Začínáme s UBUNTU 9.10 Karmic Koala – instalacia, predstavenie Tisk E-mail
Napsal Half _   
Čtvrtek, 05 listopad 2009
Přejít na obsah
Začínáme s UBUNTU 9.10 Karmic Koala – instalacia, predstavenie
Linuxové jadro, podpora hardware, štart systému, vzhľad
GNOME 2.28, software, bezpečnosť, záver



GNOME 2.28

   V Ubuntu 9.10 je použité grafické prostredie GNOME 2.28, ktoré je zatiaľ len evolúciou staršieho GNOME 2.26. Ozajstnú revolúciu grafického prostredia by mal priniesť až GNOME 3 a jeho GNOME Shell, ktorý by mal nahradiť GNOME panel. Video s GNOME 3 si môžete pozrieť napr. tu: http://live.gnome.org/GnomeShell/Screencasts (videa sú vo formáte ogg - v prípade problému s prehrávaním stačí vyhľadať na youtube: „gnome shell“ napr.: http://www.youtube.com/watch?v=2MkBSF4I5lw , http://www.youtube.com/watch?v=Ww1UutB6duc . GNOME 3 by malo uzrieť svetlo sveta cca v polovici roku 2010.

  Dúfam, že prechod na GNOME 3 nebudú sprevádzať rovnaké pôrodné bolesti ako prechod z KDE 3.5 na KDE 4. I keď nové KDE 4.3.2 (použité napr. v novom Mandriva linuxe) je už vyladené a stabilné.


  Nové GNOME 2.28 sa od toho predošlého moc nelíši, predsa len tu pár zmien máme:
Ovládanie zvuku pomocou Pulse Audio (ovládanie hlasitosti jednotlivých aplikácii, nastavenie výstupného zariadenia), Epiphany (webový prehliadač prešiel z jadra Gecko na jadro WebKit, neumožňuje zatiaľ ukladať prihlasovacie údaje – to by mala vyriešiť až ďalšia verzia), Empathy (nový IM messenger, ktorý nahradil Pidgin, podporujúci video), GNOME Bluetooth (neobmedzuje sa iba na telefóny, ale prináša podporu aj ďalších zariadení ako sú myši, klávesnice alebo headsety), Hamster (aplikácia do GNOME panelu, ktorá meria čas strávený nad určitými činnosťami s prehľadnými štatistikami), Cheese (aplikácia na prácu s web kamerou).

  Novinkou v Ubuntu 9.10 je Ubuntu One - čo je vlastne odkladací priestor na vzdialenom serveri vo veľkosti 2GB. Podmienkou je účet na launchpad.net. Za $10 môžete mať 50 GB priestoru.

Software

   V default inštalácii Ubuntu nájdete aj množstvo zaujímavých programov o ktoré sa tentokrát stará Centrum Software (nahradilo staršie Pridať/Odstrániť). Programy zostali prakticky identické, len v novších verziách. Spomeniem napr.: OpenOffice.org 3.1.1, Firefox 3.5.3, grafický editor Gimp 2.6.7. Pokiaľ máte pripojený počítač na internet – v repozitároch nájdete skoro 29 tisíc balíčkov programov ! Ostatne o tom, aký software obsahuje nové Ubuntu ste si mohli prečítať v prvej časti.

Bezpečnosť

  Jedna z najdôležitejších predností linuxu je bezpečnosť. Je všeobecne známe, že linux je odolný voči vírusom, malware a spyware. Vírusy pre linux prakticky neexistujú. Nemusíte preto inštalovať žiadny antivírový program, aj keď pre linux existuje napr. CLAM Antivirus, ale ten slúži hlavne na odvírenie windows, prípadne ako hlavný antivirus na serveri. Ďalším veľmi silným nástrojom je firewall - v Ubuntu iptables. Iptables je veľmi dobre konfigurovateľný so širokými možnosťami nastavenia pravidiel. Iptables môžete nakonfigurovať cez konzolu, prípadne cez "klikátko" Firestarter, kde nastaviť pravidlá firewall-u je naozaj hračka. Porovnávať windows firewall s iptables snáď ani nemá význam.


