AMD úplně nezvládlo uvedení RYZEN 9000X. Co s tím? ZEN 5 problém není, je výborný. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 15 srpen 2024
altZatímco Ryzen AI 9 HX 300 potěšil a překvapil, RYZEN 9000X moc ne. Rozhodně něco neklaplo.

 

 

 

Je nutné zdůraznit fakt, že ZEN 5 co by samotná architektura, problém rozhodně není. A nic nenaznačuje, že by byla. Vše, co se o ZEN 5 říkalo v únicích dlouhodobě, že bude, vše odpovídá realitě. AMD výrazně zapracovalo na změnách v architektuře a viditelně a měřitelně odstranilo všechny dosavadní brzdy. Výrazně pak posílilo výkon v oblasti náročnějších moderních instrukcí a operací, speciálně AVX-512, kde je nárůst výkonu proti ZEN 4 opravdu těch 30%. Průměrný nárůst IPC odpovídá také předpokladům. Vše je tak, jak být mělo a bylo plánováno.

Jenže PC nadšenci po recenzích nových desktopových RYZEN procesorů, nadšeni úplně nejsou. Pro nás běžné uživatele nejviditelnější produkty, tedy právě desktopové RYZEN 9000 procesory, přinesly menší nárůst výkonu vůči dosavadním RYZEN 7000, než se obecně očekával. A mohu s jistotou říci, že nedosahují ani očekávání řady lidí v AMD samotném. Marketing firmy zjevně ve svých prezentačních grafech sliboval a očekával také více, než jaká je momentálně realita. Co se tedy stalo?

  • Desktopové Ryzen 9000X jsou bohužel

                  nejméně důležitý a zajímavý produkt z celé ZEN 5 generace!

Já vím, že pro nás PC nadšence jsou desktopové procesory tím hlavním a nejzásadnějším, jenže si žijeme v té naší malé bublině :). Realitou bohužel je, že desktopové procesory jsou jak pro AMD, tak pro Intel, z hlediska jejich businesseu vůbec nejméně důležitým procesorovým produktem. Důvod je prostý. Prodává se jich nejméně a generují obecně také nejnižší marže. V současnosti je podíl mobilních vs desktopových x86 PC (a tedy i procesorů) zhruba 70:30 a podíl té mobilní platformy neustále roste. To však není překvapení. Zatímco před 15+ lety se nikdo doma či v práci bez stolního PC neobešel, dnes se bez něj drtivá většina lidí snadno obejde. Desktop tak zůstává už jen výsadou některých provozů, specializovaných výkonových provozů (a i tam přechází stále častěji na vzdálený výkon) a primárně herních nadšenců, jejichž počet naštěstí roste, ovšem to samozřejmě ubytek všech ostatních zákazníků nevyváží. Desktopová PC neumřou, jen prostě budou výsadou nadšenců a specialistů, nikoliv běžným masovým řešením, jako doposud, kde je nahrazují notebooky, nenáročné pracovní stanice s přístupem ke vzdálenému výkonu nebo tablety apod. Dobrou zprávou je, že se výrobci budou soustředit na prémiovější a výkonnější komponenty, mezi nimi budou i procesory, ovšem z hlediska velikosti prodejů se bavíme o vůbec nejmenší části ze všech klasických x86 procesorů, které AMD a Intel dnes dělají. To je a bude realita současného desktopu.

RYZEN 9000 procesory pro AM5 jsou, (stejně jako Intel Core pro LGA 1751/1800), objektivně nejméně zajímavým produktem obou společností a nejméně se na ně soustředí. Mnohem větší důraz obě firmy pochopitelně a viditelně kladou na mobilní a serverové/HPC. A nelze si toho nevšimnout. Desktopová platforma bohužel nemá potenciál nějakého zásadního růstu, takže obě společnosti se tomu přizpůsobily. I proto v rámci ZEN 5 novinek je již uvedená první mobilní řada procesorů mnohem zajímavější. Přináší výrazný posun vůči ZEN 4 modelům ve formě již uvedené nové APU řady RYZEN AI 300, kde počet jader narostl z 8 na 12. Vylepšená byla i integrovaná grafika a vše jako celek. Není prostě divu, že šlo také o vůbec první ZEN 5 produkt na trhu a byl přijat s objektvním nadšením, protože představuje výrazný generační posun:

Se stejným zájmem a nadšením se vyhlíží serverové EPYC ZEN 5 procesory, které také přinesou nárůst počtu jader/vláken a další vylepšení. Jsou také prioritou v CPU businessu a asi jste si všimli, že většina těch vylepšení a přepracování samotné architektury ZEN 5, směřovala právě k posílení výkonu a efektivity v primárně výpočetní oblasti, serverovém a AI nasazení. A bylo to tak cíleno od samého počátku. A znovu opakuji, stejný přístup ke své CPU nabídce má i Intel. Klasický desktop má prostě nejnižší prioritu a všechno je primárně designováno buď pro mobilní anebo architektonicky zejména serverový/HPC segment.

  • V ZEN 5 problém není!

