Herní rok 2016 – Trendy a vývoj a jaké jsou nejlepší, ale také nejhorší hry, které letos vyšly? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 30 December 2016
Přejít na obsah
Herní rok 2016 – Trendy a vývoj a jaké jsou nejlepší, ale také nejhorší hry, které letos vyšly?
Hry roku podle žánrů - Co se povedlo a nepovedlo
A NEJ hrou roku je ....

 

  • A NEJ hrou roku je ….

2016 máme tedy z herního pohledu zrekapitulovaný. Ale ještě zbývá pár řádků. Zmínit se musíme také o tom, co se nepovedlo.

  • Nejhorší hry roku 2016

Hodně nepovedených i velkých her bylo letos opravdu dost, možná až příliš. Jak říkám, díky posunu v technologiích, kdy se po mnoha letech řeší i optimalizace, vyniknou neoptimalizované a tudíž nekvalitní hry opravdu výrazně. A upozorní na sebe tím spíše, pokud postrádají i herní kvality. Mezi takové hry patřily letos například zpackané Homefront revolution, k uzoufání nudné Ghostbusters, výsměch hráčům v podobě Umbrella Corps atd. Zmínit se musíme také o MAFIA 3, které je pro mnohé české hráče milující původně české dva předchůdce, asi největším zklamáním roku vůbec. A nelze se divit, vše jsme shrnuli v recenzi.

Ale podle mého asi to nejhorší předvedli tvůrci a vydavatel (SONY) velmi očekávaného titulu No Man´s Sky. A to nikoliv proto, že by to byla vyloženě špatná hra, ale proto, že tvůrci i SONY bezostyšně lhali hráčům do očí a slibovali věci, o kterých věděli, že ve hře nejsou. Následovalo tak obrovské zklamání, ale nedivíme se, tvůrci si ukousli mnohonásobně více, než na co zjevně stačí jejich schopnosti. Herně je však největší zklamáním této zdánlivě nedohratelné hry její závěr. Tedy co najdete ve středu galaxie … to je hodně špatný vtip a jedno velké „FU“ hráčům.

  • Nejlepší hra roku 2016?

A teď z příjemnějšího soudku. Co se opravdu povedlo a která hra je tou nejlepší letos? Podle mého skromného názoru je to The Witcher 3: The Wild Hunt: Game of the Year Edition (kompletní edice se všemi DLC). Zejména poslední datadisk O víně a krvi je možná nejlepším herním datadiskem všech dob, a svou náplní snadno překonává, co jiné hry nabízí jako celek. Spolu se všemi update a DLC doplňuje kompletně hru a utváří celek, které nemá konkurenci. The Witcher 3 je mistrovské dílo, ethalon ke kterému se v podstatě nikdo ani nepřiblížil. V roce 2016 vyšlo několik dobrých her, ale vedle tohoto veledíla s DLC z roku 2016 v kompletní edici, prostě strká všechno do kapsy a asi každý kdo to hrál bude souhlasit. Ten level propracování příběhu, věnování se odboček, kdy zjistíte, že je možné jiné řešení s kompletně odlišným koncem, vám zabere dalších několik hodin hraní od toho, co už jste našli, to je prostě jiná dimenze toho, co hry „s více závěry“ běžně nabízí.

Hrou roku 2016 je pro mě stejně jako v roce 2015 zcela bezkonkurenční Witcher 3, tentokrát v kompletní edici, kdy závěr druhého a posledního datadisku z roku 2016 dává trochu zadostiučinění a uklidnění jinak nešťastným zástupům fandů, že na nějakého další pokračování zaklínače si počkáme mnoho let. Jinak letos hodně vysoko stavím hry Deus EX, DooM, Total War Warhammer a Rise of Tomb Raider. Srovnávat je mezi sebou a dělat z toho nějaké pořadí není příliš vhodné, protože každá je úplně jiná. Ve svých žánrech však vysoko nad průměrem, kdy průměrnosti a podprůměrnosti bylo letos ale opravdu hodně.

  • Závěr

Co říci o roce 2016 závěrem? Pozitivní trend návratu k PC a konečně také technologický posun a řešení optimalizací her a využití vícejádrových CPU a moderních GPU, opravdu doufám, že vydrží a vydržet by určitě měl. Z VR nejsem zklamaný, přineslo to, co se čekalo, byť jednoznačně říkám, že teď nemá žádný smysl VR kupovat, současná generace není dotažená, je drahá a využití ve hrách působí stále jen jako DEMO technologie samotné. Zklamaný jsem z nedostatku výkonu, který neumožňuje plně využívat a hrát na 3x 4K monitorech, ale to patří do jiného shrnutí.

