Cooler Master V1300 SFX Platinum – TEST a RECENZE nejvýkonnějšího kompaktního PC zdroje Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 24 březen 2023
Přejít na obsah
Cooler Master V1300 SFX Platinum – TEST a RECENZE nejvýkonnějšího kompaktního PC zdroje
Zdroj
Testy anebo plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Cooler Master V1300 SFX Platinum – TEST a RECENZE

                                                   nejvýkonnějšího kompaktního PC zdroje

Pokud si myslíte, že 1,3kW zdroj musí být pořádný macek, tak vás překvapím. Nemusí. Dnes se podíváme na jeden z nejsilnějších počítačových zdrojů, který jsme kdy testovali, ačkoliv jde současně také o jeden z nejmenších. Coooler master aktuálně uvádí na trh zcela novou generaci svých SFX Platinum modelů, kde posunul miniaturizaci a power densitu na zcela nový level. Já vím, že tomu někteří nebudou věřit, ale tenhle mini zdroj má 1300W(!) s 80Plus Platinum účinností a nejnovější standard ATX 3.0 (tedy přesněji u tohoto modelu jde o SFX12V 4.0):

Pro srovnání tu máte tenhle zdroje vedle standardního normálního ATX modelu, kdy ty výkonnější s 1000W+ jsou obvykle ještě o kus větší. Dnes testovaný Cooler Master V1300 SFX Platinum je proti méně než poloviční:

Jak to Cooler Master dokázal, že dokáže v téhle malé krabičce vykouzlit 1300W a neshoří při tom? Na to se dnes podíváme. CM nám totiž do DDWorld.cz v ČR jeden kousek poslal na otestování, abychom mu dali pořádně za uši. A tak jsme také učinili. A překvapil v mnoha směrech.

Aktuálně je novinka dostupná ve dvou provedeních. S výkonem 11000 W a námi testovaná varianta 1300 W. Ten je už je navržen na provoz pouze na 200-230V síti, protože bez toho by to prostě nešlo. Takže v zemích, kde je jen 115V v zásuvce, mají smůlu. Oba zdroje mají certifikaci 80 PLUS Platinum, což znamená že musí mít minimálně 90% účinnost i v té plné zátěži a ve střední úrovni dokonce 94%. Obě novinky nabízí technologie LLX a DC-DC, plně modulární kabely, jsou osazeny 100% japonskými kondenzátory, kompatibilní se skříněmi ITX i ATX (v balení je potřebný rámeček pro namontování do ATX pozice) a samozřejmostí je nadstandardní záruka 10let.

OEM partnerem pro výrobu vlastní platformy je Taiwanská společnost Sysgration, se kterou tedy Cooler Master navrhli v současnosti nejkompaktnější takhle výkonný zdroj na trhu s extrémní denzitou. Současně je to moderní platforma postavená podle aktuálních ATX 3.0 požadavků (SFX12V 4.0), disponuje tedy i Gen5 napájecím konektorem atd. Samozřejmě jsou zde jen ty nejkvalitnější komponenty a celé je to chlazené kompaktním 92mm ventilátorem.

Velikostně zdroj dodržuje SFX formát, i když CM si drobně pomohl tím, že konektory lehce vystupují ze zdroje, čímž tedy o něco přesahují, což ale není a nebude problém ani v malých skříních, kam se více než SFX nevejde. Vlastní tělo je skutečně SFX formát. S rozměry 125 x 65 x 100m a hmotností lehce přes 1kg, jde o extrémně kompaktní zdroj, kdy stále nemůžeme uvěřit tomu, že má 1,3kW! Přirozeně jsme tedy byli zvědaví, zda v našem teslabu, až ho na tuhle úroveň zatížíme (a ještě o něco více), neuvidíme spektakulární výbuch a požár, takže hasící přístroj byl odjištěn. Nebudu napínat ty, kteří se přišli podívat na zdokumentovanou katastrofu. Budou zklamaní :). Zdroj nejen že neshořel, ale při testování, co skutečně vydrží, než se bezpečně vypne, překročil dokonce 1,5kW!

Někteří se asi ptají, na co takhle extrémně výkonný a současně kompaktní zdroj. Inu viděli jste spotřebu poslední generace procesorů (hlavně Intelu) a grafik (jmenovitě RTX 4090)? 600W pro CPU nebo samotnou grafiku není dnes žádný problém. Pokud chcete tyhle extrémně žravé komponenty i tak nacpat do co nejmenší bedny, je Cooler Master V1300 SFX Platinum prakticky jediný zdroj, který vůbec přichází do úvahy, aby to spolehlivě nakrmil a fungovalo. Tak proto. Podívejme se na něj tedy blíže … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 686x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1173x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1084x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1829x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1635x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1251x
Komentářů: 4