TEST: Asus Transformer Mini T102HA – skoro ideální mobilní pomocník na každodenní použití? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 12 listopad 2018
Přejít na obsah
TEST: Asus Transformer Mini T102HA – skoro ideální mobilní pomocník na každodenní použití?
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asus Transformer Mini je podle mého názoru ideální řešení pro obrovskou spoustu lidí, kteří vlastně zbytečně vyhazují peníze za podstatně dražší často mnohem notebooky. Tohle prostě stačí, nebo by stačilo, velké spousta každodenních uživatelů. Bohužel nejen v případě tohoto konkrétního ASUS modelu, tedy Transformer Mini T102HA, mám pocit, že výrobci úplně nechtějí, aby to tak dobré řešení bylo. A tak podle mého záměrně dělají tahle řešení horší, ačkoliv by použití mnohem lepších dílů nebylo o moc dražší.

Mluvme konkrétně. Pokud jde o procesor, tak ATOM X5 Z8350 sice není žádný rychlík, ale ani to po něm nechceme. Jsem toho názoru, že procesorově má výkonu prostě dost na běžnou kancelářskou činnost a internet, tedy cílové použití. Ano, bylo by hezké jej něčím modernějším nahradit, přeci jen se bavíme o řešení z roku 2016, ale víme, jak to s 10nm Intelu je. Bohužel v tomto konkrétním případě to výrobci notebooků zabíjejí dalšími parametry. 4GB RAM je prostě málo! Někteří mají problém s „jen“ 4GB RAM u mobilních telefonů s ANDROIDEM, a tohle je Windows 10 PC a má si vystačit se 4GB RAM? Je to hodně na hraně. 8GB nebo alespoň 6GB RAM (nejsem si jistý, zda ATOM má vůbec dvoukanálový řadič) by bylo v praxi velmi znatelným přínosem. Ale tím hlavním, co drží tohle řešení „na uzdě“, aby nebylo tak svižné a perfektní, je použité úložiště. Jen 64GB kapacita by mě ještě tak nevadila (je to dostatečné), ale eMMC řešení je špatný vtip. Odezva je hrozná, výkon ve všech ohledech příšerný. Co nechápu je proč eMMC? V době, kdy TLC 3D VNAND SSD ve 128GB je k mání za 700-800 korun vč. DPH neexistuje omluva pro použití eMMC řešení. Kdyby alespoň ASUS dal možnost instalace dodatečné M.2 SSD karty, jsem si jistý, že by výrazně svižnost celého notebooku šla v praxi znatelně nahoru. Je ale pravda, že se na to díváme optikou současnosti, když tohle řešení je na trhu už rok a půl, takže vznikalo na přelomu let 2016/2017, kdy byla situace s RAM a SSD trochu odlišná, nicméně solidní cenově dostupná TLC NAND existovala už tehdy a o co by byla dražší? O několik dolarů?. Použití tak pomalého eMMC úložiště a jen 4GB RAM zbytečně drží zpět jinak koncepčně výbornému řešení.

Já bych si opravdu přál, aby si nejen u ASUSu sedli a zkusili tenhle koncept udělat za ty peníze prostě líp. Zpracování je dnes už výborné, kovové tenké pevné šasi, dobrá klávesnice, design je krásný, tady nemám výhrad. Výbava je také OK, chtělo by to silnější WiFi ale to je věcí také použití SoC platformy. Nicméně prostě pokud to má být Windows 10 PC, tak i když je pro nenáročné činnost, tak prostě 4GB RAM je na hranici použitelnosti, a zejména použití eMMC je špatný vtip. Jakékoliv současné běžné TLC řešení 3D NAND by výrazně pomohlo výkonu a svižnosti a nestálo o moc víc. Mám tak trochu pocit, že výrobci notebooků ani nechtějí, aby tohle bylo tak dobré řešení, protože by pro mnoho uživatelů prostě přestaly dávat dražší noteboky smysl.

Asus Transformer Mini T102HA totiž stojí v současnosti s tím, co vidíte, tedy klávesnicí (a často i tím stylusem), s Windows 10 Home Pro jen 6990 korun vč. DPH. Pokud by za tyhle peníze měl 6 nebo ještě lépe 8GB RAM a solidní SSD úložiště, prakticky by obrovská část zákazníků, kteří chtějí mobilní PC na každodenní použití jako často jen doplněk k desktopovému PC doma, prostě nepotřebovala nic lepšího. Výrobci jsou tedy podle mě trochu nejistí.