Protože už tedy máme procesory vydané a skončilo NDA, můžeme mluvit i o dalších věcech. A mohu zcela objektivně prohlásit, že po softwarové stránce rozhodně není vše tam, kde by mělo být! Během testování vycházely neustále nějaké aktualizace BIOS i dalšího softwaru. Současně AMD samo upozorňovalo na určité objevující se nevyřešné problémy s parkováním jader a výkonem u Windows. Já jsem to zapomněl do recenze napsat, ale pokud jen vyměníte procesor u své sestavy a nenainstalujete zcela čistou instalaci Windows, tak budete mít hned o několik % nižší výkon v případě RYZEN 9000! Rozdíl mezi čistou a použitou instalací Windows je skutečně několik % výkonu v průměru! U některých her je rozdíl ještě větší. A to není zdaleka jediná zvláštnost. Dokonce je tu výkonový rozdíl mezi různými administrátorskými přístupy ve Widnows systému a pár dalších podivností.  

Fakt, že zejména Microsoft není na ZEN 5 architekturu vůbec připravený a jeho Windows scheduler opět dobře nefunguje a není optimalizovaný, je dokázaný i tím, že pod Linux OS mají RYZEN 9000 ve stejných aplikacích lepší výkon než pod Windows. A obecně tam netrpí těmi podivnostmi a potížemi třeba jen s parkováním jader. Ostatně i chválený mobilní RYZEN AI 300 má také lehké potíže ve Windows, kdy u některých aplikací a her systém dává prioritu ZEN 5C jádrům, tedy těm s poloviční cache, i když má k dispozici ta ZEN 5. Naštěstí se to nestává často, ale stává se to. A nemělo by. Ovšem to by Microsoft a jeho Windows nesměly být Microsoft a jeho Windows. Podobné problémy a absence optimalizací nejsou bohužel žádnou novinkou. U prvních čipletových ZEN 3 trvalo měsíce, než Microsoft vydal alespoň nějaké optimalizace, u prvních generací ZEN to trvalo roky. Ostatně u Intelu a jeho složitých současných procesorů tvořených dvěma zcela odlišnými jádry, ten problém s jejich správných, přiřazováním, trvá v určité míře doposud. Intel i proto vybavil své procesory vlastním schedulerem, který to do značné míry obchází, ale ne samozřejmě zcela. Problém prostě nejsou Intel a AMD architektury a jejich optimalizace, problém je hlavně Microsoft a jeho Windows OS a dlouhodobě zjevně špatně optimalizovaný a udělaný scheduler a celé jádro. A fakt, že Microsoft kašle na aktualizace při (a ideálně před) vydání nových generací procesorů atd.

Je naprosto jasné, že je zde velký prostor ke zlepšení a optimalizacím. U AMD to vědí! Bohužel, protože to nezáleží prostě jen na nich, nevědí, kdy k tomu zlepšení dojde a jak velké v praxi bude. Takže oficiálně nechtějí v tomhle směru nic slibovat. Ale ano, ví o tom.

  • Bylo vydání desktopových RYZEN 9000 uspěchané? Ano!

Čistě z pohledu produkčních plánů AMD, vyšel RYZEN 9000 tak, jak vyjít měl a bylo plánováno. Jak víte, firmy mají určitý časový plán kolem pravidelného vydávání nových produktů a všichni (hlavně investoři) vidí rádi, když plány vychází a dodržují se. Co se děje, když nevychází, předvádí Intel. A AMD nechce být v tomto případě Intel ;). V současnosti firma pravidelně, zhruba co 16 až 18 měsíců, uvádí novou generaci CPU a drží se toho. ZEN 5 byl původně plánován už na první část roku 2024, nakonec došlo k posunu na druhou polovinu. Ovšem stále je v tom dlouhodobém rozpětí a AMD tedy splnilo svůj interní plán. O což se zjevně někdo hodně snažil. Možná až moc ...

I u AMD mnozí ptají, zda to v tomto konkrétním případě stálo za to. A vůbec, zda to bylo nutné udělat zrovna takhle. Starší Ryzen 7000/7000X3D totiž stále objektivně nemají konkurenci a nyní také stojí bezkonkurenčně nízké ceny. Současně nové desky s čipsety řady 800 přijdou na trh nejdříve během září, většina až ke konci roku. A vydávat tedy novou generaci procesorů bez těch nových desek, je docela divné. Ano, technicky nejsou nutně potřeba, ale vydávání novývh desek spolu s novými CPU se dělá z dobrého důvodu. AMD rozhodně nemuselo RYZEN 9000 vydávat teď a za každou cenu, jako k tomu zjevně došlo. Klidně mohly vyjít později, až s těmi deskami. A klidně to mohlo být na přelomu Q3/Q4. Nic netlačilo na to vydání. Kromě toho, že by se tak s novým CPU mohly prezentovat i ty nové desky, by hlavně bylo více času na dodělání všech těch SW optimalizací. Jak po stránce BIOS (AGESA) tak hlavně po stránce Windows.

  • Špatná komunikace a rozhodnutí uvnitř AMD?

                                              RYZEN 9000X nedostaly ani šanci být lepší!

