Marvell HyperDuo – HDD + SSD do RAID je cenově dostupnější než velký SSD Tisk E-mail
Napsal Tomáš Hort   
Tuesday, 25 October 2011
altHyperDuo je technologie diskových řadičů Marvell nasazená od série čipů 88SE9130, která umožňuje v RAID 0 nebo 1 spojit běžný pevný plotnový disk (HDD) se Solid State diskem (SSD) při zachování 80 procent výkonu SSD v daném celku. Výhoda je jasná – místo extrémně drahého 480GB SSD koupíme 320 GB HDD a 120 GB SSD a dostaneme podobnou velikost s podobným výkonem za výrazně menší peníz.

 

 

Společnost Marvell je výrobce mnoha různých polovodičových čipů, kterých dle svých webových stránek ročně produkuje více než miliardu. To je hodně. Pokud jste do teď považovali přídavné řadiče na základních deskách za bonus, u kterého je jedno, od jakého výrobce je, tak teď už nebudete. Rozdíly jsou totiž někdy i nečekaně velké. Přesnými čísly se ale dnes zabývat nebudu, otestováno přesně to zatím nemám.

Aktuální situace SATA 6Gbps

S příchodem nového rozhraní SATA 6Gbps se diskové řadiče dostaly opět více na scénu v oblasti základních desek, což jejich výrobcům zcela jistě nevadí. Nové čipové sady totiž podporují u AMD (890 a 990) i u Intelu (P67 a Z68) maximálně šest portů SATA 6Gbps, což je po vyvedení jednoho či dvou eSATA na zadní panel a zbytku v interních pozicích poměrně málo. Levnější základní desky mají tedy často dva nebo i více SATA, ovšem jen ve specifikaci SATA 3Gbps. Dražší základní desky mají dva nebo více se specifikací SATA 6Gbps. A právě o toto rozšíření se starají přídavné řadiče napojené na čipovou sadu.

Problémy hlavně platformy Intel Sandy Bridge s SSD disky, které mají nejnovější řadič SandForce, jsou všeobecně známé. Dá se říci, že až třetina SSD nepracuje v dané konfiguraci správně a systém zamrzá nebo končí v BSOD. Možné řešení bylo uvedeno před pár dny a spočívá v novém firmwaru SandForce, který aktuálně zpracovávají samotní výrobci SSD a měl by tyto problémy snad už finálně řešit (celá zpráva zde). Do této chvíle, kdy byl (je) problém stále aktuální se však nikde pořádně neřeší, do jakého konektoru SATA 6Gbps má uživatel SSD připojený. Objevil jsem totiž několik zpráv na fórech, kde uživatelé zjistili, že konektory SATA řízené přídavným řadičem jsou pomalejší než SATA porty řízené přímo čipovou sadou, ale na rozdíl od nich nezpůsobují záseky a BSOD. Zajímavá situace, která je na zamyšlení, ale to už jsem odbočil od tématu.

Marvell HyperDuo

Výrobců přídavných čipů je hodně, stejně jako výrobců diskových řadičů. Nejznámější je právě Marvell nebo JMicron. Rozdíl mezi nimi většina uživatelů nezkoumá, ale technologie HyperDuo ukazuje, že se zkoumání rozdílu a pořízení základní desky i podle osazeného přídavného diskového řadiče může vyplatit. Jak jsem popsal v perexu, nejnovější diskové řadiče Marvel od modelu 88SE9130 umí po zapojení HDD a SSD do RAID udělat pole, které má až 80 procent výkonu osazeného SSD, ale velikost dle součtu HDD a SSD. Z hlediska financí je to velmi lákavé řešení, které zcela jistě otestuji.

Aktuálně se na nejnovější základní desky osazuje řadič 88SE9172, který ale Marvell ještě na svých stránkách nemá. U popisu technologie HyperDuo je napsáno, že podpora je určitě u modelu 88SE9130 a očekává se, že bude pokračovat i u dalších. Potvrzeno, že HyperDuo umí i osazovaný 88SE9172 (například na Gigabyte 990FX-UD7 nebo Gigabyte Z68XP-UD4) zatím nemám, ale věřím, že ano.

Na obrázcích z prezentace Marvellu, kterou najdete celou zde, je ukázána možnost zapojení do RAID 0 nebo bezpečnějšího RAID 1. Rychlost řešení HyperDuo spočívá v tom, že se data rozdělují na „hot“ a „cold“ a ta používaná jsou na SSD a méně používaná na HDD. K aktivaci HyperDuo slouží grafické GUI prostředí, kde si nastavíme, co potřebujeme.

