ale 100% dodané energie, protože se to prostě při průchodu elektřinou zahřeje pokaždé. Každá součástka má odpor a tudíž generuje teplo. Teplo je pouze odpad, takže většina energie půjde na práci a něco se ztratí odporem, kdy dojde k zahřívání. Kdyby součástka měnila energii pouze na teplo, což je při víc než 99% přeměně na teplo statistická tutovka, je to jen předražený radiátor. To, že se procesor při práci zahřívá není tím, že mění víc než 99% energie na teplo, ale tím, že se při práci zahřívá a aby Intel dohnal a předehnal AMD, musí pracovat víc obvodů na vyšších frekvencích a tím pádem se spotřebuje víc energie a tedy vygeneruje i víc tepla. Je tedy logické, že Intel víc hřeje. Takhle to je milej pane a nikdy to nebude jinak. Jsem alergickej toliko na manipulaci a překrucování. Páč jenom hlupák co nečte, by uvěřil, že by někdy mohlo být AMD lepší než Intel. Hihihihi
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 17:32:04
avatar
takže to dáme za BAN, lháře a flamery tu trpět nebudeme .... plácáte tu akorát nesmysly ...

1, ano 99% energie do křemíkového čipu se přemění na teplo, to je fakt, který se učí na základních školách ... kam by podle vás ta energie vzhledem k zákonu o zachování energií, asi jinam šla?

2, to neplatí jen pro CPU od Intelu ale pro všechny bez rozdílu loga ...

3, problém který se současnými čipy Intelu je, že Intel u mnoha uvádí naprosto nereálnou hodnotu TDP, přitom ještě nedávno tomu tak nebylo a Intel uváděl TDP odpovídající realitě. Co se stalo, že dnes neuvádí?. ..

a za poslední: Vaše věta:

Citace:
páč jenom hlupák co nečte, by uvěřil, že by někdy mohlo být AMD lepší než Intel. Hihihihi


ano, tohle potvrzuje že to není náš problém s nějakou zaujatostí, je to váš problém s vaší zaujatostí, hloupostí a vaše drzost někoho poučovat. Ano, AMD má dnes lepší efektivitu než Intel, to vědí všichni co čtou ...
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 17:51:42

Myslím, že odstavit ho z diskuze by bylo možná škoda. Já bych mu příležitost znemožňovat se nebral .
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:57:03
avatar
njn, já vim že je to možné vtipné někdy, ale já mám rád diskuse s fakty, ne diskuse s fanatiky

možná kdyby nenapsal tu poslední větu, kterou se identifikoval jako FLAMER ...
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 03:52:17
avatar
Třeba jenom trochu "bumbal" a zastřelo se mu myšlení
Až se z toho vyspinká, možná bude happy a bude moci posílat další a lepší osvětu, jak si vede Intel vs. AMD
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 18:05:10

Mohu se zeptat na obor + úroveň Vašeho vzdělání a aktuální pracovní zařazení? Hádám, že ve Fyzikálním ústavu Univerzity Karlovy to si to nebude, co?

Možná by bylo dobré si přečíst aspoň fyziku pro základní školu .

Zkuste místo nepodložených (a nepravdivých) tvrzení typu: "Každá elektrická součástka je prakticky stroj", možná raději vyčíslit, nebo aspoň naznačit jakou že to fyzikální práci procesor dělá. Abychom se mohli bavit o jeho (fyzikální) účinnosti.

Zákon zachování energie platí obecně, proto se žádná energie nikam neztrácí, jen se mění její formy. A f (fyzikální( účinnost je jen myšlenkový konstrukt, který dělí výsledné formy energie na ty, které jsou pro nas užitečné a ty neužitečné. Pokud jsou odpory v bojleru a ohřívají vodu, tak (pro nás užitečnou) práci konají, ale ohřívání CPU za užitečné označí asi málokdo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 263x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11