Mohu naprosto jednoznačně říci, že u AMD zjevně došlo minimálně k nezvládnutí interní komunikace mezi týmy a řízení během vývoje i vydání nových RYZEN procesorů. Samotný ZEN 5 je evidentně přesně tím, čím měl vždy být. Tedy velkou architektonickou aktualizací ZENu obecně, ovšem bez přepracování hlavních HW parametrů hlavního čipu a celého čipletu (to je cíl a  plán u ZEN 6). Tohle však není zjevně žádný problém pro mobilní a serverovou novou generaci procesorů s pořádným posunem. Jak už víme, nové primárně mobilní APU dostalo místo 8 jader ZEN 4, kombinaci 4x ZEN 5 + 8x ZEN 5C! Dohromady 12jader/24vláken což je velký posun z 8/16 u předchůdce při stejných 17 - 28W TDP. Také iGPU bylo masivně posíleno a výsledkem je o třetinu vyšší výkon proti RYZEN 7000U. Takže o nějakém zklamání ze ZEN 5 novinky RYZEN v mobilní podobě, nemůže být ani řeč. Je naprosto bez přehánění, úžasný!

Taktéž serverová divize vylepšila mezigeneračně hodně a bude velkým posunem proti už tak výborným ZEN 4. Stávající EPYC procesory mají až 96jader ZEN4 a až 128 jader ZEN 4C. Nová generace nabídne rovnou až 128 jader ZEN 5 a dokonce až 192 jader ZEN 5C a stále pro stejnou platformu! Což v kombinaci s tím masivním posílením architektury v oblasti speciálně AVX-512 a serverově orientovaných výpočtů, bude ve výsledku velkým generačním posunem v rámci samotných procesorů. Tedy také nové EPYC ZEN 5 procesory budou naprosto skvělé a můžeme s téměř 100% jistotou říci, že bezkonkurenční!

A co udělala desktopová divize se ZEN 5 záladem? Jak vylepšila ona novou generaci svých RYZEN procesorů proti ZEN 4 (RYZEN 7000)? nechci se nikoho dotknout, ale v případě RYZEN 9000 neudělala prakticky nic. Tedy kromě podivného snížení TDP a s tím omezením výkonových maxim a přínosů. Vše ostatní je prakticky stejné = stejný počet jader, stejný čiplet, stejné desky, stejné paměti. A tomu odpovídá tedy ten malý celkový běžný výkonový posun, který 9000X prezentují vůči 7000X řadě. A problém, zjevně není ZEN 5 samotný, protože se stejnou architekturou a technologií dokázaly mobilní a serverové divize udělat procesory, které jsou výrazným generačním vylepšením ZEN 4 procesorů. Není tedy žádný důvod, aby totéž nedokázala udělat desktopová divize. Proč to tedy neudělala?

Je naprosto jasné, že problém je v tomto případě uvnitř AMD, kdy možná selháním komunikace, ale určitě řízením vývoje a produkce, nedokázala desktopová divize využít možností, které ZEN 5 nabízel. Ba hůře, navrch zjevně uspěchali vydání, kdy část SW podpory není úplně hotová (funguje ale dostatečně dobře) a dobře optimalizovaná a nejsou vydány ani ty oznámené nové desky, což z hlediska marketingu a podpory nových produktů, nedává moc smysl. Zcela jistě pak desktopová divize selhala v tom, že hodně věcí špatně vyhodnotili a vydání novinek neposunuli, ačkoliv je všem nyní jasné, že prostě nebyl důvod teď nutně rychle tímto stylem tyhle procesory takhle vydávat. U AMD někdo a něco rozhodně úplně neklaplo. Ovšem ZEN 5 to není …

  • Co teď s tím? AMD má dobrou šanci na reparát!

Část výkonu naženou další optimalizace AGESA (BIOS) ovšem hlavní pozornost musí být věnována zjevně ne moc funkčnímu Windows scheduleru a optimalizacím a modernizacím používaných aplikací atd. AMD má zde ovšem omezené možnosti. Může přímo pracovat jen s tou svou AGESA, ale musí prostě počkat na Microsoft a jeho nějakou aktualizaci Windows i tvůrce dalších aplikací. Což jak víme, je bohužel běh na hodně dlouhou trať bez záruky kdy a zda Microsoft aspol. vůbec něco vylepší. U AMD to ale měli vědět a vydání a hlavně parametrovou podobu svých procesorových novinek tomu přizpůsobit.

Desktopová divize AMD podle mě poněkud selhala už při samotném rozhodnutí o finální parametrové podobě Ryzen 9000X modelů. Proč když viděli, že ZEN 5 je v běžném aplikačním PC nasazení s těmi nižšími TDP jen o těch 10 - 15 % lepší než ZEN 4 se stejným počtem jader (byť s o trochu vyšším TDP), neudělali nějaká další vylepšení samotných procesorů? Kdy dokonce snížili TDP a tím ještě snížili ten mezigeneranční nárůst výkonu. Vím, že se testovali i jiné parametrové varianty. Například RYZEN 9 série se třemi CCD ZEN 5, nebo dvěma ZEN 5C CCD. Tedy velký nárůst počtu jader a tím i výkonu. Ano, výkon RYZEN 9000 je objektivně výborný, jsou velmi efektivní a jsou to v mnoha směrech jasně nejlepší desktopové procesory. Ovšem zlepšení proti RYZEN 7000 je malé a rozhodně zatím menší, než se čekalo, kdy navíc ty úvodní ceny tomu logicky nemohou odpovídat při vydání těch dražších novinek. Takže výsledný celkový dojem z RYZEN 9000X je zatím „meh“, a doporučení zní „počkejte až zlevní“, kdy AMD nám jasně opakovaně „naznačuje“, že ty ceny půjdou níže. Ale nemuselo to být jen o tomhle. Stačilo stejně jako mobilní a serverová divize, udělat ty nové procesory se ZEN 5 lepší a zajímavější.

