Far Cry New Dawn – RECENZE hry a TEST výkonu PC. Vítaný samostatný datadisk k Far Cry 5 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 03 March 2019
Přejít na obsah
Far Cry New Dawn – RECENZE hry a TEST výkonu PC. Vítaný samostatný datadisk k Far Cry 5
Benchmark výkonu GPU a CPU - Hodnocení a závěr
alt

 

 

 

 

  • Far Cry New Dawn – RECENZE hry a TEST výkonu PC.

                                                   Vítaný samostatný "datadisk" k Far Cry 5

Příběhově zpackaný Far Cry 5 se dočkal vylepšeného zakončení v podobě nového „datadisku“. Far Cry 5 je skvělá zábavná hra v krásném prostředí, kterou však značně kazí příběh, jeho provedení, nelogické skoky a rozumu odporující závěr. Kritika na příběhovou stránku hry byla značná. A tak se tvůrci rozhodli trochu napravit situaci a jen rok po Far Cry 5 vychází Far Cry New Dawn, který využívá z velké části stejnou herní mapu a stejné prostředky, ale příběhově je zasazen zhruba 17 let po událostech Far Cry 5 a tedy do již postapokalyptického světa.

Dá se říci, že New Dawn je vlastně „samostatný datadisk“ k původní hře. A není to vůbec špatná věc. Jestli si vzpomínáte, Far Cry 5 nabídlo zajímavý editor, ve kterém jste si mohli vytvořit zcela vlastní levely, vlastně celé samostatné hry. A právě to tedy využili tvůrci a předělali původní Far Cry 5 do nové podoby a nabídli i několik extra levelů ve zcela jiných lokacích. Nebudeme se tvářit, že vyvíjeli zcela novou hru. Prostě využili fungující prvky již vydané hry a nabízí pokračování příběhu se stejnou kvalitní a zábavnou hratelností předchůdce.

  • Far Cry New Dawn

Tvůrci tedy vzali většinu mapy z Far Cry 5 se všemi lokacemi a přeskinovali ji do své vize postapokalyptického světa, který ovšem v tomto případě překypuje životem. Samozřejmě řada věcí je zničena a společnost přežívá v jedné osamělé osadě, kterou však ohrožují gangy a nájezdníci. No a vaším úkolem je tyto gangy porazit a vybudovat fungující osadu a oázu ve zničeném světě.

Opět tedy budete osvobozovat stanoviště posetá po mapě, bojovat o zdroje na vybudování základny a tak dále. Dokonce budeme moci vyrážet i na výlety po zpustošených USA v honbě za cennými surovinami. V některých ohledech je tak hra překvapivě RPG. Bohužel v řadě jiných prvků tvůrci ubrali na nápaditosti. Týká se to hlavně zbraní a nemožnosti jejich modifikací.

Zbraňový arsenál je stále skvělý a široký, ale zbraně jsou pevně dané se svými prvky a nemáte možnost je modifikovat k obrazu svému, což je škoda. Ale zbraní je dost, abyste si našli svou oblíbenou, a hlavně k vylepšování vás nutí systém zvyšující se obtížnosti protivníků. Podobně funguje i vylepšování postavy, kdy opět odemykáte schopnosti a některé lze opakovaně vylepšovat.

Hratelnost hry je celkově velmi podobná FC5, až na výrazně bujnější vegetaci všude kolem, trochu odlišná zvířata a tři odlišné úrovně obtížnosti nepřátel. Hra je více sandbox, tedy můžete si hrát, jak chcete a klidně opakovaně nechávat znovu-obsazovat základny nepřáteli a přicházet s novými cestami jejich likvidování atd.

Je škoda, že většinu potřebných surovin na vylepšení tábora získáte hodně rychle, stejně tak na kompletní odemčení zbraní a jejich rozumného vylepšení (zvyšuje se poškození zbraně). Nějaký větší průzkum mapy je tedy dobrý tak akorát pro ty, kteří jako já chtějí mít vše splněno a zajímavé jsou samozřejmě malé i velké příběhové odkazy na události a postavy Far Cry 5, které jsou rozesety po celé mapě.

Setkáte se dokonce i přímo s některými postavami z původní hry, a tak dokončíte hlavní příběh. Hlavní je ale prakticky rozumnější zakončení příběhově neukončeného Far Cry 5, který New Dawn přináší. Tvůrci se vyvarovali nelogických skoků, kdy v původní hře vás najednou „unesli ufoni“ a ocitli jste se násilně tam, kde vás tvůrci kvůli příběhu potřebovali ať jste dělali cokoliv.

Tohle v New Dawn naštěstí zcela chybí a příběhové události mají alespoň trochu smysl a logiku, jak jste se v nich octili. Hra ale především skutečně uzavírá příběh mnoha postav a celé hry Far Cry 5. A i když je tu pár za vlasy přitažených situací, osobně jsem velmi spokojen a New Dawn dokázalo napravit špatný dojem z příběhu Far Cry 5 a je vyloženě nutnou poslední kapitolou.

Co na tom, že při hraní New Dawn děláte většinou to samé, co ve Far Cry 5 na prakticky stejné mapě v jiném skinu. Je to pořád hromada zábavy. Je nutné si říci, že mezi vydáním Far Cry 5 a New Dawn oběhl jen jeden rok a na nějaký vývoj velkých novinek nebyl ani čas. A upřímně?

Jsem zcela spokojen s tím, co tvůrci za tu krátkou dobu vytvořili a co nabízí Far Cry New Dawn, který ani není prodáván za plnou cenu nové AAA hry. Neříkám, že by se nedalo vymyslet více, ale současně tohle je prostě vlastně samostatný velký datadisk a celkově poslední příběhová kapitola Far Cry 5 a jsem spokojen s tím, co nabízí. Pro fandy a těm, kterým se herně Far Cry 5 líbil je to vítaný přídavek. Pokud se vám ale Far Cry 5 nelíbil, pak neztrácejte čas.

A jak hra šlape v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Wasteland 3 odloženo, ale vypadá skvěle!
Wasteland 3 odloženo, ale vypadá skvěle!Sunday, 17 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 812x
Komentářů: 1
Oznámeno Path of Exile 2 – co nabídne?
Oznámeno Path of Exile 2 – co nabídne?Sunday, 17 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 724x
Komentářů: 0
Flight Simulator 2020 – super grafika a oficiální podpora
Flight Simulator 2020 – super grafika a oficiální podporaSaturday, 16 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 701x
Komentářů: 5
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.Friday, 15 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1233x
Komentářů: 3
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!Friday, 15 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1072x
Komentářů: 3
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!Wednesday, 13 November 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2340x
Komentářů: 7