ADATA XPG CORE REACTOR 850W – TEST a RECENZE dobrého napájecího zdroje za dobrou cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 26 září 2023
Přejít na obsah
ADATA XPG CORE REACTOR 850W – TEST a RECENZE dobrého napájecího zdroje za dobrou cenu?
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy aneb plní, co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele/zákazníky, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu (přesnou zátěžovou stolici pro více než 2000W, osciloskop, multimetry atd.) a možnost změřit každý zásadní aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají. Nás zajímá zkrátka jen to základní, a to co běžného zákazníka zajímá zná, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme.

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 PLUS GOLD EU. Pro splnění této certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 89% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje?

Podle našich měření plní zdroj udávaných 80 PLUS GOLD a to s rezervou. Ve 20% zátěži (kdy tenhle zdroj nabízí 170W) to je s velkou rezervou přes těch požadovaných 90%, konkrétně bezmála 92%. V 50% zátěži, tedy kolem 425W zátěže, je pak účinnost nejlepší a také přesahuje s rezervou těch předepsaných 92%, kdy dokonce překonává 93%. V extrémní 100% zátěži, na těch 850W, je pak účinnost stále dost přes 90%, a tedy s přehledem přes požadované minimum 89%.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 100W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 85W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem velmi solidních 87,5%. Ještě jsme změřili 5% zátěž, což je v případě 850W zdroje odběr 42,5W, tedy hodnota na kterou se v klidu mohou některé jednodušší sestavy dostávat. Zde činí účinnost lehce přes 82%. Připomínám, že pro 80PLUS Gold žádná předepsaná hodnota efektivity v takhle nízkých zatíženích není. Ta účinnosti je samozřejmě hlavní a zásadní ve vyšších zátěžích, a tady si vede zdroj podle očekávání dobře a plní, co má.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 1000W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 1176W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 1064W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 1087W. U dnes nejlepší třídy efektivity, tedy Titanium s 96%, by to bylo jen 1042W. tohle už jsou hodně významné rozdíly s ohledem na už tak velké generované teplo u 1Kw+ zdrojů a tomu odpovídající namáhání komponent a chlazení. Efektivita ostatních větví, například 5V je dnes upozaďována, což je OK s ohledem na velmi nízké výkony, na kterých se u nich pohybujeme a obecně asi víte, že je zde iniciativa přejít u PC zdrojů čistě jen na 12V možná 24V v budoucnu. Pokud jde o efektivitu 5V větve u dnes testovaného zdroje, nijak se nevymyká normálu. Žádné nebezpečné chování.

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je zcela bezpečně v normě. ATX 3.0 standard trochu přitvrdil v limitech, ale většina kvalitních ATX 2.x zdrojů z posledních let byla tak kvalitní, že ani tohle není problém. Ani zdaleka se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je cca +/- 5%. Všechny větve drží s minimálním zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Zdroj také nijak nepíská apod. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd. Všechno OK a v nejlepším pořádku, ani se neblíží limitům a nevykazují žádné známky nebezpečného chování.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Testovaný zdroj má 120mm ventilátor, který se sám reguluje mezi zhruba 600 – 2300ot/min.

Nemá pasivní režim, běhá kolem 650ot/min v klidových stavech a pořádně se roztáčí se až od 350 – 400W zátěže zdroje. Hlučnost je ale ve většině stavech nízká. Opravdu hlučný je až když zdroj překročí 700 a 850W, kdy už přesahuje 40dBa výrazně.

Uchladit se ale nemá problém. Teploty jsou vyšší, ale v normě.  

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného zdroje jsme nenarazili na žádné problémy. Má všechny ochrany, které má mít, a hlavně skutečně funkční. Všechno je evidentně dobře dimenzováno a velmi kvalitně uděláno a má i slušnou rezervu. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl na 1089W, než se zdroj bez poškození sám vypnul, jakmile trochu vychladl, tak zase byl schopen fungovat normálně dál. Tedy rozumná běžná rezerva na pokrytí špiček :). Funguje dobře a bezpečně.

Pojďme k hodnocení.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 687x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1418x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1875x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1191x
Komentářů: 0