Čo mi v Ubuntu chýba?

  Trochu zamrzí absencia nejakého programu na strih a editáciu videa (konkurenčné Windows a OS X majú nejaký jednoduchý nastroj už v základnej konfigurácii), aj keď vzhľadom na dosť obmedzenú kapacitu CD sa to dá pochopiť. Vývojári jednoducho nie sú schopní „napchať“ na CD dostatočné množstvo software, takže už teraz sa všemožne snažia vyselektovať len to najdôležitejšie a najlepšie. Riešenie by bolo ponúkať distribúciu v DVD ISO obrazoch (ako väčšina populárnych distribúcii), ale na to si asi ešte budeme musieť počkať. Každopádne v repozitároch je dostatok software aj na prácu s videom, takže dodatočné nainštalovanie nie je problém

Záver

  Až na pár malých nedostatkov je podľa môjho názoru nové Ubuntu Karmic Koala vyladenou distribúciou s príjemným vzhľadom, pohodlným ovládaním a solídnou podporou HW – preto nevidím žiadny dôvod, prečo by aj naďalej Ubuntu nemalo patriť medzi najpopulárnejšie distribúcie linuxu. Svojich priaznivcov si určite nájde. :)
 
 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dotaz 2009-11-08 12:34:14
avatar
Jaký je tedy aktuálně rozdíl mezi třeba tímto typem Linux a Windows 7 pro běžného uživatele? Myslím tím: pokud teď stahnu Ubuntu, nainstaluju, bude všechno user friendly? Já se prostě nejvíc bojím toho, že ve Windows už znám "své" programy, které používám. Když nainstaluju toto, tak nebudu mít nic z toho, co znám.
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-08 20:59:02
avatar
pokud budeš chtít tak min. 90% jakýchkoliv běžných win programů pod Linuxem spustíš (pod Wine). Ale většina win programů mají obstojný protějšek v podobě opensource programů, které si jednoduše vybereš ve správci software a ten je potom sám nainstaluje.
Jinak se současným Ubuntu již není skoro třeba vůbec používat konzoli, jediný problém je když máš nějaký specifický hardware, na který potom musíš schánět nějaké alternativní ovládače - typicky třeba TVtuner,což je věc kterou právě řeším.
Lukyn1811 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-08 21:03:15
avatar
Tak zrovna u Ubuntu o "user-friendly" prostředí strach mít nemusíš - to už je spíš takovej Winux... Jinak není nic jednoduššího, než si nainstalovat VirtualBox a na jedný ploše mít Ubuntu a na další Windows.
Half [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-09 10:44:50

ako uz povedal siddhi alebo lukyn1811 - obycajne na vacsinu windows app existuje jej linuxovy ekvivalent. nie vsetky su vsak multiplatformne (ako napr. firefox, gimp, pidgin, thunderbird, skype - ktore su v podstate identicke jak pod win tak pod linuxom) a preto ma linux vlastne aplikacie sluziace na ten isty ucel. vzhladom na to, ze v repozitaroch je dostatok SW - da sa vybrat skoro vzdy. zoznam alternativ najdes napr. tu: Odkaz , Odkaz

asi netreba zdoraznovat, ze pokial si uz na nieco zvyknuty z win - budes sa musiet trosku zoznamit s inym software pokial clovek nepotrebuje nieco specialne, zvycajne si vystaci aj s linuxovymi aplikaciami - typicky priklad notebooku, ktory sluzi na beznu kancelarsku pracu. a pokial clovek nepotrebuje na notebooku hrat najnovsie hry (starsie rozbehas cez Wine, Cedega, CrossOffice), pripadne nejaky CAD - je linux na notebooku plnohodnotny OS, ktory si poradi so vsetkym, co potrebujes. v mojom pripade win na hocijakom notebooku nema uz ziadnu sancu a pomaly ho vytlacam aj z desktopu, kde mam vsade multiboot a win sa tam zatial drzi zubami nechtami uvidime kedy sa pusti a vyleti prec.. vzhladom na par windows "killer apps", ktore este potrebujem - to asi tak skoro nebude..

