Herní rok 2016 – Trendy a vývoj a jaké jsou nejlepší, ale také nejhorší hry, které letos vyšly? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 30 prosinec 2016
Přejít na obsah
Herní rok 2016 – Trendy a vývoj a jaké jsou nejlepší, ale také nejhorší hry, které letos vyšly?
Hry roku podle žánrů - Co se povedlo a nepovedlo
A NEJ hrou roku je ....
alt

 

 

 

 

  • Herní rok 2016 – Trendy a vývoj.

                   Jaké jsou nejlepší, ale také nejhorší hry, které letos vyšly?

Přesně jak jsem uvedl před rokem ve výhledu na právě skončený rok 2016, po bohatém roce 2015 bude následovat chudší rok. A tím 2016 herně také byl. Dočkali jsme se sice několika příjemných překvapení, ale bohužel také velkých zklamání. Žně měli letos především fandové žánru strategií, těch se letos urodilo nadstandardně mnoho a byly velmi kvalitní.

  • Rok 2016 v herním světě a trendy

Z pohledu PC hráčů byl rok 2016 přeci jen hodně zajímavý. Pokračuje totiž přesun hráčů i vývojářů zpět na PC, kdy i současné konzole jsou vlastně technicky PC a umocňuje to rozhodnutí SONY i MS výrazně upgradovat současnou generaci jen po 2 letech. Na trh se tak letos dostala PS4 PRO s výrazně lepší a výkonnější grafikou a dalšími vylepšeními a MS chystá pro příští rok ještě výkonnější verzi Xbox Scorpio. Výrobcům umožňuje provést tento výrazný upgrade právě fakt, že na rozdíl od minulých generací konzolí jsou současné fakticky jen PC jedoucí na x86 AMD procesoru a běžné grafice, a kompatibilita je tak zaručena. Microsoft tlačí navíc Xbox a PC stále více k sobě, obě používají Windows 10. MS dokonce své hry vydává pro obě platformy stejně. Konzole s PC tak k sobě nikdy neměly blíže, než nyní.

Zájem o herní PC trhá rekordy a je to znát i na vývoji her. Letos jsme se dočkali několika praktických ukázek značného přínosu nových API, jako jsou DirectX12 a VULKAN, jež odstraňují letité bolístky jako je nevyužívání výkonu vícejádrových CPU či moderních GPU. Výkonnější HW tak má ihned i využití a na hrách, pokud o jejich kvalitu mají tvůrci i vydavatel zájem, je to opravdu vidět. Na druhou stranu o to více vyniknout hry s mizernou optimalizací, na kterých je naopak vidět, že zájem o jejich kvalitu ze strany tvůrců i vydavatele chybí. Letos jsme měli hned několik extrémních příkladů z obou stran.

Asi nejzajímavějším trendem, kterého jsem si všiml, je fakt, že stále více lidí baví koukat na to, jak někdo jiný hraje hru. V roce 2016 nabralo streamování doslova obludné velikosti. Streamuje kde kdo, bohužel, jak to tak bývá, drtivé většině streamerů chybí smysl pro kvalita a přiměřenost a vynahrazují to stupidním blbnutím před kamerou, urážkami všeho možného i nemožného apod. Lidé to však nejen sledují, ale i finančně podporují a tak hlavně v zahraničí vám stačí pár tisíc fanoušků na to, abyste vlastně nemuseli řešit běžnou práci a mohli si celé dny jen hrát. Proč to někoho baví sledovat místo toho, aby si hru sám hrál nechápu, a nejsem sám. Nicméně takových lidí je zjevně hodně.

Samozřejmě nelze nezmínit trend Virtuální reality, která se v roce 2016 opravdu dostala na trh a ukazuje jasně, že je budoucností. Nicméně také ukazuje, že mnoho věcí bude třeba ještě zásadně dořešit. Kromě různých menších hříček a graficky i herně hnusných „demo“ her, se totiž na většinu klasických AAA her nedá použít. Výjimkou jsou některé závodní a vesmírné simulátory, prostě hry, kde není třeba řešit pohyb hráče samotného, který jen sedí a maximálně otáčí hlavou. U běžných RPG her a akčních her, kde se herní postava, a tedy hráč normálně pohybuje, nastává mnoho problémů a proto se VR u většiny her neobjevuje a ještě asi dlouho neobjeví. Ačkoliv druhá generace VR je na cestě a uvidíme, co přinese.

A teď k rekapitulaci herního roku 2016 … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

Herni.cz

Videa
Filmová událost desetiletí: Avengers: Infinity War ve finální ukázce!
Filmová událost desetiletí: Avengers: Infinity War ve finální ukázce!Pátek, 16 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 1
Nová herní Lara Croft už letos! Shadow of the Tomb Raider
Nová herní Lara Croft už letos! Shadow of the Tomb RaiderPátek, 16 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 692x
Komentářů: 2
Tropico 6 – populární strategie bude hezčí a větší!
Tropico 6 – populární strategie bude hezčí a větší!Čtvrtek, 15 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 568x
Komentářů: 0
War Thunder přechází na nový herní engine DAGOR 5.0
War Thunder přechází na nový herní engine DAGOR 5.0Čtvrtek, 15 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 663x
Komentářů: 2
Co jsou to kryptoměny a jak funguje jejich svět?
Co jsou to kryptoměny a jak funguje jejich svět?Středa, 14 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 1
Pure Farming 2018 přichází – Osedlejte svůj ZETOR a vzhůru na pole!
Pure Farming 2018 přichází – Osedlejte svůj ZETOR a vzhůru na pole!Úterý, 13 březen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 662x
Komentářů: 1