TEST: ASUS ZenFone 6 – nejlepší normální telefon pro běžné uživatele roku 2019? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 20 prosinec 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ZenFone 6 – nejlepší normální telefon pro běžné uživatele roku 2019?
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ZenFone 6 je velmi praktický, nejen konstrukčním řešením fotoaparátu, které prostě nemá konkurenci. Zejména pro příznivce selfie prakticky neexistuje lepší telefon. Nezklame ani po stránce výkonu, což vzhledem k tomu, že jej pohání výkonná Snapdragon 855 platforma, asi ani nikdo nečeká. Na rozdíl od mnoha konkurentů nezklame ani pokud jde o praktickou výdrž.

Naopak, téměř veškerou konkurenci zašlape do země, protože má 5000mAh baterii. Je sice kvůli tomu o 20-30g těžší, ale i náročnějším uživatelům vydrží dva dny v pohodě, většině tak 3-4 dny a těm méně náročným celý pracovní týden i víc. A nabití netrvá dlouho, z 10% na 70% to zvládne za hodinu, do 100% mu to zabere něco málo přes další hodinku. Má totiž rychlé nabíjení a ASUS k němu dodává 18W adaptér s Quick Charge 4.

Na testování jsme měli letos hodně telefonů, mnoho z nich se recenze a článku ani nedočkalo a nedočká, protože řeknu na rovinu, je to nuda. Testy telefonů v roce 2019? Drtivou většinu telefonů od sebe stěží rozeznáte. Některé modely zaujaly tak akorát nesmyslně vysokou cenou. ASUS se svými modely trochu vystupuje z davu, kdy jak ZenFone Max Pro M2 (nejlepší telefon klasické středí třídy), tak zejména ZenFone 6 jsou prostě jiné. Dva zajímavé telefony roku, tedy Samsung Fold a Motorola Razer se nám zatím otestovat nepodařilo, jinak rok 2019 byla jedna velká nuda na poli telefonů. ASUS ZenFone 6 je tedy jeden z mála klasických telefonů, které stály vůbec za recenzování a vydání článku. A neomlouvám se některým výrobcům, že jsme jejich modely ignorovali. Nebyly prostě zajímavé.

V první řadě, co u ZenFone 6 oceňuji je, že nemá žádný výřez v obrazovce! Ten navíc zabírá účelně a bez zbytečně tenkých rámečků celou přední část telefonu. Vypadá tak mnohem lépe, než prakticky vše, co na trhu je včetně nejnovějšího 3x dražšího iPhone, který je v mnoha ohledech prostě ošklivý a dokonce funkčně horší telefon. Může za to samozřejmě to geniální řešení kamery, kdy celý mechanismus je extrémně dobře navržený, vyrobený a hlavně funkční. Je to nejlepší telefon na selfie, má skvělé vychytávky pro fotografování, ale zde jsou i jeho největší rezervy. Ve světelně náročnějších podmínkách je znát, že SW není tak daleko jako u špičkových fotomobilů, absenci optické stabilizace ve 4K osobně nechápu. Nicméně přesto všechno je to nejlépe fotící ASUS telefon vůbec a jeden z nejlepších ve své třídě.

ASUS navíc zatím nenastoupil na hloupou módu odstraňování 3,5mm jacku, takže i ten telefon stále má. Stejně jako disponuje místem pro microSD + dvojici nanoSIM karet. Je to prostě funkční mobilní zařízení. A to „mobilní“ podtrhuje osazením 5000mAh baterie, kterou převálcuje veškerou konkurenci. Žádné trapné každodenní nabíjení apod. Možná jedinou výtkou směrem k tomu je absence bezdrátového nabíjení, což u telefonu za 13 tisíc v roce 2019 může být už kritizováno jako nedostatek. Přeci jen v dnešních autech apod. je to už praktická věc, ale zase tak často tento model nabíjet netřeba.

Někteří mohou říkat, že IPS display nevypadá tak krásně a jasně jako AMOLED, ale to je spíše věcí vkusu, zvyku a také ceny/dostupnosti. Nějaké reálné výtky směrem k displayi a celkovému fungování telefonu mít ve skutečnosti nelze. Tím spíše že telefon má prakticky čistý ANDROID (ASUS ZenUI 6 není tak agresivní jako verze v minulosti) dnes už v nejnovější verzi 10 a je radost jej používat. Možná kdyby se ASUS vzdal ZenUI úplně, udělal by nejlépe. Pokud by měl někde SW zapracovat, tak prostě na lepších výsledcích fotoaparátů apod. HW na to má.

