AC Freezer Xtreme rev.2 – tichý společník Tisk E-mail
Napsal Václav ReFresh   
Čtvrtek, 20 leden 2011
altAC Freezer 7 rev.2 není vždy ta nejlepší volba, ač již z hlediska výkonu chlazení nebo právě kvůli upevnění na procesor!

 

 

 

DDW je uživatelský magazín, a proto jsem se i já rozhodl přispět svou troškou do mlýna, aby někdo neříkal, že dokážu jen komentovat a nebo se strefovat do práce druhých.

  • Problém s AC Freezer 7 rev.2

Před nedávnem jsem narazil na podobný problém jako Holoway ve svém článku a to ten, že chladič procesoru AC Freezer 7 rev.2 (dále jen ACF 7) je svou multifunkčností problematický u AMD sestav! Sám jsem si tento chladič loni pořídil, ale při koupi mě nenapadlo se podívat na způsob uchycení, které se od AC Freezer 64 liší, že ho nelze na desku pro AMD natočit tak, aby vyfukoval horký vzduch směrem k zadnímu větráčku. Takže jediná možnost je, že chladič bude foukat horký vzduch na zdroj, který se bude zbytečně přehřívat a jeho větrák bude hlučný díky větším otáčkám potřebných k uchlazení. U Intel sestavy by to tedy nevadilo a chladič by byl nainstalován správným směrem.

Pokud jsem počítač provozoval na běžnou práci ve Windows, tak větráček na starém chladiči ACF 7 zůstával buď zcela vypnutý, nebo běžel na velmi nízké otáčky a ani jsem o něm nevěděl. Potíž nastala až v zátěži. Uchladit 4 jádra Phenomu II 965 BE běžících na základním taktu 3,4 GHz už stojí trošku úsilí a jelikož větráček může točit až 2500 otáček za minutu, neváhal tak činit bez jakýkoliv rozpaků! Jenže hluk vyprodukovaný 80mm větráčkem na 2500 otáček je přinejmenším otravný a chvílemi jsem koukal z okna, zdali v okolí nouzově nepřisává stíhačka.

 

  • Výměna za AC Freezer Xtreme rev.2

Došla mi trpělivost a po nahlédnutí do nabídky e-shopu a přečtení pár recenzí jsem měl jasno! Důležitým faktorem byl hlavně způsob uchycení pro AMD platformu, aby odchozí proud vzduchu směřoval k zadnímu větráčku.  Pořídím si tedy AC Freezer Xtreme rev.2 (dále jen ACFX2). Výsledky v některý ch recenzích nevypadaly příliš lichotivě, ale když jsem vzal do úvahy cenu, tak člověk nemá zas tolik z čeho vybírat. Věřím, že Noctua za 1700,- Kč podá jistě super chladící výkon, ale pochybuji, že to bude natolik znatelný rozdíl, abych za ní dal 2,5x tolik pokud nejsem extrémní taktovač! V úvahu by ještě připadl Thermaltake ISGC 200, který je cenově srovnatelný, ale nemohu porovnat kvality obou. Nakonec jsem dal na doporučení kolegy, který ACFX2 vlastní a je s ním spokojený.

Pokud stavíte nejen AMD sestavu a budete jí používat v zátěži, tzn. hrát hry, převádět videa atd., výměna za BOX chladič je nutností. Do Intel sestav a nebo méně energeticky náročných bych určitě AC Freezer 7 rev.2 doporučil, protože dokáže uchladit procesor i pasivně. Ale pokud bude počítač vytížen více, zvažte sami, zdali investice necelých 300,- Kč navíc nebude stát za to „ticho“… Můj názor je, že se vyplatí si připlatit a pořídit si AC Freezer Xtreme rev.2 za cca 730,- Kč (19.1.2011).