To nejjednodušší, co AMD rozhodně mohlo udělat bez nějakých extra nákladů, a vytvořit tak alespoň slušný dojem generačního posunu, je změna parametrů. RYZEN 5 9600X mohl mít rovnou 8jader/16vláken, RYZEN 7 9700X mohl mít 12jader/24vláken a teprve ten RYZEN 9 9950X mohl mít 16jader a holt menší posun, a to celé by doplnil 6jádrový RYZEN 3 9500X. Prostě cokoliv, jen ne to, co udělali, tedy prakticky nic.

Anebo pokud by chtěli napodobit serverovou a mobilní divizi, měli ten RYZEN 9 vybavit třemi CCD, tedy celkem až 24jádry/48vlákny. Anebo 1x ZEN 5 (8/16) + 1x ZEN 5C (16/24). Prostě cokoliv, ale ne vydat parametrově stejný CPU s několika málo % nárůstem výkonu za opticky nižší cenu, ignorující současnou cenovou realitu a tvářící se, že to tak bude v pohodě. AMD prostě nedalo novým RYZEN 9000X v desktopu šanci být zajímavější, a navíc si vytvořilo zbytečný, a hlavně zcela falešný dojem, že ZEN 5 je problém, či že se dokonce nepovedl.

Pořád je šance vše poladit a vylepšit. AMD musí udělat minimálně chystané RYZEN 9000X3D opravdu zajímavé. Ideálně jejich vydání spojit s vydáním těch nových desek. Určitě dodělat AGESA a dokopat Microsoft, aby opravil a zprovoznil Windows scheduler a bral ZEN4/ZEN 5 optimalizace vážně a ideálně dokopat tvůrce nejpoužívanějších apliakcí k ZEN 5 optimalizacím také. Pokud to bude vyžadovat kempování a protesty zaměstnanců AMD před sídlem Microsoftu apod., pošlete je tam! ZEN 5 není žádný propadák ani problém, je to velmi dobrý produkt. A mobilní i serverová divize a jejich nové procesory se ZEN 5, to jasně dokazují, že mohou být i proti velmi povedeným ZEN 4 velkým upgrademe a posunem. Desktopová divize však moc vylepšování neudělala, vlastně prakticky žádné. Skoro se dá říci, že prostě jen do stávajících fyzicky stejných čipletových AM5 procesorů se stejním 6nm IOD čipem, instaluje místo 5nm ZEN 4 čipů nové 4nm ZEN 5. Bude muset zapracovat, jakkoliv chápeme, že desktopové procesory mají nejnižší prioritu jako CPU produkty u AMD (i u Intelu). Ale nebyl žádný dobrý důvod je nutně vydávat teď hned a v tomhle stavu věcí. Všechno tohle měl někdo odpovědný u AMD dobře vědět. Jaktože nevěděl, je jeden z hlavních problémů, který nyní vedení samotného AMD musí teď vyřešit ... protože tohle naprosto zbytečné nedotažení a nedomyšlení věcí, se nesmí opakovat.

A je hned několik možností, jak to celé napravit a využít ZEN 5 i v desktopu lepším způsobem a vytvořit desktopové AM5 RYZEN 9000 produkty, které budou stejně zajímavým upgradem, jako jsou serverové a mobilní produkty, tedy EPYC „TURIN“ a RYZEN „STRIX série“ …  tak uvidíme. Vím, že u AMD jsou si toho vědomi a snad něco vymyslí, i když prostoru moc nemají, protože z jejich pohledu je nyní produktovou prioritou ve vývoji ZEN 6, který AMD slíbilo na konec 2025, což znamená že brzy začne finální ladění procesorů. Samozřejmě jsem jim podrobné hodnocení z našeho pohledu poslal k zamyšlení a vím, že nejsem jediný. Snížení cen RYZEN 9000X nastane, ale to samotná to úplně nezachrání z pohledu zbytečné ztráty nadšení uživatelů. AMD musí u nových produktů nastartovat i nadšení ze samotných novinek a generančního posunu, které se mu zatím s uvedením 9000X modelů v tomhle stylu, podařilo prakticky zabít. A to všechno přes objektivní fakt, že RYZEN 9000X a ZEN 5 nejsou žádný "fail", natož špatné produkty.