Marvell uvádí výsledky měření výkonu v PCMarku, kde HyperDuo obstává velmi slušně. Jenže PCmark je PCMark a my víme, že je…no prostě méně až nulově vypovídající, navíc když ani není uvedeno, o jakou verzi se jedná. Ale vypadá to pěkně.

V posledním obrázku je ukázáno, jaký je dopad řešení s HyperDuo na cenu. Z popisu v perexu je jasné, že by se to mělo vyplatit. I když s aktuálními cenami pevných plotnových disků po záplavách v Thajsku (celá zpráva zde) se poměr výhodnosti výrazně snížil. V tomto ohledu ale věřím, že se jedná pouze o situace několika následujících měsíců.

Celkově vypadá technologie Marvell HyperDuo velmi zajímavě a já doufám, že je podporována i aktuálními řadiči 88SE9172 a že ji budu moci vyzkoušet a podat vám nějaké reálnější informace než pouze dnešní teorii.

Zdroj: Marvell.com, DDWorld.cz

AUTOR: Tomáš "holoway" Hort
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Bohumil Stejskal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 13:01:59
avatar
Stejně je divné, že se pořád SSD dělají do SATA, když každá deska stará i 3 roky už má PCI-e a v ní to lítá naprosto jinýma rychlostma. Kdo tu vrtí psem ? Výrobci SSD ? Nebo výrobec SATA ?
Loki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 13:10:53
avatar
Bohumile,já ti dám takovou po čuni...
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 16:07:45
avatar
Problém je v tom, že SATA (resp. IDE jako takové) je "tupý protokol" a SATA řadiče i disky se vyrábějí ve velkých sériích - proto jsou zařízení relativně levná.

V okamžiku, kdy přejdeš na SAS, což je protokol už řádově méně tupý (dalo by se říct naopak až vyčuraný, neboť jak řadič, tak disk mají vlastní "inteligentní" kontrolér), tak najednou jsou ceny několikanásobně vyšší. A to dnes vyrábí "unifikovaně" kontroléry prakticky jediná firma - LSI.

Pro řešení na PCIe budeš muset vyřešit totéž co u SAS - vlastní BIOS pro PCIe desku schopný bootovat OS, vyřešit řadič (logicky to nemůže být emulace SATA ani SAS), navrhnout desku. Ani jedna z těchto věcí není nijak standardizována, tj. náklady na vývoj testování a podporu (drivery, podpora různých OS) budou astronomické. Už chápeš, proč se do toho nikdo nehrne? Není standard (vzájemná kompatibilita a certifikace, chybí výrobci ucelených čipových řešení), je to drahé.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - další pokus 2011-10-25 16:13:12
avatar
Tohle je tak už třetí pokus. Tohle "řešení" je závislé na aplikační výbavě v nainstalovaném OS. A to je ten největší problém, jednoduše je to k ničemu. S tímhle už přišel cca před 2 lety Seagate, nechytlo se to a nechytí se to nejspíše ani teď.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 17:11:16
avatar
Jojo, není to poprvé. I ty hybridní disky jsou na podobné bázi. Teď je otázka, zda to funguje a jaký je třeba rozdíl oproti hybridnímu disku. Ale je to je zajímavé, nic, co by změnilo svět, ani ten diskový
Veyron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 11:09:21
avatar
No neviem, ale ako ja som počul, že Seagate Momentus XT funguje veľmi dobre a vraj je to obrovský rýchlostný rozdiel oproti HDD, teda skoro tak rýchle ako SSD. Vari to nie je pravda??
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 13:17:32
avatar
Ještě jsem ho netestoval, ale chystám se na to. Já jen psal, že je to na podobné bázi, akorát Momentus XT má ty NAND už v sobě a nejsou to dva disky, což je lepší.
Veyron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 18:11:53
avatar
No veď práve, že keby to začali všetci výrobcovia takto robiť a i vo väčších 3,5" prevedeniach, tak by to bola paráda a rád by som vymenil moje aktuálne dva 1TB disky v RAID 0 a nahradil to nejakým 4-5TB hybridným diskom, ktorý by som dal do nejakej skrinky ako je napr. GUP Japan Smart Drive Neo SATA HDD Silencer. Ako keby to bolo rovno v jednom disku, teda akoby natívne, tak by to bolo myslím oveľa lepšie riešenie, ale tak zase je tu aj druhá možnosť, že keď si pre systém kúpim nový PCI-E disk, tak starý Sata SSD použijem do takejto kombinácii. Horšie je len to, že s takýmto zapojením môžu byť rôzne komplikácie a hlavne RAID výrazne spomaluje štart počítača.
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 16:22:26
avatar
A já pořád že se tady potloukám a píši ty své nesmysli to co tady napsal tynýt to je info pro mne, jelikož jsem o tom neměl ani páru.
hury [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 17:42:34

