Strana 3 z 4
Telefon jsem používal velmi aktivně po dobu zhruba několika týdnů a mohu říct, že fungoval velmi dobře. HW rozhodně naprosto špičkový model. Když jsem se opravdu snažil dohnat telefon na pokraj možností hraním velmi náročných her, nebo nahráváním 8K obsahu, či měl spuštěných 15-20 aplikací naráz, nezaznamenal jsem žádné zpomalení. Telefon se sice vyloženě nepřehřívá, ale současně v náročném nasazení je to zvýšené teplo v tenkém těle pochopitelně znát, takže ať vás to nepřekvapí.

Z hlediska toho výkonu, v benchmarku AnTuTu získal tento telefon 2 534 638 bodů, což patří k naprosté špičce na trhu a vůči modelu Xiaomi 14 si mezigeneračně polepšil o 23%. Z ostatní výbavy nechybí Bluetooth 6.0, Wi-Fi 7, 5G, USB3.2, všechny polohové systémy, infraport a již zmíněná čtečka otisku prstů. Spokojení budou i majitelé poslechu hudby, protože telefon má výkonné reproduktory s certifikací Hi-Res Audio a Hi-Res Audio Wireless, a dokonce i Dolby Atmos.

Pokud se zaměřím na displej, je velmi poznat, že se jedná o špičkový panel s opravdu vysokou svítivostí a jemným PPI 460. To sice nepatří mezi naprostou špičku na trhu, kam spadají modely s PPI přes 500, ale i tak se jedná o nadprůměr. Zde už tedy opravdu nemáte šanci okem zahlédnout jednotlivé pixely, obraz je díky tomu opravdu krásně jemný. Displej umí až 120Hz, ovšem pokud potřebujete šetřit baterii, umí telefon zpomalit až na 1Hz. Display je také velmi dobře čitelný i za velmi slunečného dne díky maximálnímu jasu 3200 nitů pokud máte zapnutý HDR režim (max pro 25% plochu displeje). Bohužel se mi nepodařilo zjistit kolik je nativní kontrast při celé ploše displeje, ale předpokládám že se bude pohybovat kolem 1200 nitů, jako tomu bylo u předchozí generace. Telefon potěší i zvukem, kdy stereo-reproduktory hrají velmi dobře a dokážou hrát i velmi nahlas.

Po vzoru Xiaomi 14 má tři objektivy s rozlišením 50Mpx. Hlavní z nich je na zakázku upravený senzor od OmniVision OVX9000 Light Fusion 900 o velikosti 1/1.31“. Nechybí laserové ostření, optická stabilizace a světelnost je parádních f/1.6. Dále tu máme teleobjektiv Samsung ISOCELL JN5 s rozlišením 50Mpx s clonou f/2.0. Poslední je pak ultra široký objektiv s taktéž 50Mpx, ovšem s o něco horší clonou f/2.0. Samozřejmě nechybí zde osvětlovací dioda simulující blesk při nedostatečném osvětlení. Pokud jde o selfie fotoaparát OmniVision OV32B, ten má 32Mpx s clonou f/2.0 na horním okraji přístroje, kde se pro něj nachází kruhové vykrojení v samotném displeji. Ještě k lepšímu focení pak přispívají tradičně Leica filtry. Tedy teoreticky. Jak si vede v praxi?

Není tak dobře vybaven jako podstatně dražší model Ultra, ovšem musím zde Xiaomi jenom chválit. Vůči minule testovanému modelu Xiaomi 14 umí ostřit již ze vzdálenosti 10 centimetrů, což pochopitelně přináší lepší výsledky při foceni v režimu makro. Většina ostatních vylepšení už jde spíše na vrub SW výbavě a novým ještě lepším Leica filtrům. Za denního světla rozhodně není problém vyfotit krásnou fotku jakýmkoli telefonem, přesto musím pochválit skvělý dynamický rozsah, ostrost a podání barev. Fotit můžete i v plnohodnotném 50Mpx režimu kde je jasně patrné množství detailů. Velmi dobře si Xiaomi 15 vede i režimu portrétů, kde je téměř bezchybná separace od pozadí, kterou můžete exponovat i teleobjektivem, který přidá mnohem přirozenější rozostření dané fokální vzdálenosti. Upřímně mě překvapila i noční fotografie, a to hlavně kvůli funkčnímu nočnímu režimu. Ten dokáže značně vylepšit kvalitu fotky a rozhodně doporučuji ho mít aktivní.

Co se týče natáčení videa, přední kamera zvládne 4K při 60fps, tedy s dvakrát větší snímkovou frekvencí než předchozí model. Zadní hlavní kamery pak dokáží mnohem více. U videa se můžete těšit na 8K rozlišení při 30fps nebo 4K při 60fps. Osobně doporučuji jít spíše cestou používání 4K, kde lze nastavit více snímků za vteřinu. Hlavně u velmi rychlých záběrech to vypadá mnohem lépe. 8K rozlišení je vhodné spíše do statických záběrů nebo s pomalejším pohybem.

Také se připravte na to, že záznam v 8K zabere hodně místa a nerozšiřitelné úložiště o „pouhých“ 512GB se může velmi rychle zaplnit. Naštěstí zde už není problém s pomalým USB 2.0 připojením, protože přenášet skrze tento konektor velké objemy dat bylo u předchozího modelu utrpení, zde už výrobce osadil mnohem rychlejší USB 3.2 konektor.
Integrovaná baterie má 5240mAh, tedy o 630mAh vice než minulá generace, což je velmi slušné zlepšení. Možností nabíjení jsou buď drátově s výkonem až 90W, nebo bezdrátově s výkonem až 50W. V obou případech mnohem lepší než třeba u Apple i jiných značek TOP telefonů ve stejné i vyšší cenové třídě. Novinkou je pak Možnost bezdrátového rezervního nabíjení výkonem 10W. V praxi telefon vydrží v plném vytížení obligátních zhruba jeden a půl dne. Rychlost nabíjení je excelentní, z 0 na 100% nabijete baterii už za pouhých 40 minut, bezdrátově zhruba do hodiny, takže pokud máte příležitost dobíjet, nemusí vás výdrž baterie vlastně moc trápit, protože telefon je dobitý „raz dva“ :). Mnoho konkurentů i v této cenové hladině, se takhle rychle zdaleka nenabízí, ani nemají v ceně rychlou nabíječku. Výrobce také garantuje že I po zhruba 1600 nabíjecích cyklech by si měla baterie udržet přibližně 80% své kapacity.

Operační systém je založen na Android 15 s nadstavbou HyperOS a celkem dost AI funkcích. Bohužel, jako už tradičně nechybí ani spousta toho balastu kolem, který je tam z většiny celkem zbytečný, jako je třeba Booking.com, TikTok, nákupní galerie a mnoho dalších pro většinu lidí nepotřebných aplikaci.

Současně musím říci, že celá HyperOS nadstavba nepřináší nic moc dobrého pro uživatele, kdyby výrobce nechal čistý ANDROID, udělal by lépe. Možná i některé funkce by nebyly schované a utopené, jako jsou. A nebyl by tam ten výchozí aplikační bordel. Co je jistě pozitivní, dnes však spíše nutností s ohledem na konkurenci, že výrobce garantuje 4 velké aktualizace Android OS a 5 let bezpečnostních záplat.

Pojďme tedy k hodnocení.
|