Gigabyte Z790 Aorus Xtreme – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel Core od Gigabyte Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 01 květen 2023
Přejít na obsah
Gigabyte Z790 Aorus Xtreme – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel Core od Gigabyte
Základní deska
Deska v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Gigabyte Z790 Aorus Xtreme – TEST a RECENZE

                                                nejlepší desky pro Intel Core od Gigabyte

V dnešní recenzi se podívám na nejlepší model základní desky pro soket LGA1700 s čipsetem Z790 desku od společnosti Gigabyte a asi jednu z nejlepších Z790 desek, jaká se momentálně prodává. Jedná se o přímého nástupce základní desky Z690 Aorus Xtreme, kterou jsem testoval minulý rok a která si odnesla naše ocenění jako opravdu parádní kus hardwaru. Proto jsem byl velmi zvědav na to, jaké vylepšení přinese tento nový model a více méně poslední TOP deska tohoto výrobce pro tento konkrétní soket, který končí, protože další generace procesorů Intel bude mít opět zcela novou patici, ale na to si ještě počkáme.

Pokud jde o zásadní rozdíly mezi čipsetem Z690 a Z790 je jich opravdu poskrovnu. Jediný větší rozdíl je v počtu PCIe linek, kde došlo k navýšení z 12 na 20 linek 4.0, ovšem došlo ke snížení linek 3.0 z 16 na 8. Dalším spíše evolučním krokem, je podpora pro paměti JEDEC s frekvencí 5600MHz ze stávajících 4800MHz. Zde se ale jedná opravdu o minimalistické vylepšení, protože většina základních desek Z690 bez problémů pracuje s pamětmi o frekvenci 6000MHz+ jak jsem během minulého roku mohl několikrát přesvědčit. Další spíše negativní změnou je absence podpory Intel Optane Memory, kdy Intel zrušil a ukončil celou divizi.

  • Gigabyte Z790 Aorus Xtreme

Zpracování této desky je excelentní a rozhodně se nejedná o běžnou základní desku. Jde o „typickou“ výkladní skříň, tedy všechno, co je výrobce schopen aktuálně nabídnou v okázalém zpracování. Deska má 23fázovou napájecí kaskádu s masivním chlazením bez aktivního dochlazování. Chladič se spoléhá na přímý dotyk heatpipe trubice s VRM čipy a dokonce zde najdeme kvalitní teplotní pady s tepelnou vodivostí 12 W/mk. Díky této kombinaci tak není problém na desce provozovat i nejnáročnější procesor současnosti z hlediska chlazení a tím je i9-13900K nebo nový i9-13900KS, kde není problém s odemčenými limity dosáhnout na spotřebu 400W. Dalším spíše evolučním krokem, je podpora pro paměti s frekvencí 8000+ MHz. To je ovšem podmíněno přítomností procesoru 13. generace, kde Intel vylepšil paměťový řadič. Toto si náležitě v recenzi otestuji díky společnosti G.Skill, která speciálně pro tento test poslala své paměti Trident Z5 RGB s frekvencí 6800MHz a podporou XMP profilu verze 3.0.

Co je jistě pozitivní je přítomnost rychlé 10Gbit síťové karty s čipem Marwell AQC107, které sekunduje druhá pomalejší 2,5Gbit s čipem od společnosti Intel. O bezdrátový přenos dat se pak stará Intel Killer Wi-Fi 6E AX1690 a Bluetooth 5.3. Pokud jde o integrovanou zvukovou kartu, spoléhá se na ESS ES9280AX DAC čip, kterému sekundují další dva ESS ES9080. To je asi nejextrémnější integrované zvukové řešení, jaké jsem tu doposud měl. Na zadním panelu desky najdeme celkem deset klasických USB portů verze 3.2 Gen2 s rychlostí až 20Gb/s a k tomu dva ultra rychlé Thunderbolt 4 USB-C s rychlostí 40Gb/s Samozřejmě nechybí ani speciální tlačítka pro Flash BIOSu přímo z USB disku bez nutnosti mít desku osazenou procesorem.

Ohledně designu základní desky, jde v duchu předchozí řady AORUS Xtreme, ovšem ještě s masivnějším obrněním. Dokonce i samotný pasiv na prvním M.2 slotu je několikanásobně větší a je tedy už připravený na NVMe SSD disky nové generace, které budou vyžadovat opravdu výkonné chlazení, velmi často se spoléhající na aktivní dochlazování. V tomto případě tedy bude deska tyto disky zvládat zcela pasivně, a to právě díky tomuto masivnímu chladiči spoléhající se na přenos tepla do pasivu skrze heatpipe trubičky. Co je zde takovou novinkou je mnohem propracovanější LCD display napravo od procesoru, kde se dozvíte v reálném čase teploty základní desky, VRM a procesorů.

Nechybí již známé detaily, jako kompletně natočené konektory na pravé straně, heatsinky, které nejsou tvořeny jen kusem kovu, ale skutečně heatsinky s heatpipe, což je z hlediska výkonu nejlepší řešení. Samozřejmě i v tomto případě si vystačí s pasivním chlazením. Deska je důkladně obložena a zesílena kovovými pláty a krytky, včetně zakrytí operačních pamětí, což je novinka u tohoto modelu.

Pojďme se povídat na samotnou základní desku více z blízka…



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Civilization VII odhaleno – nový díl strategické série brzy?
Civilization VII odhaleno – nový díl strategické série brzy?Pátek, 07 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 489x
Komentářů: 0
F1 pro rok 2026 bude menší – změny představeny
F1 pro rok 2026 bude menší – změny představenyČtvrtek, 06 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 764x
Komentářů: 0
Alien: Romulus – nový film navazuje na originál?
Alien: Romulus – nový film navazuje na originál?Středa, 05 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1526x
Komentářů: 1
Venom 3 – závěrečný film v první ukázce
Venom 3 – závěrečný film v první ukázceÚterý, 04 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1898x
Komentářů: 0
Sledujte představení novinek AMD na COMPUTEX 2024
Sledujte představení novinek AMD na COMPUTEX 2024Neděle, 02 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1092x
Komentářů: 0
PC verze God of War Ragnarök dorazí v září
PC verze God of War Ragnarök dorazí v záříČtvrtek, 30 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1758x
Komentářů: 0