Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku X570 Aorus Master poskytla společnost Gigabyte. Stejně tak i SSD disk AORUS Gen4 7000S Premium 2TB. Zdroj nakonec poskytla také společnost Be quiet! s modelem Power Zone 2 1000W ATX 3.1 s Platinum certifikací. Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 5600X, chlazený BOX chladičem, ovšem v rámci recenze jsem vyzkoušel i variantu s AiO 240mm, umístěným na stropu skříně. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti dodala společnost ADATA Spectrix D35G v konfiguraci 2x16GB DDR4 3200MHz CL16.

Grafickou kartu dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.

Ohledně montáže, je to menší Tower ATX skříň, ale instalace komponent je přímočará, žádné zásadní problémy. Case je dělaná pro ATX formát desek maximálně, nepočítá s většími modely a není pro ně vhodná. Co ale chválím je hodně místa mezi stropem a základní deskou, zapojit napájecí dva 8piny od zdroje není tak otravné, což je jinak obecně celkem problém hodně levných skříní na trhu. Prostoru pro vše podstatné je tu tedy dost, i když některé komponenty musíte vybírat pečlivěji.

Tato verze vůči předchozím verzím konečně podporuje i montáž grafické karty do vertikální polohy. Došlo zde k celkem velké změně v konstrukci a PCIe sloty jsou nyní otočitelné. Avšak je třeba dokoupit instalační modul, který se prodává kolem 1500,- včetně daně. Délka karty může být až 368mm, což na současné poměry není zase tak moc. Díky šíři skříně není problémy i s velkým 178mm vysokým klasickým CPU chladičem apod.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima. Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 5 5600X s BOX chladičem, bylo 70 °C. To je na základní přibalený chladič velmi slušná teplota. Pokud byste do skříně dali nějaký 240/280 mm AiO počítejte s teplotou kolem 48-50 °C.

U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 67 °C, karta byla na této teplotě i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 34 °C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Design chlazení skříně je velmi klasický, tedy mesh panel vpředu, za kterým jsou 3x 120m ventilátory a vzadu je 1x 140mm jako výfuk. Průchozí je i horní panel. Vnitřní prostor je oddělaný pro zdroj a zbytek desky. Zdroj je klasicky dole. Pro HDD a SSD jer dost pozic, 2x 3,5“ HDD a k tomu 5x 2,5“ pozice. Koš na disky je vyjímatelný.

K závěrům …
|