  • Hodnocení

Na mé desce MSi 790FX-GD70 nemám ani s tímto větším chladičem problém s kolizí s paměťmi. Chladič ACFX2 je mimo paměti jak horizontálně, tak vertikálně. Grafickou kartu mám v prvním PCI-E slotu a mezi chladičem a grafikou je cca 2 cm. Větrák nehlučí, protože je schovaný uvnitř a až při vysokém zatížení se ozve díky vzduchu narážejícím na žebrování, ale v tu chvíli už v počítači něco řve jistě daleko více.

Abych nepěl na tento chladič pouze oslavné ódy, přidám i pár negativ. Tím největším je asi dílenské zpracování. Větší mezery mezi heatpipe trubicemi a styčnou plochou jsou vyplněny zřejmě teplovodivou pastou a oba vrchní pláty žebrování jsou uvolněné, ale to lze přičíst zacházení během balení. Další spornou věcí je použitý atypický větrák a jeho případná výměna. Zřejmě se nedá koupit jako samostatná část, ale vyzkoušel jsem, že chladič půjde osadit klasickým 120mm větrákem s trochou šikovnosti a drátu. To je možná nevýhoda oproti již zmiňovanému Thermaltake ISGC 200, který používá klasický větrák upevněný pomocí spon.

Přikládám tabulku orientačních teplot mnou naměřených. Berte to prosím s rezervou. S dobrým prouděním vzduchu ve skříni by se dal systém používat i bez větráku na chladiči, ale při jeho skoro neslyšném chodu je to dle mého názoru zbytečné „riziko“.


 

Teplota jádra CPU

Teplota na chladiči

Klid - Windows

40

32

Zátež – Cinebench (pasiv)

80

45

 Zátěž – Cinebench (1500 RPM)

50

40

 

  • Zbytečné blogy? Naopak!

Na závěr bych rád poděkoval za článek o klávesnici Logitech UltraX Premium, kterou jsem si díky tomu koupil a která přenesla mé dnešní myšlenky do počítače. Vyzkoušel jsem už poměrně velký počet klávesnic a tato je jedna z nejlepších nízkozdvihových v daném cenovém segmentu. Mohu vřele doporučit!

Rád bych tímto řekl, že místní blogy nejsou jen výkřiky do tmy a rád bych poděkoval ostatním autorům za jejich snahu. Je lehké kritizovat, ale o dost těžší něco vytvořit, udělat, sepsat…
Tak konec tlachání a hurá na komentáře ;-)

F3rd@

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-20 17:11:54
avatar
Ja zacnu od konce .... UltraX premium vlasnim taky a to od precteni zminovaneho clanku od holowaye Povedena klavesnice!

A k tomu chlazeni, dobre postrehy. Aspon vim do budoucna, co je v nabidce "vhodnych" chladicu.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-20 19:55:11
avatar
Ta klávesnice je fakt dobrá!
No já jsem to taky netušil, na co si člověk má dávat pozor. A pokud by někdo chtěl ten AC 7, který mi zbyl, tak je na prodej...
Cechys [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 10:15:41
avatar
Na 1156tku rikas ze je to ok tedy? ja bych mel mozna i zajem....
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-20 20:26:20
avatar
Dobré...! Tiež som mal kedysi problém s tým, že mi Coolermaster Hyper 6 fúkal teplý vzduch smerom hore priamo na zdroj. Už asi 3 roky mám Thermaltake V1 a našťastie je otočený smerom k zadnému exhaustu... Nedávno (F3rda vie ) som na ňom menil ten stredový vetrák, rozlámal sa... Išli tam dve Noctua vrtule, do stredu 12cm a zboku 14cm. Pripevnil som ich jednoducho: kancelárskymi spinkami na papier! Vyzerá to ako originál dodávané ku chladiču... Budem musieť odfotiť a dám link.