ja pouzivam vyhradne linuxove apliacie (podla mna je blbost pod linuxom pustat napr. oblubenu mirandu, ked tu mame pidgin, kopete a pod.) zatial som vzdy nasiel vhodnu alternativu win programu. jediny win program, ktory doteraz pouzivam aj v linuxe je wincmd a to len koli FTP. iste, v linuxe je vela ftp klientov, ale zial, ani jeden nedokazal automaticky urobit refresh. casto pouzivam aj konzoloveho ftp klienta, ale cez wincmd je to predsa len pohodlnejsie ako cez prikazy (ftp, open location, user, pass, cd directory, ls, (m)put filename, atd. ...) kym ich "natukam" do konzoly..
Flyee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dotaz 2009-11-12 18:34:08

Mám dotaz, kdybych chtěl ubuntu i na komp, ne jen na notebook, tak mám přímo k desce ovladače, kde mám šetřící utilitu na napájení procesoru, pojede to i pod ubuntu? A další otázka je k rivatuneru, mám v něm nastavený profily ke GK, tak aby byla ve 2D podtaktovaná a jiný profily na ventilátor, existuje něco pod ubuntu? Díky za každou odpověd.
Half [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-13 08:40:07

Graficke prostredie GNOME obsahuje svoju vlastnu utilitu na podtaktovanie CPU, ktora sa vola: Sledovanie škálovania frekvencie procesora. pridat ju mozno jednoducho do Gnome panelu - pravy klik / pridat. procesor mozno nastavit na: conservative, ondemand, performance, powersave alebo na konkretnu hotnotu frekvencie procesora.
nastavit treba aj jadro CPU, ktoreho sa to tyka (CPU 0, CPU1, CPU 2, CPU 3, atd...)

podtaktovat graficku kartu ATI mozeme nainstalovanim Ati config utility resp. priamo cez proprietary ATI driver (fglrx).
vypis profilov:
$ aticonfig --list-powerstates
alebo
$ aticonfig --lsp
a nasledne jeden z profilov zvolime:
$ aticonfig --set-powerstate=1
pripadne su tu este dalsie 2 utility a to: rovclock alebo atipower , cez ktore sa da tiez nastavit power management ATI Radeon.
Flyee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-13 10:48:03

Díky moc! Podívám se na to.
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-09 12:17:10

Je otázka co od toho čekáte. Domáháte se user-friendly, ale zároveň přiznáváte, že Windows máte svoje prográmky a kličky, které už znáte, používáte. A to, řekněme si zcela na rovinu, nemá s user friendly nic společného, protože to zda je Windows 7 user friendly poznáte, až když k tomu posadíte svoji babičku, která Windows nikdy neviděla.

Ubuntu je nepochybně mnohem více user-friendly než Windows. BFU klikající na plochu objektivně žádný rozdíl nepozná. Ale pro člověka mající návyky z Windows to příjemné není. Je to prostě unix, to jest systém, který je 100% naprosto odlišný technicky i koncepčně. Pokud vám nevyhovuje začít od začátku bez znalostí, ale budete v tom hledat jen něco jako Windows, jste odsouzen k nezdaru.

A k odpovědi na vaši otázku, jaký je tedy rozdíl? Pro klikače na plochu žádný. Pro správce systému naprosto zásadní.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-09 19:38:50
avatar
Ahoj, díky za odpovědi všem Myslím, že jsem dostal dobrou odpověď od všech. Prostě hry si zahraju, systém jako win, přes konzoli se už nic nedělá. Na práci základní programy taky jsou, nebo je spustim přes nějakou emulaci. TV kartu mám, ta by mě štvala, ale ona nejde pořádně ani přes win

