TEST: Chieftec Chieftronic G1 – Návrat krále PC skříní s novým designem za dobrou cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 15 květen 2019
Přejít na obsah
TEST: Chieftec Chieftronic G1 – Návrat krále PC skříní s novým designem za dobrou cenu?
Exteriér
Interiér
Case v praxi - montáž komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Case v praxi – montáž komponent a chlazení

Jako obvykle je nutné skříň pořádně vyzkoušet montáží různých komponent, abychom odhalili případné nedostatky, ale také zajímavosti atd. A samozřejmě tak jako obvykle činíme. Chieftronic G1 se ukázal velmi zajímavým.

 

  • Základní desky

Oficiálně Chieftec tvrdí, že se dovnitř vejdou maximálně ATX desky, tedy i menší formáty mATX a Mini-ITX. Ovšem jaké je naše překvapení, že se dovnitř vejde i E-ATX! Tohle je jedna z nejlevnějších skříní na trhu, kam se takhle velká deska normálně vejde.

Samozřejmě ty průtahy pro kabely, opatřené oranžovými gumovými výstelkami, jsou vhodné pro ATX formát, ale protože Chieftec má hned vedle ten odnímatelný panel pro 2x 2,5“ SSD, když ho vyndáte, tak máte normálně všechny průtahy, co potřebujete. E-ATX deska tedy jde do této skříně normálně a bez problémů funkčně osadit!

Samozřejmě ideální je ATX formát, či menší. Zejména pokud chcete i velká vodní chlazení, kdy pro výměníky jsou k dispozici vlastně jen spodní a přední pozice, kdy ta spodní bude prostorově záležet na tom, jakou desku použijete.

 

  • Grafická karta

Pokud jde o grafickou kartu, tak oficiálně je podporovaná délka 400mm. Takže se s přehledem vejdou i ty největší současné modely. Case nepodporuje módní, ale hloupé vertikální osazení karty.

Co však ve výbavě najdete je nastavitelná podpora grafiky. Není to nic přelomového, prostě dva kovové díly, kdy jeden je otočný a má měkký povrch pro podpírání váhy karty. Zajímavý prvek pro choulostivější uživatele ;).

 

  • Disky

Skříň má 4 pozice pro 2,5“ disky. Samostatné rámečky jsou na zadní stěně za deskou, další dvě pozice jsou na tom vyjímatelném panelu na pravé straně vedle desky. Takže více než dost prostoru.

Další pozice jsou k dispozici v jednoduchém koši vedle zdroje. Vejdou se tam dva klasické 3,5“ disky nebo jeden 3,5“ a 1x 2,5“. Koš lze celý vyjmout a mít tak větší prostor pro kabeláž apod.

Pro současné potřeby běžných uživatelů je tedy místa pro disky v této skříni dost a dost. Pravdou také je, že vzhledem k nástupu M.2 řešení prostě nejsou klasické 2,5“ SSD už moc nutné a pro klasické 3,5“ disky je vhodnější použít externí řešení v podobě NAS apod.

 

  • Zdroj

Pozice na zdroj je tedy dnes netradičně nahoře, čímž se tak zdroj může podílet na chlazení vnitřku skříně. Na jednu stranu to samozřejmě znamená, že část tepla od komponent ohřívá zdroj, což u extrémních zátěží může znamenat vyšší hlučnost zdroje apod. Ale pro běžné sestavy je to vlastně lepší a ideální využití toho ventilátoru, který zdroj vždy má. Délka zdroje v této skříni není moc omezena, prostoru je relativně dost, a to i na kabeláž. Vše schované v tunelu, do kterého není z té druhé strany vidět.

 

  • Chlazení

Pokud jde o možnosti chlazení, největším omezením je fakt, že skříň je užší. I když to docela slušně maskuje. Každopádně oficiálně se do skříně vejdou na procesor jen maximálně 160mm vysoké věže, což znamená, že některé z nejlepších chladičů sem prostě nedáte.

Pokud jde o výměníky vodního chlazení a vůbec vodní chlazení, skříň má překvapivě dost prostoru i pro upínání a kompletní vodní okruh včetně expanzní nádoby apod. Klasické výměníky se vejdou na přední pozici, kam lze osadit 240mm, nebo 280mm a tomu odpovídající 2x 120mm nebo 2x 140mm ventilátory.

Výrobce ale preferuje dno jako hlavní pozici na ventilátory přivádějící vzduch do skříně. Je tam hlavní prachový filtr, nožičky jsou vyšší a ventilátory umístěné na podlaze budou foukat vzduch přímo na grafiku a směrem vzhůru ke zdroji atd. Na dno se tak vejdou 3x 120mm ventilátory a až 360mm radiátor. Ovšem pozor na kolize se základní deskou. Ventilátory jsou v pohodě, ale pokud sem nacpete i radiátor, tak už ta výška bude zasahovat do prostoru základní desky a pro některé kabely a konektory to bude problém. Takže řešením je kratší deska (mATX).

Bohužel výrobce v základu neosadil žádné ventilátory, které přivádějí vzduch, jen ten jeden odchozí. A jaká je tedy skříň v praxi celkově?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 386x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 629x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1169x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1011x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1060x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 6