Forspoken – TEST výkonu GPU a CPU a RECENZE hry. První překvapení herního roku 2023 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 29 leden 2023
Přejít na obsah
Forspoken – TEST výkonu GPU a CPU a RECENZE hry. První překvapení herního roku 2023
Technické zpracování a TEST výkonu GPU a CPU
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jak jsem napsal v nadpisu článku, Forspoken se první překvapení herního roku 2023. Bohužel špatné. V první kapitole jsem popsal, co hra obsahuje, kdy coby otevřené RPG sází na jistotu a nepřichází se žádnou novinkou v rámci žánru ani hratelnosti ani jednotlivých prvcích. Takže se nedalo nic zkazit? Pokud by byl vývoj hry dokončený, tak možná ne, jenže je evidentní a po celé hře je to velmi viditelné, že tady vývoj skončil někde maximálně v polovině, a to co nám Square Enix předložil jako hotovou hru je rozpracovaný základní koncept nějaké hry, kde toho hodně chybí.

Tvůrci dokončili hrdinku, kdy její pohyblivost a systém kouzel je robustní a určitě zdaleka nejlepší a nejdodělanější prvek celé hry. Bohužel tam to končí. Co už nestihli, je dodělat RPG prvky. Celý systém vylepšování schopností je k smíchu. Systém vylepšování výbavy je urážka, hra obsahuje snad dvě desítky pláštíků, náhrdelníků a sadů nehtů. A ano, je to tak hloupé, jak to zní. Jako hráč-muž nemám problém hrát za ženskou hrdinku, dokonce je ve hrách preferuji, ale převlékat jí pláštíky a vybírat náhrdelník a lakovat nehty? Jako vážně? Kdyby to k něčemu herně bylo, když ty jednotlivé pláštíky a náhrdelníky stejně můžete udělat schopnostmi totožné a liší se tak jen vzhledem. Přitom na výběr máte tak celkem stovku různých bonusů a přínosů, mezi kterými můžete vybírat a na jejich nasazení a vylepšení potřebujete desítky a desítky kusů mnoha různých surovin. A co z toho? Nic. Nemá to žádný smysl.

Navíc žádná z těch věcí nevypadá ani trochu hezky. Nemám problém vybírat si vzhled své ženské hrdinky ve hrách, ale tady výběr není. Všechno je hnusný a hlavní vzhled se nedá změnit. Jen na pár minut se dostanete k opravdu zajímavému „hero“ vzhledu postavy, a to během poslední fáze finálního souboje s finálním bossem celé hry. Ovšem ten vzhled vám nezůstane.

A špatně je na tom i celá mapa. Ta je obří, ale nic v ní není! V životě jsem nehrál tak velkou a současně tak pustou prázdnou hru. Postav v celé hře je naprosté minimum a zjevně to nebyl původní tvůrčí záměr. Prvních 8 hodin jsem poctivě „čistil“ mapu. Tedy bojoval s každým nepřítelem, otevíral každou truhlu a čistil každou tu speciální lokaci. Po vyčištění asi 5té oblasti jsem zjistil, že všechno je pořád stejné a žádný přínos ani odměna za tu dřinu vlastně není. Na celé té obří mapě, kde je několik skrytých lokací, kam se musíte proskákat, je jediné „tajemství“. Jeden zastrčený obchůdek s pěti položkami, kde koupíte několik speciálních prvků, které vám odemknou pár extra možností, jako další pláštík a náhrdelník … který nepotřebujete.

Takže jsem se ve výsledku naštval, stáhl si „trainer“, zapnul nesmrtelnost, zabití na jeden úder a hlavně zrychlil hru na 2,5 násobek. A „vyčistil“ jsem celou tu velkou mapu na 100% za několik hodin. To, co by mě zabralo několik desítek hodin, jsem zmákl asi za 8 hodin, a to jen proto, abych si ověřil, že ta mapa je pravdu velká a pustá. A je. Nic tam není! I ty souboje se po těch prvních 8hodinách a prvním bossu strašně ohrály a přestaly bavit. Protože jsou pořád stejné, nic se nezmění od začátku do konce. Vyčnívá jen úplně finální souboj, který je jiný, ale v ten moment už jsem měl prošlou celou mapu a maximálně vylepšenou postavu, takže byl jednoduchý.

