TEST: ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) – sen mobilních hráčů? Notebook s 240Hz LCD! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 06 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) – sen mobilních hráčů? Notebook s 240Hz LCD!
Notebook
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) vypadá na papíře velmi dobře. Silná grafika i procesor v kombinaci s 240Hz FHD panelem, pro některé hráče her jako CSGO, PUBG, FORNITE kteří vyžadují hodně FPS a hodně Hz, je tohle téměř splněný sen o mobilním herním PC. Jenže ASUS to zase trochu pokazil. Z nějakého důvodu je opět u tohoto modelu osazen jen jeden 16GB RAM modul. To znamená jeden kanál a to znamená až o 10% nižší výkon zejména ve hrách! Nechápu, protože modely s 2x 8GB existují. Proč to nemá tenhle, prostě nepochopím a vážně by někomu měli u ASUSu udělat školení o tom, že jen 1 RAM modul se do dnešních PC prostě nedává! Dvoukanálový řadič má smysl a důvod. A protože to není zdaleka poprvé, je to systematická chyba a ASUS tak na ní opět hlasitě upozorňuji. Naprosto bezdůvodně připravili tenhle herní stroj o až 10% herního výkonu. Osazením jednoho modulu neušetřili nic, osazení 2x 8GB by vyšlo +/- finančně na stejno a mělo lepší výkon. Osazení 2x 16GB je plýtvání, protože pro hraní her nepotřebujete ani těch 16GB RAM natož dvojnásobek.

Pokud jde o další věci. Na rovinu, nejsem fanda současného designu a vzhledu tohoto stroje. Vypadá podle mě lacině, přeplácaně a bez vkusu. ASUS přitom umí dělat hezké herní NB, vždycky se mě líbila jeho klasická původní G řada s tím designem připomínající F117 atd. Tenhle stroj vypadá jako složenina herního NB s designem korporátních pracovních NB a celé to ASUS omotal dlouhým LED páskem. Nejsem fanda toho až čtvercového panelu s displayem, který má hodně vysoký spodní rámeček, takže ten širokoúhlý panel se v tom trochu ztrácí. NB má pěknou funkční klávesnici i touchpad a líbí se mě funkce numerické části.

Ve výbavě tohoto modelu mě osobně chybí čtečka SD karet a uvítal bych i klasický DisplayPort. Že nejsou porty na pravé straně mě až tak nevadí. Reproduktory by mohly ale být 2.1 nejen 2.0, i když zvuk je nadprůměrný i hlasitý. Což ale musí být, protože chlazení je hodně hlučné. NB kupodivu nemá webkameru, a to ani tu mizernou. Nemyslím si, že to bude mnoha lidem vadit, ale někteří by si toho mohli všimnout, až když by ji náhodu použít chtěli :).

  • Závěr

ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) tedy bohužel není perfektní. Což bych ale vzhledem k jeho ceně celkem očekával. Přeci jen 61 990 korun za testovanou verzi, není málo peněz. Největší chybou je rozhodně jen 1x 16GB RAM, mělo tam být prostě 2x 8GB a tahle chyba stojí zbytečně zákazníky výkon v praxi. Naštěstí lze RAM měnit/doplnit a ostatní nabízené varianty tohoto modelu mají vždy dva moduly. Poměr cena/výkon není samozřejmě nijak úžasný. Intel procesor a NVIDIA grafika jsou předražené, protože oba výrobci využívají toho, že AMD se 7nm mobilními CPU a GPU na trh nespěchá. Je to škoda, protože jak 6/8 jádrové Intel procesory, tak 12nm RTX 2000 NVIDIA grafiky nejsou pro mobilní nasazení zrovna ideální a efektivní. Jejich výkon je značně limitovaný možnostmi chlazení zejména podobně tenkých NB, přitom oboje těží z vysokých TDP a vysokých taktů které to v desktopu umožňuje, což v mobilních PC prostě nelze.

