ASUS ROG Strix GL704GW SCAR Edition II – TEST herního notebooku, který mohl být velmi dobrý. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 13 květen 2019
Přejít na obsah
ASUS ROG Strix GL704GW SCAR Edition II – TEST herního notebooku, který mohl být velmi dobrý.
Notebook
V praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – výkon a provoz

Tenký profil tohoto 17,3“ notebooku ukrývá poměrně výkonný hardware. Bohužel značně limitovaný výkonem chlazení, na které není v tomto tenkém těle moc prostoru. To ale není jediná věc, která tenhle notebook omezuje.

Jak vidíte z vnitřního uspořádání, notebook má jen jednu 16GB operační paměť! Tedy nevyužívá dvoukanálový řadič, což je jako byste jezdili autem se zataženou ruční brzdou. V naší konfiguraci je navíc jen jeden 512GB SSD M.2 disk, 2,5“ pozice je prázdná.

 

  • Výkon v praxi

Osazený procesor vypadá na papíře dobře. 6jádrový 12vláknový Intel Core i7-8750H má určitě dost výkonu, ovšem to platí jen pokud jede na patřičných frekvencích. A to je problém. Samozřejmě jeho TDP je omezeno proti desktopovým variantám na maximálně 45W, a tak udávaný turbo boost tak 4,1GHz je daleko od běžné reality. Tento procesory se pohybuje běžně na taktu běhajícím všude možně kolem 3GHz. A hodně záleží na chlazení a tom, jestli máte NB zrovna zahřátý, nebo ne. Když testujete notebook studený, tak v CineBench R15 dokáže dát 1206 bodů. To není špatné.

(turbo režim chlazení vs silent režim chlazení)

Bohužel jakmile se NB trochu zahřeje, výkon začne rapidně klesat. Běžně se dostane ke 1100 bodům a při opravdu vyšším zahřátí a snaze udržet NB i tišší, tedy v „silent“ režimu se jeho výkon propadne na hodnotu 938 bodů.

(silent režim chlazení vs turbo režim chlazení)

A podobné je to samozřejmě i u všech ostatních aplikací. Je zde tedy téměř 30% rozptyl výkonu, a to je hodně. Samozřejmě na mobilní poměry CPU ten procesor určitě pomalý není, ale vzhledem k počtu jader a vláken zůstává rozhodně daleko za svým potenciálem, protože 14nm Intel není dnes už příliš efektivní a dnes už ani technologicky pokročilé řešení, nemluvě o spoustě bezpečnostních dírách, které dnes Intel procesory mají.

Zatím ale představuje špičku, tedy do doby, než AMD vydá 7nm mobilní čipy. Problém také je, když přijde na přetřes cena tohoto procesoru. Intel prodává 8750H za 395 dolarů (11 tisíc korun s DPH), jeho výkon je ale v závislosti na chlazení mírně pod úrovní, maximálně na úrovni 65W desktopového RYZEN 5 2600, který stojí 4200 korun, pokud chcete tedy srovnání v rámci aktuálních CPU.

 

Musím ale dodat, že výkon tohoto konkrétního NB a konfigurace GL704GW-EV022T, je negativně poznamenán osazením jen jednoho 16GB RAM modulu na 2666MHz. Konfigurace tedy nevyužívá dvoukanálového paměťového řadiče, což v některých aplikacích má dvouciferný % výkonový dopad. A to zejména ve hrách. Tohle rozhodnutí společnosti ASUS prostě absolutně nechápu. A není to poprvé, co tohle ASUS udělal, jako by o PC nic nevěděl. Ano, existuje výrazně dražší verze s 2x 16GB, ale z hlediska výkonu nemá samotná kapacit 32GB paměti prakticky žádný vliv na výkon, určitě ne ve hrách. Vtipné je, že některé recenze si toho podstatného detailu ani nevšimli, nezdá se jim divné, že ten výkon je tak rozdílný a zejména „recenze“ na prodejních portálech tak opomíjí podstatné detaily.

Stejně tak dnes neohromí výkon a kapacita osazeného jediného SSD disku u této konfigurace. A tím je Intel 660p NVMe PCIe M.2 512GB. Jeho výkon je určitě dostatečný, ale výrazně zaostává za většinou současných M.2 NVMe řešení a určitě mohl ASUS sáhnout po výkonnějším modelu. Navíc jen 512GB diskového prostoru v konfiguraci za ohromných 60 tisíc (alternativa za stejné peníze nabízí 256GB M.2 SSD + 1TB SSHDD)? Není to trochu málo?