A co hlavní příběh? „Frey“ Holland vypadala v ukázkách jako zajímavá postava. Bohužel otravnější hrdinku jsem snad neviděl. Sprostá jak dlaždič a neustále naštvaná na celý svět a všechny, protože měla těžký život a opakující se sprosté průpovídky a „kašlání na všechny“. Koho to má bavit? Až poslední část příběhu je trochu normální. Celý příběh je navíc průhledný od samého začátku, hra neobsahuje klasické dialogy, všechno bylo zjednodušeno na kost. Navíc ten systém rozmlouvání postav je také extrémně archaický. Vedlejší úkoly jsou urážka hráče a jeho času, kdy je tu jen pár „misí“, což ani nejsou mise.

Nejdál vás hra pošle pro kus lavičky na druhou stranu mapy a odměnou za to je kus šutru, který ani nepotřebujete. Asi nejzajímavější je tak honění kočiček, skutečných koček, odměny nestojí za to, ale kočky jsou zpracovány pěkně, zejména ty „démonské“, které na vás čekají v úkrytech. Za to bod nahoru, ale o to více vynikne naprosto mizerné zpracování všeho ostatního, včetně hlavní dějové linie. Ta se na konci rozpadá, kdy je evidentní, že tvůrci dostali za úkol rychle poslepovat co mají a vydat to jako hotovou hru. Je tam pár extra momentů, ale prostě dohromady celý scénář je příšerný, jen částečně hotové a dabované dialogy a příběh. Celá hra a její příběhový obsah a mise působí, jako když autoři byli školáci, kteří dopisovali domácí úkol na záchodě o přestávce těsně před hodinou. A výsledkem tomu odpovídá.

 

  • Závěr

Forspoken je v současné podobě prostě prázdné koncepční demo nějaké budoucí hry. Rozhodně nejde o hotovou hru a produkt odpovídající požadované ceně 1800 korun! Je zde velký a potenciálně zajímavý svět, kde ale v tuto chvíli naprosto nic není a nemá smysl tam nic prozkoumávat a věnovat tomu čas. Jsou zde všechny základní mechanismy RPG, ale bez jakéhokoliv rozumného herního využití. Je zde příběh ale jeho dialogy a struktura jsou „poslepované z poznámek konceptu autorů“. Nejde o dodělané dílo. Je zde několik prvků, které jsou vývojem dotaženější, jako pohyb hlavní postavy, kouzla a souboje, ale to prostě nestačí a rychle začnou nudit. Vsadím se, že tuhle hru 99% hráčů nedohraje. A nedivím se jim. Jak říkám, po 8 hodinách hraní jsem nainstaloval sám trainer a zapnul tedy cheaty a za dalších 8 hodin jsem celou mapu vyčistil splnil všechny vedlejší mise atd. hru jsem dohrál na 100% jen proto, abych si potvrdil, že recenzenti kteří tuhle hru chválí, ji zjevně zdaleka nedohráli a recenzi si vymysleli. Já mohu říci, že jsem ji dohrál, celou, komplet. A nic tam není, jen ztráta času. Klasicky bez traineru by její dohrání zabralo několik desítek hodin zbytečného a nudného pročesávání celé mapy. Žádná odměna žádné lepší dovednosti či vzhled postavy za to nemáte, prostě naprostá ztráta času a ani to není zábavné v současném provedení.

