TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 18 November 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem!
Výkon a provoz ASUS Mothership v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ROG Mothership (GZ700GX) je zajímavý stroj, jako koncept určitě. Samotné osazení velmi výkonných komponent do těla monitoru, není dnes už zase tak nové ani neobvyklé. Apple s jeho iMac tohle dělá už roky. Tohle je funkčně vlastně to samé, jen v malé 17,3“ velikosti a s vlastní baterií, aby to vydrželo chvíli i mimo zásuvku.

Ale to, že 9900K procesor a RTX 2080 grafika jdou nacpat do tak tenkého a malého těla, neznamená, že je to dobrý nápad. Takhle prostě platíte za výkon, který v použitelném rozumně tichém režimu chlazení, konstantně nedostanete, protože tyhle věci není jednoduše možné uchladit. V TURBO režimu, kdy se blíží výkon desktopovým variantám, jde o neuvěřitelně hlučný počítač. Jako sedět vedle zapnutého vysavače. Doslova. Ale když je přepnete do vyváženého režimu, bude sice normálně použitelný při snesitelné hlučnosti, ale výkon spadne o 15-20%. A to je dost, zejména když o výkon jde především. Konstantně je nám tak připomínáno, že ten výkon tam sice je, ale rozumně ho nemůžete používat. Ne bez sluchátek. Fyzikální zákony zkrátka stále platí.

Samozřejmě jde pořád o velmi výkonný kompaktní počítač. O tom není sporu. Skvěle vypadá, skvěle funguje. Kombinace výkonného CPU, slušné grafiky a 144Hz IPS panelu je vynikající na hry. Až tedy na fakt, že monitor má jen 17,3“ a je tedy malý. Notebook má pochopitelně i dobrou výbavu jako celek. Velmi potěšil zvuk, kdy 4 reproduktory hrají výborně (ale abyste si jich užili, tak musíte jet rozhodně v tišším režimu chlazení).

  • Závěr

Je však pro mě poměrně těžké říci, pro koho tenhle stroj vlastně je určený. Konstrukce je zajímavá, ale vlastně to není úplně notebook. Jako AiO PC má zase dost malý monitor a na běžné domácí použití je to asi zbytečně kompaktní. Jako NB je to zase až dost velký, těžký, a tedy ne moc mobilně nepraktický. Jediná výhoda je, že se to dá snadno převážet a omezeně používat na cestách. Asi největším problémem je tak jeho cena. Aktuálně testovaná verze stojí totiž 158 990 korun vč. DPH (v ceně je myš a batoh). Ouch!

Zkrátka jde koncept. Doslova a do písmene. jediný svého druhu s nákladnou a velmi omezenou prakticky kusovou produkcí. Celý design a konstrukční prvky ASUS používá jen a pouze u tohoto jednoho modelu zařízení, nikde jinde, což vysoké náklady rozděluje na velmi malý počet kusů a tedy zákazníků. Pokud podobný stroj plánujete používat jen na jednom místě a prakticky nikdy to nebudete převážet jinam, nebo jen velmi sporadicky, tak nevím nevím. Kolik by stál desktopový počítač v kompaktním mini-ITX provedení s i9-9900K+RTX 2080 a třeba 24“ 144Hz monitorem atd.? Polovinu? O kolik složitější by bylo ho občas převážet?

Zkrátka jako koncept je sice zajímavé konstrukční cvičení, ale to že je to unikátní koncept nutně zabíjí ta cena za ten koncept. Pokud se vám líbí a peníze vás nezajímají, pak dostanete skutečně zcela unikátní stroj, který hned tak někdo mít nebude. Ale z hlediska té ceny a běžné funkčnosti, použitelnosti a jakéhokoliv smyslu poměru cena/výkon …. 

Nic to ale nemění na tom, že jsem rád, že ASUS tyhle koncepty dělá, vytváří a je schopný je i prodávat. Pro těch pár extrémních nadšenců. Jak ale říkám, to že je možné do tak malého a tenkého těla dostat reálně 150W procesor 9900K a k tomu 200W RTX 2080 grafiku neznamená, že jde nutně z hlediska funkčnosti a efektivity o dobrý nápad. ASUS ROG Mothership GZ700GX je zkrátka technický koncept a ukázka toho, co se dá také udělat a na rozdíl od jiných konceptů, si ho můžete koupit …

Za spolupráci děkujeme společnosti ASUS

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 06:28:42

Takovému konceptu by slušelo APU budoucnosti s min 16 MB HBM na palubě. HBM sdílená jako RAM. A s třetinovou spotřebou. Provozní vlastnosti by byly hned jinde. Dost možná by pak stačil jeden zdroj a dalo by se to uchladit..
josefskvaril [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Preco len Asus? 2020-01-03 23:02:40

Preco sa tu stale recenzuje iba ASUS? Chcem si kupit herny NB a chcem porovnavat...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!Úterý, 26 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 635x
Komentářů: 3
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GB
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GBSobota, 23 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2532x
Komentářů: 8
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Úterý, 19 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2233x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2632x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4202x
Komentářů: 7