  • Závěr

Asus Transformer Mini T102HA má sloužit právě jako ultramobilní PC do kabelky pro každodenní nošení, pro běžnou kancelářskou činnost a práci přes internet u klientů, ukazování prezentací, smluv apod. A na to je tento formát prostě ideální. Má krásný design, kvalitní zpracování, je malý lehký a má obrovskou praktickou výdrž na baterii.

Výkon je sice nízký, ale dostatečný na to, co má sloužit. Bohužel jen 4GB RAM a mizerné eMMC úložiště tomu zbytečně podráží nohy. 8GB RAM a 64/128GB SSD by bylo perfektní a nebylo by to dnes o moc dražší. Poslední výtku bych měl k rozlišení displaye, kdy 10,1“ s 1280x800 v roce 2018? Zase. Ano, tento tablet je už z roku 2017, takže chápu, ale pokud bude nástupce, doufám že už jen s 1920x1080. Ne že by to bylo tak zásadní pro použitelnost, ale problém je že všechno je dnes optimalizováno pro FullHD.

Asus Transformer Mini T102HA (dnes nabízený ve verzi T103HAF) je koncepčně ideální mobilní řešení pro obrovskou spoustu lidí, bohužel několik klíčových věcí jej drží zbytečně zpět. Je použitelný, ale mohlo by to být prostě lepší, kdy tedy doufám, že jej ASUS vylepší dle možností, které současnost nabízí. Pak by si i obhájil tu cenu 6990 korun (T103HAF za 7490,-) vč. DPH. Ale v současném provedení 800p a jen se 4GB RAM a eMMC by rozhodně odpovídající cena byla spíše tak 5,5 – 6 tisíc maximálně. Já doufám, že ASUS další generaci nabídne, protože jak říkám, je to prakticky ideální mobilní pomocník na každodenní použití pro spoustu uživatelů za super dostupnou cenu. Nebo by jím mohl být.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Razi3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 18:50:16

Za tu cenu celkem fajn, ale i tak je ten procesor dnes již dávno za zenitem. Skoro bych zvážil koupi iPadu. Přeci jen náročnější práci tenhle asus stejně nezvládne kvůli limitujícímu procesoru a co zvládne dobře, tak zvládá i iPad. Jen ten iPad bude mít na dotyk lepší ergonomii a i výdrž.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 20:05:43
avatar
tohle je windows notebook za 7 tisíc ne ipad za dvojnásobek .... limitující výkon mají oba, dotyková ergonomie je víceméně stejná a výdrž rozhodně není problémem tohoto konceptu, nebo se ti zdá 11 hodin na běžnou práci s WiFi málo?
Razi3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 20:24:59

iPad stojí o pár stovek víc, stačí se podívat na heureku.
Víceméně stejná je, ale to lze tvrdit i o dodávce, čtyřkolce a autu... taky mají čtyři kola.
Windows 10 jde sice dotykovému ovládání naproti, ale rozhodně se nevyrovná zařízení určenému k dotykovému ovládání.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 21:11:50
avatar
který ipad? chápeš že se bavíš o úplně odlišných platformách, já bych třeba apple nechtěl a spousta lidí také ne, když primární PC doma mám na Widnows atd.

že nemluvíš o android tabletech, ty se dají koupit v 10" i levněji ...

tohle je opravdu o tom, že tohle je Windows 10 PC
Razi3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 21:15:45

Pokud se jen trochu budeš snažit zamyslet, tak si odpovíš sám.
BTW Já bych kromě iPadu nic dalšího od Applu nekoupil, ale jako tablet je to super věc a svůj omezený účel (účel všech tabletů) plní na 110%.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 23:03:51
avatar
zamyslel jsem se a nevím, v čem je Ipad lepší než slušný ANDROID tablet ...

jo plní učel na 110% ... aha, tak to se nemáme o čem bavit.
Razi3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-15 10:10:24

Nezamyslel - ptal jsi se který iPad. Koukám, že tlačítko hledat na heurece ti je cizí.
Kdo tu mluví o Androidu? Proč s tím začínáš? A proč začínáš nějaký flamewar na téma android x iOS?
iPad byl příklad. Klidně raději tablet s Androidem za podobnou cenu, než ten krám, co jsi recenzoval.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 14:22:59
avatar
Mno, myslím že předřečník naráží na to, že tohle jako notebook nestojí za to.