Naopak jsou v mnoha směrech jasně to nejlepší na trhu a jakmile klesne cena budou to nejlepší na trhu. Pokud tedy Intel nepředvede zázrak se svou novou generací (bohužel tomu nic nenasvědčuje). Ryzen 9000X ale zjevně mohly a měly být lepší. X3D verze to sice ještě vylepší, je však pravdou, že mnohem větší pozornost a zdroje AMD věnuje nyní ZEN 6 generaci. Tam kromě dalšího vylepšení ZEN architektury se sáhne na parametry CCD i konstrukci celého čipletu. A ZEN 6 jsou navíc prý blíže, než si možná myslíme, zatím to vypadá skutečně na uvedení v Q4 2025 či Q1 2026, takže nevidím ani moc prostoru, pro nějaké práce na velkém vylepšení ZEN 5 RYZEN 9000 produktů v desktopu. Myslím že 9000X3D plánované pravděpodobně na CES 2025 (začátek ledna) bude onen "reparát" a vylepšení a nastartování nadšení, i když znovu opakuji, RYZEN 9000X jsou objektivně výborné procesory v mnoha směrech jasně nejlepší na trhu, jen prostě nejsou o tolik lepší než nyní cenově dostupnější a extrémně výhodné RYZEN 7000.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-15 21:42:20

Minulá generace za mne zajímavější... A to, že nové desky budou až za několik měsíců, bez komentáře...
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-15 22:36:55

Jak chces nastartovat wow efekt, kdyz tam proste neni?
Nechapu, proc navyseni fpu ma nulovy efekt, kdyz to stalo 2mld tranzistoru.
Scheduler win11 bude problem, ale pro soucasny retail to chce slevy a marze dohnat v serverech.
Goloka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - poloprůser 2024-08-15 23:07:31
avatar
Hmm. Mno. To jako ... Fakt nevim. Mám z toho prostě pocit, že to v AMD po...li, ale ještě to nespláchli úplně do ... Takže je to takový napůl odložený průser s nadějí, že si snad včas stihnou nasadit plínu.
Kangguan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ZEN5 můžeme s klidem přeskočit 2024-08-16 02:49:01

Tak tohle je slusnej fail. Tahle generace skip, uz ani neverim, ze by to mohl zachranit X3D.

ZEN5 můžeme s klidem přeskočit, ti kdo koupili ZEN4 nepotřebují vůbec upgradovat, my co máme ZEN3 a těšili jsme se na ZEN5 tuto generaci taky přeskočíme a budeme doufat, že ZEN6 pořeší ty největší bottlenecky ZEN5

Tohle je fakt promarněná příležitost, možná jedině když AMD o dost srazí cenu, ale to u nově vydaného CPU těžko můlžeme očekávat...

Uvidíme co nabídne Arrow Lake...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 05:58:23

Arrow Lake vraj nedosahuje vykon ani mynulej generacie, nezavidim marketingovemu oddeleniu Intela urobiť s toho bombu
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 07:58:40
avatar
Eh? Růst jednovláknového výkonu je odhadován minimálně jako u Zen 5 - (P cores, u E ještě vyšší). Kvůli vypuštění HT tam nějaké ztráty budou, ale souboj top modelů 9950X vs ... asi málokoho zajímá. Efektivita je neznámá. Takže zatím není podle čeho hodnotit.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 08:53:28

Oficiálne to ešte nie je ale podľa kyslých tvári intelu a reakcie AMD zo znižovaním spotrebi na úkor výkonu, je azda jasné aká bude konkurencia zo strany novších Intel CPU
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 09:31:15
avatar
Nepleteš si to s růstem IPC?
Někde jsem právě četl, že tam sice bude zajímavý nárůst IPC, ale díky tomu, že ty nové čipy ani náhodou nezvládají tak vysoké frekvence, jako stará generace, tak výkon bude maximálně stejný, a najdou se případy, kdy bude i trochu nižší.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 07:44:12
avatar
Jo, máš pravdu. Ojedinělé testy ukazují ST růst cca 4% u nástupce "i7", což není nic moc. Ale na vrcholový výkon ve hrách by to možná i tak stačilo, od Zen 5 X3D pořád nevím co čekat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 09:15:34
avatar
Já bych čekal, že bude o ty 3-5% rychlejší než Zen 4 X3D, což taky není žádnej voheň, ale horší nebude...
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 10:06:02
avatar
O podobnou "facku" bude, obávám se, "silnější" i ten 9800X3D.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 18:18:00

Ty faile, uvidíš že pro AMD bude ZEN5 přesně co potřebují a pokud si myslíš, že X3D to nezachrání.. aby jsi se nedivil, kdo čeká nárusty +30% mezigeneračně je naivka, když se nemění ani výrobní proces.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 16:48:14

No tak, toto je fakt v prdeli. Chcel som upgradovať tento rok, no nakoľko som na ZEN2 Ryzen 9 3950x, tak neviem, či mám skočiť na 5950X a vynechať AM5 alebo skočiť na AM5 a brať ZEN4(7950X) alebo 9000X3D.
Ak by som išiel do AM5, tak chcem USB4. Čo myslíte, ktorá varianta by mala zmysel?
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 18:15:56

To je otázka podle toho, co děláš pokud primárně hraješ a sem tam něco uděláš, 7800x3d za současných cen je skvělá koupě.. nevíme kdy 9800x3d dorazí, já čekám až tak nový rok. Pokud by dorazil dřív, tak rozhodně ten. Pokud máš tolik jáder skrz produkci tak to samé v x3d variantě bude dle mého paráda.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 19:34:39