Z hlediska herního roku 2016 nejsem zklamaný, kvalitní hry byly a bylo jich dost ve všech žánrech. Naštvaný jsem na vydavatele, protože prostě nechápu, proč je řada měsíců v prostřed roku ponechána bez vydání nových her a pak se do jednoho týdne na podzim nacpe vydání hned několika velkých her. Co to má za logiku? Když už ne kvůli hráčům, tak kvůli kvalitním hrám, kdy prostě jsou dobré tituly, které tohle ekonomicky zabije, protože hráči prostě nemají na to kupovat si, natož hrát, několik her najednou. Letos to bylo opravdu hodně vidět. Vůbec chování některých vydavatelů bylo v roce 2016 zajímavé. Osobně začínám stále více nesnášet SONY s jeho přístupem. Asi si toho všimlo více lidí. Zatímco ostatní se snaží své hry dostat k co nejvíce hráčům a vycházejí tak na konzole i PC, SONY hráče rozděluje a drží si hry jen pro PS4, stejně tak drží platformu oddělenou a nevyužívá tak možností API VULKAN apod, což by vývojářům i hráčům zjednodušilo život. To rozhodně není dobré ani pro hráče, ani pro herní vývoj. V roce 2016 přitom mnoho vydavatelů své letité postoje ku prospěchu hráčů změnilo. Dokonce se omluví o omezení DLC moru a placených mikro-transakcí ve hrách. Stejně tak se řeší optimalizace a multiplatformní podpora.

Celkově jsem z vývoje v některých ohledech docela pozitivně překvapen a doufám, že bude pokračovat stejným směrem dále. A co vy? Jaké vám se letos líbili hry, souhlasíte s mým výběrem a jaké trendy zaujali vás? Zkrátka co se povedlo a nepovedlo z vašeho pohledu?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 16
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
maroxCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 20:56:07
avatar
Dle mě letos celkově nejlepší hra Uncharted 4, nejlepší datadisk O víně a krvi, nejlepší střílečka Battlefield 1. Největší zklamání asi Deus Ex Mankind Divided, ten mohl být lepší. O Mafii 3 radši nic říkat nebudu .
maxsenz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 20:41:27
avatar
No u mňa stále vedie 7 Days To Die, ktorú som si na vianoce konečne po 3 rokoch kúpil na Steame aby som mohol hrať mulťák aj oficiálne nie len na domácich serveroch...
Ale napríklad Call Of Duty sa mi páčilo tiež, kampaň velice dobrá aj keď som sa obával toho vesmíru...
Mafia 3 jednoznačne najhoršia hra posledných 5 rokov minimálne :/
Zaklínač 3 je jedna z hier ktoré som dohral a páčil sa mi, akurát som ho hral ešte na hd6850, takže som si nemohol vychutnať ultra detaily...dakedy dám repete na r9 280x
kony123 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 22:48:53

jo zaklínač je prostě nej potěšilo mě oživnutí regise a když jsem potom potkal v pohádkovém lese vlka kterého štvalo furt umírat a tak zavraždil karkulku a myslivce a hodil je do studny tak mě museli sbírat z podlahy dovolím si tvrdit že ta hra má ten nejlepší scénář jaký jsem kdy hrál
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-31 23:08:04
avatar
přesně, ten pohádkovej svět byl pecka a to jsem ho objevil až na druhé hraní celého DLC, protože jsem to nejdříve řešil vlastním způsobem ( vzhledem ke konci jaký jsem dostal, jsem to pěkně podělal). ... právě ty neověřitelně větvené propracované line jsou naprostá pecka .... Uncharted 4 ani Dishonored nic jiného prostě na DLC k Witcher 3 nemá.
callix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-06 08:55:37

Pro mně je nejlepší Uncharted 4 a Dishonored 2.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxi
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxiTuesday, 17 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 2
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!Monday, 16 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 1
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Saturday, 14 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Friday, 13 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1447x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourThursday, 12 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1404x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyMonday, 09 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2338x
Komentářů: 3