Pokud jde o konzumaci obsahu, tak je dle něj lepší nějaký tablet (je jedno jestli andoid/ios).

Já tenhle názor sdílím, "tablet PC" nemám rád. Mám rád malé notebooky s dotykovou obrazovkou, což je jiné kafe (ohledně produktivity) .
Razi3L [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-21 21:09:16

Přesně jak říkáš.
Tablet PC je v pohodě, ale musí to mít nějaký normální CPU a ne obstarožní Atom, který byl na hranici použitelnosti před lety v době vydání. Třeba proti MS Surface s i5/i7 nemám vůbec nic. Cena je ovšem úplně někde jinde.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 19:18:49
avatar
Já tenhle koncept "konvertiblu" vyzkoušel s fakt si myslím že stojí za prd. Bavím se o stojánku a pripnute klávesnici.
- z nakloněného stolu to sjíždí
- pudorysne je to mnohem větší než notebook protože ten stojánek jde dozadu
- na klíně to nedrží a psát se nedá, respektive máte co dělat aby to při psaní nepadlo z klína
- na perine to nedrží a koukat se nedá...
- na držení v ruce bez stojánku a klávesnice je to velké a těžké

Tuhle konstrukci fakt ne. Měl jsem miix700 a šel z domu (a to to bylo vymakanejsi než surface). Teď máme doma otáčecí yogu a pak odepínací toshibu a je to o něčem jiném. Prostě se to dá použít. Tyhle stojanové věci jsou šíleně nepraktické a jen k zlosti. Prostě to vřele nedoporučuji a pokud je možnost jdete to mechanického kloubu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-14 20:08:25
avatar
1, z nakloněného stolu mě to tedy nesjíždí a navíc kdo dělá na nakloněném stole?

2, nepřišlo mě to v praxi s tm stojánkem jako nějaký problém ...

3, 10" notebook není dělaný na klín, pokud to chceš používat v posteli tak to můžeš používat jako tablet ...

otáčecí design je hezký, ale mechanický kloub je složitější než tohle, navíc je to i dražší koncept ... víš že tady se bavíme o levnějším řešení?
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 14:11:55
avatar
- nakloněný stůl je typický pro posluchárny ve školách ne?

- otáčecí není jediné nutné řešení (přijde mi sice nejlepší) ale v pohodě fungují různé zámky. Viz třeba předchůdce, tuším že transformer t100 nebo konkureční magnetické zámky u switche od aceru. Je to větší, je to tlustčí, ale drží to jak má a kde má. A bavíme se o zařízeních, která v pravěku stála 6-10k, takže žádný luxus za 20-30

Rukama/domácností mi už prošlo hodně těchhle zařízení (čti - měl jsem je skoro dva roky a prodal před koncem záruky, takže to byl hodně dlouhodobý test) a konstrukce, kde nejde zafixovat úhel klávesnice proti tělu se ukázala jako totálně blbá a degradující zařízení a v mnoha aspektech vylučující práci a občas i jen obyčejnou konzumaci obsahu. Ono mějte třeba dotykovou obrazovku a hlídejte si, aby se zařízení nepošouplo, když na ni kliknete... ahhh never more baltimore.

Nic. Nedoporučuju tablet se stojánkem - je to voser, chce to nějaký rozepínací nebo jinak přetáčecí notebook.
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Velikost 4 GB RAM 2018-11-15 00:01:51

Myslím, že 4 GB RAM pro většinu uživatelů nebudou moc omezující, sám používám téměř 10 let starý notebook Dell Latitude E6500 s procesoruem T9400 a 4 GB RAM na Windows 7 a RAM není pro mě limitující, i když ho nešetřím. V Chrome mám puštěno minimálně 5 záložek, v některých se mi v reálném čase streamují burzovní grafy nebo velké množství dat.Internetová TV mi také běží na notebooku pohodě, pokud současně nepoužívám externí monitor. S tím už má v dnešní době prehistorická grafika NVIDIA Quadro NVS160M problém.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-15 00:29:53
avatar
ano, dá se stím ělat, ale 6 nebo 8GB by bylo lepší ... hlavní problém je to úložiště ...
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-15 01:01:44

Souhlasím, největším problémem je typ úložiště.
Ano, s ohledem na současné standardy a jako rezerva na budoucí požadavky by byla větší kapacita RAM vhodnější, 4 GB RAM je v současnosti "nezbytné" minimum.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1640x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1648x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1046x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 891x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4930x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2266x
Komentářů: 33