Cooler Master V1300 SFX Platinum – TEST a RECENZE nejvýkonnějšího kompaktního PC zdroje Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 24 March 2023
Přejít na obsah
Cooler Master V1300 SFX Platinum – TEST a RECENZE nejvýkonnějšího kompaktního PC zdroje
Zdroj
Testy anebo plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

  • Testy aneb plní, co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele/zákazníky, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu (přesnou zátěžovou stolici pro více než 2000W, osciloskop, multimetry atd.) a možnost změřit každý zásadní aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají. Nás zajímá zkrátka jen to základní, a to co běžného zákazníka zajímá zná, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 PLUS Platinum EU. Pro splnění této certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 92%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje?

Vysoká účinnost zejména v těch vyšších zátěžích je u tohoto modelu speciálně důležitá, protože omezuje zahřívání. Podle našich měření plní zdroj udávaných 80 PLUS PLATINUM. Ve 20% zátěži (kdy už ale tenhle výkonný zdroj nabízí 260W) to je s velkou rezervou přes těch požadovaných 92%. V 50% zátěži, tedy kolem 650W zátěže, je pak účinnost nejlepší a dosahuje těch předepsaných 94% (ale bez rezervy a jen když počítáme s chybou měření). V extrémní 100% zátěži, na těch 1300W, je pak účinnost stále překvapivě vysoko nad 92%, hodně přes požadovaných 90%.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 100W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 130W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem necelých 89%. Ještě jsme změřili 5% zátěž, což je v případě 1300W zdroje pořád odběr 65W, tedy hodnota na kterou se v klidu mohou sestavy dostávat. Zde činí účinnost téměř 85%. Nicméně pro 80Plus Platinum nejsou předepsaná minima v těchto stavech, to má jen Titanium certifikace, kdy by musel mít i v těch 10% minimálně 90%, což tedy tenhle zdroj bohužel nesplní.

Zdroj a jeho platforma vykazuje opravdu velmi dobré vlastnosti efektivity na tak kompaktní řešení, kdy těch 94% s odřenými ušima je vlastně výborných s ohledem o kolik fyzicky menší tenhle zdroj proti jiným výkonný velkým ATX s 1300W je.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. Jenže dnes už není problém mít i 1000W odběr komponent. A to už jsou pak větší čísla. Například skutečná spotřeba by byla 1087W u GOLD (92%) a 1064W u Platinum (94%). U Titanium s 96% by to bylo jen 1042W. tohle už jsou hodně významné rozdíly s ohledem na už tak velké generované teplo a tomu odpovídající namáhání komponent a chlazení. Speciálně u SFX zdrojů je tak vysoká účinnost zásadní.   

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je zcela bezpečně v normě. Ani zdaleka se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/- 5%. Všechny větve drží s minimálním zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Zdroj také nijak nepíská, vlastně je překvapivě rozumně tichý, i když i za cenu možná o trochu vyšších teplot, kdy na druhou stranu s tím design počítá. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd. Všechno OK, až na přechodovou reakční odezvu (Transient Response), kde 5V větev na krátko vykazovala pokles napětí kolem hranice předepsané odchylky. Není to nic zásadního z hlediska současného používání zdroje a významu 5V větve, ale výrobce by tomu mohl věnovat pozornost, zejména když ostatní větve, speciálně ta 12V, podobné hraniční chování zdaleka nevykazují a jsou velmi stabilní za všech okolností, včetně extrémů.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Cooler Master V1300 SFX Platinum má osazený tenčí 92mm ventilátor, který se sám reguluje. Nemá pasivní režim, běží tedy vždy. Minimem je cca 1600ot/min. Překvapivě není hlučný v tomto stavu.

Ventilátor se výrazně roztočí až při cca 60%+ zatížení, kdy se už ale bavíme o 750+W zátěži, pak se už ozve, ale pořád to není zdaleka tak hlučné, jak by mnozí čekali. Nicméně od zhruba 80% zátěže, tedy přes 1000W, už začne hodně přidávat a v maximech překročí 3000ot/, kdy už jde jasně slyšitelný. Nicméně na tak malý zdroj s 1300W, to je pochopitelné. Není jak to v takhle malém těle s takovým výkonem tiše uchladit.

Samozřejmě jsou i ty teploty vyšší, ale je s tím v návrhu počítáno, takže žádné problém. Opět je to o mnoho lepší, než bych od tak malého zdroje v 1300W zátěži očekával.

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného Cooler Master V1300 SFX Platinum je samozřejmě „zázrak“ že takhle malý zdroj má 1,3kW a neshoří. Všechno je evidentně dobře dimenzováno a velmi kvalitně uděláno a má i slušnou rezervu. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl dokonce 1571W(!), než se zdroj bez poškození sám vypnul, jakmile trochu vychladl, tak zase byl schopen fungovat normálně dál. Slušná rezerva na pokrytí špiček :). Funguje dobře a bezpečně. Má všechny předepsané ochrany. Snad jen ve vypnutém stavu by měl mít správně dle normy pod 0,1W odběru, ale tenhle zdroj má přes 0,15W což není ideální, samozřejmě to není žádný zásadní praktický problém, ale měl by správně dodržovat 0,1W a méně.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníTuesday, 19 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1177x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaMonday, 18 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1841x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCFriday, 15 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2276x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Wednesday, 13 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1486x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněTuesday, 12 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2637x
Komentářů: 3
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?Sunday, 10 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2429x
Komentářů: 0