To je otazka skôr na tvoju penaženku, 5950X stoji 300€
Ale ked chceš 7000 alebo 9000 radu tam už meniš skoro všetko. Tu už treba mať vo vačku 1000-1500€
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 13:13:11

Já mám AM5 od samého začátku, pro mě je to jenom výměna kus za kus. Grafiky nebudou zajímavé ještě několik měsíců a CPU je tak jediná věc, co si můžeš chtít koupit.. jen mě musí AMD přesvědčit, že to za to stojí a na X3D se těším, když nebude lepší aspoň teplotní provoz v kombinaci s nižší spotřebou, tak hold počkám na ZEN6
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 22:52:28

Zen 3 je dead.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Problém ZEN5 je jasný 2024-08-16 18:14:23

Problémem ZEN5 není jeho podoba, ani konfigurace ale zbytečné uvedení na části, měli to vydat jako celý line-up. To ale znamená promyslet to a udělat klidně bez x verze co mají 45w aby to dávalo smysl. Pokud srovnáme 9700x a 7700 je jasné, že 9700x není nic jiného než ekvivalent 7700 s x jen aby působil jako wow efektitiva. AMD zřejmě nemělo moc možností jak to prodat a tak se zaměřilo na téma efektivity a teplot. Moc dobře věděli, jaké to má výkony a taky ví, co sledují.

DD to řekl dobře, sledují se servery a segmenty trhu, kde to má smysl. ZEN5 ještě zazáří s nástupem AI. Otázkou je, zda ho stihne ale zpětně se ukáže, výhoda těch změn. Stejně jako v dalších generacích které budou vycházet ze změn, které jsou zde bez efektu.

Dalším problémem je marketing, který to vše kazí. Slíbili co slíbili a můžou si za to celé AMD. Moc dobře vědí jak na tom jsou, takže ať se nediví.

Jak jsem napsal, vydat X a non-x spolu s x3d tak by všem zavřeli hubu (řekněmě za půl roku) i kdyby ohlásili dostupnost po novém roce, o co jde. Lidi o to stejně nebudou mít takový zájem. 9800x3D bude naopak podle mě nejlepší x3d právě díky nižším nárokům na TDP a teplotám, pokud debilové díky tomu co se teď děje nezačnou zmatkovat a zvedat TDP. U 9800x3d bych byl rád za 95 - 105w max s provozním rámcem do 80° při PBO a hned 7800x3d vyměním. Spolu s tímhle bude souviset mnohem menší rozdíl v IPC který vždy x3d varianty mají podstatně stažené a to by se mě líbilo.. ale nechám se připravit.

ZEN5 = 5%? taky dobrý ale
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-16 19:53:55

akych 5% pri rovnakej spotrebe je to 15%
7700X 143W 100%
9700X 143W 115%
9700X 88W 110%
AM5 ma vykon aj ked u ZEN4 to bolo veselšie tam IPC pridalo 13% a hlavne navyšenie taktov 20% čo urobilo velmi peknych 33%+ to už aj mna zlomilo
Hold Teraz je u AM5 je to 15%

Ja sa tešim čo predvedie marketing Intelu, lebo zniženie taktov je vyrazne 14900 im bežala na 6,2GHz a teraz novy arrow vraj zvlada len 5,7GHz to znamena že len na takte CPU Intel prišiel o 9% vykonu, za dalšie velke jadra už niesu dvojvlaknove ale len jednovlaknove to je teoreticka strata vykonu dalšich 15%
Ked Intel nenavyšil IPC o viac ako 25% tak arrow nebude lepši ako 14900 Ja už si pripravujem pukance ako chce toto zvladnuť marketing Intelu, tu už je len jedina šanca cesta Apple, vlastny hardware vlastny software bez konkurencie biť najlepši
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 13:10:04

Ale já jsem si z toho dělal trošku prdel.. nicméně podle gamerů respektive testerů pro gamery je ten rozdíl zanedbatelný právě 3-5% tuším, že jsem někde viděl.. mě je to fuk, je to lepší produkt
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 16:00:45
avatar
Tak jde vidět že celý Zen5 je hlavně mobile first:
- zaměření na spotřebu (benefit hlavně pro mobilní zařízení)
- Strix point alias velké APU se 4kanálem a silnou grafikou pouze mobilní platformy, v desktopu neuvidíme
- Novější architektura iGPU RDNA 3.5 pouze u Strix Point/Sarlak, která již v sobě nese prvky z RDNA4, v desktopu jen RDNA3, nejspíše i u G řady

Do toho dementní AI akcelerátory, díky kterým údajně padla i integrovaná infinity chache atd.

