Recenze: Dawn of War II: Retribution – poctivý datadisk překonávající původní hru pro originální RTS Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 01 květen 2011
Přejít na obsah
Recenze: Dawn of War II: Retribution – poctivý datadisk překonávající původní hru pro originální RTS
Technické zpracování
Hodnocení
alt

Příznivci akčních RTS určitě znají Warhammer 40 000 a Dawn of War. Nedávno se na trhu objevil datadisk k druhému dílu. Že se vám dnes při slovech DLC a datadisk otevírá kudla v kapse?

Nedivím se. Mnozí vydavatelé udělali z původně dobrého nápadu a způsobu, jak skutečně přesvědčit hráče k nakupování her doslova a do písmene frašku. Vykrádají hotové hry a vydávají je neúplné, ovšem za plnou cenu a k tomu se nejlépe spolu s vydáním hry objeví ihned několik DLC, které dohromady dají ještě jednou takovou cenu. O herní přídavky, které by byly skutečně přídavky, je v poslední době opravdu nouze. A kvalitní datadisk? To je vzácnost cennější než zlato. Přesto ještě nevymizely.

Důkazem je právě Retribution, což je samostatně spustitelný a hratelný datadisk k Dawn of War II.

 

  • Svébytné scifi akční RTS říznuté RPG

Co je Dawn of War II? To je RTS hra, kdy máte na mapě omezený počet jednotek a dobíjíte jednotlivé strategické body a podle toho se vám vaše možnosti rozšiřují. Zároveň je hra protkána mnoha RPG prvky, takže si vylepšujete třeba své generály, které můžete v singlplayerové kampani vybavovat různými předměty, bonusy a tak dále.

V této krátké recenzi se chci zaměřit hlavně na singlplayer, který mě příjemně překvapil (i proto, že na online MP nemám čas, ani jej nevyhledávám). Osobně RTS hry příliš nehraji, mám raději čistě budovatelské strategie, ale toto RTS mě skutečně příjemně překvapilo a dvojnásobně, když si vezmu, že je to jen datadisk.

Obsahově nabízí pokračování příběhové kampaně původní hry, ale pokud jste stejně jako já předchozí hru nehráli, nevadí, příběh je dostatečně čitelný. Upřímně řečeno, příběh není ani to, co by na hře vynikalo kvalitou. Osobně nemachrované borce v brněních o 10 velikostí větších než oni sami, příliš nemusím. Navíc tento datadisk vlastně nabízí několik těch kampaní, protože si můžete vybrat různé frakce a hra se samozřejmě liší!

Ale ten příběh se dá rychle odklepat a přistoupit k tomu zábavnějšímu. A to jsou docela slušně takticky obtížné boje. Protože máte omezené zdroje a vždy bojujete proti výrazně početnějšímu nepříteli, skutečně musíte hodně taktizovat a využívat speciálních schopností jednotek i pečlivého plánování rozmisťování malých skupin, případně jejich rychlý přesun. A druhů taktiky je tu skutečně mnoho. Soustředit se můžete na různé typy jednotek, ale třeba také jen na generály, kterých máte k dispozici několik, a mohou tvořit team sami pro sebe a jsou velmi silní. Navíc se v průběhu kampaně dají vylepšovat a posilovat bonusy. Navíc tu máte možnost výběru z několika frakcí.

Singlplayerová kampaň dává docela zabrat, podle toho na jakou hrajete obtížnost. Nicméně obtížnost skutečně spočívá jen v množství nepřátel a vašich omezených zdrojích. Rozhodně se nedá mluvit o nějaké vyspělé inteligenci nepřátel. Ale tak jak je tato hra udělaná, na tom ani nějak zvlášť nesejde a kvality ani zábavnost hry to nijak v tomto případě nesnižuje. Na RTS umožňuje hra celou řadu taktických manévrů včetně mnohonásobného krytí a tak dále. I když je většina map jednoduše postupem z bodu A do B a následně do C nebo D a E, vůbec to nevadí.

Mapy jsou zdařilé a hlavně jsou tam dynamické prvky, které vás dostanou pod tlak. Některé mapy vás ale zase nikam netlačí a tak si můžete oddychnout a dát si na čas. Prostě hra podle mého gusta. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!Neděle, 05 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 584x
Komentářů: 4
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!Sobota, 04 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 541x
Komentářů: 5
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 949x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 2