Ghost Recon: Breakpoint – TEST přínosu výkonu grafik a procesorů pod API VULKAN vs DirectX 11 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 12 April 2020
Přejít na obsah
Ghost Recon: Breakpoint – TEST přínosu výkonu grafik a procesorů pod API VULKAN vs DirectX 11
API VULKAN vs DirectX11
Závěr a hodnocení

 

  • API VULKAN vs DirectX11

API je klíčovým prvkem mezi HW a SW a bohužel právě v této oblasti byl řadu let obrovský deficit. Výrobci HW stále řešili efektivitu grafik, procesorů atd., ovšem že API typu DirectX11 nevyužívalo výkon CPU a GPU správně a výrazně snižovalo výkon a tedy efektivitu, zdá se nikomu moc nevadilo. Někomu ale přeci. Parta inženýrů z AMD přišlo s low level API MANTLE, které jednoznačně ukázalo, jak mizerný DirectX11 a přestárlý OpenGL byly a jsou.

AMD a jeho MANTLE bylo o tolik lepší, že Microsoft zahodil plány na další vývoj DX11 a místo toho do značné míry opsal MANTLE a uvedl jej jako svůj DX12. Tvůrci otevřeného API standardu šli ještě dál. OpenGL prostě skončilo a místo toho se domluvili s AMD a celé jeho MANTLE převzali, změnili a přepsali programovací jazyk, ve kterém bylo naspáno a vzniklo tak API VULKAN. Ten dnes najdete v ANDROID, ale používají ho i ostatní operační systémy. O jeho přínosu není sporu. Bohužel trvalo další roky, než se aktivně začalo objevovat u velkých her. Jednou, která jej velmi viditelně používá, je série DooM. Poslední díly jsou graficky jedny z nejdetailnějších a nejlépe vypadajících her současnosti, přitom generují stovky FPS a bez problémů si je tak zahrajete na mainstreamu i ve 4K rozlišení. Mnoho her může optimalizaci DooM série jen závidět.

UBISOFT se tak rozhodl výrazně aktualizovat technický základ u Ghost Recon: Breakpoint, tedy engine AnvilNext 2.0 a místo DirectX11 přišla nová verze s API MANTLE. A výrazný nárůst výkonu u mnoha grafik a procesorů se dostavil okamžitě. Zejména když v základu je tahle hra velmi špatně optimalizována.

  • Testy grafických karet

Otestovali jsme několik grafických karet na sestavě v kombinaci s naším RYZEN 9 3900X procesorem. Detaily jsou stejné pro DX11/VULKAN, liší se jen to nastavení API a výsledky jsou zajímavé.

Nárůst výkonu se pohybuje od 5% do 15%, výrazně lepší je přitom hlavně průběh FPS, 99% a minimální FPS.

Překvapivě malý je ale přínos u slabších grafik, a to i moderních modelů. Nicméně hodně těží starší Radeon RX 580, zatímco NVIDIA a její starší GTX 1000 série výkonově ztrácí. PASCAL byl a je bohužel jedním z důvodů, proč se VULKAN rozšiřoval pomalu. NVIDIA aktivně bránila jeho rozšiřování, protože PASCAL grafiky mají horší výkon s VULKAN než s DX11.

Nejvíce těží z VULKAN API výkonnější hardware. To bude souviset s výkonem CPU, který byl pod DirectX11 výrazně brzděn. Speciálně u procesorů AMD.

  • Testy procesorů

DirectX11 vůbec neumí dobře pracovat s výkonem procesorů. VULKAN právě v této oblasti přináší opravdu výrazné zlepšení a výsledky mluví samy za sebe:

Běžně tu máme v průměru 15% ale i mnohem vyšší nárůst výkonu. Tady zejména slabší procesory získaly ještě větší nášup výkonu, kdy najednou tak není moc rozdíl, jestli máte Intel 9900K nebo RYZEN 5 2600 a to i s hodně výkonnou grafikou. Nebyl prostě důvod, proč hry v posledních letech byly tak náročné na CPU a proč některé modely AMD zaostávaly tolik za Intelem. Jediným důvodem byla neoptimalizace samotného DirectX11. VULKAN přináší opravdu zásadní zlepšení situace. Speciálně u této hry, která k vlastní neoptimalizaci DX11 přidává i tu vlastní.

Takže k závěrům … 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
WB: velké filmy budou rovnou online!
WB: velké filmy budou rovnou online!Thursday, 03 December 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 700x
Komentářů: 5
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Wednesday, 25 November 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2240x
Komentářů: 10
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Monday, 23 November 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2334x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSaturday, 21 November 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2247x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaFriday, 20 November 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Thursday, 19 November 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2001x
Komentářů: 4