Jako já cestu snížení spotřeby vítám, zrovna pro mě to je, nějaké to 35W 9700GE APU bude pro můj pasivní HTPC špička, stejně tak v herním PC 9800X3D zůstane na 65W, obojí super, ale pro někoho kdo rád provozuje čipy mimo jejich sweetspot to vlastně taky není zklamání, protože to jednoduše mohou proměnit zvýšením TDP limitů. Jediné co AMD udělala špatně je, že možná nastavila špatně default. Ale copak je zde někdo z místních čtenářů debil co si neumí nastavit TDP jak potřebuje? Jakože to přece není vůbec žádný problém
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 16:28:35

Netusim co je kazdy mimo, ze medzigeneracny narast vykonu je slaby. Nik normalny neupgraduje na kazdu generaciu, bezne sa upgraduje 1x za 3-4 generacie, tam sa uz narast vykonu nazbiera a moze byt kludne 20-30%, co je pekne.

Preco kazdy caka nejake drasticke narasty ako v dobach 486 - Pentium II CPU? Nezmysel take nieco ocakavat dneska.

Planujem ist z R7 3700x na R7 9700x. Ale zatial aj po 4r od kupy, vykon R7 3700x staci na vsetko co robim, vratane hier. Kludne mozem cakat este 2r, to uz bude nejaky R7 11000x a narast vykonu oproti 3700x bude znacny.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 23:50:05

u predchozich ryzenu tam ale ten narust vykonu byl vzdy 15-20%, zvlast i ve hrach kdy i ryzen 5000 byl o dost vykonejsi nez ryzen 3000, 5800x3d jeste vykonejsi, ryzen 7000 pak vetsinou dorovnaval 5800x3d a 7000x3d to poslal jeste na dalsi level. u amd ale neni nikdo zvyklej na to, ze kdyz amd prezentuje 4-30% vykonu ve hrach navic proti intelu a pak dostane tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=IeBruhhigPI

a o tdp ani o nejakym windows admin uctu to neni https://www.youtube.com/watch?v=D1INvx9ca9M&t
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-20 14:18:49

A? narast moze byt 20% a nemusi, to nik negarantuje.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 23:36:16

Všichni ignorujete fakt, že pokud máte objednané oplatky na 4 nm, tak nejspíš musíte péct i kdyby jste nechtěli.

Vývoj měl skluz, jasný stane se, odložila se výroba u TSMC jak nejvíc to šlo domluvit. Tým byl rád že vše fachá a na nějaký hrádky s třetím čipletem prostě nikdo neměl náladu.

Se podívejte s jakým nárůstem density se jim povedlo zachovat frekvence boostu. Už jenom za tohle bych jim dal medajly.

Jo, posraly to marketingově. Vydat současně nonX 65W a Xka s 95W by je nezabilo. Přinejhorším by některé modely měly pozdější nebo horší dostupnost.
Posunutí číslování by bylo taky fajn a nic moc by je nestálo. 9900 jako 16jader, 9800 12 jader, 9700 8jader už je normálka a 6 jádro vydávat ani nemuseli kvůli řadě 7000.
Krásných 6 modelů, za mě super.

Já půjdu za čas pro nové 12 jádro, tak je mi tohle všechno stejně jedno
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-17 23:46:45

tak o ten marketing jde hlavne. k tomu vetsina lidi na techto strankach jsou hraci. a amd i tyto ryzeny prezentovalo jako cpu pro hrace, kdyz 9700x mel ve hrach prekonavat i7-14700k o 4-30% s titulkem gaming leadership a realita je o dost jina. ve hrach pak ani pbo nepomaha, jen zvysuje spotrebu za 1% vykonu, takze o tdp to tam neni.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-18 09:28:33
avatar
Jo to jsem si taky rikal, ze pristi CPU bude 10800X3D - 12 jader Zen6 a ono prd, nikde tam 12core ciplet nevidim, podle vseho budou zase 8 velkejch a 16/32 malejch ... takze pristi herni CPU bude zase 8 jadernej bazmek. Takze pro me proste nema smysl minula generace, soucasna generace a nebude mit smysl ani ta pristi bo do 8 jader z 16 nepujdu, o tom se dalo uvazovat pri 12 jadrech kde by vykon byl lepsi nez mam ted a jeste byl herne pripraven na budoucnost, kdy pak prijdou nove konzole a budou mit konfiguraci minimalne tech 12 jader .. u nich 4+8 vsadim botu. Absolutne nevidim tah na branku posledni roky u AMD v desktopu, nevadi me soustredeni na server/AI kde minimalne to AI stejne moc nedavaj, ale to, ze se vykaslali na ty kdo jim pomohl vyrust zpatky - desktop/hraci proste svedci, ze se opet vraci ke korporatnimu mysleni a za par let tam budou stejni hajzlici jako v nVidia a Intel a zakaznik zaplace.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Obchodní katastrofa 2024-08-18 09:34:04

Začínám mít pocit, že v AMD se několik lidí ve vedení docela zbláznilo, protože co předvádí je neuvěřitelné, přitom se to dalo docela dobře vyřešit. Největší problémy ZEN5 pro desktop?