Čo sa týka ešte toho fúkania vzduchu smerom ku zdroju... odkedy mám novú skriňu a zdroj umiestnený na dne, už by som nechcel inak. Práve preto som si pred rokom kúpil radšej Thermaltake Element S namiesto iných a možno ešte lepších modelov na trhu. Táto skriňa to mala ako jedna z prvých od Thermalu. Odvtedy som zabudol, že celú mašinu poháňa Corsair HX, nepočujem ho...
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-20 22:33:50
avatar
Pěkné zatím neřeším a zůstávám u stařičkého Zalmana.
Longin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 09:19:39
avatar
Hezká recenze zajímavého chladiče.
Potom, co jsem nainstaloval stock a po mírném OC jsem měl přez 100 stupňů na jídře jsem měl jasno.
Nasadil jsem starej dobrej stock z Prescota a teploty přez 50 nejdou.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 11:52:27
avatar
Děkuji. Nevím, jestli je to úplně recenze, jen jsem se chtěl spíš podělit o dojmy a hlavně upozornit ještě jednou na problém s uchycením AC 7 rev.2.
Jenže stock z Prescota musel uchladit městskou teplárnu
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 09:48:18
avatar
Tiež mám ACFX2+AMD Phenomu IIX4 965 BE a ten vetrák fakt nepočuť pri väčšom zaťažení. To sa už ozýva grafická karta.
Teplotu v kľude mám o 5°C menšiu. V OCCT ukazuje 70 °C neviem či to nieje moc pre AMD.
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 11:10:18
avatar
70°C máš v záťaži? To je celkom dosť... Niekde som čítal, že súčasné Phenomy II nemajú radi teplotu nad 65°C, ale neviem, koľko je na tom pravdy...
Máš to nataktované? Čo rýchlosť otáčok na procesore? Máš tam aj zadný exhaust?
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 12:07:02
avatar
Nataktované to mám na 3750 Mhz. Zadný exhaust mám. Tých 70 nabehne asi pri 30 minutovom teste OCCT. Inač pri hrách teplota tak max 55°C.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 11:40:15
avatar
Proto jsem tam napsal, že při větších otáčkách už řve v PC něco jinýho určitě víc Ale neni to tak strašný.
No já jsem ho nechal trápit Cinebenchem několikrát za sebou a teploty nešly přes 50°C. Zkus se podívat, jestli to máš dobře uchycené a větráček se točí
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 12:08:33
avatar
Prekontrolujem to ešte raz a uvidím. Ešte dotaz: Chladič mám dotiahnuť s citom alebo na fest?
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 13:14:26
avatar
S citem na fest Prostě co to dalo - ty plechy se našponujou
Hele a neni to zbytečný taktovat? Akorát to víc žere elektriku!!! Řekni mi, kde ti nestačí výkon 965? 4 jádra na 3,4 GHz v základu. Podle mě například ve hrách je to naprosto zbytečný kvůli 1-5 fps navíc!
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 13:53:15
avatar
Ďakujem za radu.

Nie že by mi ten výkon nestačil, ale konečne mám doma poriadne PC a tak skúšam čo to dokáže aj čo sa týka taktovania. Proste sa len učím taktovať.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-21 15:28:36
avatar
No já to z dlouhé chvíle taky "potrápím", když už mám takovouhle desku s CPU... Deska docela dobrá, hodně nastavení, tlačítka přímo na desce, diody ukazující stav vytížení atd.
Pokud ti elektriku platí rodiče, tak si hraj a neřeš to, ale zjistil jsem, že stačí malé navýšení taktů nebo hlavně respektive větší napětí jádra a spotřeba je hned třeba o 20 -30W větší, což na to fakt nestojí.
Až se zase budu "nudit", tak to schválně změřím a možná o tom napíšu.
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 02:50:42
avatar
Hm, ja ho mám (permanentne) taktnutý na 3,6 GHz. Mám staršiu revíziu C2, defaultné napätie je na 1,425 V, takže som ho ani nemusel zvyšovať a fachčí bez problému. To je dôležité preto, aby ti ostalo funkčné Cool'n'Quiet, kedy sa ti dynamicky mení frekvencia, mne skáče práve medzi 3,6 GHz, 2,2 GHz až po 800 MHz... Akonáhle zvýšiš napätie, Cool'n'Quiet sa vypne a procesor bude bežať celý čas (trošku zbytočne) na 3750 MHz...

