DirectX12 pro Rise of the Tomb Raider je jeden velký výsměch! NV Gameworks opět v akci?! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 11 březen 2016
altDruhá hra, která podporu DirectX12 jen předstírá a ještě neuvěřitelně špatně!

 

 

 

DirectX12 má řešit bolístky starých API včetně DirectX11, jako nedokonalé využití výpočetního a celkového výkonu grafické karty (včetně multiGPU), nevyužívání vícejádrových procesorů a různé bottlenecky omezující výkon grafik a procesorů jako celku. A celou řadu věcí, které by měly přinést podstatné zvýšení výkon při stejné grafické kvalitě, jakou známe nyní, či naopak přinést výraznější posun grafiky i fyziky s využitím současné úrovně výkonu, který je z velké části dnes nevyužíván. Každopádně kromě Ashes of the Singularity v podstatě nikdo pořádně se vším všudy DirectX12 ještě nepoužil.

Dokonce se objevily dvě hry, které si na podporu DirectX12 jen hrají a přestože ji inzerují, fakticky ji nemají a vůbec nefunguje tak, jak má. Je to samozřejmě proto, že v obou případech jde o hry  s dodatečně implementovaným DX12, což prostě nemůže z principu fungnovat! Obě hry jsou postavené na herních enginech starých mnoho let, které vůbec na DX12 stavěny nebyly. A to, že jej upraví tak, aby běžel pod API DX12 neznamená, že to vůbec bude fungovat a něco přinášet, ani nemůže. A přesně to dokazuje Gears of War ultimate edition a nejnověji také Rise of the TOMB RAIDER.

  • DirectX 12 v Tomb Raider:

Skoro si myslím, že je o nějaký předčasný aprílový žertík, protože inzerovat podporu moderního DirectX12, které má řešit mnoho potíží a nedostatky optimalizací starého API DX11 a roubovat jej do staré DX11 hry s následujícími výsledky, to musí být vtip!

(Zdroj: Computerbase.de)

Ano, vidíte správně, DirectX12 úspěšně sníží výkon všem grafikám proti DirectX11 režimu. A to se mi navíc zdá (soudíc z vlastní zkušenosti když jsem si DX12 ve hře ověřoval), že se v DX12 nezobrazují ani všechny detaily, tak jak v DX11 režimu. Největší výsměch ovšem je, že ačkoliv má AMD lepší podporu DirectX12 na svých grafikách, kdy navíc toto API výrazně eliminuje CPU bottleneck, který AMD grafiky pod DirectX11 mají, výkon AMD grafik brutálně klesne, ještě více než u NV, u kterých je pokles pod DX12 očekávaný a odpovídající jejich úrovni podpory toho API.

(Zdroj: Computerbase.de)

Dokonce i výkon a využití vícejádrových procesorů je pod DX12 horší než pod DX11! To více než jasně ukazuje, že DX12 je implementováno extrémně špatně a nefunkčně.

  • Výsměch, neschopnost nebo záměr?!

Náhoda? Možná, ale je zajímavé, že jak Gears of War ultimate edition, tak Rise of the TOMB RAIDER jsou hry s podporou NVIDIA GAMEWORKS. Zcela objektivně a na rovinu řečeno přítomnost a podpora NVIDIA GAMEWORKS v nějaké hře je v posledních letech vždy zárukou toho, že daná hra bude mít nějaké větší, či menší funkční problémy a nebude řádně fungovat (zejména na AMD grafikách, ale často pořádně ani na GTX). Vtipné je na celé věci to, že NVIDIA ani nemá vůbec zájem, aby teď DirectX12 v současných hrách fungovalo, tak jak by mělo se skutečným přínosem.

Proč? Protože by to výrazně pomáhalo AMD grafikám, které na rozdíl od současných NVIDIA grafik mají podporu DX12 skutečně funkční s klíčovými technologiemi. A to včetně Asynchronních shaderů, které jsou jednou z klíčových podstatně zlepšujících optimalizací využití grafického výkonu jako celku. NVIDIA sice AS na svých kartách také podporuje, ale naprosto nepoužitelně (v jejím případě výkon nedokáží navýšit, spíše jej sníží - chyba je v architektuře samotné, která není tak paralelně pokročilá jako AMD GCN). A to, budiž ji připsáno k dobru, nakonec to i nedávno přiznala na rovinu a také vývojářům jasně řekla, že by bylo dobré, aby DX12 zatím nepoužívali (hlavně ne s AS). Jinými slovy, aby se na správné použití DX12 se vším co má přinášet, zatím vykašlali. Ví proč, protože zkrátka grafiky GTX 900 budou výrazně zaostávat za současnými Radeon grafikami při správném a plném použití DX12 se všemi jeho výhodami. A tak NVIDIA logicky nemá zájem aby DirectX12 v současných hrách vůbec fungovalo, ne dokud nemá na trhu novou generaci grafik, která vyřeší nedostatky současné. O to horší je to, že se DX12 objevuje hned ve dvou hrách s přímou a velkou účastí NVIDIA a už tak problémovými GameWorks. Je ale možné, že je to i proto, že obě hry jsou přímo spjaty s Microsoft STORE a Windows 10, které je samo o sobě nyní dost kontroverzní a nefunkční záležitostí. 

Fungování  DirectX12 v Rise of the TOMB RAIDER je naprosto neakceptovatelné a vůbec nechápu, jak k vydání takového update mohlo vůbec dojít. Co má jako nabídnout a ukázat? Neschopnost vývojářů? Gratulujeme, to se povedlo. Hloupost dodělávat DX12 do hotové hry na starém engine založeném na API DX9/10/11? Ano, i tady se to povedlo.

Ale nezoufejte, existuje právě vydaná hra, která DirectX 12 opravdu funkčně implementuje tak, jak by to mělo vypadat! Funkčně bylo DX12 zahrnuto do hry už během jejího vývoje a úpravy engine jsou tak mnohem jednodušší a významnější a tak přináší první funkční herní implementaci a použití DX12. Už děláme testy a brzy vám je ukážeme. Pokud jde o testování DX12 v GoW či Tomb Raider, původně jsme je chtěli pro vás extra otestovat, ale když vidíme "jak to funguje" nebudeme nad tím ztrácet čas, což asi pochopíte. Já jen doufám, že obě dvě hry s touto DirectX 12 atrapou jsou míněné jako nějaký nepochopený vtip ze strany vývojářů, protože tohle prostě nelze myslet vážně.  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 29
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

Videa
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?Neděle, 22 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 0
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 987x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 858x
Komentářů: 1
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 0
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!Úterý, 17 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2711x
Komentářů: 9
Corsair představuje iCUE – nové rozhraní pro ovládání a monitorování PC
Corsair představuje iCUE – nové rozhraní pro ovládání a monitorování PCÚterý, 17 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 901x
Komentářů: 6