  • Závěr

Z těch desítek letos uvedených normálních a cenově ještě smysluplných telefonů na mě udělal ZenFone 6 letos zdaleka největší dojem. Nebojí se skutečně lišit a nabízet něco funkčně zajímavého. Pokud bych mu měl něco vytknout, tak za mě vlastně jediná věc. Není vodotěsný. Když s ním skočíte do bazénu, nebo vám spadne do vody, je s ním konec. Chápu, že zejména kvůli tomu mechanismu by to měl ASUS o mnoho těžší a bylo by to tedy o mnoho dražší, ale prostě telefon za 10tis+ by podle mě měl být dnes voděodolný, vydržet ponoření atd. Je to mobilní zařízení a mělo by něco vydržet. Já doufám, že tohle ASUS u ZenFone 7 bude nějak řešit.

Každopádně ZenFone 6 je vynikající telefon, přináší zajímavé originální a funkční řešení jednoho z klíčových aspektů dnešních telefonů a po všech stránkách je prostě výborný telefon. 12 990 korun sice není málo, ale na rozdíl od moha jiných to není (nebyla v době uvedení) ani přehnaná cena, Naopak plně odpovídala všemu, co dostanete. A prakticky vzato tak nemá konkurenci. Nikdo nic podobného s takovým řešením a mobilitou a provedením v jednom, prostě nenabízí, a to mnoho modelů konkurence stojí/stálo i podstatně více. Pokud tenhle celý koncept ASUS ještě vylepší u další generace, máme se na co těšit. Ano, uznávám že na mě skládací telefony dělají velký dojem, ale zatím jsou to jen drahé hračky a bude trvat 2-3 další generace, než se stanou „normální“.

Takže upřímně ZenFone 6 je u mě nejlepší telefon roku 2019. Není dokonalý (to není nic), ale mezi normálními a dostupnými telefony nabízí za ještě rozumnou cenu nejvíce slušný a zajímavý celek (i když cena už by měla správně klesat, aby se udržela atraktivita). A nebojí se přijít s inovací, která má smysl a navíc funguje. Jen tak dál. Copak asi nabídne ZenFone 7?

Za výbavu pro testování děkujeme společnosti ASUS

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 09:07:34

Zrovna včera mi přišel , přecházel jsem ze Zenfonu 5Z, potřeboval jsem 2 SIM + paměťovku.
Je skvělý, ten mechanizmus foťáku vypadá křehce, ale opak je pravdou. Ovšem ta baterka jde poznat, je to macek.
Prodávala se i limitovaná edice 12GB/512GB v jiném designu, pěknějším se Zenovými kruhy, ale už se vyprodala, nestihl jsem koupit
Za zmínku stojí i Vánoční sleva na oficiálním e-shopu Asus, kde je nyní o 1000 Kč levnější. A za 11990 Kč je to skvělý telefon.
Edit: Zapomněl jsi zmínit chytré tlačítko na boku telefonu, hodí se.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 16:00:40
avatar
nezapomněl v textu to mám ;) škoda že nejde plně programovat.
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Notifikační ledka 2019-12-21 15:11:07

Má ji to, když to nemá AMOLED?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 16:00:23
avatar
ano je tam
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 16:43:07
avatar
Od kdy je normální telefon za 12+tis?
Boha DD, normální telefon je do 5tis.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 16:55:50
avatar
Do 5 tisíc je to levný telefon, zase nepřeháněj ;)

12tis je normální telefon pořád ....

nenormální je 20tisíc+ tam je opravdu těžké tu cenu vysvětlit a akceptovat kromě velmi speciálních modelů ....
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-22 08:16:02
avatar
Jasne, je uplne normalni, bezne davat 12tis za mobil. To je pro vetsinu z nas mozna uz vice jak polovina vyplaty.
Analogie by byla ze je uplne normalni, bezne kupovat auto za mega. Pritom vetsina jezdi vozy do pul mega.