 

  • Výkon grafické karty – herní výkon

Samozřejmě to zásadní je výkon grafické karty, a tedy herní výkon, protože tohle je herní notebook. Bohužel ten je silně a výrazně negativně ovlivněn osazením jen jednoho kanálu RAM (klidně 10-20% ve hrách běžně proti dvoukanálu) a také taktem procesoru, který značně klesne při zahřátí NB. Některé hry jsou samozřejmě na výkonu CPU závislé více, některé méně. Tohle šasi ale není schopné utáhnout plný potenciál osazených komponent, protože se odpovídající chlazení dovnitř prostě nevejde. A nejvíce to platí hlavně o grafické kartě.

Nová NVIDIA RTX 2070 TURING je mnohem méně vhodná pro mobilní použití, než předchozí PASCAL. Problém je velikost jádra, které výrazně narostlo. Nicméně v notebooku a zejména tenkém, jako je tento, je chlazení větších čipů s vyšším TDP prostě problém. A tak i když se osazená grafika jmenuje RTX 2070, neočekávejte výkon odpovídající desktopové RTX 2070, což je nepříjemná změna, protože předchozí GTX 1070 měla i v mobilních PC výkon desktopové verzi poměrně blízký. Každopádně nárůst výkonu tu rozhodně je. Opět samozřejmě výkon záleží na zahřátí NB a teplota ho dost ovlivňuje. Samozřejmě ve snaze vytáhnout co nejvíce, ASUS žene otáčky ventilátorů chlazení hodně vysoko, a NB je až nepříjemně hlučný. Pokud ale otáčky snížíte, výkon spadne klidně o 10-15%. Prostě je to něco za něco. Pokud tedy ignorujeme hluk, je výkon vážně hodně dobrý, klidně na úrovni mobilní verze předchozí GTX 1080. Ale mohl by být i lepší. Já mám k dispozici ještě dva 8GB mobilní moduly na 2666MHz, tak jsem schválně osadil je a porovnal výkon:

Jak vidíte, někdy je rozdíl dost znatelný, a to se bavíme o průměrných FPS. Ještě mnohem hůře jsou na tom minimální FPS a 99procentil. Zatímco v průměrných FPS je pokles výkonu přes 10%, u minimálních FPS je to 20% i více. Jednokanálový řadič je prostě o mnoho pomalejší. Přesto tu grafiku živíte a platíte za její plný výkon. Méně náročné tituly, klidně zvládne na těch 144FPS a více ale jen v tom dvoukanálu, tedy pro plné využití 144Hz panelu, kterým je tento NB vybaven, ASUS nevybavil dostatečně rychlou pamětí. Bohužel navíc chybí technologie synchronizace snímkové frekvence (FreeSync/Gsync), což je neomluvitelné.

 

  • Provozní vlastnosti – chlazení a výdrž na baterie

O chlazení už několikrát řeč byla. Samozřejmě fyzikální zákony jsou neúprosné. Výkonný HW v tak tenkém těle s tak malými ventilátory neuchladíte tiše. Zejména když po tom chcete výkon. Zatímco v klidovém stavu to není ještě tak hrozné, a chlazení ujde, v jakékoliv zátěži, tedy hlavně herní je to opravdu hodně hlučné. Kolem 50dBA úplně normálně, což je prostě hodně. Je to na sluchátka.

Navíc ono to není tiché ani v minimální zátěži. Nejen tento notebook, ale i mnoho dalších s podobnými komponenty trpí na pískání a kvílení napájecích cívek. A to i v klidovém stavu jsou slyšet. Je to dost otravné :(. Mám ale podezření, že je to kvůli přepínání celé napájecí kaskády díky velmi žravým komponentám Intelu a NVIDIA.

Pokud jde o teploty, ta změť heatpipe a teplo, které v zátěži musí odvádět, se v tak tenkém těle prostě neschová. V zátěži jde teplota na spodu i přes 53°C, což je vážně hodně, nad klávesnicí na druhé straně může být až k 60°C, naštěstí tam s NB v kontaktu nejste. V místech, kde máte ruce, tedy pod klávesnici je teplota příjemná. Každopádně přes ten kravál, který dělá chlazení, je těch 53°C na spodku NB hodně a na klíně ho tedy v žádném případě v zátěži neprovozujte.

Pokud jde o baterii, tak pochopitelně opět v tak tenkém těle zase moc místa není. Navíc v kombinaci s výkonným HW to nemůže být žádný přeborník ve výdrži. Osazená 66Wh baterie se 4 články je pravdu minimum. Co mě trochu vyděsilo, je spotřeba tohoto stroje v zátěži, která dosahuje přes 220W, přitom napájecí adaptér je na 230W a sám o sobě dost topí.

Výdrž na baterii při hraní her je tak maximálně kolem 50 minut. V nízké zátěži s internetem apod. vydrží kolem 4 – 5 hodin. Na video apod. počítejte s výdrží kolem 2,5 – 3 hodin maximálně. Zkrátka je to mobilní PC, ale prioritou je zde opravdu výkon, ne úspornost.

K závěrům a hodnocení …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 507x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 665x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1228x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1068x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1086x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1743x
Komentářů: 6