Osazená grafika RTX 2070 v tomto notebooku musí kvůli zahřívání jet tak pomalu, že výkonem stěží stačí desktopovému výkonu GTX 1070/RTX 2060, přitom vy platíte za RTX 2070. U předchozí generace byl rozdíl mezi GTX 1070 v NB a GTX 1070 v desktopu mnohem menší. Zkrátka RTX 2000 série není moc vhodná pro mobilní použití, ale je to bohužel to nejlepší, co teď trh nabízí. Pořád má samozřejmě vysoký výkon, ale v takhle tenkém těle NB je to za cenu velmi vysoké hlučnosti a velmi vysokého zahřívání, které už je na hranici použitelnosti a snesitelnosti, a i tak z ní nemůžete vytáhnout vše, co by byla schopna.

Tenhle NB je tak hlavně po někoho, komu to zahřívání, a hlavně vysoká hlučnost nevadí. Tedy ten, kdo tedy bude hrát hlavně se sluchátky, protože na plný výkon se tenhle NB jinak používat nedá. Jeho zaměřením jsou hráči multiplayerových her, kteří často nehrají na plné detaily, ale ženou se za hladkým a co nejplynulejším hraním a opravdu ocení 240Hz display, který tenhle NB má. RTX 2070 dokáže na nižší detaily ve FullHD řadu her dostat k i přes hranici 200FPS, takže lze toho využít. Tenhle NB jinak existuje i ve 144Hz variantě, která by určitě mnoha také stačila, zejména když k dosažení 144FPS nepotřebujete tak moc omezovat detaily :). Ale ano, na rovinu, plynulost hraní, které nabízí kombinace přes 200FPS a 240Hz je bezkonkurenční a v tomhle ohledu na mě tenhle stroj udělal velký dojem.   

Ceny začínají na 48 990 korunách za verzi s 9750H, RTX 2060, 2x8GB, 512GB SSD a 144Hz panelem. 57 tisíc stojí verze s RTX 2070 a 144Hz. Testovaná edice s RTX 2070, 240Hz 512GB SSD a 1TB HDD je za 62 tisíc a jediná má ten 1 modul RAM (16GB). Nejdražší verze za 74 990 korun má pro hraní her zbytečných 2x 16GB, a je osazena už 8jádrovým 9880H procesorem a také 240Hz panelem.

Celkově je ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) zajímavý pro náruživé hráče multiplayerových her se sluchátky., kteří chtějí těch parádních 144/240Hz na snadné přenášení. Na rovinu říkám, ale že tenhle NB je opět velkým kompromisem, řekl bych opět že je až zbytečně příliš tenký na to, co má funkčně chladit a platíme za hardware, jehož výkon prostě při přijatelné hladině hlučnosti chlazení, není zdaleka možné plně využít. Není to prostě ideální design mobilního herního PC, ale bohužel doba si to asi žádá. A nějakého důvodu chtějí všichni tahle výkonná DTR mít nesmyslně tenká. Kdyby to tělo bylo třeba jen o 1cm tlustší, zbylo by místo pro masivnější chlazení a hlavně odhlučnění (něco jako měly starší G řady), určitě by to mělo lepší výkon při přijatelné hlučnosti. Ale protože všichni chtějí tenké notebooky s takhle výkonnými komponenty, je výsledkem že fyziku prostě neokecáte. ASUS ROG STRIX SCAR však zdaleka není mezi podobnými stroji žádnou výjimkou.

Pokud vám ty kompromisy nevadí, pak ano, je to velmi zajímavý výkonný mobilní PC, kdy kombinace slušného grafického výkonu a 240Hz panelu nabízí bezkonkurenčně plynulý herní zážitek, který rozhodně není běžnou záležitostí. Pro cílovou skupinu kompetitivních hráčů je to prakticky „must have“ věc :).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 886x
Komentářů: 5
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 894x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1131x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1792x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1083x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2787x
Komentářů: 10