Forspoken je prostě špatná hra, protože nudí, nedokáže schovat, že není hotová a velice rychle u ní jako hráč začnete mít pocit, že ztrácíte čas. Což je u hry asi ten nejhorší možný pocit u hraní her. Ano, kočky se autorům povedly a základní aspekty taky ujdou, ale chybí to nejdůležitější, tedy hra samotná! Tohle je nějaké prezentační DEMO konceptu nějaké budoucí hry, která je tak maximálně někde uprostřed svého vývoje. Technicky drží pohromadě, ale grafika je pustá, a přitom extrémně HW náročná. Chválím jen extrémně rychlé načítání, které ale zjevně není jen zásluhou toho DirectStorage, jako spíše jednoduché grafiky celé hry, kde není moc co načítat. I tak je optimalizace mizerná, kdy máte co dělat, aby nejlepší GPU současnosti zvládly tuhle vizuálně hru z roku 2010, rozjet na 60FPS ve 4K. S touhle grafickou vizuální úrovní by to mělo mít tak 600FPS.

Na rovinu, Forspoken se může líbit trochu snad jen fandům divných her jako je Final Fantasy, kdy stejní autoři se nezapřou. Ale v současné nehotové a prázdné podobě se nebude líbit ani jim. Já jsem ji dohrál jen z povinnosti testera a za použití cheatů čistě ze zvědavosti, jestli je celá hra skutečně tak pustá, prázdná a nedodělaná, jak se jeví po pár hodinách hraní. A je. Potenciál přitom neskrývá, ale v současné podobě je zjevné, že vydavatel Square Enix zastavil před časem vývoj, řekl autorům ať slepí, co mají, a šup s tím na trh. A tak to přesně dopadlo. Co mě přijde neuvěřitelné, že Square Enix speciálně má už nějakou dobu velké problémy s kvalitou svých her a příjmy z nich, právě proto že je vydává jako nehotové, nevyužité koncepty atd. a nenechává je „dopéci“. A místo zlepšení a poučení se z předchozích podobných několika případů jeho her, nový rok 2023 začne dalším nadějným titulem, který dobrovolně svým rozhodnutím pohřbil. Fakticky spláchl všechny dosud investované peníze v jejím vývoji dobrovolně do záchodu.

Forspoken prostě potřebovala další nejméně 2 roky plného vývoje, v současné podobě je zjevně maximálně v polovině výroby, kdy drží pohromadě jen jako poznámky slepené izolepou a funguje jen jako nějaké DEMO herního konceptu. Bohužel se obávám, že tohle je ale vše, co v tomto případě dostaneme. Další vývoj není a nebude. Škoda. Takže hodnotím procentuálně tak, na kolik je hra v současnosti hotová:

Hodnocení hry: 45%

Za poskytnutí hry na TEST a recenzi děkujeme CENEGA

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

Hra odehrána na sestavě:

 

  • Procesor: AMD RYZEN 9 7950X (16jader/32vláken)
  • Základní deska: ASUS ROG CrossHair HERO X670E
  • Grafická karta: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB
  • SSD: Gigabyte AORUS Gen4 2TB SSD PCIe 4.0 NVMe
  • RAM: G.SKILL 2x 16GB OC DDR5 6000MHz EXPO
  • OS: Windows 10 PRO 64-bit
  • Monitor: Gigabyte AORUS FI32U (3840x2160 144Hz IPS)
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
8vasa8 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 16:54:54

Ještě za ten odpad chtějí 80e ale fakt smutný v jakém stavu jsou schopný vydávat hry.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 18:19:00

Ale hlavně už woke aktivisti dělají neskutečný humbuk, pokud se někdo odváží dát té hře špatné hodnocení.
Už aby byl 7. únor a dostal jsem se k Hogwarts Legacy.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 18:16:38

Ta hra je naprostý propadák po všech stránkách. Je to naprostá urážka pro jakéhokoli hráče. Odfláknutý paskvil, kde prostě nikde nevidíte, na čem sakra ten tým tvůrců mohl celou tu dobu pracovat? To jako koukali celou dobu na Netflix a pak to splácali za pár týdnů dohromady? Dle obsahu by to odpovídalo.