Ještě poslední věc. Jaký je rozdíl mezi spotřebou systému s Win 7 a třeba tímto Linux? Je tam rozdíl? Já tak různě po fórech čtu, že ano, ale raději se ptám i Vás. Protože na pevné PC mi u Win nic nechybí, ale na linux bych možná šel právě na notebooku, pokud by mi to dalo víc času baterie. Díky moc
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-09 21:13:24

na to ti mužu dat rychlou odpověd
Větší spotřeba win oproti linuxu je okolo 3,5W.
Odkaz nemám, ale widle hrabou častěji na disk, to je všeobecně známo, tudíž častečně spotřebu navyšuje HDD, který je např častěji "vytočenej" na 40% výkonu, oproti swapu v linuxu, kterej dosahuje př.10-15% vytížení hdd.
Takže než řešit spotřebu kvuli notasu at už s linuxem, nebo win, tak řešit jaké ti vyhovuje prostředí .. tzn vyzkoušet
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 08:22:30

Obecně platí, že v Linuxu konzoli použít nemusíte, ale můžete. Výsledkem je, že každý uživatel Linuxu nakonec používá konzoli. Proč? Protože je to si tak 100x rychlejší než klikání v různých menu a ono klikání nakonec člověka přestane bavit. Uvidíte sám, že všechny ta grafická udělátka postupně opustíte

V případě Ubuntu bych byl velmi opatrný. Ubuntu má grafické nástroje pro základní a nejpoužívanjěší věci. Pokud je pro vás elementárním požadavkem obsáhlé nastavení v grafice, vyzkoušejte Opensuse nebo Mandrivu.
MadMaxII [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-09 14:06:35

Hodne peknej clanek a diky za nej, jen tak dal...
hell.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 16:15:57

Na linux bych přešel, dokonce jsem to s ním pár dní zkoušel, ale nepodařilo se rozchodit KMPlayer. Wifi Atheros jela "out of the box", grafika taky jakž takž, bluetooth, hibernace, Opera i LabVIEW. KMPlayer je pro mě naprosto klíčový a co jsem tak zběžně projížděl nabídku multimediálních přehrávačů na linuxu (ostatně i na Win), žádný mu nesahá ani po kotníky - všechno takové nízkotučné náhražky s GUI na bodu mrazu.
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-10 17:14:05

To je vtip že?

KMPlayer je sprostý a hovadský warez, který vykrádá projekty ffmpeg a knihovny MPlayeru a VLC. Jsou to normální piráti nerespektující licenční ujednání softwaru, který přebírají odjinud.

A jen tak mimochodem, těžko mohou být lepší než Mplayer/ffmpeg, když ho vykrádají a - logicky budou vždy pozadu protože jsou na nich závislí.

Zkuste SMPlayer. -> což je grafická nástavba MPlayeru.
Raccon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-11 16:53:11

Hm koukam na stahuj.cz a SMplayer nevypadá moc dobře Odkaz
Pepan44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-12 11:28:13

jaké máte technické připomínky?

PS: koukat na Stahuj CZ na Linuxový software je podivné
Raccon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-18 09:09:11

Jo takhle No zkoušel jsem v Ubuntu KMPlayer a je hodně jiný než ten ve windowsech, takže se nebudu dál plíst do něčeho čemu nerozumím.

EDIT: nicméně technické připomínky nemám, řekl jsem že nevypadá dobře, a tím nevypadá jsem myslel vzhled a příjemné ovládání. V ubuntu ale KMplayer vypadá úplně jinak, takže je to jedno. Tím nechci říct že bych s vámi nesouhlasil v tom že ,,KMPlayer je sprostý a hovadský warez" až na ty výrazy ale spíše v tom že ,,těžko mohou být lepší než Mplayer/ffmpeg, když ho vykrádají a - logicky budou vždy pozadu protože jsou na nich závislí" technicky samozřejmě ne, ale uživatelsky je to možné, nicméně já znám hlavně KMPlayer pro windows, který používám proto že se mi v něm dělá nejlépe a nejpříjemněji. Ale říkám, je hodně jiný než ten v ubuntu, ten mě moc nezaujal.
Raccon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-11-12 07:46:38

Tak a včera večer jsem tam to Ubuntu nahodil Zajímavé, dnes ho začnu prozkoumávat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 468x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 799x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3066x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1344x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1