TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 18 listopad 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem!
Výkon a provoz ASUS Mothership v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX)

                    – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem!

Měl jsem možnost a čas si vyzkoušet jeden z dalších funkčních počítačových konceptů, kterými je ASUS znám. Hlavně tyhle koncepty nezůstávají jen na papíře nebo v jednom funkčním vzorku, ale dostávají se i normálně do prodeje. Konstrukčně unikátní počítače ASUS jsme měli možnost testovat mnohokrát v průběhu let a tohle je letošní novinka …

  • ASUS ROG Mothership

Co to je? Z hlediska konstrukce jde vlastně o AiO počítač, ale protože má i baterii, tak je označen jako notebook. Pokud bychom ale tohle označili za mobilní PC, pak jde o DTR, tedy náhrada domácího PC. Pro každodenní nošení moc není. Snad jen pokud plánujete záměrné posilování, pak je ideální.

Tahle věc totiž váží skoro 5kg. K tomu jsou dva, opakuji dva 280W velké zdroje, které přidávají další více než kilo. A to už se pronese. Naštěstí k tomu dává ASUS v ceně i velký, zesílený batoh, který určitě oceníte.

Jedná se tedy primárně o počítač pro použití doma/v práci/na koleji, který můžete celkem jednoduše vzít a převézt, případně používat někde při pobytu na cestách. Jedná se o velmi unikátní konstrukci, kdy na rozdíl od běžných notebooků, které mají komponenty pod klávesnicí, tenhle má vše jako AiO počítač v monitoru.

Klávesnice je oddělitelná, má vlastní baterie, je překládací a funguje tedy samostatně a bezdrátově Samozřejmě ASUS tohle koncipoval jako ROG stroj, tedy výkonem pro hráče. Tomu odpovídají osazené komponenty i některé designové prvky.

  • Výkon v malém hliníkovém těle

Znovu opakuji, všechno je v monitoru, které tvoří jeden speciálně frézovaný kus hliníku. Ten má rozměry nějakých 29 x 410 x 320mm. Uvnitř toho najdete oficiálně 45W mobilní procesor Intel Core i9-9980HK s 8jádry/16vlákny, 64GB DDR4 paměti, NVIDIA RTX 2080 8GB grafiku a 2x 512GB NVMe SSD v RAIDu. K tomu je zde ten 17,3“ IPS 144Hz panel a 4 reproduktory.

A ASUS to nenechal jen tak. Procesor Core i9-9980HK je taktovatelný, kdy jej navíc ASUS natřel tekutým kovem místo pasty, což vyústilo ve znatelně nižší teploty, a tedy možnost dosahovat vyšších taktů. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho to vydrží, protože tekutý kov časem tvrdne velmi pravděpodobně roztrhá ten čip pod ním. Záleží na intenzitě používání atd. Několik let by to ale vydržet mělo a ASUS plánuje tekutý kov a binování používat i u jiných herních notebooků. ASUS dokáže díky tomu tekutému kovu a TURBO režimu chlazení, dostat takt až na 4,7-4,9GHz pro všech 8jader, tedy výrazně překročit 45W TDP a udělat z něj výkonem desktopový Core i9-9900K (jde o stejný čip, jen se liší v základu TDP a tedy takty a výkonem).

Samozřejmě od režimu chlazení se odvíjí i výkon grafické karty NVIDIA RTX 2080 8GB (stejné specifikace jako desktopový ekvivalent). Asi už se tedy nedivíte, že tenhle počítač je dodávaný se dvěma 280W zdroji, kdy musíte zapojit oba. Jeden prostě napájí procesor a druhý grafiku. V plné zátěži tak tenhle „mobilní“ počítač žere snad i věci kolem sebe co máte na stole, kytky a domácí zvířátka :). Spotřeba totiž atakuje hranici 400W. Naštěstí v režimech s tišším chlazením a tedy výrazně omezeným TDP i výkonem, je mnohem příjemnější a pořád má velmi slušný výkon na své kompaktní a unikátní provedení …

A jaký je tenhle počítač v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 15
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 927x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1350x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2123x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2757x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3421x
Komentářů: 24