1. Bylo vůbec třeba vydávat procesory, které mají nárůst výkonu asi jako "Intel před 10 lety"? Tedy cca 4 %/rok, v tomto případě tu máme za dva roky nárůst výkonu +/- 10%? No nebylo to nutné....
2. AMD se chytlo do vlastní pasti, kdy na trhu má několik generací CPU, jenže ty starší jsou mnohem levnější a cena ZEN5 modelů naprosto neodpovídá vůči SVÝM vlastním starším modelům! Při nástřelu cen nových CPU sem na to upozorňoval, prý to byly sračky a výblitky :-)
3. Nevydání nových desek společně s novými CPU, jakou mají motivaci výrobci desek propagovat nové procáky, když zákazníci si je dají do levných starých desek? Žádnou nemají! Zanedbatelné procento zákazníků si ke všemu jen vymění CPU a nový majitel starého CPU si pravděpodobně koupí jednu z nejlevnějších desek.
4. Vydání 65W verzí CPU je chyba jako prase, u desktopu je spotřeba až dalece za výkonem a cenou. U AMD někdo přemýšlel prdelí, zvlášť když "nárůst" výkonu je i díky nastavenému TDP tak mizerný.

Jak to mohlo dle mého vypadat, aby z toho nebyl takový průser?

1. AMD mělo vydat prvně nejdůležitejší produkty na ZEN 5 architektuře:
- tedy mobilní CPU – to se stalo, super
- dále mělo vydat serverové EPYC modely, to se nestalo
- potom měly následovat X3D procesory, kde je pravděpodobný nějaký nárůst ve hrách, měl je vydat společně s novými deskami – zde je velká šance, že hráči si koupí nový CPU a novou dražší desku. Na tom se sveze marketing herních značek u výrobců desek.
- až nakonec měly být vydány tyto "obyčejné" ZEN5 verze a NEBO neměly být vydány tyto obyč verze vůbec a na trhu by i tak byla ucelená desktop nabídka, herní ZEN5, obyč ZEN4 + případně nové modely ZEN5 s výkonnou grafikou aneb "G modely".

Co dál?
Je zcela zřejmé, že vydávat komplet portfolio CPU co dva roky je nesmysl, ty nárůsty výkonů se výrazně zmenšují a pro zákazníky jsou nezajímavé. Co pro zákazníky, ono i pro AMD, když se kouknete na finanční výsledky divize CPU, tak je jasné, že musí s cenami vždy hodně dolů, a i tak to k (odpovídajícímu) zisku nestačí.
Do nekonečna nejde zvyšovat počet jader / vláken, aby to způsobilo (v tomto případě využitelný pro běžné zákazníky) nárůst výkonu. Kolik lidí využije doma např. 32 jádrový CPU? Nebo v notebooku?
Z těchto důvodů se musí AMD rozkročit i do jiných oblastí, automotive, zdravotnictví, průmysl, kde všude jsou potřeba úsporná a zároveň výkonná řešení.
Jenže v zatuchlém AMD stále jedou 7 let to samé, otázkou je, jak dlouho to ještě takto půjde.... i tak jim držím palce.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-18 13:04:45

Nechápu, proč neudělají i výkonnou 8jádrovou variantu s maximálními takty, jako mají 16 jádra. A potom ještě s 3D cache, to by byl trhač asfaltu, ale oni ty 8 jádra vždycky ořežou
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-08-19 21:47:08

"Desktopová PC neumřou, jen prostě budou výsadou nadšenců a specialistů, nikoliv běžným masovým řešením, jako doposud, kde je nahrazují notebooky, nenáročné pracovní stanice s přístupem ke vzdálenému výkonu nebo tablety apod"

Za mna uz umreli. Presnejsie umrel highend. Z pc sa stalo uz len trhovisko, kde ma kazdy vlastny launcher a vsetko je tu roztrusene kde sa da. Z pc sa stala platforma kde sa uz nitko ani neobtazuje vydavat fyzicke media, chodia sem len neodladene porty (ako inak kedze je milion kombinacii PC lepeniek) a tento model vydavatelom vyhovuje, nemusia vynalozit naklady na fyzicke medium a zapoziciavaju len digitalne kopie, ktorych uz niesme vlastnikmi (je to aj v podmienkach, kedykolvek nam tie digitalne distribucie mozu odobrat/zmenit)

Uplne ma dostava dokolien nintedno switch s 0.36 tflops ake hry dokaze spustit vdaka tomu ze je to odladena platforma - 1hw -1sw -1 store, nic na pozadi a hry ladene priamo na mieru. Som pozeral ako prerabaju textury a caruju aby tam tie hry rozbehlo. Potom pozriem na Moj PC s5800x3d a 7900xtx jak na neho vyvrhnu len daky port z konzole, odomknu mi fps, daju podporu ultrawide a pridaju dake tiene a povedia mi ze mozem byt rad. Ako by tie hry mohli vyzerat kebyze highend neni mrtvy a niekto by sa realne snazil ten vykon vyuzit.

lebo ked hram daku hru na ps5 alebo xboxe a potom sadnem za pc tak relne nevidim rozdiel. ak je tak je tak minimalny, ze musim pozerat side by side comparsion aby som si vsimil minimalne rozdiely pri zastavenom zoomovanom obraze. toto sa stalo z pc. neodladene koznole a 13 launchermi a 30 apkami na pozadi a je to dost skoda. rad by som zas vidiel zmysel rpi kupe noveho cpu alebo grafiky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 795x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1599x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 0
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?Čtvrtek, 19 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 6