TEST: ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) – sen mobilních hráčů? Notebook s 240Hz LCD! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 06 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Strix G531GW (SCAR Edition III) – sen mobilních hráčů? Notebook s 240Hz LCD!
Notebook
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Notebook v praxi

Pokud vás zajímá, jak to uvnitř zhruba vypadá, tak takhle:

NB má dvoukomorové chlazení, a to zabírá podstatnou část nepříliš silného těla stroje. NB má dvě pozice pro RAM, bohužel na rozdíl od toho modelu na fotografii, který jsme osadili na dva moduly, námi zapůjčený prodejní kus má z výroby jen jeden osazený 16GB modul (druhý jsme schválně pro otestování rozdílu výkonu doplnili), což znamená výkonovou penalizaci za nevyužití dvoukanálového řadiče :(. V našem případě má také NB osazený M.2 NVMe PCIe SSD disk a využita je i 2,5“ pozice pro HDD. A jaký to všechno nabízí v praxi výkon?

  • Procesor a paměť

NB je po procesorové stránce vynikající. Protože AMD ještě nepředstavilo 7nm mobilní RYZEN procesory, které očekáváme nejspíše až koncem roku, nebo začátkem příštího roku, je aktuální 14nm Intel Core i7-9750H se 6jádry 12vlákny asi nejlepším mobilním CPU na trhu (vyjma 8jádrové varianty Intel CPU v dražším modelu). O slušném výkonu tohoto modelu tak asi nikdo nepochybuje.

Bohužel ASUS jej v námi testované konfiguraci spároval sice s 2666MHz DDR4 pamětí, ale pouze jediným 16GB modulem, takže běží jen na jeden kanál. Výkonová penalizace je znát hlavně ve hrách, kde sníží výkon proti dvoukanálu (dvěma modulům) až o 10% klidně. Jinak samozřejmě výkon CPU je hodně závislý na nastaveném režimu chlazení. Pokud nastavíte chlazení na nejvyšší otáčky, a tedy je hodně hlučné, samozřejmě je výkon znatelně lepší, než když nastavíte tichý profil. Liší se také výkon po zahřátí CPU a před ním. Každopádně výkon v CB R15 se pohybuje od 900 pro 1260 bodů. U náročnějšího R20 je maximem cca 2470 bodů. Mezi čistě mobilními PC s mobilními CPU jde ale o vynikající výkon.

  • Disky

Námi testovaná konfigurace je osazena dvěma disky. Systémovým diskem je Intel SSDPEKNW512G8 alias levný Intel 660p NVMe PCIe M.2 SSD s QLC NAND čipy a kapacitou v tomto případě 512GB. Jeho výkon není omračující, popravdě jde o jeden z nejpomalejších PCIe NVMe SSD, ale běžným uživatelům bude stačit s přehledem a problém ani nebude asi životnost QLC pamětí. Tento disk jde také snadno vyměnit.

Druhým osazeným diskem je v našem případě 2,5“ SSHD Seagate FireCuda s 5400ot/min a kapacitou 1TB. Jeho výkon je samozřejmě velmi nízký na současné diskové standardy, ale jako odkladiště dat zcela dostatečné. Zatím se také docela vyplatí, protože stojí v této 1TB kapacitě asi 1600 korun, zatímco cena za 1TB SSD, vychází pořád na zhruba 2800 korun vč. DPH. I když zejména do mobilního PC by asi na otřesy zcela odolné SSD bylo lepším řešením, zejména když nejsme u NB, na kterém by se šetřilo.

