Chieftronic PowerUp 850W (GPX-850FC) – TEST a RECENZE dobrého počítačového zdroje od klasika Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 25 únor 2021
Přejít na obsah
Chieftronic PowerUp 850W (GPX-850FC) – TEST a RECENZE dobrého počítačového zdroje od klasika
Zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdroje Chieftronic PowerUp 850W (GPX-850FC) proběhlo vše v nejlepším pořádku. Absolutně žádné problémy se stabilitou napájení, účinností, ochranami apod. Naopak, vše vynikající. Kolega pak svým měřením prošel i další věcí, které jsme vám přímo v grafech neukázali, a všechno velmi dobré a bez zaváhání, takže nemáme, co bychom nějak mohli kritizovat, či vás před něčím varovat. Je znát, že design dbá na o něco dostupnější cenu, ale vyloženě na ničem skutečně nešetří.

Jedinou slabinou je vyšší zahřívání při opravdu vysoké zátěži, za což může snaha udržet zdroj a jeho ventilátor tichý (to se ale bavíme od zátěže tak 800W výše), což ale drtivá většina potenciálních uživatelů tohoto zdroje nikdy nebude řešit. Takovou spotřebu mají opravdu jen extrémnější sestavy s vysokým přetaktováním TOP modelů CPU a GPU apod. A i tak by to měl v pohodě tenhle zdroj zvládnout. Design napájení a všeho na to má. Ostatně na zdroj je i záruka 5 let, což je solidní. Pokud bych měl ještě něco vytknout, možná o trochu delší kabely by potěšily, ale zase pro běžně velké skříně jsou dlouhé dost. Jinak jsem rád, že použil plochý design, který je velmi šikovný pro vedení ve skříni. Jako obvykle u plně modulárních zdrojů řeknu jen, že chápu modularitu všech kabelů mimo toho hlavního 24-pin. Ten modulární být přeci vůbec nemusí, protože ho potřebujete vždy, takže udělat jej modulární je vlastně úplná zbytečnost. Ale to prostě není „problém“ jen tohoto konkrétního zdroje :).

Celkově na nás Chieftronic PowerUp 850W (GPX-850FC) udělal výborný dojem zejména efektivitou, kdy s velkou rezervou plní GOLD standard, řekl bych že jde o jeden z nadprůměrně účinných GOLD zdrojů. Což je dobře. Velmi dobře si vede vlastně obecně ve všech oblastech, včetně stability napětí, ochrany i robustní rezervy. A to vše navíc v kompaktní velikosti ATX zdroje s délkou jen 140mm celého těla. Pokud jde o cenu, tak s tou je to těžké (jako v tuto chvíli s mnoha zdroji bohužel, vázne už tak drahá doprava z Číny). Jeden prodejce jej má zalistovaný za cca 2500 korun vč. DPH, což by na 850W GOLD zdroj téhle kvality bylo opravdu excelentní.

Nicméně oficiálně by měl stát cca 130 EUR, tedy zhruba 3400 korun vč. DPH, což je ale stále velmi dobré, i když konkurence už zde je výraznější, ale neřekl bych, že by v čemkoliv tenhle zdroj na ní ztrácel. Obecně svými praktickými vlastnostmi patří k lepším modelům na trhu. Nemáme tak žádný důvod jej nedoporučit. Te to evidentně kvalitní, dobře vyrobený, rozumně účinný normální zdroj za potenciálně velmi slušnou cenu.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-26 12:56:37

Za stejné peníze jsem koupil Seasonic focus gx-850. Což je léty odzkoušená stálice. V takové konkurenci to bude mít tento zdroj těžké. Možná půjde i o OEM úplně stejný zdroj. Ale léty osvědčená značka za stejnou cenu prostě vždycky dostane přednost.
EuMatBa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-26 13:07:55

Hele, jestli chcete mít články o zdrojích s nějakou rozumnou vypovídající hodnotou, tak by to chtělo alespoň napsat, jak a na čem se měření provádělo. Takhle z textu člověk nemůže vydedukovat, jestli zvlnění bylo měřeno čínským multimetrem nebo rozumným osciloskopem.

A to říkám jako dlouholetý fanoušek Chieftecu, mám doma už 14 let stále funkční CFT-650-14C ...
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-28 19:17:29
avatar
Koukni na zdejší "recenze" audiotechniky...

Ono tam toho chybí více, úsměvná je i víceméně zbytečná informace o původu kondenzátorů, ale typy, nebo z jaké jsou kondenzátory řady aby si člověk mohl dohledat datasheet, šak na co. Přitom by stačila fotka vnitřku z boku s čitelnými údaji.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - CWT 2021-02-26 15:58:36

CWT nebyl nikdy žádný zázrak, co se týče kvality. Ano, je to velká výrobní fabrika. Vždy moc záleží na tom, jak zadavatel uplatňuje dozor a požadavky na kvalitu.
K již výše uvedenému - pokud za podobné peníze bude značkový zdroj s 10 letou zárukou, ani já nemám co řešit.
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - .. 2021-03-01 13:38:58

Chieftec sem koupil i já ,po deseti letech na cooler masteru .. Chtěl sem 140Cm ventilátor.
A specifikaci gold 650W. Za tu cenu nic lepšího nebylo než Chieftec A90.
U této střední třídy co jsem hledal vyšel dobře.. Ono ty nejlevnější budou asi odpady od této značky ,ale pokud člověk pokukuje po něčem dražším tak špatné výrobky nemají.
Ted mě tu asi hodně lidí ukamenuje ,ale po zkušenostech se Seasonic sem dal raději přednost Chieftecu
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 15:30:34

No já osobně zdroje nějak moc nehrotím. 11 let jsem měl Fortron Bluestorm II 500W. Teď mám Seasonic S12 520W a max spokojenost. Do druhého pc jsem před 2 lety pořídil úplně obyč Fortron 450W za 7 stovek. Nicméně měl jsem s ním špatný pocit a když přišla nepříjemná aktualizace windows a PC se chovalo podivně, první co bylo jsem ho nahradil Corsairem CV 450 a zjistil jsem, že zdrojem to nebylo
Ale tak nějak pokud zdroj není nijak vadný, tak si myslím není se čeho bát, pokud člověk kupuje aspoň osvědčené značky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Středa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 325x
Komentářů: 0
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaStředa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 268x
Komentářů: 0
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványÚterý, 13 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1447x
Komentářů: 2
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1461x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1796x
Komentářů: 2
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1495x
Komentářů: 5