Osobne radím: taktuj, ale skúšaj to bez zmeny napätia, len zmenou násobiča, 3,6 GHz by si mal dať aj s novšou C3 revíziou, ktorá ma napätie trošku nižšie, 1,375 V tuším.

Mne ide po zvýšení niekde na 1,48 V nataktovať až na 3,9 GHz, ale za tie prevádzkové vlastnosti to skutočne nestojí. A nemusí to byť ani nutne stabilné, ale to som už veľmi neskúšal...

Ešte sa pozri na naše komentáre pod týmito dvomi testami... Odkaz a Odkaz
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 15:38:52
avatar
Len tak pre zaujimavosť. Pri zapnutom Cool'n'Quiet sa AMD 965BE podtaktoval až na 800Mhz a spotreba celej zostavy klesla o celých 120W. Čo je dosť veľa.
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-23 21:58:48
avatar
jj mě v klidu žere bedna + monitor cca 130W (80+50), v zátěži tak 230W, takže rozdíl na bedně je tak těch 100W...
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-02-03 19:48:58
avatar
no já mám taky C2 revizi ale Phenomu X4 955, default frekvence je 3,2GHz a napětí 1,35V. Já to zvednul na 3,6GHz při 1,4V a Cool'n'Quiet mi funguje. Jen při 800MHz je napětí o 0,05V vyšší (tedy o tolik o kolik sem jej zvýšil), rozdíl je zanedbatelných pár wattů v klidu (cca 4W). Funkčnost Cool'n'Quiet při OC záleží na desce. Moje Gigabyte (detailnější popis u mě v profil) je v tomto ohledu hodně dobrá.
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-02-05 17:39:48
avatar
Aha? To som nevedel. Tak teda moja ASUSka asi hentakej mágie nie je schopná. S taktovaním zas až tak veľa skúseností nemám, ani k rôznym doskám sa nemám ako dostať, ale dobre vedieť do budúcnosti.
Čím si meriaš spotrebu zostavy? Prime95 či niečím iným sa to dá? Jediné, čo momentálne viem o mojej spotrebe je, že celá zostava určite zožerie menej ako 405W. APC Cyberfort by nepustil viac...
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-02-06 00:08:30
avatar
Spotřebu měřím zásuvkovým wattmetrem, v klidu je to 120W, v zátěži jsem zkoušel Cinebench R11.5, ten zatíží jádra na 100% (cca 227W). Prime vytíží jádra taky na 100%, ale při testu Blend je to nějakých 235W. pokud dám In-place Large FFT (v závorce trefně napsáno maximum heat) je to ještě o 20W víc. Tenhle mod je už realitě hodně vzdálen.
dargy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-02-23 07:40:09

tak čo sa Cool'n'Quiet-u týka tak ja mám na to program PhenomMrsTweaker a s ním sa dá aj pekne podvoltovať a dosiahnuť lepšie výsledky ako originál Cool'n'Quiet.
Výhoda je jasná: môžte sa bez obmedzenia hrať s napätím a šetriace featurky obstará program ako si to navolíte
Suprak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 11:31:35
avatar
Jaké máš otáčky na in/out take fanech? Pokud dobře tipuju, skříň je CM Sileo 500?
F3rda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-01-22 14:46:00
avatar
jj skřín CM Sileo Přední se točí tak "na volno" cca 300. Zadní podle teploty. Neslyšnej je tak do 800. V klidu točí 500, někdy vůbec, v zátěži podle omezovače. Dokáže točit až 1600, ale já ho tlumim max na 1000, pak už se to nedá, protože mám skříň na stole.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 790x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1024x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1165x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2144x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1421x
Komentářů: 1