Skříně, zdroje a chladiče v roce 2018 – nejlepší a nejhorší trendy a modely roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 03 leden 2019
Přejít na obsah
Skříně, zdroje a chladiče v roce 2018 – nejlepší a nejhorší trendy a modely roku
Zajímavé modely chlazení a zdrojů v roce 2018
TOP PC case v roce 2018 a závěr

 

 

 

  • Nejzajímavější PC skříně v roce 2018

Rok 2018 byl velmi zajímavý na poli skříní a objevila se řada nových modelů, a to i v nižších cenových hladinách, kde se výrobci opravdu snažili, protože konkurence zásadně zesílila. Objevila se i řada špatných modelů se špatným designem zejména s ohledem na chlazení, ale naštěstí těch dobrých bylo více. Pravdou je, že jinak průměrné modely se dnes jeví hůře, protože na detailech začalo hodně záležet, a tak každá nedokonalost je více vidět. A jaké modely se nám letos líbili nejvíce?

Krásná kompaktní skříň s klasickým tower designem ovšem pro ITX formát desky. Na vše je zde ale dostatek prostoru. U tohoto modelu je také k něčemu ten „i“ modul pro ventilátory a RGB.

Jedna z nejzajímavějších skříní roku a pro výkonné, ale stále kompaktní PC.

Společnost SilentiumPC letos opět posunula hranice v kategorii nejlevnějších skříní. Tento model opět nabízí fenomenálně dobrý poměr cena-výkon a za velmi přístupnou cenu má parádní design i solidní provedení včetně vyřešeného chlazení a nevypadá lacině. Samozřejmě jsou i verze bez RGB, tedy o něco levnější.

SilentiumPC každopádně vládne v nejnižším cenovém segmentu skříní a ostatní se musí více snažit.

Ale i další výrobci se snaží o cenově přístupné skříně s kvalitním designem a provedením. Nástupce extrémně populární NZTX S340 se jmenuje H500.

 

Osobně si myslím, že NZTX udělalo chybu s tím jménem, mělo využít popularity S340 a zachovat nějak to jméno, ale to nic nemění na tom, že nová H500 je skvělá skříň za skvělou cenu s krásným designem, která vyřešila některé nedostatky původního S340 a zůstává cenově velmi přístupná s parádním neokoukaným vzhledem.

Tohle je skříň, která nás designově zaujala v roce 2018 asi nejvíce. Netradiční formát pro mATX desky maximálně, ovšem široký a prostorný s krásným designem a značným prosklením s RGB ventilátory a důrazem na slušné chlazení. A cenově není nijak extra drahá. Škoda, že pro AMD AM4 platformu prakticky neexistují kvalitní mATX desky, což podle mě výrazně komplikuje situaci pro uživatele.

Skříň je ale krásná, funkční a velmi povedená, doufám, že se kvalitní mATX AM4 desky pro RYZEN 3000 v roce 2019 dočkáme.

Technicky vzato, tahle skříň vyšla na samém konci roku 2017, ale prodávat se začala až letos, takže ji beru za letošní model. Za velmi přístupnou cenu nabízí špičkovou kvalitu, konstrukci a velmi univerzální modulární řešení. Pro mě osobně se jedná o nejlepší současnou PC skříň ve střední třídě, i když ne pro každého (někteří její modularitu nepotřebují a v tom případě je tu podobná DEFINE S2 apod.).

 

Co chybí R6 modelu k dokonalosti? Pokud by její uspořádání šlo kompletně otočit, tedy tak aby se na komponenty dalo dívat z pravé strany skříně, nejen z levé. Tento prvek modularity doufám, že Fractal Design u další verze přidá. Jinak je naprosto skvělá, chlazením, zpracováním možnostmi i velmi dobrou cenou. Nemá sice RGB, ale má prostor na to jej tam přidat ;).  

  • Závěr

Musím říci, že rok 2018 byl velmi zajímavý, pokud šlo o chladiče. AMD dokázalo, že BOX chladič dodávaný k procesorů nemusí být k ničemu, ale dá se více než dobře používat. NOCTUA ukázala světu, jak to vypadá, když se někdo opravdu snaží posunout věci kupředu a nová série ventilátorů „STERROX“ je opravdu působivá. Výrobci zdrojů také našli další možnosti zlepšení a nové prvky výbavy, které jsou velmi šikovné a doufám, že možnost sledování spotřeby komponent bude stále běžnější. No a výrobci počítačových skříní se opravdu musí snažit, protože konkurenční prostředí nikdy nebylo větší. Výsledkem jsou tak velmi dobré modely, ovšem smůlu mají ty, u kterých výrobce něco pokazil. Dříve by to byla třeba jen drobnost, nad kterou by se mávlo rukou, v současnosti však díky velké konkurenci záleží opravdu na každém detailu a každém dolaru.

Celkově jsem nadšený tím, jaké možnosti výběru skříní a chlazení dnes máme a doufám, že tohle bude pokračovat. Na DDWorld.cz se i v roce 2019 budeme věnovat testování skříní a chladičů a jako uživatelé posíláme naše poznatky a návrhy na zlepšení jednotlivým výrobcům přímo a komunikujeme s nimi, a tak doufám, že se letos dočkáme uvedení nějakých zlepšení do praxe. Osobně bych uvítal více skříní s pravostranným designem (tedy možností mít skříň postavenou nalevo na stole a vidět tak z pravé strany skříně dovnitř). Stejně tak doufám ve větší množství AiO chladičů s velkými základnami pro ThreadRipper procesory a cenově přístupnější RGB ventilátory s normálním RGB konektorem. Také doufám, že konkrétně NOCTUA uvede konečně nějaké vlastní AiO chlazení, což by mohlo znamenat zajímavý impuls, a také si přeji, aby výrobci AiO nabídli alespoň nějaké větší modely se 420mm výměníkem. Uvidíme, co bude hlavním tématem letošního roku, ale myslím si, že bude pokračovat trend temperovaného skla a RGB podsvícení všeho možného. Nejsem proti, ale musí se to dělat s citem a rozumně.

A jak to vidíte vy?

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 907x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1306x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 0