TEST: ASUS ROG Strix Helios – působivá počítačová skříň od ASUSu ideální pro ROG hardware Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 15 leden 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Strix Helios – působivá počítačová skříň od ASUSu ideální pro ROG hardware
Exteriér
Interiér
Case v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Počítačové skříně od výrobců základních desek nemívaly v minulosti moc dobrá hodnocení. Zaslouženě. Obvykle výrazně funkčně zaostávaly za produkty výrobců skříní a současně jejich cena byla málokdy konkurenceschopná. ASUS ROG STRIX Helios tohle trochu mění. Tedy cena je pořád hodně vysoká, ale, materiálově a zpracováním tomu aspoň trochu odpovídá.

Hlavní však je, že funkčně je to dobrá skříň. Neřekl bych, že nějak zásadně vyčnívá ve své kategorii (což je v tomto případě ale pochvala) a na rovinu jsem schopen najít na trhu podobně velkou skříň s podobnými možnostmi, ale ještě lepším řešením chlazení a za o něco lepší cenu. Nicméně to asi nikoho nepřekvapuje. ASUS na poměr cena/výkon nehraje. Co překvapuje, že Helios není vůbec špatná skříň. Vlastně až na některé detaily jí není moc co vyčítat a řadí se do dobrého průměru funkčně a nadstandardu, pokud jde o zpracování. Na to, že jde kompletně o ASUS design, tedy design výrobce základních desek atd., všechna čest :).

ASUS si opustil i některé vylomeniny z minulosti, které měly jeho skříně u hotových sestav, jako vyjížděcí motorizované přístupy vzduchu apod. Detaily, na kterých by se dalo zapracovat jsou: Lepší přístup vzduchu do skříně (mesh panel), lepší a hezčí řešení vnitřního posuvného panelu kryjící kabely a podpěry pro GPU a rozhodně oblast pro montáž přídavných karet, kde trochu překáží bracket pro vertikální montáž grafik. Jinak vlastně nemám moc výhrad. Možná kdyby ten horní kryt/prachový filtry se vysouval stejně jako spodní filtr dopředu, bylo by to praktičtější.

Jsou tu vlastně jen dva takové diskutabilní prvky v celkovém designu. Prvním z nich je ten přední panel. Osobně si ale myslím, že je ale docela povedený a pěkný. Z funkčního hlediska bych tam ale radši viděl mesh (tedy prodyšnou kovovou síť) a na tom třeba nějakou podsvícenou konstrukci loga apod, ale nemyslím si, že se tomu vzhledově dá něco výrazně vytknout. Rozhodně jsou na trhu skříně se skleněnými předními panely, které jsou mnohem horší, pokud jde o přístup vzduchu.

Osobně mám největší výhradu z hlediska designu k tomu látkovému popruhu nahoře. Ten je sice velmi praktický a rozhodně by se bez něj se skříní špatně manipulovalo, ale to je právě ono. Vážně musí být ta konstrukce až tak masivní a musí mít skříň 18kg? Jako strojař/konstruktér vidím na konstrukci několik míst, kde by se dal materiál ušetřit, aniž by jakkoliv utrpěla pevnost. Navíc ten popruh se příliš nehodí k jinak velmi elegantnímu a uhlazenému designu skříně. Když už navíc má ASUS ty masivní hliníkové profily nahoře, nedaly by se ty udělat jako madla (ala třeba CM Cosmos)? Zkrátka ten popruh narušuje jinak pěkný čistý design. A vysvětlení ASUSu o tom, že je to dobré na nošení na LAN party … ehm, je rok 2020, takovéhle monstrum nikdo na LAN party tahat nebude. Na to máme jiné CASE ;).

  • Závěr

V každém případě je ale skříň ASUS ROG STRIX Helios zajímavá, zejména pro ty, kteří nakupují ASUS ROG komponenty, ke kterým se skvěle hodí. A to jak vzhledově, tak některými funkčními prvky. Včetně například systému podsvícení, kdy vše je řízeno přes jednu aplikaci a systém a lze postavit téměř celý PC kompletně na ASUS ROG komponentách. Je tedy jasné, pro koho je tahle skříň určena.

No a vzhledem k tomu, že špičkové ASUS ROG komponenty nejsou zrovna levné, asi moc nepřekvapí, že HELIOS také není levnou skříní. Stojí 6999 korun vč. DPH. To je docela vysoká cena, ale vzhledem k materiálovému zpracování, osazení 4x 140mm ventilátory a velikosti i designu (a značce) je celkem odpovídající, i když bych radši, kdyby některé prvky byly vyřešeny lépe hned, a v balení bylo i vše pro vertikální montáž grafiky apod.

ASUS ale ví, pro koho a pro jaké komponenty udělal tuhle skříň, a myslím si, že cíloví zákazníci budou s Helios skříní velmi spokojeni. Je to dobrá CASE, funkčně opravdu funkční bez nějakých extravagantních a extrémních zbytečností a výstředností. A to je příjemná změna proti některým modelům „PC skříní od výrobců desek“ z minulosti. Pokud stavíte svůj počítač kompletně z ASUS ROG komponent, těžko na takový PC vlastně pořídit lépe padnoucí skříň než tuhle :).

Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 01:56:27
avatar
Ty látkový popruhy se mi taky moc nelíbí, byla to první věc, co jsem si na té skříni všiml.
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 16:13:42
avatar
Osobne bych za ně byl rád - stále jeste se držím tradice klasické "Lan párty" a na přenášení by se to asi hodilo.. zkoušeli jste jestli za to jde počítač opravdu chytit? Ted mam Lian Li PC011 Dynamic Razer a ta na to vhodná uplně neni.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 07:11:46
avatar
No jsme rád, že konečně nekdo udělá skríň u které je celej panel mimo desku posunut několik CM dopředu absolutně nechápu proč to tak nemá každá skříň co neobsahuje slot pro mechaniku. Vdyť o ničemu sakra nebrání. Ty 140 chladiče tam vejdou tak jako tak. V dnešní době by hned za deskou defakto mohl být kabelový tunel. Fanouškem ROG určitě nejsem, bedna se mi vzhledově moc nezamlouvá, ale to vnitřní uspořádání bych si dovedl s pár malejma úpravama představit. Zajímavej počin a doufám, že se podobný konstrukce začnou oběvovat více.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pěkné 2020-01-16 16:02:01

Sice moc desktopy nemusím, ale tahle skříň vypadá fakt dobře.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 16:35:09

v cem ze je tato skrin lepsi a lip zpracovana nez o vic jak polovinu levnejsi define r6 bez okna kterej mi nebude pod nebo na stole rusive svitit? polovina recenze jsou pomalu vytky co by se tu dalo udelat lepe. jinak ten deravy predni panel se tu dost precenuje, i pruduchy po stranach uplne staci a proud vzduchu nijak neomezi... se staci podivat jak velky pruduchy maji nektery servery do racku a to se tam pouzivaji nekolikanasobne vykonejsi ventilatory nez v desktop pc. naopak pevnej panel ma jeste vyhodu v lepsim utlumeni hluku oproti deravymu.
elegal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-27 18:56:20

Ta skřín je nachystana až na E-ATX desky a pokud vidím dobře, ten popruh se přece může oddělat, je tam suchej zip ;) Až budu přenášet, vrátim popruh zpět. (A prý bude i bilá verze této skříně)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1590x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 979x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1265x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1526x
Komentářů: 1