  • Grafická karta a herní výkon

To hlavní je samozřejmě grafická karta. V tomto případě NVIDIA RTX 2070 8GB. S desktopovou variantou sice sdílí název a také TU106 GPU i 256-bit paměť a 8GB DDR6 14GHz paměti, ale samozřejmě kvůli omezenému chlazení je TDP karty výrazně níže. To znamená, že místo desktopových 1620MHz má tahle karta jen 1440MHz v boostu a často i o dost méně. Opět hodně záleží na nastaveném režimu chlazení, výkon mezi tichým režimem a vysokým chladícím výkonem s vysokou hlučností může být klidně 15-20%. Viděl jsem dokonce v praxi takt nižší než 1200MHz, což je méně, než NVIDIA udává jako základní takt. Dá se říci, že RTX 2070 v tomto notebooku s tímto chlazením má výkon zhruba na úrovni desktopové GTX 1070, což samozřejmě není špatné, ale samozřejmě zdaleka to nevyužívá potenciál RTX 2070 základu. Co si budeme povídat, NVIDIA a její RTX 2000 série kvůli obřím čipům a vysokému TPD není zrovna ideální nástupce GTX 1000 série a už vůbec nejde o ideální základ pro mobilní GPU.

Každopádně u dnes testovaného NB je zajímavostí i osazený 240Hz panel, takže dokáže klidně zobrazit i až 240FPS, což znamená super plynulý obraz her. Bohužel panel není vybavený AdaptiveSync nebo G-Sync technologií, což je škoda. Každopádně pokud se ptáte, zda dokáže těch 240FPS někde dosáhnout, tak pokud snížíte detaily u některých her, tak určitě. 1920x1080 rozlišení zase není tak moc. Bohužel ač výkon vypadá dobře, mohl by být ještě lepší. Osazení jen jednoho 16GB RAM modulu v základu znamená nevyužití dvoukanálového řadiče a to zejména ve hrách sníží výkon až o 10% běžně. S druhým modulem by tak byl výkon určitě i něco lepší, což jsme otestovali.

  • Provozní vlastnosti

Jak už jsem několikrát napsal, výkon je hodně ovlivněný nastavením chlazení. Pokud pustíte ventilátory naplno, budete mít sice nejlepší výkon, ale řeknu na rovinu, NB řve skutečně hodně a bez sluchátek se prakticky nedá vůbec používat. Dokonce i když pustíte naplno reproduktory, tak ten hluk chlazení NB pořád jasně slyšíte. Když snížíte otáčky chlazení, hluk poklesne výrazně, ale s ním i výkon. NB dokáže být v normálním tichém režimu mimo zátěž docela tichý, slyšitelný, ale tichý.

NB má poměrně tenké tělo, a tak nedokáže zázraky. Core i7-9750H procesor a zejména NVIDIA RTX 2070 grafika nejsou příliš efektivní a jsou to pořádné přímotopy. A v tak tenkém těle, jaké má dnes testovaný NB, je to na hraně, že to lze ještě uchladit s rozumným výkonem. Rozhodně nedoporučuji NB používat na klíně, dokáže se rozpálit spodek na 50°C. Přes 40°C je i nahoře na klávesnici nad výdechy, takže výkon tohoto NB budete při hraní rozhodně cítit. Chladný počítač to rozhodně není.

Ono se spotřebou kolem 200W v zátěži, se není co divit. ASUS také dodává odpovídající 280W adaptér.

Pokud jde o výdrž na baterii, která má 66Wh, není to oslnivé, ale to asi nelze čekat u podobného stroje. Dokázal by vydržet hodně dlouho, pokud vypnete RTX 2070 a budete používat Integrovanou grafiku Intel, což ale musíte udělat ručně. Pak ale NB dokáže vydržet přes 8 hodin :). Pokud to necháte na automatice, tak s běžným minimálním nasazením počítejte s výdrží kolem 6 hodin, při větší zátěži video apod., jen 3-4 hodiny. No a pokud budete zkoušet hrát hru, tak se připravte na zážitek trvající maximálně něco přes 1 a čtvrt hodiny. Více baterie nedokáže :).

Nejsou to oslnivé hodnoty, ale nejsou nijak výjimečné u podobného typu notebooků. Mobilita, pokud jde o výdrž na baterii, zde není prioritou.

Takže k hodnocení a závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2058x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1915x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1284x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3899x
Komentářů: 0