Mimochodem, proc tu jsou porad a jen telefony od Asusu?
Na trhu nejsou alternativy? Nebo ti za to Asus plati?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 18:40:46
avatar
kromě dvou velmi exkluzivních modelů nás letos nic nezaujalo aby o tom stálo vůbec napsat. Všechno nudné placky. Tohle a ROG Phone II jsou jediné zajímavé klasické telefony celého roku .... shodou okolní jsou od ASUSu ;)

na trhu je spousta telefonů, ale jak jsem napsal v článku, měli jsme rozděláno několik recenzí, žádnou jsme nedodělali, ty telefony jsou všechny nudné. I od ASUSu jsme letos měli asi jen 3 recenze ale všechno trochu zajímavé modely ... jeden cenou a dva unikátností ... nemůžu za to, že jediné dvě zajímavější telefony FOLD a RAZR dorazily až na konci roku do ČR a zatím jsem je na testy nedostal ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 22:00:01
avatar
Prosím vysvětli mi, jak mobil může být zábavná věc? Nebo spíše nebýt nudná? Pro mě jsou všechny mobily na jedno brdo, všechny jsou nudné placky...bez rozdílu. Je to mobil. Je na volání, sms, dnes už i net, focení a většina na něm asi i hraje hry. Rozdíly jsou ve výkonech, výdrži, výbavě. A tím to končí. Kde a v čem je zábava?
Ano, když dostanu do ruky nový mobil, tak jej měsíc dva zkouším, koukám kde co je, co umí, co využiji, učím se s ním atd. a pak začne nuda, protože už není co na tom študovat.
A tenhle mobil je na tom stejně.
Sorry ale nechápu to.

Jo a jukni vedle k novým SW, teď jsem dorazil z kina.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 20:00:37
avatar
jj no taky bych řekl, že telefon nad 10 tisíc rozhodně není normální telefon, ... většina lidí co znám kupuje do pěti tisíc levné telefony, ... já třeba koupil Ulefone Armor X5 z Aliexpressu za 2200 Kč a uplně skvělý mobil. Ségra ta by nedala za telefon víc než litra a taky se dá sehnat normální chytrý telefon za ty prachy, i když pomalý samozřejmě, ale někomu to stačí bohatě. Do 10 tisíc bych to ještě bral, ale pak už je to na telefon peněz opravdu dost. 90% lidí si telefon nad desítku nekoupí si myslim. Ale jinak být alespoň voděodolný, tak je to pěkný telefon.
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-02 09:31:36

Přesně, za 12 litrů už to je docela drahý telefon, byť asi zcela oprávněně. Nedávno jsem kupoval Xiaomi mi 9 lite za 6.500,-Kč, zatím nejdražší telefon v mém životě, a je to pecka jak sviň. Nevím, co víc "zábavy" by mi mohl nabídnout jednou tak drahý mobil s obdobnými parametry.
Dráček [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 18:11:41

Telefon od ASUSu už nikdy víc!
A rozhodně nekupovat u Mironetu! Servis horší, jak něk někde v Mogadišu...
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 19:46:58
avatar
Telefon, který není vodotěsný bych si nekoupil nikdy, to je pro mě vlastně to nejzásadnější. Kolikrát si dá člověk mobil do kapsy a zmokne, nebo do batohu a jede na kole a zmokne a nebo v trávě v létě a ráno celý orošený. Nevím no, možná tak pro lidi co sedí doma a v kanceláři na prdeli
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-21 21:52:14
avatar
Nedávno jsem za 7190,- koupil Xiaomi Mi 9T
- stejně velký display, ale AMOLED
- přední foťák taky nepřekáží v displayi, je výsuvný
- zadní foťák fotí za světla parádně, taky 48 MPix s převodem do 12 pro lepší ostrost a barvy, hlavní foťák + jeden s 2x optickým zoomem + jeden širokoúhlý
- baterie 4000 mAh, takže stále nadprůměrně velká
- výkonově nadprůměr, na běžné použití rychlejší, než většina lidí může potřebovat
- taktéž 6 GB RAM
- Android 9

Takhle si představuju solidní telefon pro běžné i náročnější uživatele. Tenhle Asus je skoro dvakrát tak drahý a navíc nepřináší skoro nic, v některých ohledech (display) je i horší.
lada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-31 08:22:06

Chtel jsem reagovat temer stejne... Xiaomi Mi 9T Pro je v obou 64/128GB verzich o pet tisic levnejsi.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-22 12:51:36
avatar
Vypadá pěkně, já mám pořád LG G4 a tak by mě zajímalo jak je u těhle telefonů vyřešen automatický jas displeje a proximity senzor pro zhasínání telefonu při hovoru, když nemá na přední straně žádné senzory?
Osobně bych šel radši do LG G8S je prakticky ve všem lepší a levnější .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 673x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1738x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1608x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1687x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1060x
Komentářů: 0