Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U testovaného XPG Cybercore 1300W modelu jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných 80Plus Platinum platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním a všemi zásadními aspekty na 230V síti (115V netestujeme). Dobrou zprávou je také to, že se dá koupit i levnější 1000W model, pokud někdo nepotřebuje tak velký výkon jaký testovaný model nabízí.
Po stránce funkčnosti tedy absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Solidně je na tom zdroj s chlazením a to i přes fakt, že jde o velmi kompaktní zdroj s ohledem na vysoký výkon. Zde určitě velkou roli hraje použitá vylepšená CWT platforma. Takže i pouze 120mm ventilátor to uchladí, byť tedy ve vyšších zátěžích není určitě úplně tichý a v tomto ohledu tedy na některé konkurenty ztrácí. Na druhou stranu má jen 160mm délku, což na 1300W Platinum zdroj jsou kompaktní rozměry. Díky tomu se vejde se i do menších skříní, kde může s většími zdroji nastat problém.
Co také velmi chválím je 10letá záruka, ovšem to je v oblasti PLATINUM zdrojů celkem standard, méně by bylo dnes vnímáno jako problém v této třídě zdrojů. I přes kvalitní vnitřní Japonské součástky nepatří mezi ty nejdražší takto výkonné zdroje, 1300W model vyjde na 7000 korun vč. daně, levnější 1000W model stojí necelých 6 tisíc, oba tak patří k levnějším takto výkonným modelům v rámci PLATINUM nabídky zdrojů na trhu, pravděpodobně i díky nijak zdobnému provedení s menším rozměrům. Jedinou výtku mám tak opravdu jenom k tomu, že zdroj neumí nový 12 pinový konektor pro grafický karty další generace, nicméně s ohledem na poslední zjištění je to dobře. Ukazuje se, že zdroje formátu ATX 2.x, jako je i tento, nejsou pro PCIe 5.0 (Gen5) 16-pin napájení vhodné, chybí jim totiž určitá monitorovací část.
Není tedy vůbec vhodné kombinovat zdroj platformy ATX 2.x s Gen5 napájením. Až nová ATX 3.0 platforma je na to stavěna a dobrou zprávou je, že ADATA již oficiálně ohlásilo XPG CYBERCORE II modely ve stejném 1000W a 1300W a prakticky vizuálně identickým provedením jako dnes testovaný model, které už ale jsou postavené na ATX 3.0 platformě a na trh by tak měly dorazit brzy. Pokud vám tedy jde o budoucí kompatibilitu asi bych si na ně počkal, jinak ale nemám rozhodně problém doporučit dnes testovaný zdroj.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|