Ani Bethesda by snad nevydala něco tak příšernýho a ta dokáže nastavit laťku sakra "vysoko" v tomto směru
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 18:18:53
avatar
Údajně co jsem slyšel z nepotvrzených zdrojů, jim vzávěru dokončování došli finance, tak museli spoustu věcí vymazat, nebo jinak vyřešit.
Raději to měli odložit i třeba o půl roku a dodělat.
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-31 18:21:40
avatar
Za mě je hra zklamání a chtít 1600,- - 1800,- za tuhle nedodělanou a mizerně optimalizovanou hru je zlodějna, jediné co je fajn je herní svět, který je prázdný a souboje s enemáky jsou spíše nudné, kromě bossů, grafika zastaralá, cena hry tak max. 600-900,- víc bych za tu hru nedal a navíc bez cz...
Za mě tak 4 z 10.

Snad nezklamou aspoň Bradavice v "Hogwarts" v ůnoru.

P.S. Koupil jsem si na PS5 starší Immortals Fenix... i s DLC a je to 10x lepší hra za pár stováků.
Milan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-06 11:26:15

srackova hra a este ako bonus to znizuje muzom hladinu testosteronu :-)
ale to nevadi, drsni chlapi uz nie su v kurze, ale skor osoby muzskeho pohlavia, ufnukane a lutujuce sa, ako im svet ublizuje, v depresii a zufalstve neschopni čelit problemom a prekazkam, a na druhej strane silne zeny superhrdinky zazivaju boom
no vsak nech si kazdy vyberie, ta ne? :-)
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-01 16:57:50
avatar
Me osobne vlastne i urazi ta predstava, ze bych si misto treba brneni mel vybirat nehty? To si snad jenom nekdo dela prdel ne? Ale tak respektuji to, pro me takova hra proste neni urcena. Mozna ze je cilena na trandaky a podobne extravaganty, to jim neberu a at si to ta cilovka teda dobre uzije
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-01 17:51:48
avatar
a na každé ruce můžeš mít jinou sadu/barvu ...

k tomu musíš zvolit padnoucí náhrdelník a pláštík, je tam i pár s květinovými vzory ... prostě co dodat ;)
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-01 19:06:32
avatar
Plastik s kvetinovym vzorem bych jeste kousnul Ja jsem defakto vlastne cilovka na singleplayer RPG s velkym otevrenym svetem, ale byt jsem mozna podivin, tak moznost vybirat sve postave nehty, to je pro me asi nejvetsi gamebreaker, proc si tu hru neporidim Dekuji za usetreny cas a penize
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-01 17:48:13

Mne skor prekaza to sranie na pc platformu. Naco kupujeme tak vykonne grafiky, cpu a pod...kvoli tomuto?
Sak to musia zozoomovat dakde dozadu aby som si vsimol rozdiel na grafike za 2000e?

https://www.youtube.com/watch?v=CCs-BlfdOrU&t=6s
lambo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - metodika testování 2023-02-02 11:49:53

Mně, by zajímala metodika testování, jestli má hra vestavěný benchmark, anebo autor testoval dle lokace … . ??
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-02 16:26:47
avatar
Lokace .... tahle hra nemá dynamické počasí, ani denní/noční dobu a nepřátele se znovuobjevují na stejném místě ve stejném počtu, takže testování je uděláno "proběhnutím" stejnou trasou přímo ve hře ... samozřejmě jsou lakace, kde je hra náročnější , a lokace kde je to naopak, takže kolega vybral takovou průměrnou lokaci ...
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-02-03 08:21:43
avatar
lol co to je za pí..... připomíná to nějakou free2play japonskou debilitu z roku 2000
opeth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - @pump_upp - best crypto pumps 2023-02-10 07:11:31

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !
lukas1982 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - @pump_upp - best crypto pumps 2023-02-10 09:58:55

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1793x
Komentářů: 5
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1020x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2367x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1724x
Komentářů: 9
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?Úterý, 07 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 1