A ktory padnuty na hlavu si v sucasnosti kupi 120GB SSD a k tomu 320GB HDD ( 3,5" 320 sa vobec este vyrabaju?).
Neni logickejsie 120 SSD a aspon 1000-3000GB HDD.
Aky potom bude vysledok testu? Tiez zrychli 80% kapacity? Urcite nie.
juraj7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-25 19:03:21

teoreticky ano aj pri kombinacii 120GB SSD a 3TB HDD by to malo stale dosahovat 80% vykonu SSD (nie kapacity ako si si pravdepodobne zle precital)
A to prave vdaka tomu rozdeleniu dat na HOT a COLD. V beznom PC viac ako 120GB "HOT" dat nedosiahnes. (otazne je ci to ich riesenie aj funguje ako to pekne nakreslili - ale to sa da lahko zistit)
hury [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 18:42:54

To by som bol teda velmi zvedavy pri zapojeni 120GB SSD a 3TB HDD do raidu ci bude cele 3120GB RAID pole dosahovat 80 % rychlosti SSD. Zvlast ak ten 3TB HDD bude cely zaplneny fotkami a filmamy. Bude to hocijake fotky spustat 80% rychlostov SSD?
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 07:15:39
avatar
Co HDD zdražily, tak je to docela realistické:-)
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mně se to moc nelíbí 2011-10-26 07:14:47
avatar
Na OS a používané programy bych volil samostatný SSD, možná pro datový disk zvolit tuhle kombinaci, i když pak hotfiles budou oblíbené písničky nebo něco podobného, kde se výkon SSD nevyužije...
Prostě tomu moc nevěřím, je možné, že používaná data poběží skvěle a "inteligentně" to pozná jakou hru člověk zrovna hraje, nicméně stejně si myslím, že to bude občas "lagovat" jako běžný HDD, snad ne více...
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 11:06:39

Ohladne domaceho pouzitia.Pre datovy disk to akosi nema zmysel.Hot files by sa neustale menili.Vyhodne to je prave iba tam kde nieje na system+casto pouzivane programy dost miesta na SSD resp velky SSD by uz bol cenove nedostupny.
Na herne PC kde WIN7+1-2 hry cca 80 GB.Dalsich 10 hier na HDD by sa podla potreby cache-ovali na SSD.

Priklad OCZ Agility 3 60GB+ HDD 500GB = 560GB/5353 CZk = 9.5 CZk/1GB. Kapacitne najblizsi OCZ Agility 3 480GB stoji 15600CZk=32CZk/GB to je 3.3 krat viac za 1 GB.
Ceny czechcomputer dnes.
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-10-26 09:24:43

To by mohlo mít maximálně smysl do notebooků, kde je jen jedna šachta, ale do normálního kompu nechápu ... Proč bych měl kupovat hybrid s 80% účinností, když to samé mohu mít vedle sebe (pod sebou) se 100% účinností a bez problémů.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Test Drive Unlimited Solar Crown – návrat se nezdařil?
Test Drive Unlimited Solar Crown – návrat se nezdařil?Thursday, 12 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 527x
Komentářů: 0
Satisfactory je hotové a vyšlo v plné verzi – zamíří i na konzole
Satisfactory je hotové a vyšlo v plné verzi – zamíří i na konzoleWednesday, 11 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 1
UBISOFT má problém – Star Wars Outlaws neuspělo. Budou změny?
UBISOFT má problém – Star Wars Outlaws neuspělo. Budou změny?Tuesday, 10 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1884x
Komentářů: 0
Největší funkční telefon má 2 m. Překonává iPhone ve všem!
Největší funkční telefon má 2 m. Překonává iPhone ve všem!Saturday, 07 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1464x
Komentářů: 0
Minecraft dostává hraný film – vypadá to jako propadák?
Minecraft dostává hraný film – vypadá to jako propadák?Thursday, 05 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1492x
Komentářů: 0
Vychází herní nářez Warhammer 40,000: Space Marine 2!
Vychází herní nářez Warhammer 40,000: Space Marine 2!Wednesday, 04 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2231x
Komentářů: 0