TEST: MSI GX60 - výkonný notebook s AMD A10 a HD 7970M s excelentním poměrem cena-výkon! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a Tomáš Tvaroh   
Pondělí, 19 listopad 2012
Přejít na obsah
TEST: MSI GX60 - výkonný notebook s AMD A10 a HD 7970M s excelentním poměrem cena-výkon!
Notebook
Výkon
Notebook v praxi
Hodnocení a závěr

 

 

  • MSI GX60 - v praxi

Podívejme se na naše zkušenosti s NB v praxi. K tomu patří i něco málo o provozních vlastnostech.

  • Spotřeba - výdrž na baterie

Notebook má dvě grafické karty. Neintegrovaný Radeon HD 7970M a v procesoru integrovaný Radeon HD 7660G. A již velmi dobře u toho funguje přepínání mezi těmito grafikami. To můžete ovlivnit zvolením profilů u některých aplikací přes ovladače AMD, jinak se to celé ovládá a přepíná samo, aniž byste něco poznali. Hodně zlepšení doznala celá tato technologie jménem Enduro s posledními ovladači.

Pokud pojedete v klidu, jen na tu integrovanou grafiku v CPU, jako režim internetu a běžné kancelářské práce, dokáže tento notebook vydržet bez problémů 7 hodin na baterii. Na střední zátěž (třeba video) záleží, jak moc často to budete přepínat na tu výkonnou kartu. Rozsah výdrže na baterii bude ale zhruba 2,5 až 4 hodiny právě podle vytěžování grafik (s integrovanou budete dosahovat té vyšší výdrže). A pokud tomu naložíte, co to dá, budete si hrát nějakou náročnou hru, tak počítejte s výdrží zhruba 1 hodinu při aktivní HD 7970M a zhruba něco přes dvojnásobek, budete-li využívat naplno jen tu integrovanou a celý ostatní systém. Zkrátka možností je poměrně dost a na výdrž tento výkonný "AMD" stroj v žádném případě neurazí.

  • Chlazení - hlučnost

Velmi příjemně nás překvapila konstrukce chlazení. Jistě si někteří pamatují na ty hlučné ufuněné žhnoucí starší modely G notebooků MSI. Tak tenhle už s nimi nemá nic společného. Přes plastové tělo MSI rozhodně nešetřilo pasivy v chlazení procesoru i grafické karty.

Velké jsou i větrací šachty, takže i v maximální zátěži není NB nijak přehnaně topící. AMD procesor ani výkonná grafika Radeon HD 7970M neznamenají žádné žhnoucí topení, i když na klíně o něm vědět určitě budete (ačkoliv to spíše kvůli jeho váze). Teploty se pohybují kolem maximálně 35°C v zátěži na šasí a hlučnost je přijatelná - žádné pískací turbíny. Můžete navíc jednoduše aktivovat vyšší otáčky chlazení, což teploty ještě srazí, ale znamená to trochu vyšší hlučnost. Ale i v tomto režimu známe i mnohem hlučnější notebooky než tohle a tento režim se bude hodit třeba na lan party :). Důležitý je i fakt, že zespodu máte perfektní přístup k celému chlazení, takže není problém vyčistit po nějaké době chlazení od prachu, který se tam nepochybně nachytá.  Konstrukce notebooku z hlediska chlazení je tedy za danou cenu a s daným výkonem výborná.

  • Notebook v praxi

A praktické zkušenosti s notebookem? Opět musíme vyzdvihnout onu cenu. Skoro nikdo z nás, co jsme novinku mohli vidět a zkusit, nechtěl věřit, že tohle stojí jenom 26 tisíc. Nejvíc z té cenovky byli v šoku majitelé starších DTR, třeba i loňských TOP notebooků s cenovkami 40-50 tisíc. Jediné, co je uklidnilo, byl fakt, že AMD A10-4600M procesor na jejich čtyřjádrová Core i7 nestačí, ovšem fakt, že díky výkonnější grafice na tom jedou lépe hry, to už bylo zklamání majitelů starších modelů znát a o to jde. MSI nezvolilo kombinaci AMD procesor a AMD grafika náhodou. Vyměnilo nějaký ten výkon procesoru za výrazně nižší cenu kompletu s výborným systémem přepínání grafik. Navíc, co si budeme vyprávět, procesorovým výkonem sice A10 na rychlejší modely Core i5/7 nemá, ale pokud srovnáme výkony a možnosti integrovaných grafik, jsou to naopak Core i5/7, které se na A10 dívají z uctivé vzdálenosti a i u tohoto NB je nutné brát na to ohled, protože je ona integrovaná grafika využívána. Musíme pochválit systém přepínání grafik Enduro, jež už solidně funguje bez asistence uživatele a dále se zlepšuje - překvapí na co všechno stačí jen ta integrovaná grafika, aniž byste poznali, že na ní jedete.

Líbí se nám také kvalita LCD a pro některé nadšence i možnost připojit si hned tři monitory do systému Eyefinity, i když to už výkonově nebude moc na hry, jako spíše jen na práci. Samotný display notebooku je ale velmi dobrý. Pochválit musíme i klávesnici, která patří k nejlepším, které vůbec kde na notebooku můžete najít. Výborný je samozřejmě i zvuk 2.1. Zkrátka multimediálně není tomuhle notebooku co vyčítat, což za danou cenu je tento komplet více než velmi dobrý. A zapomenout nesmíme ani na možnost přidat si do volné pozice třeba SSD disk a tím si dopomoci k lepší svižnosti a vyššímu výkonu celého systému. Samozřejmě daní za všechen ten výkon, výborné chlazení a výbavu je váha notebooku, kdy 3,5kg a velká nabíječka k tomu se přeci jen pronese a proti Ultrabookům je tohle opravdu kus počítače. Ale pokud prostě chcete tenhle výkon a tuhle výbavu, tak to menší prostě být nemůže.

A celkové hodnocení? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 465x
Komentářů: 2
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 451x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiStředa, 22 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 463x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Pondělí, 20 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 867x
Komentářů: 2
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!Neděle, 19 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1884x
Komentářů: 8
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.Čtvrtek, 16 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2421x
Komentářů: 35