Skříně, zdroje a chladiče v roce 2018 – nejlepší a nejhorší trendy a modely roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 03 leden 2019
Přejít na obsah
Skříně, zdroje a chladiče v roce 2018 – nejlepší a nejhorší trendy a modely roku
Zajímavé modely chlazení a zdrojů v roce 2018
TOP PC case v roce 2018 a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Skříně, zdroje a chladiče v roce 2018

                                               – nejlepší a nejhorší trendy a modely roku

V uplynulém roce se objevila řada skvělých modelů PC skříní, zdrojů i chladičů a ventilátorů. Musím říci, že rok 2018 byl podle mého názoru jedním z nejzajímavějších v historii počítačových skříní (CASE), chladičů, ventilátorů i počítačových zdrojů. Na DDWorld.cz se věnujeme podrobně sledování a testování řady novinek, a byli jsme nadšeni pokrokem a vývojem a zlepšením v řadě ohledů, které výrobci skříní, zdrojů a chlazení PC dosáhli. Samozřejmě ne vše se úplně povedlo a některé trendy nejsou dobré, ale jako uživatelé máme nyní na výběr, jak jsme asi ještě nikdy neměli.

  • Počítačové skříně trendy a události v roce 2018

Pokud situaci v oblasti počítačových skříní alespoň trochu sledujete, asi budete souhlasit, že výrobci se opravdu hodně snaží, za což může velká konkurence, která dnes panuje. A to nejen v nejvyšší cenové hladině, výrazného zlepšení doznala funkčnost, design počítačových skříní i v nižších cenových hladinách. Hned několik nových modelů v cenové relaci 1000 – 2500 korun nás velmi příjemně překvapilo. Dnes už opravdu nemusíte mít šedou nudnou krabici pro váš PC, a to ani když nechcete dávat za skříň mnoho tisíc korun.

Rok 2018 byl určitě rokem temperovaného skla a RGB podsvícení, kdy oba tyto designové prvky si našly cestu i do nejnižšího cenového segmentu. Ano, někdy to výrobci nezvládnou a levný produkt opravdu vypadá jako laciný produkt, někdy se to ale povede a je až k nevíře, jak slušně může vypadat a fungovat skříň za cenu cca 1500 korun.

Je pravda, že ne všichni uživatelé i výrobci jsou fandové RGB podsvícení a přemíry skleněných panelů, k tomu je však nutné dodat, že výrobci obvykle nabízí i verze skříní bez těchto „okrasných prvků“. Takže výběr stále je. Za špatný trend nicméně považuji, pokud je RGB podsvícení nadřazeno funkčnosti. V roce 2018 se objevilo hned několik skříní, který sice mají zajímavé RGB podsvícení, zejména předních ventilátorů, ale výrobce celý předek zakryl tím sklem, přičemž už nemyslel na funkčnost po stránce chlazení. Problém je, že současné procesory a zejména grafické karty mají dynamické řízení taktů v závislosti na teplotě a těch několik °C, což horší chlazení skříně udělá, v praxi znamená i o několik % horší výkon procesoru či grafiky, vyšší hlučnost apod. Design chlazení PC skříně je dnes extrémně důležitý, řekl bych důležitější než kdykoliv dříve.

  • Chladiče a ventilátory v roce 2018

A právě chlazení je důležité téma. A rok 2018 byl velmi zajímavý na nové produkty v této oblasti. Začal bych asi u ventilátorů, kdy NOCTUA uvedla svou novou řadu a konstrukci ventilátorů „STERROX“, která posunula hodně věcí na zcela nový level. Kompletní recenzi této zdaleka nejzajímavější události a produktu na poli ventilátorů, vám ještě dlužíme, ale brzy napravíme. Každopádně pokud nevíte, o čem je řeč, doporučuji:

Ale ani ostatní výrobci se svými ventilátory rozhodně nezaháleli, žádný sice není tak extrémním krokem a produktem jako NOCTUA „STERROX“, ale mnozí se opravdu zásadně zlepšily. Objevilo se více ventilátorů s magnetickými ložisky, tedy podstatně nižší hlučností a delší životností a najdeme je na běžných chladičích i v běžných počítačových skříních. To považuji za skvělý trend. Stále samozřejmě existují laciné ventilátory, ale výrazně se zlepšila kvalita a nabídka ventilátorů střední třídy.

