Corsair HX1200i ATX v3.1 (2025) – TEST a RECENZE výkonného 1200W zdroje s Platinum účinností Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 28 květen 2025
Přejít na obsah
Corsair HX1200i ATX v3.1 (2025) – TEST a RECENZE výkonného 1200W zdroje s Platinum účinností
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • Corsair HX1200i ATX v3.1 (2025) – TEST a RECENZE 

                                        výkonného 1200W zdroje s Platinum účinností

Plně modulární, semi-digitální, high endová výkonná série zdrojů Corsair s Platinovou certifikací vyráží na trh ve své čtvrté generaci. S ohledem na nutnost aktualizace kvůli nástupu ATX 3.1/PCIe 5.1 certifikací, to není překvapení. Generačně se tedy zase tak moc nezměnilo. Corsair nabízí v tuto chvíli výkonové verze 4té generace této TOP série. Námi dnes testovanou 1200W a TOP variantu, která má 1500W (na tu se podíváme příště).

Zatímco ještě před pár lety bychom 1200+W zdroje považovali za přehnané, dnes jsou bohužel nutností pro ty, kteří chtějí high endové grafické karty. I ne úplně TOP výkonné grafiky dnes žerou běžně 400W a špičky mají ještě vyšší. TOP high end dnes žere běžně 650W. Připočtěte k tomu procesor s běžně dnes 220W nebo až 350W (Threadripper apod.) a další komponenty kolem, a rázem je 1000W zdroj nejen nutností, on dokonce ani nemusí stačit. Osobně doporučuji vybírat zdroj tak, že vezmete zhruba spotřebu vámi vybraných komponent, tedy CPU+GPU, přičtěte k tomu 100W pro ostatní věci kolem, a vynásobte to 1,5x pro rezervu a hlavně špičky. Příklad: 220W CPU, k tomu 320W grafika, + 100W na ostatní komponenty, tedy až 640W v zátěži, přičemž krátké špičky mohou u GPU jít i o velké desítky W výše nad maximální udávanou spotřebu karty. Proto tedy doporučuji tu hodnotu běžné maximální spotřeby vynásobit 1,5x. Výsledkem tedy je: 640 x 1,5 = 960W. Pořízení 1000W zdroje je tedy na takovou příkladovou sestavu rozumné. Nicméně bohužel dnes některé grafiky mají i vyšší spotřebu, takže 1200W zdroj pro mnohé bude nutností. A ani to nemusí stačit všem, proto Corsair dnes testovanou HXi sérii nabízí i v 1,5KW provedení.

U takto výkonných zdrojů a PC s tak velkým odběrem už pak záleží nejen na tom, zda to zdroj utáhne bez problémů, ale také jak. Speciálně na účinnosti. 1200W při účinnosti 90% nebo 94% je sakra rozdíl z hlediska teplot zdroje i PC, i té extra spotřeby, kterou platíte. Dnes testovaný Corsair HX1200i ATX v3.1 slibuje vysokou „Platinovou“ efektivitu Cybernetics.

Pochopitelně má i všechny ostatní obvyklé konstrukční prvky kvalitních PC PSU. Je plně modulární, má semi-digitální platformu a lze jej skrze USB propojit a monitorovat přes základní desku, a tedy aplikaci výrobce. Můžete tedy sledovat odběry na jednotlivých větvích i celkovou efektivitu atd. Pro chlazení má velký 140mm ventilátor se semi-pasivní chodem. Do určité zátěže běží pasivně). Vše korunuje 10letá základní záruka.

  • Corsair HXi série „vzor 2025“

Inovovaná 4tá generace řady HXi přináší hlavně technologická vylepšení, pokud jde o ATX 3.1 standard, kde byl přepracovaný celý ten původní nepovedený „nvidia“ napájecí 16-pin konektor pro VGA. Nově byl fyzicky pozměněn, aby už nefungoval jen při částečném zastrčení a nehrozilo tedy tavení a hoření jako u původní verze, kterou vymyslela, navrhla a prosadila především společnost NVIDIA, ačkoliv už při testování původní ATX 3.0 verze konektoru se přišlo na to, že ty potíže s tavením má. NVIDIA to přesto prosadila v dané podobě a poslala na trh. Následky známe. Nakonec se do toho vložili výrobci zdrojů a prosadili úpravy konektoru a z toho nově vzniklý ATX 3.1 (PCIe 5.1) standard. A tak prakticky všichni výrobci PSU nyní aktualizují své designy a zdroje na tuhle nejnovější verzi, což je i dnešní případ. Další mezigenerační změny je fyzické zpracování kabelů, kde se 2025 varianta HXi liší od té z roku 2024.

Podívejme se tedy na nový Corsair HX1200i ATX v3.1 (2025) podrobněji v praxi …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Zaklínač 4 v technickém demu (UE 5.6) vypadá a běhá skvěle!
Zaklínač 4 v technickém demu (UE 5.6) vypadá a běhá skvěle!Čtvrtek, 03 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 729x
Komentářů: 0
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!Pondělí, 30 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 499x
Komentářů: 0
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?Čtvrtek, 26 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2495x
Komentářů: 8
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?Úterý, 24 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 0
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánu
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánuPátek, 20 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2134x
Komentářů: 1
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaci
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaciStředa, 18 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 1