Cougar Turret RGB – TEST prosklené midi skříně s RGB za rozumnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Saturday, 11 April 2020
Přejít na obsah
Cougar Turret RGB – TEST prosklené midi skříně s RGB za rozumnou cenu
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost MSI v podobě MPG X570 Gaming EDGE WiFi a Radeonu RX 5700 XT v edici Evoke OC. Procesor je nový šesti jádrový Ryzen 5 3600X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost G.skill s modelem TridentZ Neo 32GB (2x16GB) DDR4 3600 MHz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala společnost Be Quiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil BOX chladič dodávaný k procesoru.

Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.

Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě nepředstavuje větší problém. Management kabeláže je sice trošku těžší, protože mezi bočnicí a plechem je méně místa, než bych si já osobně představoval.  Pokud tomu ale člověk věnuje o něco déle času, není to problém. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, osobně doporučuji nainstalovat radiátor na strop skříně, protože pak budete mít vyrovnaný airflow, kdy se budou starat o přísun vzduchu dva přední ventilátory a ty umístěné na radiátoru zas budou tento ohřátý vzduch tlačit ze skříně ven.

V krabičce s příslušenstvím ještě najdete RGB řídící modul, viz obrázek. Ten slouží k propojení dvou RGB ventilátorů s RGB konektorem na desce. Do modulu lze zapojit až 8 ventilátorů a 4 RGB LED pásky. Pokud jste tedy fanoušci RGB pod světlení, tento modul rozhodně použijte. Dobrou zprávou také je, že pokud vlastníte starší desku bez příslušného RGB konektoru, tento modul lze řídit i manuálně.

Pojďme se tedy podívat, jak si skříň povede v praxi.

  • Provozní teploty

Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.

U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 75°C. Bohužel BOX chladič u procesoru Ryzen 5 3600X není moc stavěný na trápení v OCCT a jedná se o takový základ když nemá zbytí. Avšak stále dokáže v dobře větrané skříni procesor uchladit na rozumné teploty se stále přijatelným hlukem. Samozřejmě kvalit BOX chladiče Wraith Prism RGB (přibalený u procesorů Ryzen 7/9) nedosahuje, protože nemá žádní heatpipe trubičky. Efektivita vnitřního airflow je bohužel v základním nastavení slabší, a to z jednoduchého důvodu. O přísun vzduchu se sice starají přední dva ventilátory a přístup vzduchu k nim přes přední panel je hodně omezený, ovšem žádný ventilátor, který by odvětrával skříň od ohřátého vzduchu zde bohužel není. Takže já osobně radím buď alespoň jeden ventilátor na odfuk přikoupit, nebo jeden ten přední přendat buď na strop nebo pod strop, aby se tok vzduchu vyrovnal, takto funguje skříň v takzvaném přetlakovém režimu, kdy přední dva ventilátory více méně vytlačují ohřátý vzduch ze skříně všemi otvory kde to je možné.

U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 72°C, přece jenom nejedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje celkem malým chlazením jenom s dvěma ventilátory. I přesto byla grafická karta příjemně tichá, jednalo se totiž o opravenou revizi této edice vybavené teplotními pády pod plechem na horní straně karty, což pomáhá v ochlazování součástek na kartě. V idle pak teplota spadla na hranici 39°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Pokud by vás zajímalo jaký vliv na teploty má přehození horního předního ventilátoru na strop skříně, tak celkem znatelné. Teploty na grafické kartě klesly o 3°C a na procesoru o 2°C s tím že se zmenšil i hluk celé sestavy.

Takže k hodnocení …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 552x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 847x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3189x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1352x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1896x
Komentářů: 1