TEST: Fractal Design Ion+ Platinum 860P a 560P – kvalitní tiché a velmi účinné zdroje za slušnou cen Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 31 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Ion+ Platinum 860P a 560P – kvalitní tiché a velmi účinné zdroje za slušnou cen
Fractal Design Ion Platinum 860P a 560P - napájecí zdroje
Testy - plní co slibují?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroje v běžném provozu zvládnou, co slibují, a splňovat mají. Také zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdrojů nové série Fractal Design Ion+ Platinum, proběhlo vše v nejlepším pořádku. Dokonce více než v pořádku, zejména stabilita a zvlnění napětí jsou úžasná, ne-li nejlepší, které jsme kdy viděli (s výjimkou -12V). Ostatně nečekali jsme nic jiného od zdrojů s PLATIUM certifikací. Tady prostě kvalitu zpracování nemůžete ošidit. Fractal Design navíc v rámci svého stylu se postaral i o pěkný funkční design a funkční návrh. Soustředil se nejen na vysokou účinnost a velmi kvalitní parametry, ale také velmi nízkou hlučnost.

A nebojíme se označit Fractal Design Ion+ Platinum edice za vynikající. Jde určitě o jedny z nejtišších zdrojů na trhu, čemuž pomáhá i pasivní režim, kdy u některých sestav teoreticky zdroj nemusí zapnout ventilátor ani v zátěži. Jen ten spínač může být obtížněji dostupný, když už je zdroj ve skříní, takže je to spíše na jedno nastavení při montáži. Ale i pokud ventilátor běží, patří mezi ty nejtišší, které u současných zdrojů vůbec najdete. Tomu napomáhá samozřejmě velmi vysoká účinnost minimalizující ztráty. Zdroje také vynikají stabilitou napájení a minimálním zvlněním. Ve všech ohledech jsou excelentní.

Co potěší je také kvalita a zpracování kabeláže, kdy je jasné, že tohle dělal někdo, kdo zná a vyrábí skříně. Je tu řada zdánlivých drobností, které usnadňují život a jsou i bezpečné pro instalaci a připojení všech kabelů do PC. Snad jen je pravdou, že zdroj nemusel mít nutně modulární i ten hlavní 24-pin.

  • Závěr

Tohle je přesně to, co v nabídce Fractal Design chybělo! Velmi kvalitní zdroje s vysokou účinností a tichým provozem skvěle doplní nabídku skříní i po stránce designu. Snad jen mohly kromě černých variant být také bílé ;). Není prakticky nic, co bychom zdrojům mohli vytknout. Jsou výborné a plní předpoklady. Pochopitelně vysoká kvalita a účinnost něco stojí. Na poměry jinak poměrně drahých PLATINUM zdrojů ale překvapivě nejsou ceny vůbec špatné. ION+ 590P vychází na 107 EUR, tedy zhruba 2800 korun vč. DPH. Nejvýkonnější Ion+ 860P pak stojí 140 EUR, zhruba 3600 korun vč. DPH.

V obou případech patří vůbec k cenově nejdostupnějším PLATINUM zdrojům na trhu a cena je tedy velmi slušná. Těch několik set korun proti nejkvalitnějším GOLD zdrojům není tak moc, zejména uvážíme-li tu efektivitu, tichý provoz a dlouhou záruku 10ti let. Na takhle prémiové zdroje je ta cena velmi přístupná a nebojím se říci, že mají velmi dobrý poměr cena/výkon vzhledem k velmi vysoké kvalitě. Celkově tedy výborné zdroje ve všech ohledech a skvěle se hodí nejen k Fractal Design skříním a můžeme rozhodně doporučit.  

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
samil1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 19:35:14

Zdravím, Chtěl bych se zeptat na délku kabelů u zdrojů obecně. Když si v eshopu vyberu nějaký zdroj co mi prozradí délku jeho kabeláže? Nebo všechny zdroje mají tak dlouhý dráty že to nikdo neřeší?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 954x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5596x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0