Stejně tak výrobci zapracovali na chladičích procesorů ale i grafických karet. V případě chladičů jsme byli svědky dalšího rozmachu kapalinových chladičů, a to do všech cenových směrů. Některé základní modely už se prodávají za méně než 1500 korun, což bývalo nemyslitelné. Kolem 2500 korun pak výrazně přidaly na kvalitě a objevila se také nová generace ultra kvalitních TOP modelů, která je sice hodně drahá, ale také hodně dobrá, se špičkovými ventilátory, RGB podsvícením a dalšími nadstandardními prvky včetně například OLED displayů. Neříkám, že tyto drahé modely jsou nějak úžasně zajímavé cenově, ale jako vývojová špička jsou zajímavé. Současně se objevily hlavně na COMPUTEXu i nové koncepty „kapalinových“ chlazení, o kterých snad ještě uslyšíme.

Za negativní trend považuji pak fakt, že kvůli patentovým sporům ASETEK, který je hlavním výrobcem většiny AiO, prakticky blokuje každého, kdo chce používat konstrukci AiO s čerpadlem nad blokem procesoru. Někteří výrobci tak vymýšlí jinou konstrukci, s čerpadlem na hadici, nebo u radiátoru, což obojí je prostě funkčně a konstrukčně horší řešení. ASETEK sice udělal pro rozmach a zlepšení AiO chlazení PC obrovský kus práce, ale jeho patent brzdí vývoj a nápady ostatních a mělo by se v tom najít nějaký kompromis.

Dalo by se říci, že vývoj klasických chladičů trochu stagnuje a jejich nabídka také. Nicméně o to více nás zaujaly zejména „BOX“ modely chladičů, které AMD přidává k některým procesorům. Velkým šokem pro mnohé je například kvalita a výkon chladiče WRAITH PRISM, který dostanete v ceně k procesoru RYZEN 7 2700X. Jde o chladič v hodnotě a s výkonem modelů tak kolem 1000 korun, má i RGB podsvícení atd. A to nebylo ze strany AMD vše. V roce 2018 s představením druhé generace ThreadRipper procesorů AMD ve spolupráci s Cooler Master představilo Wraith Ripper. Nedostanete ho sice v ceně procesoru, stojí docela dost, ale designově a výkonem vypadá fantasticky.

  • Počítačové zdroje v roce 2018

Zajímavé to bylo i v oblasti počítačových zdrojů, kdy jejich výrobci mají za sebou extrémně dobrý rok, zejména jeho první polovinu, kdy díky těžařům nestíhali dodávat silné a kvalitní zdroje. S opadnutím poptávky těžařů se naopak můžeme jako zákazníci těšit na to, že řada z těch špičkových zdrojů a jejich technologií se objeví i v rozumnějších provedeních a nižších cenových hladinách.

V roce 2018 jsme testovali několik zdrojů. Zásadního vylepšení se dočkal výkon i kvalita malých SFX napájení, kdy se objevily až 800W modely s PLATINUM certifikací, což je vzhledem k velikosti SFX zdroje úžasným počinem. Cenově sice už ohromí méně, ale malý PC se dnes nemusí omezovat, pokud jde o napájení výkonných komponent.

Za hlavní a zajímavou novinku u zdrojů v roce 2018 považuji „digitální napájení“. Tedy technologii, kdy zdroj sám dokáže monitorovat proud a vše, co jím probíhá a skrze aplikaci tak dokáže informovat o spotřebě jednotlivých komponent atd. Testovali jsme zatím jeden takový zdroj a udělal na nás velmi dobrý dojem. Další se stejnou funkčností, a dokonce displayem na sobě, máme v dalším testování. Bohužel, ceny těchto kvalitních zdrojů potěší už méně. Zlepšení ve střední cenové třídě sice také proběhlo, ale podstatně méně viditelné a u levné cenové kategorie, kde bohužel nakupuje většina, se o zlepšení prakticky nedá hovořit. Favorit nižší cenové hladiny zůstává beze změny. Osobně jsem doufal, že v roce 2018 se třeba 80PLUS GOLD účinnost stane opravdu standardem i u nejlevnějších zdrojů, ale na to si evidentně ještě dlouho počkáme.

A jaké jsou tedy nejzajímavější produkty v jednotlivých oblastech v uplynulém roce podle názoru DDWorld.cz? Podívejme se na ně … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 259x
Komentářů: 1
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1462x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2599x
Komentářů: 5